rrso co to jest

Pojęcie RRSO jest powszechnie znane. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania podawana jest w reklamach czy opisie produktu kredytowego. Sam termin brzmi dość skomplikowanie, ale w rzeczywistości oznacza po prostu koszty związane z uzyskaniem finansowania. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając ofertę pożyczki.  

Usługodawca zobowiązany jest do podania informacji o kosztach finansowania w reklamie kredytu czy pożyczki. Dodatkowo muszą być one klarowne, jednoznaczne i zrozumiałe, oczywiście przy zachowaniu czytelności tekstu. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

RRSO - co to?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, znana szerszej publiczności jako RRSO, to całkowity koszt zobowiązania finansowego. Określona jest ona w ujęciu procentowym w stosunku rocznym. 

RRSO jest powszechnie używaną miarą pozwalającą określić rzeczywisty koszt kredytu czy pożyczki. Za jego pomocą jesteśmy w stanie łatwo i szybko ustalić korzystność danej oferty. Usługodawcy są zobowiązani do podania wysokości wskaźnika. 

Chcesz wiedzieć czym są stopy procentowe RPP i od czego zależą? Przeczytaj tekst.

Co to jest RRSO i od czego zależy?

Warto pamiętać, że na całkowity koszt kredytu składa się wiele czynników. Oprócz oprocentowania należy zwrócić uwagę także na prowizję i dodatkowe opłaty. 

Do obliczenia bierze się pod uwagę następujące czynniki:

 • Odsetki
 • Opłaty 
 • Prowizje
 • Podatki i marże
 • Usługi dodatkowe, np. ubezpieczenie

Z definicji wskaźnik uwzględnia wszystkie koszty związane z kredytowaniem. 

Jak obliczyć RRSO i od czego zależy jego wysokość?

Na jego wysokość wpływa nie tylko wartość poszczególnych składowych kosztów jak prowizja czy odsetki. O jego wysokości decyduje także okres kredytowania. Im krótszy on jest, tym wyższe RRSO. 

Wyższe RRSO nie jest konieczne związane z proporcjonalnie wyższymi kosztami. Co więcej, może okazać się finalnie tańsze. Krótszy okres kredytowania może z kolei przynieść niższe koszty takie jak odsetki. Również rodzaj raty jest czynnikiem wpływającym na RRSO.  

Chcąc porównać różne oferty pod kątem RRSO, należy wziąć pod uwagę takie same zmienne, jak okres spłaty czy kwotę. 

RRSO - wzór

Wzór jest ogólnodostępny w internecie, jednak ze względu na jego skomplikowaną formę mało osób z niego korzysta. Aktualnie w internecie bez problemu znajdziemy kalkulatory pozwalające ocenić opłacalność danej oferty. 

Symbole we wzorze oznaczają:

 • X – rzeczywista roczna stopa oprocentowania
 • m – numer kolejny ostatniej wypłaty raty kredytu
 • k – numer kolejny wypłaty, zatem 1 ≤ k ≤ m
 • Ck – kwota wypłaty k
 • tk – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej kolejnej wypłaty, zatem t1 = 0
 • m’ – numer kolejny ostatniej spłaty lub wnoszonych opłat
 • l – numer kolejny spłaty lub wnoszonych opłat
 • Dl – kwota spłaty lub wnoszonych opłat
 • Sl – okres, wyrażony w latach lub ułamkach lat, między dniem pierwszej wypłaty a dniem każdej spłaty lub wniesienia opłat

RRSO - kalkulator

Termin Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania powstał, by warunki kredytowania były jasne i klarowne. Zastanawiasz się jak obliczyć koszty kredytu? Pomocny może okazać się kalkulator kredytowy. Dzięki niemu porównanie różnych ofert jest banalnie proste. 

Przed zaciągnięciem zobowiązania warto porównać sobie kilka ofert i wybrać z niej najodpowiedniejszą. Kalkulatory są ogólnie dostępne na wielu stronach internetowych.  

Chcesz wiedzieć jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy? Dowiesz się tego w naszym artykule.

Jakie RRSO jest korzystne?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które RRSO będzie najkorzystniejsze. Na RRSO składa się wiele czynników, jak choćby ilość rat. Gdyby nie jeden uniwersalny wskaźnik porównanie ofert różnych produktów finansowych byłoby trudne. 

Obowiązek podania RRSO przy ofercie kredytu czy pożyczki jest określony ustawowo i każdy usługodawca ma obowiązek zawarcia jego wysokości w reklamie swojego produktu. Dzięki temu porównanie ofert jest możliwe i co najważniejsze miarodajne. 

Prawo precyzyjnie określa wymogi dotyczące widoczności RRSO w ofertach czy reklamach produktów finansowych. Stopa oprocentowania musi być widoczna i klarowna z perspektywy klienta. 

Całkowity koszt kredytu

Wiele czynników wpływa na ostateczny koszt kredytu. Zgodnie z definicją za całkowity koszt kredytu uznaje się wszystkie koszty, jakie klient będzie zobowiązany ponieść w związku z kredytowaniem, te odsetkowe, jak i pozaodsetkowe. Co ważne wskaźnik ten wyrażany jest w konkretnej kwocie, a nie procentowo jak w przypadku RRSO. 

RRSO a oprocentowanie

Wybieranie oferty kredytowej na bazie samego oprocentowania nie jest dobrym wyborem. Oczywiście jest ono ważnym czynnikiem wpływającym na finalny koszt zobowiązania, ale nie jedynym. Pozaodsetkowe koszty kredytu mogą diametralnie zmienić cenę, jaką przyjdzie zapłacić za kredyt. 

RRSO jest jedynym miarodajnym wskaźnikiem mogącym pomóc w porównaniu wielu ofert. Należy jednak pamiętać, że porównanie kilku ofert będzie miało sens tylko w przypadku, gdy wszystkie parametry finansowania będą takie same dla każdej pożyczki. 

RRSO - co to jest i co warto zapamiętać?

Porównując oferty różnych kredytów, należy wziąć pod uwagę bardzo wiele czynników. Łatwo pogubić się we wszystkich zmiennych, oprocentowaniach czy kosztach pozaodsetkowych. Wskaźnik Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania pozwala na obiektywne zestawienie kilku ofert różnych usługodawców.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz