Otwarcie własnej firmy wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności, najważniejszą z nich jest wybranie formy prowadzenia działalności. Przeczytaj i dowiedz się od czego zacząć i jak legalnie założyć i prowadzić biznes. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Jak założyć własną firmę? 

Pierwszą najważniejszą kwestią jest dobry pomysł na biznes oraz zaprojektowanie planu biznesowego prowadzenia działalności. Następnie  trzeba zastanowić się nad formą prawną, która będzie odpowiednia dla firmy, ponieważ będzie ona miała wpływ na koszty prowadzenia działalności gospodarczej, koszty związane z zakładaniem firmy, wysokość opodatkowania, czas oczekiwania na zarejestrowanie działalności, składki ZUS oraz odpowiedzialność za zobowiązania. 

Istnieje kilka form prowadzenia działalności:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza;
 • spółka cywilna;
 • spółki partnerskie;
 • spółka prawa handlowego;
 • spółka komandytowo-akcyjna;
 • spółka komandytowa;
 • spółka z ograniczoną odpowiedzialnością;
 • spółka akcyjna;
 • spółki jawne.

Wybór opodatkowania

Prowadząc firmę w Polsce trzeba odprowadzać odpowiedni podatek. Ważne jest ustalenie najkorzystniejszego podatku dochodowego, ponieważ będzie on odpowiadał wybranej wcześniej formie prawnej. Jednym z podstawowych zobowiązań prawnych jest rozliczanie dochodów w danym roku podatkowym, a także składanie deklaracji w urzędzie skarbowym. 

Ustalenie formy prawnej oraz rodzaju podatku dochodowego jest konieczne do obliczenie kosztów ponoszonych przez firmę. 

Dostępne formy opodatkowania:

 • PIT - podatek dochodowy od osób fizycznych (rozliczanie dla jednoosobowych działalności gospodarczych, spółek cywilnych i spółek osobowych);
 • CIT - podatek dochodowy od osób prawnych (rozliczanie dla osób prawnych oraz niektórych jednostek bez osobowości prawnej);
 • Karta podatkowa - przeznaczona dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą jednoosobową lub dla wspólników spółek cywilnych;
 • RPE - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozliczanie dla osób fizycznych, a także niektórych spółek osobowych). 

Zakładając firmę koniecznie przeczytaj i Dowiedz się od czego zacząć, aby przygotować się do bycia przedsiębiorcą.

Kod PKD co to jest?

Zastanawiając się jak otworzyć własny biznes trzeba wiedzieć czym jest kod PKD, czyli Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to zbiór rodzajów działalności gospodarczych, który ułatwia prowadzenie ewidencji, statystyk, rachunkowości, a także państwowych systemów administracji publicznej. Wybór odpowiedniego kodu PKD jest bardzo ważny ze względu na wystawianie faktur. Nie można wystawić faktury z tytułu działalności, której nie deklaruje się kodem PKD. 

Przedsiębiorca musi wybrać jeden kod spośród około 400 dostępnych. Wypełniając formularz CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) trzeba wyznaczyć dominujący rodzaj działalności, który następnie można uzupełnić innymi kodami z listy. 

Zakładanie działalności gospodarczej w formie spółki w KRS - wpis do KRS

Zakładając działalność gospodarczą w KRS należy wypełnić formularz udostępniony w systemie teleinformatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Wypełniając wniosek o wpis spółki do KRS nie można zapomnieć o dołączeniu niezbędnych dokumentów. Konieczne jest potwierdzenie tożsamości za pomocą platformy ePUAP lub posiadanie elektronicznego podpisu. Procedura zakładania działalności gospodarczej wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Ile wynosi opłata za wpis do KRS?

Chcą uzyskać wpis do KRS trzeba zapłacić 500 złotych za rejestrację oraz 100 złotych za opublikowanie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Jak założyć firmę online? Czy jest to możliwe?

Założenie firmy online wymaga złożenia wniosku o wpis do CEIDG. Złożyć wniosek można przez stronę https://www.biznes.gov.pl/pl za pomocą Profilu Zaufanego. Zakładanie firmy przez internet możliwe jest również na stronach niektórych banków. Coraz więcej z nich ma w swojej ofercie taką możliwość. Trzeba jedynie zalogować się na swoje konto bankowe oraz wypełnić formularz zgodnie ze wskazówkami. 

Działalność gospodarcza - ZUS a KRUS

Po zarejestrowaniu działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek w ciągu 7 dni zgłosić się do obowiązkowego programu ubezpieczeń społecznych w ZUS. Żeby dokonać zgłoszenia należy wypełnić jeden z dostępnych formularzy (ZZA, ZUA, ZCNA). 

Osoba prowadząca na własny rachunek działalność rolniczą musi zarejestrować się w KRUS. Pod dane ubezpieczenie podlegają rolnicy oraz ich pomocnicy, jak również współpracujący z nimi domownicy. Wniosek o wpis do KRUS można złożyć w czasie rejestrowania działalności poprzez wypełnienie formularza KRUS UD-2.

Mały ZUS dla nowych firm

Co to jest mały ZUS? Są to niższe, proporcjonalnie do dochodu, składki na ubezpieczenia społeczne dla nowych przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność mogą odprowadzać zmniejszone składki ZUS przez łączny okres 24 miesięcy.

Jak otworzyć własny biznes bez pieniędzy?

Dla nowopowstałych firm oraz takich, które istnieją już jakiś czas, rynek usług finansowych oferuje wiele możliwość kredytowania. Warto skorzystać z finansowania zewnętrznego ponieważ daje to wiele możliwości szybszego rozwoju firmy. Przeczytaj koniecznie Kredyt na otwarcie firmy i dowiedz się na czym on polega oraz dlaczego warto skorzystać z finansowania zewnętrznego.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz