Lepsza przyszłość wiąże się m.in. z inwestycją w samorozwój, który pozwoli lepiej i szybciej rozbudować przedsiębiorstwo. Własna firma daje większe możliwości oszczędzania pieniędzy niż zatrudnienie u kogoś. Przeczytaj i dowiedz się jak zapewnić sobie wyższą emeryturę.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Opłaty do ZUS-u związane z prowadzeniem firmy stanowią dla wielu przedsiębiorców duże obciążenie, a emerytury z ZUS nie cieszą się dobrą sławą. To sprawia, że większość właścicieli firm zwykle opłaca najniższe składki, a zaoszczędzone pieniądze inwestują np. w marketing firmy, czy inne biznesy generujące dodatkowe dochody.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorcy mają możliwość opłacania składek od zadeklarowanej kwoty. Nie może ona być niższa niż 60% średniego wynagrodzenia. Dodatkowo osoby rozpoczynające działalność i spełniające stosowne warunki mogą skorzystać z tzw. ulgi na start (6-miesięcznego zwolnienia ze składek ZUS), a następnie przez 2 lata opłacać tzw. mały ZUS. W co można inwestować, aby w przyszłości wypłacać sobie wyższą emeryturę?

Własna firma a przyszła emerytura

Prowadzenie własnej firmy wymaga dużo pracy, zaangażowania i wiąże się z większą odpowiedzialnością niż praca na etacie. Daje jednak większe możliwości oszczędzania niż zatrudnienie u kogoś. Rozwijając firmę, zwiększa się jej dochody i można gromadzić fundusze na nowe inwestycje, które staną się źródłem dochodu pasywnego. Przeczytaj również: W co inwestować pieniądze? - Podpowiadamy jak ludzie zostają rentierami!

Mając zabezpieczenie w postaci prywatnej emerytury, nie trzeba obawiać się przyszłości. Pod tym względem etat daje dużo mniejsze możliwości.

Kiedy pomyśleć o emeryturze?

Wielu młodych przedsiębiorców nie zastanawia się nad przyszłością swojej emerytury. Tymczasem należy o niej pomyśleć już dziś, aby zabezpieczyć się na czas, gdy przestanie się być czynnym zawodowo.Wysokość należnej emerytury to kwestia bardzo indywidualna. W przypadku przedsiębiorcy uzależniona jest od wysokości odprowadzanych składek i czasu, przez jaki się je opłaca. Gdzie sprawdzić wysokość emerytury? Kwotę prognozowanej emerytury można poznać u doradcy emerytalnego w ZUS lub korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Znając przewidywania, dobrze jest pomyśleć o tym, jak zapewnić sobie wspomniane źródło dochodu pasywnego.

Dziś determinuje Twoje jutro

Myśląc o emeryturze, należy przyjrzeć się swoim finansom i posiadanym oszczędnościom już teraz. Poduszka finansowa w przyszłości może okazać się bardzo pomocna, aby ją sobie zapewnić dobrymi rozwiązaniami będa inwestycje w:

 • samorozwój (kursy, szkolenia) – mając wiedzę w różnych obszarach, idziemy z duchem czasu, możemy wykorzystać zdobyte zasoby we własnym biznesie np. tworząc produkty/usługi, które następnie można sprzedać z zyskiem
 • rozwój firmy – zakup sprzętu, maszyn, surowców, produktów, zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników podnosi jej konkurencyjność na rynku
 • zakup nieruchomości pod wynajem (stanowią one źródło dochodu pasywnego)
 • zakup gruntów w dobrej lokalizacji (ich ceny nieustannie idą w górę)
 • fundusze inwestycyjne (wymagają znajomości tematu lub wsparcia doradcy)
 • tworzenie własnych produktów i zarobkowanie z tantiem
 • biznesy samoobsługowe, np. parking w dobrej lokalizacji, automaty czy myjnie samoobsługowe
 • marketing to prawdziwa, choć często niedoceniana dźwignia handlu i inwestycja z wysoką stopą zwrotu.

Analizując finanse własne i firmowe, dobrze jest również:

 • przyjrzeć się wydatkom
 • poszukać oszczędności
 • rozważyć współpracę ze specjalistami posiadającymi własną firmę, co pozwoli ograniczyć koszty pracownicze.

Trzymanie pieniędzy w banku na tzw. procent jest obecnie jedną z najmniej opłacalnych form inwestycji. Przeczytaj również: Kredyt na otwarcie firmy.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz