Karta kredytowa to produkt bankowy pozwalający na korzystanie z pieniędzy banku. Terminowo spłacany limit pozwala na dostęp do finansowania właściwie za darmo. Niestety nie jest ona produktem dostępnym dla każdego. Zobacz, na czym polega karta kredytowa i jak ją uzyskać.

Wysoki poziom inflacji i nieustająco rosnące ceny to czynniki skutecznie uszczuplające oszczędności. Karta kredytowa to dobre rozwiązanie dla osób, które cyklicznie potrzebują dodatkowych środków na nieprzewidziane wydatki. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Na czym polega karta kredytowa?

Jest ona kartą płatniczą pozwalającą na korzystanie z przyznanego przez bank limitu kredytowego. W takiej sytuacji pieniądze nie są pobierane z konta osobistego, ale z rachunku kredytowego. Można powiedzieć, że jest to forma pożyczki, jednak w znacznie uproszczonej formie. Limit pozwala na uzyskanie dodatkowych środków bez konieczności każdorazowego wnioskowania o pożyczkę. Otrzymać ją można także w banku, w którym nie posiadamy konta osobistego. 

Karta kredytowa – cechy

Wizualnie niewiele różni się od karty debetowej, główną rozbieżnością jest napis credit zamiast debit

Na awersie możemy znaleźć takie informacje jak: 

  • nazwa banku 
  • imię i nazwisko właściciela karty 
  • logo wystawcy karty
  • chip
  • data ważności
  • symbol płatności zbliżeniowych
  • numer karty

Rewers karty zawiera:

  • pasek magnetyczny 
  • miejsce na podpis właściciela
  • hologram
  • numer CVV2/CVC2
  • dane banku

Numer karty to ciąg szesnastu cyfr ułożony w czterocyfrowe grupy. Cyfry te nie są przypadkowe, a zawierają w sobie wiele istotnych informacji. 

  • pierwsza cyfra – określa, kto jest wystawcą karty (liczba 4 to Visa, 5 to MasterCard)
  • następne pięć cyfr – numer BIN określa, który bank wydał kartę
  • kolejne dziewięć cyfr – indywidualny numer właściciela karty
  • ostatnia cyfra – pełni rolę kontrolną

Szerzej mówimy o podobieństwach w kolejnym artykule „Karta kredytowa a debetowa – podobieństwa i różnice

Jak wygląda karta kredytowa?

Karta kredytowa ma podobny wygląd do karty debetowej, ale posiada kilka charakterystycznych cech. Główną cechą charakterystyczną są wypukłe cyfry na jej przedniej stronie oraz informacja, że jest to karta kredytowa. Ta informacja może być umieszczona zarówno na rewersie, jak i na awersie plastiku.

Wygląd kart kredytowych jest zgodny z normą ISO/IEC 7810, która określa standardy dla kart płatniczych. Jednak istnieje wiele różnych wzorów i projektów, które mogą być stosowane przez różne instytucje finansowe. Mogą się różnić kolorami, logo banku, nazwą wydawcy karty i dodatkowymi elementami graficznymi.

Ważne jest, aby pamiętać, że wygląd karty kredytowej może się różnić w zależności od kraju, banku i typu karty. Niemniej jednak, w większości przypadków karta kredytowa będzie miała podobny format i oznaczenia, które wskazują na jej funkcję jako karty kredytowej.

Wymiary karty kredytowej

Wymiary karty zostały precyzyjnie określone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną i wynoszą:

  • 85,60 mm szerokości,
  • 53,98 mm wysokości,
  • 0,76 mm grubości.

Ile trwa wyrobienie karty kredytowej?

Zazwyczaj wyrobienie karty zajmuje od kilku do kilkunastu dni roboczych. Każda placówka ma indywidualnie standardy, jednak ogólnie czas oczekiwania na kartę jest przybliżony.

Karta kredytowa od ręki – czy tak się da?

Niestety otrzymanie karty kredytowej od ręki może być trudne. Związane jest to choćby z wnikliwą oceną zdolności kredytowej. W większości banków czas oczekiwania na wydanie karty debetowej może wynosić kilka dni, zazwyczaj nie przekracza on dwóch tygodni. Należy jednak pamiętać, że terminy podawane w regulaminach produktów często są nieco dłuższe niż rzeczywisty czas oczekiwania, zgodnie z deklaracją banku.

Klienci, którzy załatwiają formalności na ostatnią chwilę, mają możliwość skorzystania z trybu ekspresowego. W takim przypadku czas wydania karty nie ulega skróceniu, jednak karta dostarczana jest za pośrednictwem kuriera, a niestandardowym listem. Dzięki temu można zredukować czas oczekiwania na dostawę nawet o kilka dni.

Limit na karcie kredytowej

Limit kredytowy jest maksymalną kwotą, jaką klient może wykorzystać. Jego wysokość oceniana jest na podstawie zdolności kredytowej. Przy ocenie zdolności brana jest pod uwagę dotychczasowa historia kredytowa wnioskującego, wysokość dochodu, wydatków czy liczba osób na utrzymaniu. Lepsza zdolność kredytowa pozwala uzyskać większy limit na karcie. Klient może korzystać ze środków wyłącznie w wysokości przyznanego limitu. Zdarza się także, że z czasem limit na karcie może zostać zwiększony. 

Karta kredytowa a okres bezodsetkowy 

Terminem bezpośrednio związanym z kartą kredytową, jest okres bezodsetkowy. Jest to czas, w którym bank nie nalicza dodatkowych opłat związanych z korzystaniem z przyznanego limitu. Okres ten zazwyczaj wynosi od 50 do 60 dni i dzieli się on na dwie części – okresu rozliczeniowego i okresu spłaty zadłużenia. 

Czy z karty kredytowej można wypłacić pieniądze?

Owszem, wypłata gotówki z bankomatów jest możliwa za pomocą karty kredytowej. Znaczący jest jednak koszt takiej operacji. Wypłaty pieniędzy zazwyczaj związane są z dość wysoką prowizją. Do wypłaty gotówki z bankomatu zdecydowanie lepiej sprawdzi się karta debetowa. Te operacje z reguły nie są odpłatne, wyjątek stanowią wypłaty z obcych bankomatów, które mogą być obciążone dodatkowymi kosztami. 

Przelew z karty kredytowej – czy tak się da?

Możliwość płacenia rachunków kartą kredytową istnieje, jednak zawsze warto przeanalizować, czy jest to opłacalne rozwiązanie. Każdy bank może mieć różne podejście do traktowania takich przelewów, niektóre jako transakcje gotówkowe, a inne jako transakcje bezgotówkowe. Należy pamiętać, że większość banków pobiera prowizję za tego rodzaju przelewy.

Przed wyborem konkretnej karty kredytowej, warto dokładnie sprawdzić, jakie opłaty są związane z przelewem środków z karty kredytowej. Ważne jest, aby być świadomym potencjalnych kosztów, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości.

Jak się spłaca kartę kredytową?

Bank określa minimalną kwotę, którą należy spłacić w okresie bezodsetkowym. Zwykle jest to od 3 do 5% wartości wykorzystanego limitu. Oprócz wartości procentowej bank określa także minimalną kwotę spłaty, np. 3% wartości, ale nie mniej niż 50 zł. Należy przy tym pamiętać, że częściowa spłata związana będzie z naliczeniem odsetek od momentu zakończenia okresu bezodsetkowego aż do finalnej spłaty zadłużenia. 

Jak działa karta kredytowa i co się dzieje, gdy nie masz pieniędzy na spłatę?

Jeśli nie jesteś w stanie uregulować całkowitego zadłużenia w okresie spłaty, bank może zaoferować Ci alternatywne rozwiązania. Oto kilka możliwości, które mogą być dostępne:

  1. Spłata minimalnej kwoty: W wyciągu z banku znajdziesz informację nie tylko o całym zadłużeniu, ale także o minimalnej kwocie, którą musisz spłacić. Ta kwota jest obliczana na podstawie wykorzystanego limitu. Odsetki od pozostałej części zadłużenia są doliczane do kolejnego wyciągu, który pojawi się po zakończeniu bieżącego cyklu rozliczeniowego. Jeśli w wyciągu widnieje informacja o kwocie, którą należy spłacić natychmiastowo, powinieneś uregulować ją w pierwszej kolejności.
  2. Spłata w ratach: Istnieje możliwość rozłożenia zadłużenia na raty. Należy jednak pamiętać, że bank może narzucić pewne ograniczenia. 

Ważne jest, abyś skonsultował się bezpośrednio z bankiem, aby uzyskać informacje na temat dostępnych opcji i warunków dotyczących spłaty zadłużenia. Bank będzie w stanie udzielić Ci dokładniejszych informacji i dostosować rozwiązanie do Twojej sytuacji finansowej.

Całkowita spłata karty kredytowej – czy można ją spłacić przed czasem?

Spłata karty kredytowej przed czasem określonym w umowie jest możliwa. Całkowita spłata w okresie bezodsetkowym to korzystne rozwiązanie, dzięki któremu pożyczka nie będzie związana z naliczeniem dodatkowych opłat. 

Warto pamiętać, że zwrot pożyczonego kapitału musi zostać zaksięgowany odpowiednio wcześnie. W przypadku, gdy przelew następuje z innego banku niż ten, w którym posiadamy kartę, nie będzie on zaksięgowany tego samego dnia. 

Darmowe karty kredytowe – czy to możliwe?

Karta może być darmowa w przypadku, gdy spełnione zostaną odpowiednie warunki określone w umowie. Wymagania te mogą dotyczyć ilości czy wartości transakcji w miesiącu. Długość okresu bezodsetkowego to także ważny parametr, na który warto zwrócić uwagę. Im dłuższy, tym łatwiej powinno być terminowo spłacić zadłużenie. Niektóre karty mają także możliwość rozłożenia spłaty na raty 0%.   

Karta kredytowa z limitem dla zadłużonych

Banki zazwyczaj nie oferują tradycyjnych kart kredytowych dla osób z nadmiernym zadłużeniem. Jednak firmy pozabankowe są w stanie zaspokoić tę potrzebę, oferując różnorodne produkty, takie jak popularne pożyczki dla zadłużonych oraz pozabankowe karty kredytowe.

Dla wielu zadłużonych osób korzystanie z karty kredytowej jest preferowanym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia ona wygodę w korzystaniu z pieniędzy tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne. Otrzymując pozabankową kartę kredytową, osoba zadłużona ma możliwość kontrolowania swoich wydatków, przy jednoczesnej elastyczności w spłacie zadłużenia.

A czy istnieją karty kredytowe bez BIK i KRD? Otóż niezupełnie, podobnie jak w przypadku pożyczek, parabanki mają obowiązek sprawdzania baz. Jedynie przymykają oko na niektóre negatywne wpisy, w przeciwieństwie do banków. 

Ranking kart kredytowych – czy warto z niego skorzystać?

W przeciwieństwie do kredytu czy pożyczki karta może stanowić cykliczne wsparcie domowego budżetu. Wybór najlepszej oferty to bardzo ważny moment. Najważniejsze czynniki, na które należy zwrócić uwagę to choćby RRSO, okres bezodsetkowy, koszty wydania karty czy możliwość rozłożenia na raty. 

Ranking kart kredytowych może znacząco ułatwić podjęcie decyzji. Należy jednocześnie mieć na uwadze, że indywidualne potrzeby każdego z nas są inne i wybór odpowiedniej oferty powinien być do nich dopasowany. 

Karta kredytowa – korzyści 

Będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki, ale nie chcą każdorazowo wnioskować o pożyczkę czy kredyt. Karta może być pomocna, jednak należy używać jej z rozwagą, by nie ponosić niepotrzebnie dodatkowych kosztów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł o Karcie kredytowej bez BIK.

Masz problem ze spłatą długów? Miesięczne obciążenia przerastają możliwości Twojego budżetu? Skontaktuj się z nami! Wspólnie wypracujemy rozwiązanie skrojone na miarę Twoich potrzeb. 

Czy pozabankowa karta kredytowa dla zadłużonych to zawsze dobry pomysł?

Karta kredytowa z limitem może być dobrym pomysłem, ale jedynie dla osób, które nie mają tendencji do zadłużenia. Osoby, które mają problem z utrzymaniem swoich wydatków w ryzach powinny dwa razy zastanowić się nad zasadnością tego rozwiązania. Do czego prowadzić może nieumiejętne korzystanie z takiego produktu?

  • Większe zadłużenie – zaciąganie nowych produktów finansowych może prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów ze spłatą. 
  • Duże koszty – spłata wykorzystanego limitu może być cięższa, jeśli dołożymy do niej konieczność uregulowania jeszcze innych zobowiązań finansowych. 
  • Wpływ na zdolność kredytową – limity mogą obniżać zdolność kredytową, gdyż są sygnałem dla banku, że potencjalny klient często potrzebuje dodatkowej gotówki. 
  • Większy stres – wykorzystany limit trzeba przecież spłacić, a w przypadku osób zadłużonych, może być to trudniejsze. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań