- 31 sierpnia 2019
- Seria rozwój firmy
- Komentarze : 0
Chcąc rozwijać firmę możesz skorzystać z wielu źródeł finansowania np. kredyt gotówkowy, dotacje unijne, leasing czy różnego rodzaju pożyczki. Poniżej wyjaśniamy dlaczego warto wziąć pod uwagę zewnętrzne źródła finansowania firmy.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Wielu młodych przedsiębiorców szuka sposobów, by szybko zaistnieć na konkurencyjnym rynku. Do odniesienia sukcesu w branży z pewnością potrzebne są badania rynku, dobra strategia rozwoju, czas i… pieniądze. Bez tych ostatnich trudno o nowoczesny sprzęt, najnowsze technologie, niezbędne pojazdy, maszyny czy wykwalifikowaną kadrę.
Środki własne czy zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej?
Finansowanie działalności gospodarczej to nic innego jak środki własne (oszczędności i wypracowane przez firmę zyski) bądź tzw. obce źródła finansowania przedsiębiorstw, takie jak: kredyty gotówkowe, pożyczki, leasing czy dotacje unijne.
Jak czytamy w raporcie Finansowanie Biznesu w Polsce 2022* 68% polskich przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw nadal korzysta głównie ze środków własnych na inwestycje. Po kredyty i pożyczki krajowe sięga tylko 9% właścicieli firm. Fundusze unijne z kolei często „odstraszają” zbyt skomplikowanymi procedurami. (Dane za 2019r.)
Źródła finansowania działalności gospodarczej odgrywają bardzo istotną rolę w zachowaniu płynności finansowej firmy. Długoletnie przeznaczanie własnych środków na rozwój przedsiębiorstwa lub zaniedbywanie jego rozwoju ze względu na brak funduszy może doprowadzić firmę do upadku.
Mali i średni przedsiębiorcy skłonni są wziąć kredyt firmowy jedynie w sytuacji dużych kłopotów finansowych. Obawiają się wyjścia ze strefy komfortu, nawet jeśli dobrze znają swój rynek i jego zmienne. Takie podejście staje się czynnikiem hamującym rozwój i sprawiającym, że firmy nie korzystają z nowych technologii, na które potrzeba znacznych funduszy.
Interesuje Cię kredyt inwestycyjny dla firm ale nie wiesz czy warto? Koniecznie sprawdź: Dlaczego warto go zaciągnąć?
Dlaczego przedsiębiorcy unikają zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej?
Najczęstszym powodem unikania finansowania zewnętrznego przez przedsiębiorców jest obawa spowodowana brakiem wiedzy.
Mali i średni przedsiębiorcy często nie znają bowiem możliwości i sposobów dofinansowania dla firmy pozwalających zabezpieczyć jej sytuację finansową. Często też nie wiedzą, że biorąc kredyt firmowy, mogą obniżyć koszty uzyskania przychodu poprzez wrzucenie w nie:
- odsetek,
- prowizji,
- opłat bankowych,
- obowiązkowych ubezpieczeń wynikających z zaciągniętego zobowiązania finansowego,
- amortyzacji zakupionego na kredyt sprzętu (więcej o tym, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy piszemy tutaj).
Inwestujesz czas, energię, a dofinansowanie dla firmy?
Chcąc rozwijać firmę, wielu przedsiębiorców inwestuje w nią mnóstwo czasu i energii. Jednak, jeśli nie idą za tym nakłady finansowe, może to być czas stracony.
Skuteczne prowadzenie biznesu to nieustanne doskonalenie siebie, swoich produktów i usług. Jak pokazują przykłady naszych klientów innowacyjność to jeden z najlepszych kierunków i sposobów na budowanie mocnej pozycji firmy na rynku.
Dopasowanie do potrzeb klientów, nowoczesna organizacja przedsiębiorstwa, sprzęt i technologie kosztują, ale efektem tej inwestycji staje się realny zysk w krótkim czasie. Z kolei poprawa sytuacji finansowej firmy pozwoli szybko spłacić zaciągnięte kredyty gotówkowe. Można również skorzystać z konsolidacji dla firm. Więcej na ten temat tutaj.
Rozwój firmy a zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej
Banki dysponują obecnie niezwykle szeroką ofertą kredytów gotówkowych dla firm również z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Są wśród nich m.in. kredyty:
- inwestycyjne (np. na zakup nieruchomości, sprzętu, modernizację linii produkcyjnej),
- na start (dla młodych firm),
- obrotowe (na finansowanie bieżącej działalności firmy),
- leasing (kredyt rzeczowy).
Jeżeli nie posiadasz własnych funduszy na rozwój lub obawiasz się zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego pośrednika kredytowego. Wyjaśni wszystkie zawiłości i pomoże Ci wybrać najlepszą ofertę.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań