Jak budować dobrą historię kredytową – 7 sposobów

Prowadzisz firmę? Rozważasz zaciągnięcie kredytu gotówkowego z banku lub instytucji pozabankowej? Poznaj 7 sposobów, które pozwolą Ci zbudować dobrą historię kredytową w BIK i zwiększą szansę na jego otrzymanie.

Banki mają różne kryteria i warunki przyznawania kredytów gotówkowych dla firm. Dwa najważniejsze to zdolność kredytowa (przeczytaj również – Jaką zdolność kredytową ma moja działalność gospodarcza) i wiarygodność kredytobiorcy. Są to czynniki, na które mamy realny wpływ. O ile zdolność kredytowa oceniana jest różnie w zależności od instytucji, o tyle wiarygodność osoby starającej się o kredyt weryfikowana jest w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Planujesz zaciągnąć kredyt? Zadbaj o swoją historię!

Planując zaciągnięcie kredytu gotówkowego np. na rozwój firmy czy zwiększenie jej innowacyjności, zawczasu zadbajmy o historię kredytową w BIK. Jeśli jest ona negatywna, możemy nie otrzymać kredytu mimo wysokich dochodów lub otrzymać go na gorszych warunkach. Brak historii w BIK działa na niekorzyść przedsiębiorcy. Bank nie wie, czego się po nim spodziewać.

Co obniża ocenę punktową w BIK?

Ocena historii kredytowej w BIK jest oceną punktową. Na jej obniżenie wpływają czynniki takie jak:

 • opóźnienia w spłacie zaciągniętych kredytów,
 • ilość kredytów, których spłaty są opóźnione,
 • wysokość kwoty, której dotyczy opóźnienie w spłacie,
 • czas opóźnienia w spłacie kredytu,
 • czas kolejnych opóźnień w spłacie,
 • przekroczenie limitu kredytowego,
 • kwota przekroczenia limitu,
 • okres, po którym przekroczyliśmy limit kredytowy po raz kolejny.

Ocena punktowa w Biurze Informacji Kredytowej jest zmienna.

7 sposobów na zbudowanie dobrej historii kredytowej w BIK

Dobra historia kredytowa pozwala uzyskać kredyt na lepszych warunkach, a tym samym zaoszczędzić pieniądze. Oto lista korzyści:

 • niższa marża,
 • niższa prowizja,
 • dłuższy okres kredytowania,
 • większa kwota pożyczki.

Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku kredytów inwestycyjnych z długim okresem kredytowania.

Lepszą historią kredytową jest zła historia niż jej brak. Złą historię można zatrzeć, a brak historii to dla banku niewiadoma. Dlatego planując starania o kredyt dla firmy, zbudujmy własną historię. Poniżej 7 sposobów, by to zrobić dobrze:

1. Terminowa spłata dotychczasowych zobowiązań – jest najważniejszym aspektem wpływającym na ocenę w BIK.

2. Debet na koncie firmowym – BIK postrzega go jako zobowiązanie kredytowe. Jeśli z niego nie korzystamy, zwykle nic nie kosztuje. Można również zrobić zadłużenie, a następnie regularnie je spłacać. Tutaj jednak konieczna będzie spłata odsetek od wykorzystanego debetu.

3. Założenie karty kredytowej i regularna spłata zadłużenia to łatwy sposób na zbudowanie dobrej historii kredytowej.Gdy zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego z banku, zlikwidujmy kartę, ponieważ obniża ona zdolność kredytową.

4. Kredyt z banku na dowolny cel – nawet niewielki, ale spłacany regularnie buduje dobrą historię kredytową.

5. Zakup na raty – to kolejny sposób, by pokazać się z dobrej strony. Warunek ten sam co wyżej, regularna spłata zobowiązań.

Jeśli mamy odpowiednie fundusze możemy mieć kilka z wyżej wymienionych zobowiązań. To dla banku informacja, że nie mamy problemu ze spłatą pożyczonych pieniędzy.

6. Informowanie banku o trudnościach w spłacie zaciągniętego kredytu – pozwoli utrzymać dobrą ocenę w BIK. Unikanie spłaty i odbierania zawiadomień z banku potęguje problem. Informując bank o problemach w spłacie, podając wiarygodne powody, możemy wynegocjować np. okresowe zawieszenie spłaty.

7. Zgoda na przetwarzanie informacji o kredytach w BIK po ich zakończeniu – jeśli regularnie spłacaliśmy zobowiązania, zezwólmy na przetwarzanie informacji o tym w BIK. To stawia nas w pozytywnym świetle w przypadku kolejnego kredytu.

Jeśli mieliśmy problemy ze spłatą kredytu, to BIK będzie o tym informował banki przez 5 lat i na to nie mamy wpływu. Mimo to dobrze jest nie wyrazić zgody na przetwarzanie informacji o kredytach problematycznych. Wówczas po upływie wspomnianych 5 lat BIK nie będzie o nich informował i nasza zła historia zostanie zatarta.

Jeśli chcesz sprawdzić swoją zdolność kredytową i porównać oferty banków, zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem tutaj. Współpracujemy z 20 bankami. Pomożemy Ci wybrać najlepszy kredyt gotówkowy dopasowany do Twoich potrzeb.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz