Umowa zlecenie a pożyczka i kredyt

Wciąż wiele osób pracuje na umowie zlecenie. W przypadku finansowych tarapatów obawa przed odmową kredytu lub pożyczki może wydawać się zasadna, ale czy na pewno? Okazuje się, że nawet nie będąc na umowie o pracę można liczyć na pomoc ze strony banku czy instytucji finansowych. 

Na czym polega umowa zlecenie i kto na niej pracuje? Jest często stosowana w przypadku młodych osób czy studentów, dla których, ze względu na ulgi podatkowe, jest korzystniejsza.  Jest ona także normą w wielu branżach, jak choćby szeroko pojęta gastronomia. Z definicji: „(..)przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie”. Banki zdecydowanie chętniej udzielają kredytu osobom zatrudnionym
w oparciu o umowę o pracę, gdyż ta forma jest dużo stabilniejsza. Okres wypowiedzenia owego kontraktu jest znacznie dłuższy niż w przypadku zlecenia. Dodatkowym atutem umowy o pracę są także ewentualne świadczenia czy płatny urlop.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Kredyt a umowa zlecenie - jak go otrzymać

Na jakiej podstawie właściwie oceniana jest wówczas zdolność kredytowa? Bank zwraca uwagę na szereg czynników. Głównym z nich są oczywiście dochody, ale także wiek, stan cywilny, ilość osób w gospodarstwie domowym czy zawód. Ważna jest ponadto również dotychczasowa historia kredytowa i staż pracy. Jeśli chodzi o wytyczne, którymi kierują się banki oceniając zdolność kredytową to nie różnią się one w przypadku umowy o pracę czy zlecenie. Na pozytywną ocenę wpływa przede wszystkim to, czy klient ma profil ryzyka akceptowany przez bank i czy posiada naddatek środków na koncie pomocny w spłacie zadłużenia. Sprawdzenie baz BIK pomaga bankowi określić rzetelność potencjalnego kredytobiorcy. 

Na jakich warunkach możliwe jest uzyskanie kredytu?

Najważniejszym czynnikiem jest oczywiście wysokość zarobków. Dla banku istotnym będzie czy potencjalny kredytobiorca będzie miał możliwość spłaty zadłużenia przez cały okres kredytowania. Ważnym okaże się nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale także staż pracy
u aktualnego pracodawcy poparta wyciągami z konta z ostatnich miesięcy. Najczęściej do otrzymania kredytu potrzebny będzie 3-miesięczny albo nawet 6-miesięczny okres zatrudnienia. Czy w przypadku umowy zlecenie na czas nieokreślony sprawa będzie łatwiejsza? Niestety nie, gdyż może ona zostać rozwiązana w dowolnym momencie bez podania przyczyny. Zobacz jak sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Umowa zlecenie - kredyt dostosowany do możliwości

Praktykowanym przez banki rozwiązaniem jest także obniżenie rat kredytu zależnie od wysokości dochodu w danym miesiącu kosztem wydłużenia okresu spłaty. Może być to wyjątkowo przydatne osobom pracującym w branżach, gdzie sezonowość jest jednym
z kluczowych czynników wpływających na wynagrodzenie. Jak nadpłacić kredyt gotówkowy dowiesz się tutaj.

Raty a umowa zlecenie - zakupy w formie kredytu

Podobnie jak w przypadku kredytu gotówkowego zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę nie jest konieczne. Zakup pralki czy laptopa wydaje się, więc bardzo osiągalny. Co więcej, wnioskowanie o rozłożenie spłaty na raty możliwe jest także w przypadku, gdy zainteresowany zatrudniony jest w oparciu o umowę o dzieło czy nawet uzyskując stypendium. W przypadku tanich sprzętów dochód wysokości kilkuset złotych może okazać się wystarczający. 

Pożyczka na umowę zlecenie - gdy bank odmówi kredytu

Firmy pozabankowe mają niższe wymagania względem pożyczkobiorców niż banki. Oczekują one zazwyczaj minimalnej ilości dokumentów potrzebnych do zaciągnięcia pożyczki. Zbawienne mogą się więc okazać w przypadku osób niedawno zatrudnionych na danym stanowisku, studentów czy emerytów. W tej sytuacji klient parabanku będzie musiał okazać ważny dowód tożsamości. Na jego podstawie pożyczkodawca będzie mógł określić wiarygodność danej osoby sprawdzając ją choćby w BIK. 

Komornik a umowa zlecenie - co warto wiedzieć

Do egzekucji komorniczej dochodzi w przypadku zaniechania płacenia zobowiązań finansowych. Mowa tu nie tylko o niespłaconych pożyczkach, ale także o zaniechaniu płatności za rachunki takie jak gaz czy prąd. Zajęcie wynagrodzenia prezentuje się inaczej w przypadku różnych umów. Może mu podlegać wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę, dzieło czy zlecenie. Komornik zobligowany jest także do respektowania progu zajęcia wynagrodzenia wyższego niż płaca minimalna. Zgodnie z prawem nie może on zająć więcej niż 50% miesięcznej pensji. W przypadku niezapłaconych alimentów może to być nawet 60% miesięcznego wynagrodzenia. 

Aktualnie osoba zatrudniona w oparciu o umowę cywilnoprawną musi zostać
z równowartością kwoty niezbędnej do przeżycia. Obowiązuje to jedynie w przypadku, gdy dłużnik jest w stanie udowodnić płynność finansową, a praca na zleceniu jest stałym źródłem dochodu. Potwierdzeniem powyższych informacji będą w tym przypadku wyciągi
z konta bankowego oraz sama umowa.

Kredyt dla samozatrudnionych? Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

1 komentarz

    Dodaj komentarz