Dobra historia kredytowa w BIK, minimalizacja dotychczasowych zobowiązań czy wysokie dochody to tylko niektóre z możliwości poprawy zdolności kredytowej. Podpowiadamy, co zrobić, gdy zdolność kredytowa jest niewystarczająca i jak zwiększyć szanse na dostanie hipoteki.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Kredyt hipoteczny - co to takiego?

Kredyt hipoteczny to bankowy kredyt długoterminowy, którego zabezpieczeniem jest tzw. hipoteka. Gdy pożyczasz pieniądze z banku na zakup nieruchomości, np. mieszkania, to staje się ono zabezpieczeniem dla kredytodawcy. Jeśli nie będziesz spłacać rat, bank ma prawo przejąć sfinansowaną z kredytu nieruchomość, by w ten sposób odzyskać pożyczone pieniądze.

Aby wziąć kredyt hipoteczny, należy podpisać z bankiem stosowną umowę. Określa ona szczegółowe warunki, m.in.: okres spłaty, walutę, cel, wielkość prowizji i odsetek. Zanim jednak bank podpisze umowę, i udzieli kredytu, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Jednym z nich jest posiadanie tzw. zdolności kredytowej.

Co składa się na zdolność kredytową?

Udzielając kredytu bank chce zminimalizować swoje ryzyko, ponieważ kwota zazwyczaj jest wysoka. Dlatego sprawdza zdolność kredytową, czyli możliwości spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami, w określonych umową terminach. 

Zdolność kredytowa uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od dochodów, kosztów utrzymania, obciążeń (ewentualnych wcześniejszych pożyczek czy kredytów) czy formy zatrudnienia (banki preferują umowę o pracę lub własną działalność gospodarczą). Na niektóre z nich klient nie ma wpływu, inne może zmienić.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, dobrze jest poprawić swoją kondycję finansową. W ten sposób zwiększa się szanse otrzymania kredytu w wyższej kwocie. Jest na to kilka sposobów:

  • Wydłużenie okresu spłaty to najprostszy sposób na zwiększenie kwoty dostępnego kredytu. Taka decyzja to informacja dla banku, że kredytobiorca będzie dysponował większą kwotą, którą uzbierał przez dłuższy okres. Dzięki temu bank chętniej udzieli kredytu na wyższą sumę. Wydłużając okres spłaty kredytobiorca będzie musiał zapłacić więcej za pożyczone pieniądze. Chyba, że zdecyduj się na wcześniejszą spłatę kredytu. 
  • Historia kredytowa to kolejny ważny element brany pod uwagę przez banki przy podejmowaniu decyzji kredytowej.

Kredyt hipoteczny a historia kredytowa - jeśli nie ma historii kredytowej, bank nie wie, czego może się spodziewać. 

Starając się o kredyt hipoteczny można założyć kartę kredytową i regularnie spłacać wynikające z niej zobowiązania. W ten sposób buduje się dobrą historię kredytową w BIK (Biurze Informacji Kredytowej). Jeśli nie było wcześniej problemów ze spłatą zaciągniętych kredytów, taki klient jest dla banku bardziej wiarygodny.

  • Wybór formuły spłaty również ma wpływ na zdolność kredytową. Najkorzystniejsze dla kredytobiorcy są raty malejące. Jednak, jeśli chcesz zwiększyć dostępną kwotę finansowania lepiej wybrać raty równe. 
  • Minimalizacja dotychczasowych zobowiązań kredytowych to kolejny ważny krok.

Każdy zaciągnięty kredyt zmniejsza szanse na otrzymanie kolejnego. Bank wychodzi z założenia, że jeśli klient ma np. limit rachunku, kartę kredytową lub inne zobowiązania kredytowe, to jego zdolność jest ograniczona. 

  • Porównywanie ofert bankowych to kolejne działanie, które warto podjąć. Okazuje się bowiem, że choć ogólne warunki przyznawania kredytów są podobne, ocena zdolności kredytowej może być różna w zależności od banku, który wybierzesz. .


Kredyt hipoteczny – uzyskaj pomoc

Jeśli zamierzasz starać się o kredyt hipoteczny, ale gubisz się w natłoku ofert, skorzystaj z naszej pomocy. Z pomocą przyjdzie Ci darmowy kalkulator kredytowy online, który sprawdzi Twoją zdolność kredytową.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy