Współpraca z pośrednikiem kredytowym pozwala poznać wiele ofert bankowych i pozabankowych w jednym miejscu. Specjaliści, którzy znają rynek od wewnątrz, widzą jak dobrać najlepszą ofertę dla konkretnego profilu klienta, a korzystając z usług pośrednika kredytowego zaoszczędzisz przede wszystkim pieniądze, czas oraz nerwy.

Pracownik w biurze pośrednictwa kredytowego

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego nie należy do łatwych. Podejmując ją trzeba być przygotowanym na wynikające z niej konsekwencje finansowe, często ciągnące się przez długie lata. Na rynku istnieje blisko 30 banków, a każdy z nich posiada kilka ofert. Gdy chcemy je wszystkie prześledzić i porównać robi się ich kilkadziesiąt! Jeśli nie znamy się na usługach finansowych, język bankowych ofert brzmi dla nas jak „obcy”. Potrzebujemy dużo czasu i energii, aby je przeczytać i drugie tyle, by je dogłębnie przeanalizować.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Kim jest pośrednik kredytowy?

Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Cywilnego, pośrednik kredytowy to przedsiębiorca inny niż kredytodawca, który w ramach swojej działalności zawodowej lub gospodarczej zajmuje się dokonywaniem czynności faktycznych, lub prawnych związanych z przygotowaniem, oferowaniem lub zawieraniem umowy kredytowej, czerpiąc z tego korzyści finansowe.

Tradycyjnie wynagrodzenie pośrednika było pobierane od konsumenta, który poszukiwał porównania ofert i analizy propozycji różnych instytucji finansowych. Obecnie coraz częściej wynagrodzenie to przybiera formę prowizyjną i jest wypłacane przez bank lub firmę, którą klient ostatecznie wybierze do zaciągnięcia kredytu.

Doradca kredytowy a pośrednik 

W zasadzie doradca kredytowy służy radą swoim klientom przy wyborze optymalnej oferty kredytowej. Po dokładnym zaznajomieniu się z informacjami dotyczącymi potrzeb kredytobiorcy, jego sytuacją finansową, preferencjami i celami, doradca wspomaga w określeniu zdolności kredytowej.

Następnie przedstawia on kilka najlepszych dostępnych na rynku ofert kredytowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dostarczając co najmniej trzy propozycje. Jego funkcją jest także szczegółowe wyjaśnienie klientowi wszelkich aspektów związanych z wybranymi ofertami, wskazanie najlepszej propozycji wraz z obiektywną analizą za i przeciw. Ponadto, zobowiązany jest przekazać informacje dotyczące ryzyka związanego z proponowanym kredytem hipotecznym.

Doradca kredytowy pomaga również w uzupełnieniu wniosków i gromadzeniu wszystkich niezbędnych dokumentów. W wielu przypadkach pełni rolę pośrednika między klientem a bankiem, negocjując korzystniejsze warunki kredytowania.

Rola doradcy nie ogranicza się jedynie do podpisania umowy kredytowej. Zazwyczaj opiekuje się klientem aż do momentu uruchomienia kredytu. Co więcej, kompetentny i odpowiedzialny ekspert finansowy świadczy wsparcie również w trakcie całego okresu spłaty zobowiązania. Oznacza to, że kredytobiorcy mogą polegać na doradcy kredytowym oraz jego pomocy w kontaktach z bankiem w przypadku trudności ze spłatą długów lub przy podejmowaniu decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu.

Doradca czy pośrednik - kogo wybrać?


Bywa, że doświadczony pośrednik, posiadający zdolność zaproponowania klientowi różnych rozwiązań spośród wielu instytucji, stanowi lepszy wybór niż tradycyjny doradca. Zwłaszcza że znalezienie doradcy, a zwłaszcza niezależnego, może być niezwykle trudne. Zgodnie z przepisami, niezależny doradca nie może być powiązany z żadną instytucją kredytową. Jednak z powodu przepisów wiele banków zmienia nazewnictwo dla swoich przedstawicieli, którzy obecnie przyjmują rolę „specjalistów ds. kredytów”, „ekspertów” czy po prostu przedstawicieli lub pośredników ds. kredytów.

Dlaczego warto skorzystać z usług pośrednika kredytowego?

Pośrednik kredytowy to osoba, która pomaga w wyborze najlepszego kredytu gotówkowego dostępnego na rynku, dopasowanego do potrzeb i możliwości finansowych klienta (Przeczytaj także: jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy). Jest on na bieżąco z ofertami i promocjami banków. Potrafi się wśród nich lepiej poruszać niż osoba nieznająca branży. W czym jeszcze pomoże nam pośrednik?

 • Przeanalizuje naszą sytuację finansową
 • Sprawdzi zdolność kredytową, czyli maksymalną kwotę pożyczki, jaką możemy otrzymać w różnych bankach (wstępnie można ją sprawdzić korzystając z kalkulatora kredytowego)
 • Wskaże instytucje mające łagodniejsze wymagania co do zdolności kredytowej
 • Przedstawi sytuację na rynku usług kredytowych i obowiązujące promocje
 • Pomoże przełożyć język banków na język klienta
 • Będzie stanowił nasze „źródło” wiedzy o finansach
 • Przedstawi i omówi rodzaje kredytów gotówkowych dostępnych na rynku 
 • Wyliczy całkowity koszt kredytu
 • Podpowie, jakie czynniki mają wpływ na decyzję kredytową banku i marżę kredytu
 • Wskaże, jakie dokumenty musimy przygotować dla banku i pomoże w wypełnieniu wniosku kredytowego
 • Podpowie, jak negocjować z bankami, gdy mamy kilka pozytywnych decyzji kredytowych, aby zyskać korzystniejsze warunki
 • Pomoże zrozumieć i objaśni krok po kroku umowę z banku, tak, aby była zrozumiała i niczym nas nie zaskoczyła.

Współpracując z pośrednikiem kredytowym można zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas i nerwy. Zwłaszcza, że czynników, na które należy zwrócić uwagę biorąc kredyt gotówkowy, jest wiele. Nie każdego stać na konkretny bank, a kryteria oceny zdolności kredytowej różnią się w zależności od banku. Wiele czynników wpływa również na wysokość marży. Wkład własny, to czy kupimy kartę kredytową, ubezpieczenie, pozytywna lub negatywna historia kredytowa czy cel kredytu to tylko niektóre z nich. Samodzielnie trudno zdobyć taką wiedzę. Czerpiąc informacje u źródła (doradcy kredytowego), wiemy, na co nas stać, możemy realnie ocenić nasze możliwości i mierzyć siły na zamiary.

Dłonie piszące na klawiaturze laptopa

Pośrednik kredytowy to osoba, która odpowie na wszystkie pytania dotyczące kredytu i rozwieje nasze wątpliwości. Nie obawiajmy się pytać. W końcu chodzi o własne zobowiązania finansowe. Współpracując z pośrednikiem kredytowym, można uzyskać cenną wiedzę o finansach, której niestety nie przekazuje się w szkole.

Czy kredyt przez pośrednika jest droższy?

Za usługi pośrednika kredytowego nie płaci się żadnej prowizji. Jest ona wliczona w koszt kredytu. Nie zmienia to jednak faktu, że z jego pomocą jesteśmy w stanie otrzymać kredyt gotówkowy na korzystniejszych warunkach, niż gdybyśmy starali się o niego samodzielnie.

Wahasz się czy Twoja decyzja o kredycie i jego kwocie jest dobra? Masz wątpliwości czy podołasz spłacaniu rat? Skorzystaj ze wsparcia pośrednika kredytowego. Bazując na doświadczeniu zdobytym podczas współpracy z dotychczasowymi klientami potrafi realnie ocenić Twoje możliwości finansowe. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy