Zakładając firmę w zależności od branży, trzeba ponieść różnego rodzaju wydatki m.in. zakup wyposażenia, towaru, surowców, maszyn, a także wydać pieniądze na cele marketingowe, stronę www, wynajem czy remont lokalu. Wszystkie te potrzeby można sfinansować za pomocą kredytu dla nowych firm. W poniższym artykule dowiesz się na co zwrócić uwagę decydując się na kredyt oraz jakie znaczenie ma zdolność kredytowa.

Założenie i rozkręcenie własnej działalności to marzenie wielu osób. Większość z nich chciałaby pracować na własnych zasadach i robić to, co daje satysfakcję. Tym, co je blokuje, jest często brak środków na rozpoczęcie działalności. Pomocny może okazać się kredyt dla nowych firm. Oto co potrzebujesz o nim wiedzieć.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Co trzeba wiedzieć decydując się na kredyt gotówkowy?

Decydując się na kredyt dla młodych firm, masz do wyboru wiele ofert. Zwykle przyznawane są one działalnościom istniejącym na rynku ponad rok (są również oferty dla firm z krótszym stażem, jak i kredyty na start). Wybierając ofertę, dobrze jest patrzeć nie tylko na kwotę kredytu, jaki można uzyskać, ale także na warunki jego przyznawania i całkowity koszt. Przed podpisaniem umowy ważne jest dokładne jej przeczytanie i sprawdzenie wszelkich niejasnych kwestii.

Pożyczka dla nowych firm

Pożyczka dla nowych firm może być skutecznym narzędziem finansowania, wspomagającym rozwój i stabilność przedsiębiorstw w początkowej fazie działalności. Dostępność środków finansowych umożliwia firmom pokrycie początkowych kosztów, zakup niezbędnych aktywów czy też sfinansowanie działań marketingowych. Charakteryzująca się elastycznymi warunkami spłaty i konkurencyjnymi oprocentowaniami, pożyczka dla nowych firm staje się alternatywą dla tradycyjnych źródeł finansowania. Wspierając przedsiębiorców w budowaniu ich kapitału, tego rodzaju wsparcie pozwala na skoncentrowanie się na rozwoju biznesu, zminimalizowanie ryzyka związanego z brakiem płynności finansowej oraz osiągnięcie długoterminowej stabilności.

Kredyt dla firm na start - rodzaje

Nowe firmy mogą skorzystać z szeregu możliwości finansowania. O tym, która opcja będzie właściwa, decyduje cel, na który masz zamiar przeznaczyć pieniądze. 

Do wyboru masz:

  • Kredyt inwestycyjny - finansowanie przeznaczone na konkretną inwestycję, którą chce zrealizować firma;
  • Kredyt obrotowy - wsparcie w bieżących wydatkach działalności;
  • Kredyt samochodowy - kredyt celowy na zakup samochodów służbowych;
  • Kredyt hipoteczny - przeznaczany na zakup nieruchomości;
  • Kredyt gotówkowy - przeznaczony może być na dowolny cel.

Sprawdź, zanim weźmiesz kredyt dla nowych firm

Zanim zdecydujesz się na finansowanie z banku, dobrze jest sprawdzić zdolność kredytową firmy. Znając ją, wiesz, na jaką kwotę możesz liczyć. To pozwala łatwiej zaplanować wydatki. Im lepsza zdolność, tym większe szanse na pozytywną decyzję i otrzymanie większej sumy pieniędzy. Znając swoją zdolność wiesz, na jaką kwotę możesz liczyć. To pozwala łatwiej zaplanować wydatki. Im lepsza zdolność, tym większe szanse na pozytywną decyzję i otrzymanie większej sumy pieniędzy. W zależności od tego, czy kredyt brany jest przez osobę fizyczną na start działalności czy na istniejącą już firmę, pod uwagę brane są inne czynniki.

Zdolność kredytową można sprawdzić m.in. u doradcy kredytowego. Przeczytaj również – Jak budować dobrą historię kredytową – 7 sposobów.

Kredyt dla nowej firmy - kto może się ubiegać?

Jak długo trzeba prowadzić firmę, aby uzyskać kredyt? Czy istnieje możliwość otrzymania kredytu dla nowych firm od pierwszego dnia działalności? Wszystko zależy od indywidualnej oferty kredytowej danego banku. Propozycje finansowego wsparcia są dostosowane do przedsiębiorstw o zróżnicowanym stażu działalności w danym sektorze. W związku z tym o taki kredyt ubiegać się mogą firmy, które:

  • działają na rynku od 1 roku;
  • są obecne na rynku od 6 miesięcy;
  • dopiero zaczynają swoją działalność. 

Kredyt dla firm - 6 miesięcy działalności 

Teoretycznie każda firma działająca krócej niż 12 miesięcy może ubiegać się o kredyt dla firm. Jednak tylko niektóre z nich mają szansę uniknąć wymogu posiadania roku działalności w tych bankach, które go nakładają. Firmy, które mogą uzyskać kredyt przed upływem 12 miesięcy działalności, spełniają następujące warunki:

  • Mogą zaproponować adekwatne zabezpieczenie – przedsiębiorstwa dysponujące znacznym majątkiem, szczególnie w postaci nieruchomości, mogą zaoferować zastaw lub hipotekę jako zabezpieczenie kredytu. To pozwala im uzyskać finansowanie w wysokości od 70 do 80% wartości zabezpieczenia.
  • Są prowadzone przez osoby z doświadczeniem w branży – niekiedy banki zrzekają się wymogu posiadania 12 miesięcy działalności w przypadku osób, które wcześniej pracowały na etacie w tej samej branży, a teraz założyły własną firmę. Przykłady to fryzjerzy, rzemieślnicy, kosmetyczki i inni.
  • Należą do tzw. wolnych zawodów – prawnicy, księgowi czy lekarze mają większe szanse na uzyskanie finansowania przed upływem 12 miesięcy. Charakterystyka tych zawodów wiąże się z relatywnie niskim ryzykiem inwestycyjnym, a jednocześnie dużą motywacją do spłaty zobowiązań, co sprawia, że banki uznają je za bardziej wiarygodne kredytowo.

Niezbędne dokumenty

Banki, udzielając kredytu dla nowych firm, zwykle wymagają dokumentów takich jak:

  • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i US;
  • biznesplan, aby móc ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu;
  • wpis do rejestru działalności gospodarczej CEIDG;
  • zaświadczenie dotyczące opcji zabezpieczenia kredytu, mogą nim być m.in. weksel in blanco, hipoteka na nieruchomości, poręczenie osoby trzeciej, zastaw na majątku trwałym firmy.

Kredyt dla nowej firmy – obniż jego koszt!

Decydując się na kredyt na otwarcie firmy, w koszty prowadzenia działalności można wrzucić:

  • odsetki,
  • opłaty bankowe,
  • prowizję,
  • opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Co zamiast kredytu?

Planując założenie firmy, można starać się również o tzw. dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej z urzędu pracy w swoim miejscu zamieszkania. Przysługuje ono:

  • osobom bezrobotnym,
  • absolwentom Centrum Integracji Społecznej,
  • absolwentom Klubu Integracji Społecznej,
  • niepracującym opiekunom osób niepełnosprawnych (jeśli nie pobierają świadczeń i zasiłków).

Więcej na temat wysokości dofinansowania, warunków, jakie trzeba spełnić, piszemy w artykule Podpowiadamy jak uzyskać bezzwrotną pomoc finansową.

Czy warto wziąć kredyt na start firmy?

Planujesz otworzyć firmę i zastanawiasz się, czy kredyt na start jest możliwy do uzyskania? Decydujące znaczenie ma oferta konkretnego banku, ale z pewnością kredyt na start dla nowych firm jest możliwy. W obliczu zaostrzonej konkurencji na rynku usług finansowych, instytucje bankowe coraz częściej kierują swoje oferty wsparcia również do przedsiębiorstw w początkowej fazie działalności, które jeszcze nie wypracowały stabilnej zdolności kredytowej. Jakie czynniki bank bierze pod uwagę, decydując o udzieleniu kredytu dla nowej firmy? Przede wszystkim analizuje potencjał firmy, branżę, prognozowane zyski, rentowność oraz dostępne środki trwałe, które mogą stanowić zabezpieczenie kredytu.

Chociaż banki preferują współpracę z firmami o ustabilizowanej pozycji rynkowej i odpowiedniej zdolności kredytowej, to jednak nowe przedsięwzięcia również mają szanse na otrzymanie kredytu. Jest to istotne wsparcie, zwłaszcza na początku rozwoju biznesu, gdy przedsiębiorca potrzebuje solidnych środków finansowych do realizacji różnorodnych inwestycji.

Potrzebujesz wsparcia finansowego swojego biznesu? Masz plany wdrożenia nowych rozwiązań, ale ogranicza Cię budżet? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie dopasowane do profilu Twojego biznesu.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy