Przedsiębiorca na tle budynku swojego biura

Rynek usług finansowych oferuje wiele możliwości kredytowania dla nowopowstałych firm oraz tych, które działają na rynku już jakiś czas. Przeczytaj i sprawdź, dlaczego warto korzystać z finansowania zewnętrznego będąc przedsiębiorcą.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Oferta kredytowa dla przedsiębiorstw jest na tyle zróżnicowana, że praktycznie każdy przedsiębiorca może znaleźć optymalne wsparcie – o ile spełnia warunek istnienia na rynku od co najmniej kilkunastu, a najlepiej przynajmniej 24 miesięcy. Firmy z krótszym, kilkumiesięcznym doświadczeniem mają dostęp do znacznie ograniczonej liczby opcji finansowania. W jeszcze trudniejszej sytuacji znajdują się nowo otwarte przedsiębiorstwa, które poszukują kapitału na start. Dostępne są dla nich oferty tylko od niektórych banków, zazwyczaj na mniej korzystnych warunkach i po spełnieniu specyficznych wymagań.

Kredyt na rozpoczęcie działalności - czym się charakteryzuje?

Kredyt na rozpoczęcie działalności to forma finansowania firmy poprzez bankową pożyczkę, mającą na celu zabezpieczenie środków na początku funkcjonowania przedsiębiorstwa. Ten rodzaj wsparcia może przybierać różne formy produktów bankowych i być objęty różnymi programami dofinansowania rządowego, zazwyczaj różniącymi się nazwami. W każdym przypadku kredytobiorcą jest przedsiębiorstwo, udzielającym finansowania bank, a celem środków jest zapewnienie płynności finansowej dla firmy.

Zanim przedsiębiorstwo zacznie generować dochody, musi już posiadać produkt lub usługę do zaoferowania. Wyjątkowym przypadkiem jest sytuacja, gdy założyciel może wystawić pierwszą fakturę w dniu otwarcia działalności, co zazwyczaj ma miejsce, gdy wykonano zlecenie jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem działalności. W pozostałych przypadkach początkujący przedsiębiorca musi polegać na własnych środkach lub starać się o zewnętrzne finansowanie.

Taki kredyt możemy przeznaczyć na:

  • Nabycie bądź wynajęcie lokalu,
  • Zabezpieczenie finansowania bieżących operacji przedsiębiorstwa,
  • Zakup sprzętu, maszyn oraz oprogramowania,
  • Zakup towarów handlowych,
  • Zakup niezbędnych usług oraz wypłaty wynagrodzeń.

Jaki wybrać kredyt na otworzenie działalności gospodarczej?

Kredyty dla firm dzielą się na dwie kategorie: 

  • Tradycyjny kredyt dla firm - przeznaczony jest dla tych firm, które działają na rynku od jakiegoś czasu i przynoszą dochody. 
  • Kredyt na start działalności (nazywany również kredytem na biznes) - przeznaczony jest dla nowych firmy, które nie mają jeszcze znaczących wpływów.

Warunki jakie trzeba spełniać, aby otrzymać kredyt na biznes

Kredyt na otwarcie firmy uznawany jest przez bank za ryzykowny, ponieważ wiele firm upada już na starcie swojej działalności. Przekłada się to na kłopoty z odzyskaniem należności. Dlatego banki niechętnie udzielają kredytów nowym firmom ale nie znaczy, że jest to niemożliwe. Pożyczka na otwarcie firmy nie jest podstawową ofertą banków i niewiele z nich świadczy tę usługę, ponadto trzeba liczyć się z prowizjami oraz stosunkowo wysokim oprocentowaniem. 

Jakie warunki trzeba spełniać, aby otrzymać kredyt na otwarcie firmy?

Aby otrzymać kredyt na start firmy trzeba zadbać o posiadanie wszystkich niezbędnych dokumentów poświadczających, że działalność widnieje w rejestrze CEIDG (Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej), oraz że nadano jej numery NIP i REGON. Chcąc otrzymać pomoc w założeniu firmy należy zgłosić się do banków, które udzielają kredytów jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Kolejnym ważnym elementem w ubieganiu się o kredyt na start dla nowych firm jest biznesplan. Przedsiębiorcy często o nim zapominają, a dla banku firma, która nie odnotowała jeszcze żadnych dochodów stoi pod znakiem zapytania ze względu na potencjalną wypłacalność oraz wiarygodność. Dobry biznesplan pomaga w uzyskaniu kredytu i wbrew pozorom nie jest trudny do napisania.

Kredyt gotówkowy - sposób na rozwój firmy

Przedsiębiorca pracujący na laptopie

Wśród przedsiębiorców panuje przekonanie, że inwestować w rozwój należy wtedy, gdy firma posiada niezbędny kapitał. To sprawia, że wielu właścicieli małych i średnich firm obawia się kredytowania zewnętrznego. Tymczasem czekanie aż dochód firmy pozwoli na nowe inwestycje, hamuje jej rozwój. Dlaczego warto wziąć kredyt na firmę? Oto lista korzyści:

Szybszy rozwój firmy

Dzięki pożyczce z banku lub instytucji pozabankowej nie musimy latami czekać z zakupem lokalu dla firmy, niezbędnego sprzętu, maszyn czy z nowymi inwestycjami w reklamę. Finansowanie zewnętrzne to sposób na szybszy rozwój firmy. 

Konkurencyjność na rynku

Dzięki nowoczesnemu sprzętowi i nowym inwestycjom firma staje się bardziej innowacyjna, a tym samym konkurencyjna na rynku. Przekłada się to, w sposób bezpośredni, na jej wyniki finansowe. 

Zwiększenie płynności finansowej

Kredytowanie zewnętrzne to również dobry sposób na poprawę płynności finansowej firmy (np. gdy klienci nieterminowo płacą faktury lub wystawiamy dokumenty z odroczonym terminem płatności). W takiej sytuacji pomocne są: kredyt obrotowy (na finansowanie bieżącej działalności firmy), inwestycyjny (np. na zakup licencji czy maszyn) czy tzw. linia kredytowa (limit na rachunku bankowym, gdzie każdy wpływ na konto automatycznie zmniejsza zadłużenie). Są to rozwiązania dla przedsiębiorstw mających stabilną sytuację finansową. 

Niższe podatki

Biorąc kredyt na firmę istnieje możliwość wliczenia odsetek, prowizji, opłat bankowych czy obowiązkowych ubezpieczeń w koszty przychodu. Dotyczy to zarówno kredytów obrotowych, inwestycyjnych, jak i hipotecznych. W ten sposób zmniejszamy należny podatek, który musimy zapłacić. Warunkiem jest terminowa spłata odsetek. 

Szerokie możliwości wykorzystania pieniędzy

Finansowanie zewnętrzne daje duże możliwości jego wykorzystania. Można zużytkować je na restrukturyzację firmy, remont lokalu lub jego rozbudowę, zakup wyposażenia, sprzętu, maszyn, opłaty za media, zakup samochodu firmowego (np. w leasingu - kredycie rzeczowym), towaru, surowców czy materiałów. 

Jak widać kredyt na firmę, daje ogromne możliwości rozwoju. Zadłużenie na rzeczy niezbędne do funkcjonowania przedsiębiorstwa pozwala na szybsze wejście na rynek, osiąganie założonych celów i poprawę finansów firmy.

Brak odpowiedniego kapitału, rozwoju lub nierównomierny rozwój firmy to jedne z najczęstszych przyczyn upadku małych i średnich przedsiębiorstw.

Kredyt dla firm na start - rodzaje

Należy zauważyć, że kredyt na rozpoczęcie działalności nie jest jednoznacznie zdefiniowanym produktem finansowym. Zarówno dla nowych przedsiębiorców, jak i tych z dłuższym doświadczeniem na rynku, banki mogą zaproponować różnorodne instrumenty, takie jak:

  • Kredyt gotówkowy - pieniądze uzyskane za pomocą kredytu można wydać na dowolny cel związany z prowadzeniem działalności;
  • Kredyt inwestycyjny – pozwala sfinansować konkretne przedsięwzięcia, choćby zakup nowego sprzętu;
  • Kredyt obrotowy – umożliwia pokrycie bieżących wydatków związanych z prowadzeniem działalności;
  • Limit odnawialny – pozwala na stały dostęp do dodatkowych środków w ramach bieżącego rachunku firmowego;
  • Leasing – daje możliwość odpłatnego użytkowania określonego przedmiotu, na przykład maszyny, urządzenia lub samochodu.

Każdy wymieniony produkt, z wyjątkiem leasingu, często określany jest przez banki mianem kredytu na otwarcie firmy, kredytu na start lub kredytu od pierwszego dnia działalności. Taki dobór nazwy ma sugerować, że dana forma finansowania jest dostępna również dla rozpoczynających działalność przedsiębiorców. Niemniej jednak zdarza się, że jest to jedynie slogan, a szczegóły oferty banku ujawniają wymóg posiadania określonego stażu na rynku.

Wielu początkującym przedsiębiorcom brakuje środków nie tylko na jedno, konkretnie określone przedsięwzięcie, ale także na różnorodne mniejsze i większe wydatki. Mogą to być np. zakup wyposażenia, materiałów produkcyjnych, pojazdu firmowego, remont biura czy pokrycie bieżących kosztów funkcjonowania firmy. Dlatego, gdy poszukują kredytu na start, przedsiębiorcy najczęściej mają na myśli standardowy kredyt gotówkowy lub ewentualnie limit w rachunku bieżącym, które pozwalają sfinansować różnorodne cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Znajdź najlepszą ofertę pożyczki dla firm

Banki coraz częściej doceniają rolę małych i średnich przedsiębiorstw na rynku. Widoczna jest tendencja do wspomagania ich rozwoju i ułatwienia dostępu do finansowania nawet w sytuacji, gdy brak jest historii kredytowej. 

Jeśli nie mamy możliwości kredytowania bankowego, dodatkowym źródłem finansowania mogą być kredyty lub pożyczki pozabankowe. Są one łatwiej dostępne, a przy ich zaciąganiu nie trzeba dopełniać zbędnych formalności.

Banki i instytucje pozabankowe oferują kredyty na różnych warunkach. Dlatego szukając źródła finansowania zewnętrznego, dobrze jest je porównywać. Niekiedy dostępne są np. kredyty z promocyjną lub zerową marżą. Jeśli brakuje Państwu czasu na skrupulatną analizę rynku kredytów, warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Ten dokonuje ciągłych analiz i na bieżąco sprawdza możliwości kredytowania w poszczególnych instytucjach.

Rozpoczynanie działalności gospodarczej może być fascynującym przedsięwzięciem, ale także wymaga pewności finansowej. Potrzebujesz dodatkowych środków na wsparcie Swojej firmy? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci dobrać najlepsze rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Z nami zrealizujesz cele i rozwiniesz Swoją działalność. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy