Przedsiębiorca na tle budynku swojego biura

Rynek usług finansowych oferuje wiele możliwości kredytowania dla nowopowstałych firm oraz tych, które działają na rynku już jakiś czas. Przeczytaj i sprawdź, dlaczego warto korzystać z finansowania zewnętrznego będąc przedsiębiorcą.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Jaki wybrać kredyt na otworzenie działalności gospodarczej?

Kredyty dla firm dzielą się na dwie kategorie: 

  • Tradycyjny kredyt dla firm - przeznaczony jest dla tych firm, które działają na rynku od jakiegoś czasu i przynoszą dochody. 
  • Kredyt na start działalności (nazywany również kredytem na biznes) - przeznaczony jest dla nowych firmy, które nie mają jeszcze znaczących wpływów.

Warunki jakie trzeba spełniać, aby otrzymać kredyt na biznes

Kredyt na otwarcie firmy uznawany jest przez bank za ryzykowny, ponieważ w wiele firm upada już na starcie swojej działalności. Przekłada się to na kłopoty z odzyskaniem należności. Dlatego banki niechętnie udzielają kredytów nowym firmom ale nie znaczy, że jest to niemożliwe. Pożyczka na otwarcie firmy nie jest podstawową ofertą banków i niewiele z nich świadczy tę usługę, ponadto trzeba liczyć się z prowizjami oraz stosunkowo wysokim oprocentowaniem. 

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać kredyt na otwarcie firmy?

Aby otrzymać kredyt na start firmy trzeba zadbać o posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów poświadczających, że działalność widnieje w rejestrze CEIDG (Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej), oraz że nadano jej numery NIP i REGON. Chcąc otrzymać pomoc w założeniu firmy należy zgłosić się do banków, które udzielają kredytów jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejnym ważnym elementem w ubieganiu się o kredyt na start dla nowych firm jest biznesplan. Przedsiębiorcy często o nim zapominają, a dla banku firma, która nie odnotowała jeszcze żadnych dochodów stoi pod znakiem zapytania ze względu na potencjalną wypłacalność oraz wiarygodność. Dobry biznesplan pomaga w uzyskaniu kredytu i w brew pozorom nie jest trudny do napisania.

Kredyt gotówkowy - sposób na rozwój firmy

Przedsiębiorca pracujący na laptopie

Wśród przedsiębiorców panuje przekonanie, że inwestować w rozwój należy wtedy, gdy firma posiada niezbędny kapitał. To sprawia, że wielu właścicieli małych i średnich firm obawia się kredytowania zewnętrznego. Tymczasem czekanie aż dochód firmy pozwoli na nowe inwestycje, hamuje jej rozwój. Dlaczego warto wziąć kredyt na firmę? Oto lista korzyści:

Szybszy rozwój firmy

Dzięki pożyczce z banku lub instytucji pozabankowej nie musimy latami czekać z zakupem lokalu dla firmy, niezbędnego sprzętu, maszyn czy z nowymi inwestycjami w reklamę. Finansowanie zewnętrzne to sposób na szybszy rozwój firmy. 

Konkurencyjność na rynku

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i nowym inwestycjom firma staje się bardziej innowacyjna, a tym samym konkurencyjna na rynku. Przekłada się to, w sposób bezpośredni, na jej wyniki finansowe. 

Zwiększenie płynności finansowej – kredytowanie zewnętrzne to również dobry sposób na poprawę płynności finansowej firmy (np. gdy klienci nieterminowo płacą faktury lub wystawiamy dokumenty z odroczonym terminem płatności). W takiej sytuacji pomocne są: kredyt obrotowy (na finansowanie bieżącej działalności firmy), inwestycyjny (np. na zakup licencji czy maszyn) czy tzw. linia kredytowa (limit na rachunku bankowym, gdzie każdy wpływ na konto automatycznie zmniejsza zadłużenie). Są to rozwiązania dla przedsiębiorstw mających stabilną sytuację finansową. 

Niższe podatki

Biorąc kredyt na firmę istnieje możliwość mamy możliwość wliczenia odsetek, prowizji, opłat bankowych czy obowiązkowych ubezpieczeń w koszty przychodu. Dotyczy to zarówno kredytów obrotowych, inwestycyjnych, jak i hipotecznych. W ten sposób zmniejszamy należny podatek, który musimy zapłacić. Warunkiem jest terminowa spłata odsetek. 

Szerokie możliwości wykorzystania pieniędzy

Finansowanie zewnętrzne daje duże możliwości jego wykorzystania. Można zużytkować je na restrukturyzację firmy, remont lokalu lub jego rozbudowę, zakup wyposażenia, sprzętu, maszyn, opłaty za media, zakup samochodu firmowego (np. w leasingu - kredycie rzeczowym), towaru, surowców czy materiałów. 

Jak widać kredyt na firmę, daje ogromne możliwości rozwoju. Zadłużenie na rzeczy niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa pozwala na szybsze wejście na rynek, osiąganie założonych celów i poprawę finansów firmy.

Brak odpowiedniego kapitału, rozwoju lub nierównomierny rozwój firmy to jedne z najczęstszych przyczyn upadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Znajdź najlepszą ofertę pożyczki dla firm

Banki coraz częściej doceniają rolę małych i średnich przedsiębiorstw na rynku. Widoczna jest tendencja do wspomagania ich rozwoju i ułatwienia dostępu do finansowania nawet w sytuacji, gdy brak jest historii kredytowej. 

Jeśli nie mamy możliwości kredytowania bankowego, dodatkowym źródłem finansowania mogą być kredyty lub pożyczki pozabankowe. Są one łatwiej dostępne, a przy ich zaciąganiu nie trzeba dopełniać zbędnych formalności.

Banki i instytucje pozabankowe oferują kredyty na różnych warunkach. Dlatego szukając źródła finansowania zewnętrznego, dobrze jest je porównywać. Niekiedy dostępne są np. kredyty z promocyjną lub zerową marżą. Jeśli brakuje Państwu czasu na skrupulatną analizę rynku kredytów, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Ten dokonuje ciągłych analiz i na bieżąco sprawdza możliwości kredytowania w poszczególnych instytucjach.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

4 komentarze

Dodaj komentarz