Decyzja o przyznanie kredytu w banku zależy od wysokości zdolności kredytowej. Im lepsza ocena tym większe szanse na kredyt. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie zdolności kredytowej. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Rozwijając działalność, wielu przedsiębiorców potrzebuje dodatkowych funduszy. Jednym ze sposobów ich pozyskania jest kredyt gotówkowy z banku lub instytucji pozabankowej. Przed decyzją o jego zaciągnięciu, dobrze jest sprawdzić zdolność kredytową, by dowiedzieć się, czy i na jaką kwotę kredytu można liczyć. Poniżej wskazówki jak to zrobić.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty kredytu i związanych z nim kosztów (odsetek i innych dodatkowych opłat). Od jej wyniku zależy czy zostanie nam przyznany kredyt i w jakiej kwocie. Im lepsza ocena, tym większa szansa na kredyt

Przeczytaj również: Większe szanse na kredyt hipoteczny - Popraw swoją zdolność kredytową!

Pewne jak w banku!

Zanim bank udzieli kredytu, chce mieć pewność, że może liczyć na terminową spłatę zobowiązania. Dlatego osoby składające wniosek o pożyczkę muszą poczekać aż bank sprawdzi ich zdolność kredytową. Ocena zdolności kredytowej ma również na celu ochronę interesów kredytobiorcy, ponieważ zaciągnięcie zbyt wysokiego kredytu może skutkować pogorszeniem jego sytuacji finansowej. 

Do sprawdzenia wiarygodności klienta używa się indywidualnej oceny lub zautomatyzowanego systemu scoringowego. Druga metoda oceny pozwala porównać profil klienta starającego się o kredyt z profilami klientów, którzy już go otrzymali i ocenić ryzyko, jakie niesie za sobą udzielenie pożyczki.

Przed wzięciem kredytu

Zanim weźmie się kredyt gotówkowy, dobrze jest sprawdzić zdolność kredytową w kilku bankach. Przepisy nie regulują, co powinno być poddane ocenie przy udzielaniu pożyczki, dlatego wyniki oceny zdolności kredytowej mogą być różne w zależności od instytucji finansowej. Najczęściej brane są pod uwagę: 

 • wysokość dochodów osoby ubiegającej się o kredyt
 • stabilność zatrudnienia
 • oświadczenie o dochodach
 • miesięczne koszty utrzymania i ilość osób na utrzymaniu
 • inne kredyty i terminowość ich spłat
 • historia kredytowa w BIK
 • wykształcenie
 • stan cywilny.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Sposobów na sprawdzenie zdolności kredytowej jest kilka:

1. Ocena zdolności kredytowej w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)

Na stronie Biura Informacji Kredytowej można zamówić raport ze wspomnianym scoringiem  (punktową oceną zdolności kredytowej). Pobierają go również banki, oceniając zdolność kredytową potencjalnych klientów. 

2. Samodzielny „tour” po bankach

Zdolność kredytową można również sprawdzić samemu, robiąc „obchód” po bankach. Tutaj jednak należy liczyć się z tym, że zajmie to sporo czasu. Zwykle na rozmowę z osobą odpowiedzialną za udzielanie kredytów w danym banku trzeba się wcześniej umówić. Jest to więc opcja dla wytrwałych.

3. Kalkulator zdolności kredytowej on-line 

Inną opcją sprawdzenia zdolności kredytowej jest skorzystanie z tzw. kalkulatora zdolności kredytowej on-line. Wpisując w nim wymagane dane, uzyska się orientacyjną informację na temat zdolności kredytowej. Orientacyjną, ponieważ jak zostało wspomniane, banki przy ocenie zdolności biorą pod uwagę różne kryteria. Nasz kalkulator dostępny jest tutaj

4. Wizyta u doradcy kredytowego 

Dobrym sposobem sprawdzenia zdolności kredytowej jest skorzystanie z usług doświadczonego doradcy kredytowego znającego rynek usług bankowych. Plusy korzystania ze wsparcia eksperta:

 • oszczędność czas, który trzeba poświęcić na wizyty w bankach
 • doradca kredytowy zapewnia nam porównanie ofert wybranych banków 
 • fachowa pomoc w wyborze najlepszego i najkorzystniejszego kredytu gotówkowego dopasowanego do potrzeb i oczekiwań
 • wsparcie w załatwieniu formalności niezbędnych do uzyskania kredytu.

Więcej na temat kredytów dla firm piszemy w artykule: Finansowania dla firm.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz