Kredyt dla nowych firm a zdolność kredytowa

Założenie i rozkręcenie własnej działalności to marzenie wielu osób. Chcemy pracować na własnych zasadach i robić to, co daje nam satysfakcję. Tym, co blokuje, jest często brak środków na rozpoczęcie działalności. Pomocny może okazać się kredyt dla nowych firm. Oto co potrzebujesz o nim wiedzieć.

Gdy zakładasz firmę w zależności od branży, wydatki przyjdzie Ci ponieść m.in. nazakup wyposażenia, sprzętu, towaru, pojazdów, surowców, maszyn, a także na cele marketingowe, stronę www, wynajem czy remont lokalu. Wszystkie te potrzeby można sfinansować za pomocą kredytu dla nowych firm.

Czy kredyt na starcie to dobre rozwiązanie?

Wiele osób planujących założenie firmy lub będących na początkowym etapie jej rozwoju, obawia się kredytów gotówkowych. Jednak, jeśli:

 • przeprowadzisz badanie rynku,
 • upewnisz się, że jest zapotrzebowanie na Twoje produkty/usługi,
 • posiadasz przemyślaną strategię rozwoju firmy,

…nie musisz się go bać. Kredyt przeznaczony na konkretne cele i potrzeby przedsiębiorstwa niejednokrotnie pozwala na szybki rozwój firmy. To z kolei umożliwia spłatę zaciągniętego zobowiązania w krótkim czasie.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na kredyt gotówkowy

Decydując się na kredyt dla nowych firm, masz do wyboru wiele ofert. Zwykle przyznawane są one działalnościom istniejącym na rynku ponad rok (są również oferty dla firm z krótszym stażem, jak i kredyty na start). Wybierając ofertę, dobrze jest patrzeć nie tylko na kwotę kredytu, jaki można uzyskać, ale także na warunki jego przyznawania i całkowity koszt. Zanim podpiszesz umowę, zabierz ją do domu i dokładnie przeczytaj.

Jeśli obawiasz się formalności i nie chcesz spędzać wielu godzin na porównywaniu ofert, pomocny będzie doradca kredytowy. Odpowie na Twoje pytania, wątpliwości. Pomoże wypełnić wniosek i wynegocjować najlepsze warunki. Za jego usługi nie poniesiesz dodatkowej opłaty (wliczona jest ona w koszt kredytu). Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem tutaj.

Sprawdź, zanim weźmiesz kredyt dla nowych firm

Zanim zdecydujesz się na finansowanie z banku, dobrze jest sprawdzić zdolność kredytową. Znając ją, wiesz, na jaką kwotę możesz liczyć. To pozwala łatwiej zaplanować wydatki. Im lepsza zdolność, tym większe szanse na pozytywną decyzję i otrzymanie większej sumy pieniędzy. W zależności od tego, czy kredyt brany jest przez osobę fizyczną na start działalności czy na istniejącą już firmę, pod uwagę brane są inne czynniki.

Zdolność kredytową można sprawdzić m.in. u doradcy kredytowego. Przeczytaj również – Jak budować dobrą historię kredytową – 7 sposobów.

Niezbędne dokumenty

Banki, udzielając kredytu dla nowych firm, zwykle wymagają dokumentów takich jak:

 • zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami w ZUS i US,
 • biznesplan, by móc ocenić ryzyko związane z udzieleniem kredytu,
 • wpis do rejestru działalności gospodarczej CEIDG,
 • zaświadczenie dotyczące opcji zabezpieczenia kredytu, mogą nim być m.in. weksel in blanco, hipoteka na nieruchomości, poręczenie osoby trzeciej, zastaw na majątku trwałym firmy.

Kredyt dla nowych firm – obniż jego koszt!

Decydując się na kredyt na otwarcie firmy, w koszty prowadzenia działalności można wrzucić:

 • odsetki,
 • opłaty bankowe,
 • prowizję,
 • opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu.

Co zamiast kredytu?

Planując założenie firmy, można starać się również o tzw. dofinansowanie rozpoczęcia działalności gospodarczej z urzędu pracy w naszym miejscu zamieszkania. Przysługuje ono:

 • osobom bezrobotnym,
 • absolwentom Centrum Integracji Społecznej,
 • absolwentom Klubu Integracji Społecznej,
 • niepracującym opiekunom osób niepełnosprawnych (jeśli nie pobierają świadczeń i zasiłków).

Więcej na temat wysokości dofinansowania, warunków, jakie trzeba spełnić, piszemy w artykule Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności w 8 krokach.

W Biliti wspieramy klientów indywidualnych i przedsiębiorców w sprawnym uzyskaniu finansowania. Z nami oszczędzasz czas i nie musisz sam analizować ofert. Zapraszamy do kontaktu.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz