Jaką zdolność kredytową ma moja działalność gospodarcza?

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Potrzebujesz kredytu na jej rozwój i zastanawiasz się, jaką zdolność kredytową ma Twoja firma? W tym artykule podpowiadamy, jak możesz ją sprawdzić.

Rozwijając działalność, wielu przedsiębiorców potrzebuje dodatkowych funduszy. Jednym ze sposobów ich pozyskania jest kredyt gotówkowy z banku lub instytucji pozabankowej. Zanim jednak zdecydujemy się go zaciągnąć, dobrze jest sprawdzić zdolność kredytową, by dowiedzieć się, czy i na jaką kwotę kredytu możemy liczyć. Poniżej wskazówki jak to zrobić.

Czym jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność do spłaty kredytu i związanych z nim kosztów (odsetek i innych dodatkowych opłat). Od jej wyniku zależy czy zostanie nam przyznany kredyt i w jakiej kwocie. Im lepsza ocena, tym większa szansa na kredyt.

Przeczytaj również: Jak poprawić zdolność kredytową i zwiększyć szanse na kredyt hipoteczny.

Pewne jak w banku!

Zanim bank udzieli kredytu, chce mieć pewność, że może liczyć na terminową spłatę zobowiązania. Dlatego sprawdza zdolność kredytową osób ubiegających się o pożyczkę. Ocena zdolności kredytowej ma również na celu ochronę interesów kredytobiorcy, ponieważ zaciągnięcie zbyt wysokiego kredytu może skutkować pogorszeniem jego sytuacji finansowej. 

Do sprawdzenia wiarygodności klienta używa się indywidualnej oceny lub zautomatyzowanego systemu scoringowego. Druga metoda oceny pozwala porównać profil klienta starającego się o kredyt z profilami klientów, którzy już go otrzymali i ocenić ryzyko, jakie niesie za sobą udzielenie pożyczki.

Zanim weźmiesz kredyt

Zanim weźmiemy kredyt gotówkowy, dobrze jest sprawdzić zdolność kredytową w kilku bankach. Przepisy nie regulują, co powinno być poddane ocenie przy udzielaniu pożyczki, dlatego wyniki oceny zdolności kredytowej mogą być różne w zależności od instytucji finansowej. Najczęściej brane są pod uwagę:

 • wysokość dochodów osoby ubiegającej się o kredyt
 • stabilność zatrudnienia
 • oświadczenie o dochodach
 • miesięczne koszty utrzymania i ilość osób na utrzymaniu
 • inne kredyty i terminowość ich spłat
 • historia kredytowa w BIK
 • wykształcenie
 • stan cywilny.

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Sposobów na sprawdzenie zdolności kredytowej jest kilka:

1. Ocena zdolności kredytowej w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)

Na stronie Biura Informacji Kredytowej można zamówić raport ze wspomnianym scoringiem  (punktową oceną zdolności kredytowej). Pobierają go również banki, oceniając zdolność kredytową potencjalnych klientów.

2. Samodzielny „tour” po bankach

Zdolność kredytową możemy również sprawdzić samemu, robiąc „obchód” po bankach, w których chcielibyśmy wziąć kredyt. Tutaj jednak należy liczyć się z tym, że zajmie to sporo czasu. Zwykle na rozmowę z osobą odpowiedzialną za udzielanie kredytów w danym banku trzeba się wcześniej umówić. Jest to więc opcja dla wytrwałych.

3. Kalkulator zdolności kredytowej on-line

Inną opcją sprawdzenia zdolności kredytowej jest skorzystanie z tzw. kalkulatora zdolności kredytowej on-line. Wpisując w nim wymagane dane, uzyskamy orientacyjną informację na temat zdolności kredytowej. Orientacyjną, ponieważ jak zostało wspomniane, banki przy ocenie zdolności biorą pod uwagę różne kryteria. Nasz kalkulator dostępny jest tutaj.

4. Wizyta u doradcy kredytowego

Dobrym sposobem sprawdzenia zdolności kredytowej jest skorzystanie z usług doświadczonego doradcy kredytowego znającego rynek usług bankowych. Korzystając ze wsparcia eksperta:

 • oszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na wizyty w bankach
 • podczas wizyty w jednym miejscu otrzymujemy porównanie ofert wybranych banków
 • zyskujemy fachową pomoc w wyborze najlepszego i najkorzystniejszego kredytu gotówkowego dopasowanego do naszych potrzeb i oczekiwań
 • zyskujemy wsparcie w załatwieniu formalności niezbędnych do uzyskania kredytu.

Więcej na temat kredytów dla firm piszemy w artykule: Jak rozwinąć firmę dzięki finansowaniu zewnętrznemu.

Potrzebujesz kredytu firmowego? Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą tutaj. Każdego dnia wspieramy przedsiębiorców w wyborze najlepszych ofert kredytów dla firm. Służymy naszym wsparciem i doświadczeniem.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz