Zastanawiasz się jak zwiększyć zdolność kredytową? Najważniejsza dla banku jest wiarygodność kredytowa. Terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań to najistotniejszy aspekt, który wpływa na ocenę w BIK. Przeczytaj i poznaj sposoby budowania dobrej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Banki mają różne kryteria i warunki przyznawania kredytów gotówkowych dla firm. Dwa najważniejsze to zdolność kredytowa (przeczytaj również – Zdolność kredytowa - Wyjaśniamy czym jest i jak sprawdzić zdolność kredytową) i wiarygodność finansowa kredytobiorcy. Są to czynniki, na które mamy realny wpływ. O ile zdolność kredytowa oceniana jest różnie w zależności od instytucji, o tyle wiarygodność osoby starającej się o kredyt weryfikowana jest w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Planujesz zaciągnąć kredyt? Zadbaj o swoją historię!

Planując zaciągnięcie kredytu gotówkowego np. na rozwój firmy czy zwiększenie jej innowacyjności, zawczasu należy zadbać o historię kredytową w BIK. Jeśli jest ona negatywna, można nie otrzymać kredytu mimo wysokich dochodów lub otrzymać go na gorszych warunkach. Brak historii w BIK działa na niekorzyść przedsiębiorcy. Bank nie wie, czego się po nim spodziewać.

Co obniża ocenę punktową w BIK?

Ocena historii kredytowej w BIK jest oceną punktową. Na jej obniżenie wpływają czynniki takie jak:

  • opóźnienia w spłacie zaciągniętych kredytów,
  • ilość kredytów, których spłaty są opóźnione,
  • wysokość kwoty, której dotyczy opóźnienie w spłacie,
  • czas opóźnienia w spłacie kredytu,
  • czas kolejnych opóźnień w spłacie,
  • przekroczenie limitu kredytowego,
  • kwota przekroczenia limitu,
  • okres, po którym przekroczyliśmy limit kredytowy po raz kolejny.

Ocena punktowa w Biurze Informacji Kredytowej jest zmienna.

Sposoby na zbudowanie dobrej historii kredytowej - Jak poprawić raport BIK?

Dobra historia kredytowa pozwala uzyskać kredyt na lepszych warunkach, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Oto lista korzyści:

  • niższa marża,
  • niższa prowizja,
  • dłuższy okres kredytowania,
  • większa kwota pożyczki.

Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku kredytów inwestycyjnych z długim okresem kredytowania.Lepszą historią kredytową jest zła historia niż jej brak. Złą historię można zatrzeć, a brak historii to dla banku niewiadoma. Dlatego planując starania o kredyt dla firmy, ważne jest budowanie zdolności kredytowej. Poniżej przedstawiamy sposoby, jak to zrobić dobrze:

1. Terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań

Jest najważniejszym aspektem wpływającym na ocenę w BIK.

2. Debet na koncie firmowym

BIK postrzega go jako zobowiązanie kredytowe. Jeśli się z niego nie korzysta, zwykle nic nie kosztuje. Można również zrobić zadłużenie, a następnie regularnie je spłacać. Tutaj jednak konieczna będzie spłata odsetek od wykorzystanego debetu.

3. Założenie karty kredytowej i regularna spłata zadłużenia

To łatwy sposób na zbudowanie dobrej historii kredytowej. Gdy zapadnie decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego z banku, kartę można zlikwidować, ponieważ obniża ona zdolność kredytową.

4. Kredyt z banku na dowolny cel

Nawet niewielki, ale spłacany regularnie buduje dobrą historię kredytową.

5. Zakup na raty

To kolejny sposób, by pokazać się z dobrej strony. Warunek ten sam co wyżej, regularna spłata zobowiązań.

Jeśli osoba starająca się o kredyt posiada odpowiednie fundusze może mieć kilka z wyżej wymienionych zobowiązań. To dla banku informacja, że nie ma problemu ze spłatą pożyczonych pieniędzy.

6. Informowanie banku o trudnościach w spłacie zaciągniętego kredytu

Pozwoli utrzymać dobrą ocenę w BIK. Unikanie spłaty i odbierania zawiadomień z banku potęguje problem. Informując bank o problemach w spłacie, podając wiarygodne powody, można wynegocjować np. okresowe zawieszenie spłaty.

7. Zgoda na przetwarzanie informacji o kredytach w BIK po ich zakończeniu

Jeśli zobowiązania są spłacane regularnie, można zezwolić na przetwarzanie informacji o tym w BIK. To stawia potencjalnego kredytobiorcę w pozytywnym świetle w przypadku kolejnego kredytu.

Jeśli nastąpiły problemy ze spłatą kredytu, to BIK będzie o tym informował banki przez 5 lat. Mimo to dobrze jest nie wyrazić zgody na przetwarzanie informacji o kredytach problematycznych. Wówczas po upływie wspomnianych 5 lat BIK nie będzie o nich informował i zła historia zostanie zatarta.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest kredyt na otwarcie firmy, przeczytaj: Kredyt na otwarcie firmy.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz