Udzielenie kredytu przez bank i inne instytucje pozabankowe wiąże się z pobraniem prowizji w różnej wysokości. Jej wysokość związana jest z kilkoma istotnymi czynnikami, m.in. rodzajem kredytu, okresem spłaty, czy wysokością oprocentowania. Przeczytaj i dowiedz się czy możesz uzyskać kredyt bez prowizji.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Co to jest prowizja?
Prowizja to jednorazowa opłata pobierana przez banki przy udzielaniu kredytu. Zwykle obejmuje zarówno usługi oferowane przez bank, takie jak rozpatrzenie wniosku kredytowego i doradztwo w zakresie odpowiednich opcji kredytowych, jak i wszelkie dodatkowe koszty związane z kredytem. Prowizja może obejmować również opłaty administracyjne, składki ubezpieczeniowe lub inne opłaty związane z udzieleniem i obsługą kredytu.
Prowizja występuje w większości ofert banków oraz instytucji pozabankowych, kredytów dostępnych nie tylko stacjonarnie ale również online. Jest jedną z podstawowych opłat jakie kredytobiorca musi zapłacić w związku z zaciągnięciem zobowiązania.
Prowizja bankowa od kredytu
Prowizja za kredyt jest podstawową opłata pobieraną przez banki. Stanowi dokładny procent pożyczanej kwoty. W większości przypadków im wyższa kwota kredytu, tym wyższy procent.
Ile wynosi prowizja za przyznanie kredytu?
Na wysokość prowizji za przyznanie kredytu wpływa kilka ważnych czynników:
- Rodzaj kredytu, oprocentowanie, wysokość marży oraz liczba wszystkich dodatkowych opłat. Prowizja różni się w zależności od oferty danego banku.
- Im niższe oprocentowanie kredytu, tym wyższa prowizja (np. kredytu gotówkowego). Pojawiają się również inne opłaty związane ze zobowiązaniem. Tym sposobem banki rekompensują sobie koszty.
- Czas na jaki kredytobiorca decyduje się zaciągnąć zobowiązanie. W przypadku produktów długoterminowych prowizja jest mniejsza niż przy ofertach z krótkoterminowym finansowaniem.
- Klient ma możliwość zapłacania mniej z tytułu prwizji, jeżeli przy podpisywaniu umowy o dowolny kredyt uruchomi on w banku rachunek oszczędnościowy lub skorzysta z opcji karty kredytowej. Podczas zakupy dodatkowego produktu banki często idą kredytobiorcy na rękę i obniżają wysokość prowizji lub marży.
Rodzaje prowizji kredytowych
Można wskazać kilka rodzajów prowizji, mianowicie:
- Prowizje pobierane podczas uruchamiania kredytu
- Prowizja uwarunkowana wcześniejszą spłatą kredytu
- Opłaty operacyjne oraz inne prowizje związane z obsługą kredytu
- Prowizje oraz opłaty związane z ubezpieczeniem
- Prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego
- Prowizje, a także opłaty związana z nieterminową spłatą, przekroczeniem limitów kredytowych lub windykacją
- Opłata za wycenę nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu
Bank może naliczyć prowizje za każde wykonane czynności. Naliczane są one również za czynności windykacyjne oraz upominawcze.
Kredyt hipoteczny a prowizja
Kredyt hipoteczny jest produktem finansowym przeznaczonym głównie na budowę nieruchomości, zakup lub remont.
Decydując się na kredyt hipoteczny kredytobiorca musi wziąć pod uwagę prowizję, którą będzie musiał zapłacić. Prowizja ta powinna być zaznaczona w umowie, a klient musi odpowiednio wcześniej zostać o niej poinformowany. W tej kwestii kredyt hipoteczny nie różni się od innych ofert.
Warto jednak wiedzieć jak zwiększać szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Jednocześnie pamiętając jak działa prowizja.
Myślisz o kredycie hipotecznym? Wyślij formularz!
Pożyczka pozabankowa a prowizja
Niezależnie od tego na jakie zobowiązanie decyduje się klient, prowizja pojawia się w większości produktów. W przypadku ofert pozabankowych jest ona jednorazową opłatą za sam fakt udzielenia zobowiązania.
Tak jak w przypadku banków, prowizja jest formą dochodu firm pożyczkowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że prowizja nie zawsze pojawia się w przypadku pożyczek pozabankowych. Wszystko zależy od proponowanych ofert.
Kredyt bez prowizji – Czy jest to możliwe?
Na rynku można znaleźć oferty, przy których instytucje bankowe lub same banki nie pobierają prowizji. Najczęściej zalicza się do nich produkty finansowe objęte czasową promocją.
Korzystnym rozwiązaniem dla nowych klientów mogą okazać się chwilówki, które są często bezprowizyjne i nie posiadają dodatkowych opłat. Takie oferty są darmowe jedynie za pierwszym razem. Każda następna pożyczka pozabankowa może generować znacznie wyższe koszty.Klient szukający dla siebie odpowiedniej oferty pożyczkowej musi koniecznie dowiedzieć się jak działa prowizji, aby podjąć świadomą decyzję podczas wyboru pożyczkodawcy. Należy porównać stawki i warunki różnych banków. W wyborze kredytu może okazać się pomocny pośrednik. Chcąc dowiedzieć się co jest lepsze Kredyt u doradcy czy w banku? przeczytaj ten artykuł.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań