Twarz mężczyzny w garmiturze rozmawiającego przez telefon

Jeśli zbadałeś rynek i upewniłeś się, że zapotrzebowanie na Twoje produkty lub usługi wzrasta - kredyt inwestycyjny będzie idealnym rozwiązaniem, które pomoże Ci szybko rozwinąć firmę, zakupić niezbędny sprzęt, wyremontować obiekty przemysłowe i wiele innych. Dowiedz się więcej czytając poniższy artykuł.

Rynek nieustannie się zmienia. Czekając latami na rozwój firmy, możemy wiele stracić. Warto wykorzystać koniunkturę w swojej branży tu i teraz. Kredyt dla początkujących firm oraz firm, które istnieją na rynku już jakiś czas jest rozwiązaniem pozwalającym sfinansować kosztowne inwestycje, które zwiększą kapitał przedsiębiorstwa a co za tym idzie przyniosą zysk i pozwolą na szybką spłatę zaciągniętego zobowiązania.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Wieżowce sięgające chmur

Kredyt inwestycyjny dla firm, co to jest?

Kredyt inwestycyjny jest rodzajem kredytu bankowego udzielanego przedsiębiorcom na rozwój firmy. Umożliwia on finansowanie różnych przedsięwzięć oraz służy powiększeniu majątku przedsiębiorstwa, jego modernizacji lub realizacji określonego celu długoterminowego.

Kredyt inwestycyjny możemy przeznaczyć na:

 • nabycie nieruchomości dla firmy
 • zakup, budowę lub remont obiektów przemysłowych
 • zakup urządzeń do firmy (np. komputerów, drukarek, maszyn produkcyjnych itp.) lub ich modernizację
 • zakupienie środków transportu
 • zakup koncesji, licencji, oprogramowania, praw autorskich
 • inwestycja w udziały lub papiery wartościowe
 • budowę lub modernizację linii produkcyjnych.
Mężczyzna sprawdzający jaką rentowność ma kredyt inwestycyjny dla firm

Niektóre banki udzielają również kredytu inwestycyjnego na spłatę innego kredytu inwestycyjnego. Jest to sposób na szybką spłatę zobowiązania w sytuacji, gdy kończy nam się okres kredytowania, a nie mamy jeszcze wystarczającego zwrotu z inwestycji, by je spłacić.

Kredyt inwestycyjny dedykowany jest zarówno nowo powstałym przedsiębiorcom, istniejącym firmom, jak i osobom fizycznym.

O finansowaniu zewnętrznym dla firm przeczytasz tutaj.

Kredyty inwestycyjne dla firm - kto może liczyć?

Przede wszystkim kredyt inwestycyjny stanowi formę finansowania skierowaną do przedsiębiorców, którzy potrafią skutecznie zminimalizować ryzyko dla banku. Firma działająca na rynku krócej niż 12 miesięcy raczej nie otrzyma tego rodzaju kredytu, a na pewno nie krócej niż 6 miesięcy. Najważniejszym elementem jest odpowiednio przygotowany biznesplan - bez niego nie ma mowy o jakichkolwiek postępach. To głównie na jego podstawie bank dokonuje oceny, czy nasza koncepcja inwestycji ma potencjał generowania realnych zysków, co znacząco redukuje ryzyko dla instytucji finansowej. Dlatego też, poprzez staranne opracowanie rzetelnego i przekonującego biznesplanu, zwiększamy szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji dotyczącej kredytu.

Kredyt inwestycyjny dla firm a okres kredytowania

Kredyt inwestycyjny to kredyt długoterminowy - oznacza to, że okres kredytowania uzależniony jest od rodzaju inwestycji. Jeśli chcesz go przeznaczyć na zakup środków trwałych, takich jak urządzenia czy maszyny, jest on udzielany na około rok. Natomiast przy długoletnich inwestycjach, jak na przykład budowy, okres kredytowania jest dłuższy (nawet do 20 lat).

Kredyt można zawsze spłacić we wcześniejszym terminie. Istnieje również możliwość skorzystania z okresowej karencji w spłacie rat - do momentu jej zakończenia płaci się tylko odsetki od wypłaconych transz kredytu.

Kredyt inwestycyjny dla firm i jego oprocenotwanie na wykresie

 

Wysokie kwoty kredytu inwestycyjnego dla firm

Wysokie kwoty kredytów inwestycyjnych to ich kolejna zaleta - ich wielkość uzależniona jest od:

 • zdolności finansowej firmy
 • stopnia ryzyka, z jakim wiąże się inwestycja
 • obrotu przedsiębiorstwa.

Może być on wykorzystany jednorazowo lub w przypadku inwestycji długoterminowych, wypłacany w transzach dostosowanych do terminów realizacji.

Kredyt inwestycyjny dla firm - warunki uzyskania

Warunki uzyskania kredytu inwestycyjnego są różne w zależności od banku, te najczęściej wymagane to:

 • udokumentowanie słuszności inwestycji
 • przedstawienie prognozowanych zysków
 • biznesplan
 • kosztorys
 • plan finansowy.
Przedsiębiorca kredytowy podpisujący umowę na kredyt inwestycjny dla firm

Banki wymagają zazwyczaj wkładu własnego firmy na poziomie 20-30%, jednak są instytucje kredytujące nawet 90% i 100% inwestycji.

Podsumowując, kredyt inwestycyjny warto wziąć, aby:

 • zakupić niezbędny sprzęt
 • szybko rozwinąć firmę dzięki uzyskaniu znacznej kwoty
 • zrealizować inwestycje wymagające wysokich nakładów finansowych
 • skutecznie wejść na rynek jako przedsiębiorca
 • rozpocząć własną działalność
 • nie zamrażać własnych funduszy firmy.

Kredyt inwestycyjny dla firm na zakup nieruchomości

Nie jest prawdą, że kredyt inwestycyjny na zakup nieruchomości jest przeznaczony wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, które zatrudniają dziesiątki lub setki pracowników, działających na rynku od długiego czasu i posiadających silną pozycję. Również mniejsze firmy i te, które działają krócej, mają możliwość ubiegania się o ten rodzaj kredytu, co otwiera przed nimi szansę na dynamiczny rozwój w przyszłości.

Kredyty inwestycyjne dla nowych firm

Warto zauważyć, że w wielu bankach istnieje możliwość uzyskania kredytu inwestycyjnego nawet dla nowych firm, choć najprawdopodobniej w ograniczonym zakresie. Nie trzeba więc być dobrze znanym na rynku ani działać od wielu lat, aby uzyskać finansowanie na potrzebne inwestycje. Bez względu jednak na to, czy dopiero rozpoczynamy działalność, czy też mamy już długą historię i stabilną pozycję w branży, musimy dostarczyć bankowi wszystkie wymagane dokumenty. Oczywiście, podobnie jak w przypadku każdej pożyczki, również lista niezbędnych dokumentów może się różnić w zależności od banku. Rynek finansowy dostosowuje się do dynamicznie zmieniających potrzeb. Nowe przedsiębiorstwa mogą również skorzystać z kredytu na otwarcie firmy.

Kredyt inwestycyjny dla firm szansą na rozwój

Uzbieranie własnych funduszy na kosztowne inwestycje jest często czasochłonne, a ich zamrożenie może pogorszyć kondycję finansową firmy. Finansowanie inwestycji okazało się świetnym wyborem dla wielu obecnie dobrze prosperujących firm, a dla wielu przedsiębiorców kredyt inwestycyjny, to często jedyna szansa na rozwój.

Szukasz kredytu odpowiedniego dla Twojego biznesu? Nie wiesz na jaki rodzaj finansowego wsparcia, powinieneś się zdecydować? Skontaktuj się z nami! Przeanalizujemy sytuację Twojej firmy i doradzimy, jaki produkt będzie najlepszy.

Na biurku laptop, papier z wykresem, notes, kalendarz

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy