Rozmarzona kobieta przed konsultacją z doradcą kredytowym o tym jak obliczyć zdolność kredytową

Do uzyskania kredytu z banku potrzebna jest odpowiednia zdolność kredytowa. Znając ją, wiemy, jaką maksymalną kwotę kredytu możemy otrzymać. Dlatego też podpowiadamy jak sprawdzić zdolność kredytową, czym ona jest i co na nią wpływa.

Zanim bank udzieli nam kredytu, z pewnością będzie chciał dowiedzieć się jakie ryzyko się z tym wiąże oraz ocenić naszą zdolność kredytową. Przede wszystkim od wyniku tej oceny zależeć będzie czy otrzymamy dodatkowy zastrzyk gotówki i w jakiej wysokości. Poniżej opisujemy na co należy zwrócić uwagę, podczas gdy planujemy starać się o kredyt gotówkowy w banku.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Mężczyzna z laptopem próbujący dowiedzieć się jak sprawdzić zdolność kredytową

Zdolność kredytowa - co to takiego?

Zdolność kredytowa to pojęcie określające możliwości spłaty zaciągniętego kredytu w określonym czasie wraz z odsetkami. Dlatego im lepszy wynik oceny zdolności kredytowej, tym większe szanse na otrzymanie funduszy w kwocie, jakiej potrzebujemy.

Większość banków szczegółowo sprawdza zdolność kredytową klienta. Bez wątpienia inaczej jest w przypadku instytucji pozabankowych. Tutaj procedury są często uproszczone i skrócone do minimum. W związku z tym kredyty zaciągane w tego typu placówkach cieszą się coraz większą popularnością.

Co składa się na zdolność kredytową?

Na ocenę zdolności kredytowej ma wpływ wiele czynników. Każdy bank ma własny scoring (metodę oceny wiarygodności klienta), którym kieruje się przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu gotówkowego. W rezultacie wynik scoringu kredytowego zazwyczaj określany jest za pomocą punktów.

Niewątpliwie im większym jest wynik scoringu, tym większa wiarygodność klienta. Przy ocenie najczęściej brane są pod uwagę zmienne takie jak:

  • Wysokość dochodów
  • Regularność dochodów
  • Miesięczne koszty utrzymania
  • Ewentualne zadłużenia i ich regularna spłata
  • Wiek
  • Stan cywilny
  • Ilość osób na utrzymaniu
  • Sytuacja zawodowa (wykonywany zawód, stanowisko i staż pracy)
  • Historia kredytowa w BIK (Biurze Informacji Kredytowej)
  • Wykształcenie.

Bezsprzecznie proces weryfikacji zdolności kredytowej bywa długi. Bank chce mieć pewność, że będziemy uczciwym klientem. W rezultacie sprawdzenie podanych we wniosku informacji trwa.

Kryteria oceny zdolności kredytowej różnią się od siebie w zależności od banku. Podczas, gdy jedne instytucje finansowe przyznają kredyty nawet osobom od 18 roku życia, inne wymagają ukończenia 21 lat. Niektóre placówki biorą pod uwagę to, czy mamy mieszkanie własnościowe, czy jesteśmy w związku małżeńskim inne nie. Dlatego to, co w jednym banku działa na korzyść klienta w innym może nie mieć żadnego znaczenia.

Ekspert finansowy wiedzący jak obliczyć zdolność kredytową

Jak sprawdzić zdolność kredytową? Zrób to u doradcy!

Oceną zdolności kredytowej zajmują się nie tylko banki. Zanim udamy się po kredyt, dobrze jest skonsultować się z wykwalifikowanym doradcą kredytowym. Przede wszystkim zna on realia rynku, wie na co zwrócić uwagę porównując oferty i posiada do tego odpowiednie narzędzia.(orientacyjną zdolność kredytową można sprawdzić również tutaj). Doświadczony doradca kredytowy wie, jakie zmienne biorą pod uwagę konkretne banki przy ocenie zdolności kredytowej. Dlatego porównując za pomocą narzędzi statystycznych nasz profil z profilem dotychczasowych klientów, jest w stanie realnie ocenić szanse na otrzymanie gotówki.

Doradca pomoże nam również wybrać najlepszą ofertę kredytu gotówkowego dopasowaną do naszych możliwości finansowych, potrzeb i oczekiwań. Poda on całkowity koszt kredytu. W wyniku jego pomocy nie pogubimy się wśród formalności. Dodatkowo skorzystanie z usług eksperta jest wliczone w koszt kredytu. W związku z tym nic nie zapłacimy za jego pracę. O tym, co jeszcze można zyskać, korzystając z pomocy doradcy kredytowego, piszemy więcej tutaj.

Popraw swoją zdolność!

Oczywiście istnieją również sposoby na poprawę zdolności kredytowej i zwiększenie wiarygodności w oczach banku. Możemy to zrobić poprzez:

  • Wnioskowanie o kredyt z wydłużonym okresem spłaty
  • Posiadanie pozytywnej historii kredytowej (brak historii działa na niekorzyść)
  • Wybór równych rat
  • Minimalizację dotychczasowych zobowiązań kredytowych (im więcej mamy kredytów, limitów, kart kredytowych, tym mniejsza szansa na pożyczkę z banku).

Potrzebujesz wsparcia w wyborze odpowiedniego kredytu? A może masz kilka zobowiązań pozabankowych i Twoja zdolność kredytowa wymaga poprawy? Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci poprawić Twoją sytuację i podpowiemy jak zadbać o finanse w przyszłości. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy