Własny biznes drogą do wyższej emerytury

Opłaty do ZUS-u związane z prowadzeniem firmy stanowią dla wielu przedsiębiorców duże obciążenie, a emerytury z ZUS nie cieszą się dobrą sławą. To sprawia, że większość właścicieli firm zwykle opłaca najniższe składki. Co robią z zaoszczędzonymi pieniędzmi? Inwestują!

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy mają możliwość opłacania składek od zadeklarowanej kwoty. Nie może ona być niższa niż 60% średniego wynagrodzenia. Dodatkowo osoby rozpoczynające działalność i spełniające stosowne warunki mogą skorzystać z tzw. ulgi na start (6-miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS), a następnie przez 2 lata opłacać tzw. mały ZUS. W co inwestować, aby w przyszłości móc wypłacać sobie wyższą emeryturę?

Własna firma a przyszła emerytura

Prowadzenie własnej firmy wymaga dużo pracy, zaangażowania i wiąże się z większą odpowiedzialnością niż praca na etacie. Daje jednak większe możliwości oszczędzania niż zatrudnienie u kogoś. Rozwijając firmę, zwiększamy jej dochody i możemy gromadzić fundusze na nowe inwestycje, które staną się źródłem dochodu pasywnego. Przeczytaj również: Kto to jest rentier?

Mając zabezpieczenie w postaci prywatnej emerytury, nie musimy obawiać się przyszłości. Pod tym względem etat daje dużo mniejsze możliwości.

Kiedy pomyśleć o emeryturze?

Wielu młodych przedsiębiorców nie zastanawia się nad przyszłością swojej emerytury. Tymczasem należy o niej pomyśleć już dziś, aby zabezpieczyć się na czas, gdy przestaniemy być czynni zawodowo.

Wysokość należnej emerytury to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku przedsiębiorcy uzależniona jest od wysokości odprowadzanych składek i czasu, przez jaki się je opłaca. Kwotę prognozowanej emerytury możemy poznać u doradcy emerytalnego w ZUS lub korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Znając przewidywania, dobrze jest pomyśleć o tym, jak zapewnić sobie wspomniane źródło dochodu pasywnego.

Dziś determinuje Twoje jutro

Myśląc o emeryturze, należy przyjrzeć się swoim finansom i posiadanym oszczędnościom już dziś. Kolejny krok to odpowiedź na pytanie, jakie działania/inwestycje możemy podjąć, aby zapewnić sobie poduszkę finansową na przyszłość? Dobrymi rozwiązaniami będą inwestycje w:

 • samorozwój (kursy, szkolenia) – mając wiedzę w różnych obszarach, idziemy z duchem czasu, możemy wykorzystać zdobyte zasoby we własnym biznesie np. tworząc produkty/usługi, które następnie sprzedamy z zyskiem
 • rozwój firmy – zakup sprzętu, maszyn, surowców, produktów, zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników podnosi jej konkurencyjność na rynku
 • zakup nieruchomości pod wynajem (stanowią one źródło dochodu pasywnego)
 • zakup gruntów w dobrej lokalizacji (ich ceny nieustannie idą w górę)
 • fundusze inwestycyjne (wymagają znajomości tematu lub wsparcia doradcy)
 • tworzenie własnych produktów i zarobkowanie z tantiem
 • biznesy samoobsługowe, np. parking w dobrej lokalizacji, automaty czy myjnie samoobsługowe
 • marketing to prawdziwa, choć często niedoceniana dźwignia handlu i inwestycja z wysoką stopą zwrotu.

Analizując finanse własne i firmowe, dobrze jest również:

 • przyjrzeć się wydatkom
 • poszukać oszczędności
 • rozważyć współpracę ze specjalistami posiadającymi własną firmę, co pozwoli ograniczyć koszty pracownicze.

Trzymanie pieniędzy w banku na tzw. procent jest obecnie jedną z najmniej opłacalnych form inwestycji.

Finansowanie zewnętrzne sposób na rozwój

Jeśli brakuje nam finansów na rozwój firmy, pomocny będzie kredyt gotówkowy z banku lub instytucji pozabankowej. Pomoże poprawić kondycję finansową firmy, co umożliwi szybką spłatę zaciągniętego zobowiązania. Przeczytaj również: Jaką zdolność kredytową ma moja działalność gospodarcza?

Decydując się na kredyt gotówkowy z banku lub instytucji pozabankowej, skorzystajmy ze wsparcia doradcy kredytowego. Porówna oferty z różnych źródeł i pomoże wybrać najlepszy kredyt gotówkowy dostępny na rynku. Ponadto zaoszczędzimy mnóstwo czasu i energii, których wymaga samodzielne porównywanie ofert bankowych.

Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem tutaj

Podobne wpisy

Dodaj komentarz