Kobieta przedsiębiorca korzysta z dofinansowania do swojej firmy

Jakie są źródła finansowania działalności gospodarczej?

Finanse na rozwój firmy jedni przedsiębiorcy gromadzą latami z własnych środków, inni szukają źródła finansowania działalności gospodarczej na zewnątrz, wykorzystując istniejącą koniunkturę.

Wykres ukazujący wzrost

Którą drogę wybrać, by skutecznie rozwinąć swoją działalność? Dzisiaj wyjaśniamy dlaczego warto wziąć pod uwagę zewnętrzne źródła finansowania .

Wielu młodych przedsiębiorców szuka sposobów, by szybko zaistnieć na konkurencyjnym rynku. Do odniesienia sukcesu w branży z pewnością potrzebne są badania rynku, dobra strategia rozwoju, czas i… pieniądze. Bez tych ostatnich trudno o nowoczesny sprzęt, najnowsze technologie, niezbędne pojazdy, maszyny czy wykwalifikowaną kadrę.

Środki własne czy zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej?

Najczęstsze źródła finansowania przedsiębiorstw to środki własne (oszczędności i wypracowane przez firmę zyski) bądź tzw. obce źródła finansowania działalności gospodarczej, takie jak: kredyty gotówkowe, pożyczki, leasing czy dotacje unijne.

Jak czytamy w raporcie Finansowanie Biznesu w Polsce 2018* 62% polskich przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw nadal korzysta głównie ze środków własnych na inwestycje. Po kredyty i pożyczki krajowe sięga niewiele ponad 17,5% właścicieli firm. Fundusze unijne z kolei często „odstraszają” zbyt skomplikowanymi procedurami.

Tymczasem długoletnie przeznaczanie własnych środków na rozwój lub niedoinwestowanie rozwoju z pominięciem zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej może zachwiać sytuacją finansową firmy i doprowadzić do jej upadku.

Monety - środki własne jako inwestycja w swoją firmę

Mali i średni przedsiębiorcy skłonni są wziąć kredyt firmowy jedynie w sytuacji dużych kłopotów finansowych. Obawiają się wyjścia ze strefy komfortu, nawet jeśli dobrze znają swój rynek i jego zmienne. Takie podejście staje się czynnikiem hamującym rozwój i sprawiającym, że firmy nie korzystają z nowych technologii, na które potrzeba znacznych funduszy.

Dlaczego przedsiębiorcy unikają zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej?

Najczęstszym powodem unikania finansowania zewnętrznego przez przedsiębiorców jest obawa spowodowana brakiem wiedzy.

Wykresy ukazujące wzrost przychodów w firmie, która skorzystała z zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej

Mali i średni przedsiębiorcy często nie znają bowiem możliwości i sposobów dofinansowania dla firmy pozwalających zabezpieczyć jej sytuację finansową. Często też nie wiedzą, że biorąc kredyt firmowy, mogą obniżyć koszty uzyskania przychodu poprzez wrzucenie w nie:

  • odsetek,
  • prowizji,
  • opłat bankowych,
  • obowiązkowych ubezpieczeń wynikających z zaciągniętego zobowiązania finansowego,
  • amortyzacji zakupionego na kredyt sprzętu (więcej o tym, jak obniżyć koszty prowadzenia firmy piszemy tutaj).
 

Inwestujesz czas, energię, a dofinansowanie dla firmy?

Chcąc rozwijać firmę, wielu przedsiębiorców inwestuje w nią mnóstwo czasu i energii. Jednak, jeśli nie idą za tym nakłady finansowe, może to być czas stracony.

Skuteczne prowadzenie biznesu to nieustanne doskonalenie siebie, swoich produktów i usług. Jak pokazują przykłady naszych klientów innowacyjność to jeden z najlepszych kierunków i sposobów na budowanie mocnej pozycji firmy na rynku.

Doradca finansowy omawia strategię podjęcia zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej

Dopasowanie do potrzeb klientów, nowoczesna organizacja przedsiębiorstwa, sprzęt i technologie kosztują, ale efektem tej inwestycji staje się realny zysk w krótkim czasie. Z kolei poprawa sytuacji finansowej firmy pozwoli szybko spłacić zaciągnięte kredyty gotówkowe.

Rozwój firmy, a zewnętrzne źródła finansowania działalności gospodarczej

Banki dysponują obecnie niezwykle szeroką ofertą kredytów gotówkowych dla firm również z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Są wśród nich m.in. kredyty:

  • inwestycyjne (np. na zakup nieruchomości, sprzętu, modernizację linii produkcyjnej),
  • na start (dla młodych firm),
  • obrotowe (na finansowanie bieżącej działalności firmy),
  • leasing (kredyt rzeczowy).

 

Jeżeli nie posiadamy własnych funduszy na rozwój lub obawiamy się zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej, skorzystajmy z pomocy wykwalifikowanego pośrednika kredytowego. Wyjaśni nam wszystkie zawiłości i pomoże wybrać najlepszą ofertę. (O tym, co zyskasz, korzystając z usług pośrednika kredytowego, przeczytasz tutaj.)

Uścisk dłoni na znak decyzji o skorzystaniu z zewnętrznego źródła finansowania działalności gospodarczej

Mając realny plan rozwoju firmy, poparty rzetelnym badaniem rynku i ekspercką oceną ryzyka, nie musimy obawiać się kredytu gotówkowego. Inwestując jedynie czas i energię nie mamy możliwości wykorzystać nadarzających się okazji na szybki rozwój działalności.

Zapraszamy do kontaktu a naszym konsultantem tutaj. Pomożemy ci wybrać najlepsze źródła finansowania działalności gospodarczej i wynegocjować lepsze warunki.

* https://www.zpp.net.pl/wp-content/uploads/2018/06/RaportZPPFinansowanie.pdf

Podobne wpisy

Dodaj komentarz