Kobieta przedsiębiorca korzysta z dofinansowania do swojej firmy

Chcąc rozwijać firmę możesz skorzystać z wielu źródeł finansowania np. kredyt gotówkowy, dotacje unijne, leasing czy różnego rodzaju pożyczki. Poniżej wyjaśniamy dlaczego warto wziąć pod uwagę zewnętrzne źródła finansowania firmy.

Wielu młodych przedsiębiorców szuka sposobów, by szybko zaistnieć na konkurencyjnym rynku. Do odniesienia sukcesu w branży z pewnością potrzebne są badania rynku, dobra strategia rozwoju, czas i… pieniądze. Bez tych ostatnich trudno o nowoczesny sprzęt, najnowsze technologie, niezbędne pojazdy, maszyny czy wykwalifikowaną kadrę.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Wykres ukazujący wzrost

Środki własne czy zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej?

Finansowanie własne to kapitał inwestowany przez właściciela firmy lub zgromadzony przez przedsiębiorstwo w trakcie swojej działalności. Natomiast zewnętrzne źródła finansowania obejmują kapitał pozyskany z zewnątrz, na przykład za pomocą kredytów, leasingu lub faktoringu.

Monety - środki własne jako inwestycja w swoją firmę

Dlaczego przedsiębiorcy unikają zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej?

Najczęstszym powodem unikania finansowania zewnętrznego przez przedsiębiorców jest obawa spowodowana brakiem wiedzy.

Mali i średni przedsiębiorcy często nie znają bowiem możliwości i sposobów dofinansowania dla firmy pozwalających zabezpieczyć jej sytuację finansową. Często też nie wiedzą, że biorąc kredyt firmowy, mogą obniżyć koszty uzyskania przychodu poprzez wrzucenie w nie:

 • odsetek,
 • prowizji,
 • opłat bankowych,
 • obowiązkowych ubezpieczeń wynikających z zaciągniętego zobowiązania finansowego,
 • amortyzacji zakupionego na kredyt sprzętu (więcej o tym, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy piszemy tutaj).
Wykresy ukazujące wzrost przychodów w firmie, która skorzystała z zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej
 

Inwestujesz czas, energię, a dofinansowanie dla firmy?

Chcąc rozwijać firmę, wielu przedsiębiorców inwestuje w nią mnóstwo czasu i energii. Jednak, jeśli nie idą za tym nakłady finansowe, może to być czas stracony.

Skuteczne prowadzenie biznesu to nieustanne doskonalenie siebie, swoich produktów i usług. Jak pokazują przykłady naszych klientów innowacyjność to jeden z najlepszych kierunków i sposobów na budowanie mocnej pozycji firmy na rynku.

Doradca finansowy omawia strategię podjęcia zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej

Dopasowanie do potrzeb klientów, nowoczesna organizacja przedsiębiorstwa, sprzęt i technologie kosztują, ale efektem tej inwestycji staje się realny zysk w krótkim czasie. Z kolei poprawa sytuacji finansowej firmy pozwoli szybko spłacić zaciągnięte kredyty gotówkowe. Można również skorzystać z konsolidacji dla firm.

Opcje finansowania działalności gospodarczej - zewnętrzne źródła finansowania

Mimo że wewnętrzne finansowanie charakteryzuje się stabilnością i niskimi (lub zerowymi) dodatkowymi kosztami, czasem może okazać się niewystarczające. W takim przypadku warto rozważyć zewnętrzne źródła finansowania działalności, takie jak:

 • kredyt;
 • leasing;
 • factoring;
 • dotacje;
 • akcje i obligacje.

Rozwój firmy a zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej

Banki dysponują obecnie niezwykle szeroką ofertą kredytów gotówkowych dla firm również z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Są wśród nich m.in. kredyty:

 • inwestycyjne (np. na zakup nieruchomości, sprzętu, modernizację linii produkcyjnej),
 • na start (dla młodych firm),
 • obrotowe (na finansowanie bieżącej działalności firmy),
 • leasing (kredyt rzeczowy).

Zastanawiasz się jakie źródła finansowania działalności gospodarczej, powinieneś wziąć pod uwagę? Skontaktuj się z nami! Pozyskiwanie finansowania dla firm to nasza specjalność. Podpowiemy, jak wybrać odpowiednią ofertę do swojego biznesu. Wspólnie przeanalizujemy źródła finansowania przedsiębiorstw i wybierzemy to, najlepiej odpowiadające potrzebom Twojej firmy. 

 

Uścisk dłoni na znak decyzji o skorzystaniu z zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy