Sekret rozwoju firmy – zainwestuj!

Jak wynika z Raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce za rok 2019, w ostatnich latach liczba zakładanych firm systematycznie rośnie.* Zdecydowaną większość stanowią mikro, małe i średnie biznesy. Aby firma rosła w siłę, niezbędne są nakłady finansowe na jej rozwój. Podpowiadamy, w co inwestować i skąd czerpać fundusze.

Założenie własnej firmy to stosunkowo łatwe zadanie w porównaniu z jej utrzymaniem na rynku. Aby odnieść sukces, konieczne jest stworzenie strategii rozwoju na najbliższe lata i określenie realnych celów do osiągnięcia. Takie podejście pozwala rozwijać biznes, zarabiać, inwestować a z czasem zyskać źródła dochodu pasywnego.

W co inwestować?

Inwestowanie w rozwój firmy ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania i utrzymania się na konkurencyjnym rynku. Zanim jednak zaczniemy planować inwestycje, dobrze jest zbadać trendy i kierunki rozwoju w naszej branży. Ich analiza daje mnóstwo cennych informacji i pozwala upewnić się, że planowane działania będą trafione i przyniosą nam korzyści. Ze wspomnianego raportu  o stanie przedsiębiorstw w Polsce wynika, że w naszym kraju przedsiębiorcy najczęściej inwestują w:

 • Środki trwałe (nieruchomości, ziemię, maszyny, urządzenia, pojazdy) – nieruchomości czy grunty często stają się dodatkowym źródłem dochodu pasywnego. Maszyny, urządzenia, pojazdy wpływają na innowacyjność firmy i jej konkurencyjność na rynku.
 • Rozwój nowych wyrobów i usług – pozwala wyróżnić się w branży i zdobywać klientów, a tym samym zwiększać dochody firmy.
 • Kapitał ludzki – inwestycja w wykwalifikowaną kadrę przekłada się wprost proporcjonalnie na rozwój firmy i poprawę jej finansów, które następnie mogą być inwestowane w źródła dochodu pasywnego. Więcej na ich temat piszemy w artykule: Wolność finansowa bez oszczędzania.
 • Badania i rozwój – przyczyniają się do wzrostu innowacyjności przedsiębiorstwa. Nowe technologie, rozwiązania mogą być wykorzystywane zarówno do celów własnych firmy, jak i sprzedawane na zewnątrz stanowiąc dodatkowe źródło dochodu.
 • Rozwój działalności na rynkach zagranicznych – wejście na rynki zagraniczne wymaga sporego wysiłku i nakładów finansowych, ale często umożliwia szybsze zgromadzenie dużego kapitału niż sprzedaż towarów czy usług tylko na rynku krajowym.

Płynność finansowa a rozwój firmy

Ważnym czynnikiem wpływającym na kondycję firmy i jej funkcjonowanie jest płynność finansowa. To ona decyduje o możliwości inwestowania, zatrudniania wykwalifikowanych pracowników, innowacyjności i rozwoju przedsiębiorstwa. W 2019 roku odsetek firm obawiających się utraty płynności finansowej wyniósł 32%.* Najczęstszymi przyczynami groźby takiego stanu rzeczy były:

 • opóźnienia w płatnościach ze strony kontrahentów
 • utrata klientów
 • utrata rynku zbytu
 • zbyt wysokie nakłady na inwestycje
 • wysokie koszty kredytów.

Skąd brać środki na rozwój?

Dla małych i średnich przedsiębiorstw barierą w rozwoju jest często brak własnych funduszy na ten cel. Jednym ze sposobów, aby to zmienić, jest skorzystanie z finansowania zewnętrznego. Kredyt gotówkowy z banku lub instytucji pozabankowej możemy zaciągnąć na różne cele w tym na:

 • nowe inwestycje
 • bieżące koszty utrzymania firmy
 • zakup niezbędnego sprzętu, maszyn podnoszących innowacyjność i konkurencyjność firmy
 • zakup towarów i surowców
 • zakup pojazdów dla firmy.

Jeśli natomiast posiadamy już kredyty gotówkowe, możemy obniżyć ich koszty poprzez konsolidację. Więcej na ten temat piszemy w tym artykule – Firmowy kredyt konsolidacyjny – gdy Twoja firma ma kilka kredytów.

Wielu przedsiębiorców obawia się zaciągania kredytu gotówkowego. Tymczasem jest on często jedyną opcją umożliwiającą poprawę jej kondycji, szybki rozwój i zwiększenie dochodów firmy. To z kolei pozwala spłacić zaciągnięte zobowiązania w krótkim czasie i wyjść na prostą.

Kredyt samemu czy z pomocą doradcy?

Oferty banków możemy porównywać samemu lub skorzystać ze wsparcia doświadczonego doradcy kredytowego, który pomoże nam wybrać najlepszy kredyt gotówkowy. Spotkanie z ekspertem z pewnością pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu i energii. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem tutaj. Odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości.

* https://www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/2019_07_ROSS.pdf

Podobne wpisy

Dodaj komentarz