Dotacja a kredyt – co wybrać?

Początki w biznesie bywają trudne. Otwierając lub rozkręcając własną firmę, możemy potrzebować dodatkowych funduszy. Ich źródłem są dotacje unijne, kredyty bankowe lub pozabankowe. Więcej na ich temat piszemy w tym artykule.

Stając przed wyborem: dotacja czy kredyt, dobrze jest zapoznać się z warunkami, jakie potrzebujemy spełnić, aby je otrzymać oraz rozważyć wszystkie za i przeciw. Z jednej strony dotacje kuszą tym, że są bezzwrotne, z drugiej nie są dostępne dla wszystkich. Kredyt w banku lub instytucji bankowej jak wiadomo, kosztuje, ale łatwiej go uzyskać na dowolny cel. Oto, czym różnią się od siebie.

Dotacja – bezzwrotna pomoc finansowa

Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa, której udzielają różne instytucje Unii Europejskiej, urzędy miast czy pracy. Zazwyczaj można ją przeznaczyć na ściśle określony cel biznesowy – rozpoczęcie działalności, rozwój firmy, zakup potrzebnego sprzętu.

Obecnie dotacje skierowane są głównie do osób bezrobotnych, chcących założyć własną firmę oraz przedsiębiorców planujących przedsięwzięcia zwiększające innowacyjność polskiej gospodarki. Aby ją otrzymać, musimy spełnić szereg warunków i dopełnić formalności.

W przypadku dotacji z urzędu pracy osoby starające się o jednorazową, bezzwrotną pomoc finansową muszą m.in. być zarejestrowane jako bezrobotne. Częstym warunkiem jest również zabezpieczenie dotacji w postaci weksla, poręczenia czy blokady środków na rachunku bankowym. Kwoty dotacji mogą się różnić w zależności od urzędów. W ubiegłym roku skorzystało z nich 36 tysięcy osób.*

Pozyskanie dotacji to proces czasochłonny, ale, jak pokazują przykłady wielu przedsiębiorców korzystających z nich, wykonalny. Jeśli wniosek uzyska pozytywną opinię pod względem formalnym i merytorycznym, wówczas zostanie nam ona przyznana.

Kolejny krok to odpowiednie wydatkowanie funduszy i rozliczenie dotacji we wskazanym terminie. Nadzorują to przyznające ją organy. Każde niedopełnienie warunków umowy zawieranej przy udzielaniu dotacji może skutkować jej cofnięciem oraz koniecznością zwrotu całości otrzymanej kwoty.

Kredyt z banku – alternatywa dla dotacji

Kredyt gotówkowy z banku to alternatywa dla przedsiębiorców nie spełniających kryteriów, aby skorzystać z dotacji. Jest formą finansowania zewnętrznego pozwalającą realizować różne inwestycje. Kredyt na firmę z banku lub instytucji pozabankowej możemy wziąć m.in. na:

  • zakup potrzebnego sprzętu, wyposażenia, maszyn, pojazdów, towaru czy surowców
  • zakup nieruchomości dla firmy
  • restrukturyzację firmy
  • remont lub rozbudowę
  • bieżące wydatki firmy.
 

W przeciwieństwie do dotacji pieniądze pożyczone z banku musimy zwrócić wraz z odsetkami. Jednak mając dobrze przygotowaną strategię działania i zbadane potrzeby runku nie należy się go obawiać. Jest to rozwiązanie, które pomoże szybko i skutecznie rozwinąć firmę bez konieczności gromadzenia latami własnych funduszy. Szybki rozwój pozwoli również na spłatę zaciągniętego zobowiązania w krótkim czasie.

Udzielając kredytów, banki biorą pod uwagę m.in. zdolność kredytową, na którą wpływa wiele czynników. Więcej o tym, jak ją sprawdzić, piszemy tutaj.

Biorąc kredyt gotówkowy z banku mamy możliwość wliczenia odsetek, prowizji, opłat bankowych czy obowiązkowych ubezpieczeń w koszty przychodu, przez co zapłacimy niższe podatki.

Ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców starających się o kredyt jest możliwość skorzystania z gwarancji Biznesmax, czyli bezpłatnego zabezpieczenia spłaty kredytu. Udziela jej małym i średnim przedsiębiorcom Bank Gospodarstwa Krajowego. Uzyskanie gwarancji wiąże się również z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją.**

Zanim zdecydujesz, porównaj oferty

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, sprawdźmy oferty w bankach, ze względu na różne warunki. W ich porównaniu pomoże wykwalifikowany doradca kredytowy (o tym, co zyskasz korzystając z usług pośrednika kredytowego, przeczytasz tutaj). Przeanalizuje oferty dostępne na rynku i pomoże wybrać najlepszych kredytów gotówkowych. Zapraszamy do kontaktu z naszym konsultantem tutaj.

* https://mambiznes.pl/wlasny-biznes/bezrobotni-zalozyli-36-tys-firm-otrzymali-lacznie-750-mln-zl-bezzwrotnych-dotacji-90197

** https://www.bgk.pl/przedsiebiorstwa/poreczenia-i-gwarancje/gwarancja-biznesmax/

Podobne wpisy

24 lutego 2020

Kto to jest rentier?

Dodaj komentarz