Kto to jest rentier?

Jesteś właścicielem firmy? Pragniesz ją rozwijać, by zgromadzić kapitał na przyszłość i odpowiednio go zainwestować? Podpowiadamy, w co lokować pieniądze, aby zapewnić sobie wolność finansową i zostać rentierem.

Otwierając firmę zwykle mamy jej wizję w perspektywie kilku najbliższych lat. Myślenie o przyszłości przedsiębiorstwa i strategiczne planowanie jego rozwoju to kroki, które powinien podjąć każdy właściciel firmy. Takie podejście w dłuższej perspektywie zapewni stabilną pod względem finansowym przyszłość i pozwoli zyskać pozycję rentiera. W tym artykule odpowiadamy na pytanie, co zrobić, aby nim zostać.

Rentier – kto to taki?

Rentier to osoba uzyskująca dochody z posiadanego kapitału, np. nieruchomości, papierów wartościowych, gruntów. Dochody te określane są mianem tzw. dochodów rentierskich lub pasywnych. Osiągane są bez udziału lub przy minimalnym zaangażowaniu inwestora. Zwykle stanowią dodatkowe źródło dochodu do podstawowego źródła zarobkowania, zapewniając bezpieczeństwo i wolność finansową.

Inwestuj dziś dla siebie z przyszłości

Sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego i zostanie rentierem, jest wiele. Oto kilka z nich:

1. Zakup lub budowa nieruchomości pod wynajem (lokali użytkowych, mieszkań, magazynów)

Wybierając ten rodzaj inwestycji, pamiętajmy, aby sprawdzić rentowność lokalu (spodziewaną stopę zwrotu z nieruchomości), plan zagospodarowania przestrzennego, inwestycje planowane w okolicy. Przeczytaj również: Nieruchomości dla firm, czyli inwestycja w lokal użytkowy.

2. Zakup i wynajem samochodów/sprzętu (komputerów, maszyn, etc.)

To kolejny sposób pozwalający na uzyskanie dochodu pasywnego. Do obsługi tego typu działalności nie potrzebujemy zatrudniać sztabu ludzi.

3. Inwestycje z wykorzystaniem leasingu

Korzystając z opcji leasingu, możemy rozwijać firmę, zwiększać jej innowacyjność i konkurencyjność na rynku, a w dalszej perspektywie gromadzić kapitał na nowe inwestycje.

Inne rozwiązanie to zostanie leasingodawcą i czerpanie zysku z tej formy działalności.

4. Zakup gruntów

Zakup gruntów w dobrej lokalizacji daje możliwość ich późniejszej sprzedaży z zyskiem, a jak pokazują ostatnie lata, ceny ziemi nieustannie idą w górę.

5. Udział w spółkach

Zakup papierów wartościowych, funduszy inwestycyjnych, obligacji to formy inwestowania, które sprawdzają się od lat. Wiążą się one z mniejszym lub większym ryzykiem. Zanim jednak zdecydujemy się na nie, dobrze jest zdobyć wiedzę w tym temacie lub skorzystać ze wsparcia eksperta, który podpowie, w co najlepiej zainwestować posiadany kapitał.

6. Przychody z patentów

Przychody z patentów to kolejny sposób na zyskanie dodatkowego źródła dochodu pasywnego. Tworzymy coś raz, a korzyści finansowe czerpiemy przez długie lata.

7. Przychody z praw autorskich

Innym źródłem dochodu pasywnego mogą być przychody z praw autorskich do książek, programów, zdjęć, aplikacji etc. Ich stworzenie to również jednorazowe działanie przynoszące długofalowe korzyści finansowe.

8. Dywersyfikacja kilku dochodów pasywnych

Innym rozwiązaniem jest posiadanie kilku źródeł dochodu pasywnego. Mogą nimi być:

  • zautomatyzowana firma, np. sieć myjni automatycznych, automatów z kawą/napojami
  • franczyza firmy
  • sprzedaż kursu on-line/książki/e-booka
  • afiliacje.

Finanse na rozwój firmy i nowe inwestycje

Aby zyskać wolność finansową i w dalszej perspektywie zostać rentierem niezbędne jest podjęcie odpowiednich działań już dziś. Jeśli nie posiadamy odpowiednich funduszy na ten cel rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy z banku lub instytucji pozabankowej. Pozyskane środki możemy przeznaczyć na rozwój firmy, co pozwoli zyskać pieniądze na nowe inwestycje lub bezpośrednio na zakup nieruchomości, maszyn czy sprzętu.

Przeczytaj również: Jakie są źródła finansowania działalności gospodarczej?

W wyborze najlepszego kredytu gotówkowego dla firmy pomoże doświadczony doradca kredytowy. Porówna oferty z różnych banków, podpowie najlepsze rozwiązanie i wesprze w dopełnieniu formalności związanych z kredytem. Zapraszamy do kontaktu z naszym ekspertem tutaj.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz