Decydując się na dotacje unijne otrzymasz bezzwrotną pomoc finansową, która zapewni Ci lepszy start działalności. Natomiast kredyt z banku jest alternatywą dla przedsiębiorców, którzy nie spełniają warunków otrzymania dotacji. Więcej na ten temat piszemy w poniższym artykule.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Stając przed wyborem: dotacja czy kredyt, dobrze jest zapoznać się z warunkami, jakie potrzebujemy spełnić, aby je otrzymać oraz rozważyć wszystkie za i przeciw. Z jednej strony dofinansowanie unijne na otwarcie firmy kusi tym, że jest bezzwrotne, z drugiej nie jest dostępne dla wszystkich. Kredyt w banku lub instytucji bankowej jak wiadomo, kosztuje, ale łatwiej go uzyskać na dowolny cel. 

Poniżej przedstawiamy czym różnią się od siebie.

Dotacja – bezzwrotna pomoc finansowa

Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa, której udzielają różne instytucje Unii Europejskiej, urzędy miast czy pracy. Zazwyczaj można ją przeznaczyć na ściśle określony cel biznesowy – rozpoczęcie działalności, rozwój firmy, zakup potrzebnego sprzętu.

Obecnie dotacje skierowane są głównie do osób bezrobotnych, chcących założyć własną firmę oraz przedsiębiorców planujących przedsięwzięcia zwiększające innowacyjność polskiej gospodarki. Aby ją otrzymać, musimy spełnić szereg warunków i dopełnić formalności.

W przypadku dotacji z urzędu pracy osoby starające się o jednorazową, bezzwrotną pomoc finansową muszą m.in. być zarejestrowane jako bezrobotne. Częstym warunkiem jest również zabezpieczenie dotacji w postaci weksla, poręczenia czy blokady środków na rachunku bankowym. Kwoty dotacji mogą się różnić w zależności od urzędów.

Pozyskanie dotacji to proces czasochłonny, ale, jak pokazują przykłady wielu przedsiębiorców korzystających z nich - wykonalny. Jeśli wniosek uzyska pozytywną opinię pod względem formalnym i merytorycznym, wówczas zostanie ona przyznana.

Kolejny krok to odpowiednie wydatkowanie funduszy i rozliczenie dotacji we wskazanym terminie. Nadzorują to przyznające ją organy. Każde niedopełnienie warunków umowy zawieranej przy udzielaniu dotacji może skutkować jej cofnięciem oraz koniecznością zwrotu całości otrzymanej kwoty. 

Kredyt z banku – alternatywa dla dotacji

Kredyt gotówkowy z banku to alternatywa dla przedsiębiorców niespełniających kryteriów, aby skorzystać z dotacji. Jest formą finansowania zewnętrznego pozwalającą realizować różne inwestycje.

Kredyt na firmę z banku lub instytucji pozabankowej można wziąć m.in. na:

  • zakup potrzebnego sprzętu, wyposażenia, maszyn, pojazdów, towaru czy surowców
  • zakup nieruchomości dla firmy
  • restrukturyzację firmy
  • remont lub rozbudowę
  • bieżące wydatki firmy.

 W przeciwieństwie do dotacji pieniądze pożyczone z banku trzeba zwrócić wraz z odsetkami. Jednak mając dobrze przygotowaną strategię działania i zbadane potrzeby rynku nie należy się go obawiać. Jest to rozwiązanie, które pomoże szybko i skutecznie rozwinąć firmę bez konieczności gromadzenia latami własnych funduszy. Szybki rozwój pozwoli również na spłatę zaciągniętego zobowiązania w krótkim czasie.

Udzielając kredytów, banki biorą pod uwagę m.in. zdolność kredytową, na którą wpływa wiele czynników. Więcej o tym, jak ją sprawdzić, piszemy tutaj.

Biorąc kredyt gotówkowy z banku jest możliwość wliczenia odsetek, prowizji, opłat bankowych czy obowiązkowych ubezpieczeń w koszty przychodu, przez co zapłacimy niższe podatki. 

Ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców starających się o kredyt jest możliwość skorzystania z gwarancji Biznesmax, czyli bezpłatnego zabezpieczenia spłaty kredytu. Udziela jej małym i średnim przedsiębiorcom Bank Gospodarstwa Krajowego. Uzyskanie gwarancji wiąże się również z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją.

Zanim zdecydujesz, porównaj oferty

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, sprawdź oferty w bankach, ze względu na różne warunki. W ich porównaniu pomoże wykwalifikowany doradca kredytowy (o tym, co zyskasz korzystając z usług pośrednika kredytowego, przeczytasz tutaj). Przeanalizuje oferty dostępne na rynku i pomoże wybrać najlepszych kredytów gotówkowych.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

1 komentarz

Dodaj komentarz