Zadowolony z życia mężczyzna który osiągnął wolność finansowa bez oszczędzania

Pasywny dochód uzyskasz kupując nieruchomość pod wynajem, grunty w dobrej lokalizacji czy inwestując w biznes zautomatyzowany, czyli taki który nie wymaga Twojego czynnego udziału. O tych i wielu innych sposobach zarabiania pieniędzy bez zaciskania przysłowiowego pasa dowiesz się czytając poniższy artykuł. 

Aby zapewnić sobie bezpieczną przyszłość czyli wolność finansową, dobrze pomyśleć o niej stosownie wcześnie. Owszem, żyjemy tu i teraz, ale jeśli dziś nie zadbasz o to, co czeka Cię w dalszej perspektywie, może okazać się, że za kilka lat będziesz musiał się martwić. Oto, co zrobić, aby tak nie było.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Dochód pasywny jako alternatywa dla oszczedzania pieniędzy

Czym jest niezależność finansowa?

Jednoznaczne i powszechnie akceptowane zdefiniowanie pojęcia niezależności finansowej, nazywanej również wolnością finansową, nie jest zadaniem łatwym, gdyż dla każdej jednostki może to oznaczać coś zupełnie innego. Dla niektórych może to oznaczać posiadanie wystarczająco wysokich oszczędności, które pozwolą utrzymać poziom życia nawet w przypadku utraty pracy. Inni z kolei mogą rozumieć niezależność finansową jako zdolność do życia z posiadanego kapitału lub generowanych przez niego odsetek.

Ogólnie można przyjąć, że niezależność finansowa to sytuacja, w której jednostka jest w stanie zaspokajać swoje potrzeby samodzielnie, bez konieczności korzystania z finansowego wsparcia osób trzecich, nawet tych bliskich.

Dlaczego niezależność finansowa jest ważna?

Przyjmuje się, że osiągnięcie niezależności finansowej niesie ze sobą pewność i stabilność w życiu. Związane jest to z gotowością na wypadek nieoczekiwanych wydarzeń, zarówno tych pozytywnych, jak zwiększenie rodziny, jak i negatywnych, takich jak poważna choroba czy wypadek. Posiadając solidną poduszkę finansową, niezależność finansowa pozwala uniknąć konieczności sięgania po kredyty, pożyczki od rodziny czy rezygnowania z bieżących opłat rachunków lub spłaty zobowiązań. Warto dążyć do niezależności finansowej już w młodym wieku, co umożliwia emancypację finansową i niezależność od wsparcia ze strony rodziców czy opiekunów.

Niezależność finansowa - jak zacząć?

Zazwyczaj zaraz po zakończeniu edukacji, a czasem nawet w jej trakcie, młodzi ludzie dążą do osiągnięcia niezależności finansowej, chcąc tym samym podjąć pierwszy krok na drodze do pełnoletniego życia. Osiągnięcie niezależności finansowej często wiąże się z procesem usamodzielnienia. Jak zatem to osiągnąć? Jakie kroki podjąć i jakie strategie przyjąć w celu osiągnięcia finansowej niezależności?

Niezależność finansową można zacząć budować od:

 • Analizy swojej sytuacji finansowej;
 • Oszacowania swoich możliwości;
 • Podjęcia odważnych, ale rozważnych decyzji finansowych;
 • Zainwestowania w rozwój osobisty;
 • Przemyślenia budżetu i zachowania rozsądku przy planowaniu wydatków;
 • Znalezienia innego źródła dochodów.

Wolność finansowa – dobry plan na przyszłość

Wolność finansowa to stan, w którym nawet bez wykonywania pracy zarobkowej można żyć na wysokim poziomie. Z poczynionych inwestycji można sporo zarobić i są one źródłem tzw. dochodu pasywnego.

Co to jest pasywny dochód?

Dochód pasywny to źródło finansów generujące stały dopływ gotówki i nie wymagające zaangażowania czasu ani pracy. Aby go uzyskać, niezbędna jest jednorazowa inwestycja czasu i pieniędzy (własnych lub pożyczonych z banku).

Pasywny dochód pomaga osiągnąć stan wolności finansowej, w którym ilość pieniędzy, jaki generuje, jest większa niż wydatki.

Jego wieloletnie gromadzenie pozwala zabezpieczyć przyszłość.

Rodzaje dochodu pasywnego

Gromadząc pieniądze na koncie, możesz odnieść wrażenie, że Twoje tempo oszczędzania jest zbyt wolne. I często rzeczywiście tak jest. Sposobem na to, aby je przyspieszyć, jest znalezienie wspomnianego źródła dochodu pasywnego. Oto, co może nim być:

 • Zakup nieruchomości pod wynajem – kupno mieszkania czy lokalu z zamiarem jego wynajęcia to dobry sposób na uzyskanie dodatkowego źródła dochodu. Nieruchomość można kupić za środki własne lub wziąć kredyt gotówkowy z banku.
  W przypadku finansowania zewnętrznego (pisaliśmy o tym tutaj) przez kilka lat pieniądze z wynajmu będą spłacać zaciągnięte zadłużenie.
  Przy niewielkiej racie kredytu można również liczyć na dodatkowy dochód. Gdy spłacisz zobowiązanie finansowe w banku, zyskasz comiesięczny, stały zastrzyk gotówki.
 • Zakup gruntów w dobrej lokalizacji – to inwestycja długoterminowa przynosząca wysoki dochód w dalszej perspektywie.
 • Własna firma – to często szybsza droga do wolności finansowej. Jeśli trafisz w potrzeby rynku i będziesz umiał dopasować się do zmian, jakie na nim zachodzą, zyskasz zarówno satysfakcję, jak i dochód pozwalający żyć na oczekiwanym poziomie.
Biznesmen który ma wysoki dochód pasywny - jego przyszłośc i wolnośc finansowa jest zabezpieczona

Biznes pasywny

Dochód pasywny to sposób zarabiania, który polega na czerpaniu zysków z ulokowanych środków finansowych bez potrzeby aktywnego zaangażowania w pracę. Dobrym pomysłem na biznes przynoszący dochód pasywny jest tzw. biznes zautomatyzowany nie wymagający bezpośredniego udziału, np. samoobsługowa myjnia lub stacja benzynowa, samoobsługowe automaty np. do kawy czy gier.

Innym pomysłem na mało angażujący biznes przynoszący dochód jest wynajem, np. samochodów, garaży, komputerów, magazynów itp.

Dochód pasywny bez inwestycji - czy to jest możliwe?

Generowanie dochodu pasywnego bez inwestycji finansowej jest możliwe, ale wymaga poświęcenia swojego czasu i energii. Warto więc rozważyć, na co chcesz przeznaczyć swoje zasoby, aby stworzyć źródło dochodu pasywnego.

Spokojny mężczyzna z zabezpieczoną przyszością - jego wolność finansowa jest zapewniona poprzez jego dochód pasywny
 • Stworzenie własnego produktu – napisanie wartościowego e-booka, audiobooka, książki, kursu, gry, aplikacji na smartfona to jednorazowa inwestycja czasu. Ze sprzedaży można zyskać dodatkowy dochód przez długi czas.
 • Zarabianie na blogu – skutecznie rozwijany blog może zmienić się w dochodowy biznes generujący dochód pasywny. Zarabiać można m.in. na reklamach, programach partnerskich czy sprzedaży wspomnianych kursów online.
 • Programy afiliacyjne, dzięki którym otrzymasz prowizję za każdą sprzedaną rzecz za pomocą Twojego linku.

Sposoby na dochód pasywny z pozoru nie są takie trudne do znalezienia. W zależności od tego, na jakim etapie jesteś, uzyskanie dochodu pasywnego może być trudniejsze lub łatwiejsze.

Jeśli nie masz własnych funduszy na start, możesz skorzystać także z finansowania zewnętrznego w postaci kredytu gotówkowego. Mając przemyślaną strategię rozwoju firmy popartą badaniami rynku, nie musisz się go obawiać. Kredyt gotówkowy z banku pomoże szybko rozwinąć firmę i spłacić zaciągnięte zobowiązania finansowe.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy