Wykwalifikowani pracownicy, nowe technologie, czy wejście firmy na rynek zagraniczny to tylko trzy z wielu pomysłów na rozwój przedsiębiorstwa. Podpowiadamy w co najlepiej inwestować i skąd czerpać fundusze.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Jak wynika z Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce za rok 2022, w ostatnich latach liczba zakładanych firm systematycznie rośnie. Zdecydowaną większość stanowią mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Aby firma rosła w siłę, niezbędne są nakłady finansowe na jej rozwój. 

Założenie własnej firmy to stosunkowo łatwe zadanie w porównaniu z jej utrzymaniem na rynku. Aby odnieść sukces, konieczne jest stworzenie strategii rozwoju na najbliższe lata i określenie realnych celów do osiągnięcia. Takie podejście pozwala rozwijać biznes, zarabiać, inwestować, a z czasem zyskać źródła dochodu pasywnego.

W co inwestować?

Inwestowanie w rozwój firmy ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania i utrzymania się na konkurencyjnym rynku. Zanim jednak zacznie się planować inwestycje, dobrze jest zbadać trendy i kierunki rozwoju w danej branży. Ich analiza daje mnóstwo cennych informacji i pozwala upewnić się, że planowane działania będą trafione i przyniosą korzyści. Ze wspomnianego raportu o stanie przedsiębiorstw w Polsce wynika, że w naszym kraju przedsiębiorcy najczęściej inwestują w:

 • Środki trwałe (nieruchomości, ziemię, maszyny, urządzenia, pojazdy) – nieruchomości czy grunty często stają się dodatkowym źródłem dochodu pasywnego. Maszyny, urządzenia, pojazdy wpływają na innowacyjność firmy i jej konkurencyjność na rynku.
 • Rozwój nowych wyrobów i usług – pozwala wyróżnić się w branży i zdobywać klientów, a tym samym zwiększać dochody firmy.
 • Kapitał ludzki – inwestycja w wykwalifikowaną kadrę przekłada się wprost proporcjonalnie na rozwój firmy i poprawę jej finansów, które następnie mogą być inwestowane w źródła dochodu pasywnego. Więcej na ich temat piszemy w artykule: Wolność finansowa bez oszczędzania.
 • Badania i rozwój – przyczyniają się do wzrostu innowacyjności przedsiębiorstwa. Nowe technologie, rozwiązania mogą być wykorzystywane zarówno do celów własnych firmy, jak i sprzedawane na zewnątrz stanowiąc dodatkowe źródło dochodu.
 • Rozwój działalności na rynkach zagranicznych – wejście na rynki zagraniczne wymaga sporego wysiłku i nakładów finansowych, ale często umożliwia szybsze zgromadzenie dużego kapitału niż sprzedaż towarów czy usług tylko na rynku krajowym.

Płynność finansowa a rozwój firmy

Ważnym czynnikiem wpływającym na kondycję firmy i jej funkcjonowanie jest płynność finansowa. To ona decyduje o możliwości inwestowania, zatrudniania wykwalifikowanej kadry pracowniczej, innowacyjności i rozwoju przedsiębiorstwa. 

Najczęstszymi przyczynami groźby utraty płynności finansowej przedsiębiorstw są:

 • opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów
 • utrata klientów
 • utrata rynku zbytu
 • zbyt wysokie nakłady na inwestycje
 • wysokie koszty kredytów.

Skąd brać środki na rozwój?

Dla małych i średnich przedsiębiorstw barierą w rozwoju jest często brak własnych funduszy na ten cel. Jednym ze sposobów zmiany stanu rzeczy jest skorzystanie z finansowania zewnętrznego. Kredyt gotówkowy z banku lub instytucji pozabankowej można zaciągnąć na różne cele w tym na:

 • nowe inwestycje
 • bieżące koszty utrzymania firmy
 • zakup niezbędnego sprzętu, maszyn podnoszących innowacyjność i konkurencyjność firmy
 • zakup towarów i surowców
 • zakup pojazdów dla firmy.

Jeśli natomiast posiadasz już kredyty gotówkowe, możesz obniżyć ich koszty poprzez konsolidację. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule – Czy warto skorzystać z konsolidacji dla firm?.

Wielu przedsiębiorców obawia się zaciągania kredytu gotówkowego. Tymczasem jest on często jedyną opcją umożliwiającą poprawę jej kondycji, szybki rozwój i zwiększenie dochodów firmy. To z kolei pozwala spłacić zaciągnięte zobowiązania w krótkim czasie i wyjść na prostą.

Kredyt samemu czy z pomocą doradcy?

Oferty banków można porównywać samemu lub skorzystać ze wsparcia doświadczonego doradcy kredytowego, który pomoże wybrać najlepszy kredyt gotówkowy. Spotkanie z ekspertem z pewnością pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej: https://biliti.pl/kredyt-u-posrednika-czy-w-banku/

Nie należy podejmować pochopnych działań, trzeba wszystko dokładnie sprawdzić oraz przemyśleć czy dany projekt inwestycyjny jest dla nas odpowiedni, a także wkalkulować w niego istniejące ryzyko.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

1 komentarz

Dodaj komentarz