Kredyt obrotowy czy inwestycyjny – co wybrać?

Zastanawiasz się, jaki kredyt wybrać dla swojej firmy – obrotowy czy inwestycyjny? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Istnieje wiele czynników, które wpływają na tę decyzję tj. potrzebna kwota, konieczność posiadania wkładu własnego, okres spłaty kredytu, forma jego zabezpieczenia czy karencja. Sprawdź, czytając artykuł, który z nich będzie odpowiedni dla Twojej firmy.

Najważniejszy jest cel

Głównym determinantem wyboru pomiędzy kredytem obrotowym a inwestycyjnym jest cel, na który chcesz przeznaczyć pożyczone pieniądze. W tym artykule chcielibyśmy wyznaczyć różnice pomiędzy obydwoma wariantami kredytu oraz wskazać, który z nich sprawdzi się lepiej w danej sytuacji. Na początku przygotowaliśmy skróconą charakterystykę każdego z nich.

Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy służy finansowaniu bieżących wydatków firmy, zapewniając jej płynność finansową. Jeśli więc Twoja firma przeżywa gorsze chwile i grozi jej zator płatniczy, kredyt ten będzie idealnym wyborem i może uratować firmę przed bankructwem.

Okres spłaty jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego, bo najczęściej do 12 miesięcy, z możliwością przedłużenia do 3 lat. Kwota kredytu jest uzależniona od wyników osiąganych przez firmę, przy założeniu, że im stabilniejsza pozycja firmy oraz zdolność kredytowa, tym większe szanse na uzyskanie kredytu. 

Szanse zwiększają się dodatkowo ze względu na proste zasady udzielania kredytu obrotowego. W związku z tym skraca się także okres oczekiwania na decyzję, która może być wydana nawet w dniu złożenia wniosku i to bez konieczności określania zabezpieczeń kredytu. Jest to sytuacja komfortowa z perspektywy tych przedsiębiorców, którzy rzeczywiście muszą ratować finanse firmy w trybie natychmiastowym.

Istnieją dwa rodzaje kredytu obrotowego:

  • na rachunku bieżącym, czyli taki, który swoją strukturą przypomina debet na rachunku osobistym. Dodatkowe środki na koncie można wykorzystywać do określonego limitu, a każda spłata zmniejsza debet;
  • na rachunku kredytowym, gdzie w ramach spłacanego kredytu tworzone jest specjalne konto bankowe.

Więcej informacji na temat kredytu obrotowego znajdziesz w naszym wpisie w całości poświęconym temu zagadnieniu. Przeczytasz go, klikając tutaj

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny jest idealnym pomysłem dla tych przedsiębiorców, którzy planują realizację poważnych przedsięwzięć tj. zakup maszyn, nieruchomości, auta itd. W zależności od specyfiki branży potrzeby te mogą być różne. Finansowanie firmy z kredytu inwestycyjnego może się odbywać w perspektywie wieloletniej, co daje możliwość ciągłego rozwoju i modernizacji firmy. Podobnie jest ze spłacaniem takiego kredytu – również ma ono charakter długoterminowy

W przypadku tego kredytu warunki jego udzielania mogą się kształtować odmiennie w zależności od banku. Co więcej, w obrębie danego banku oferty dla poszczególnych firm także mogą być zróżnicowane ze względu na wysokość kwoty kredytu, wiarygodność firmy, historię kredytową, okres spłaty oraz oszacowane ryzyko związane z planowaną inwestycją. Stąd też częstym wymogiem banków jest zaprezentowanie szczegółowego biznesplanu wraz z kosztorysem. Dodatkowo, ubiegając się o kredyt inwestycyjny konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Po szczegółową charakterystykę tego rodzaju pożyczki dla firmy zajrzyj do jednego z naszych poprzednich wpisów. A jeśli wciąż nie jesteś przekonany, sprawdź, dlaczego warto

Jakie informacje musisz zebrać, decydując się na kredyt dla firmy?

Zanim wybierzesz rodzaj kredytu, upewnij się, że masz odpowiednie informacje, by decyzja ta była podjęta świadomie i w sposób wiążący (w przypadku kredytu inwestycyjnego na lata!). Rozważ:

  1. Jaka kwota jest Ci potrzebna?
  2. Jaki jest cel, na który chcesz przeznaczyć pożyczone pieniądze.
  3. Czy jest wymagane posiadanie wkładu własnego?
  4. W jakim czasie przewidujesz spłatę pożyczki?
  5. Czy możesz negocjować warunki?
  6. Jakie są formy zabezpieczenia kredytu?
  7. Jaka jest sytuacja finansowa Twojej firmy?
  8. Czy możesz skorzystać z karencji w spłacie kredytu?

Od sukcesu dzieli Cię podjęcie właściwej decyzji

Jeśli więc jesteś zdecydowany i wiesz, że warto wziąć kredyt na firmę – bo działania podjęte dzięki otrzymanym funduszom mogą znacznie przewyższyć ryzyko z tym związane –   nie wahaj się. Od tego, jaką decyzję podejmiesz dzisiaj, będzie zależała sytuacja Twojej firmy w przyszłości.

Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze lub masz wątpliwości związane z wymaganiami odnośnie ubiegania się o kredyt, skontaktuj się z naszym doradcą, który wesprze Cię na każdym etapie.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz