Zabytki od dawna przyciągają szczególną uwagę inwestorów, którzy marzą o zakupie nieruchomości „z duszą”. Są to bowiem budowle posiadające elementy z poprzednich epok, które chwytają potencjalnych kupujących za serce, motywując ich wówczas do przywrócenia im dawnego blasku. Kredyt hipoteczny jest rodzajem finansowania, które może umożliwić spełnienie marzenia o posiadaniu zabytkowej nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, że nieruchomości zabytkowe rządzą się swoimi prawami, a otrzymanie środków na taką inwestycję może wymagać nieco więcej zaangażowania. Poniższy artykuł przybliży ci tematykę kredytów hipotecznych zaciąganych na zabytkową nieruchomość.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Co to jest nieruchomość zabytkowa?

Nieruchomości zabytkowe to nic innego jak budowle wpisane do Rejestru Zabytków. Są one wówczas uznawane za nieruchomości posiadające wartość artystyczną, historyczną czy też naukową. Takie budowle są chronione prawnie, a każdy jej właściciel zobligowany jest do dbania o nią na mocy określonych zasad.

Podstawowe obowiązki właściciela nieruchomości zabytkowej

Posiadacz nieruchomości zabytkowej przede wszystkim musi odpowiednio dbać o jej stan techniczny oraz podtrzymać jej wartości artystyczne i historyczne. W związku z tym jakikolwiek rodzaj modernizacji takiej nieruchomości wymaga zgody konserwatora zabytków. Taki konserwator może bowiem zakazać ingerencji w konkretne elementy budowli.

Warto wiedzieć, że niekiedy posiadanie nieruchomości zabytkowej może wiązać się z koniecznością jej udostępniania do celów naukowych i edukacyjnych.

Zalety i wyzwania wynikające z posiadania nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków

Własnościowa posiadłość z charakterem

Niewątpliwą zaletą posiadania zabytkowej nieruchomości jest sam fakt bycia właścicielem tak niepowtarzalnego dzieła architektury. Zabytkowe nieruchomości posiadają swój wyjątkowy charakter, którego nie da się podrobić. To właśnie za sprawą autentyczności zabytków, coraz więcej osób marzy o zrealizowaniu takiej inwestycji.

Potencjalny zysk

Kolejną zaletą zabytkowych nieruchomości jest właśnie ich potencjał inwestycyjny. Nie jest tajemnicą, że takie nieruchomości z biegiem czasu stają się coraz więcej warte. Z tego względu zakup zbytku może być dla nas rodzajem ulokowania posiadanego kapitału z tendencją do znaczącego zysku.

Konieczność dostosowania się do ustawy o ochronie zabytków

Należy zdawać sobie sprawę, że nieruchomości wpisane do Rejestru Zabytków rządzą się swoimi indywidualnymi prawami. W związku z tym nie zawsze będziesz w stanie zrealizować swój plan renowacji nieruchomości lub przeznaczenia jej do celów zarobkowych. Pomimo posiadania prawa własności, konieczne jest ówczesne poinformowanie odpowiednich organów o chęci przeprowadzenia remontu lub modernizacji. Należy także zdawać sobie sprawę, że wpis nieruchomości do Rejestru Zabytków NID wiąże się z całkowitym zakazem jej wyburzenia.

Potrzeba zabezpieczenia nieruchomości

Właściciel zabytku zawsze musi liczyć się także z koniecznością jej samodzielnego zabezpieczenia. Wówczas wszystkie prace związane z ochroną budynku przed warunkami atmosferycznymi, wilgocią czy innymi zagrożeniami, stoją po stronie właściciela, który pokrywa koszty takich działań z własnej kieszeni.

Kredyt na nieruchomość zabytkową – Co warto wiedzieć?

Kredyt hipoteczny to jeden z najpopularniejszych rodzajów finansowania przyznawany przed tradycyjne instytucje bankowe. Środki z takiego kredytu można przeznaczyć na remont lub zakup nieruchomości, w tym także tej wpisanej do rejestru zabytków. Dobrze jest jednak zdawać sobie sprawę, że proces ubiegania się o kredyt na nieruchomość zabytkową może różnić się pod kątem wnioskowania i wymagać od klienta nieco więcej zaangażowania.

Kto może ubiegać się o kredyt hipoteczny na nieruchomość zabytkową?

Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości zabytkowej to produkt finansowy, o którego otrzymanie może starać się każda osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych i odpowiednio wysokie środki finansowe. Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa, stabilne źródło dochodu i posiadanie innych zabezpieczeń finansowych to główne czynniki, na które bank będzie zwracać szczególną uwagę podczas wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Wymagania odnośnie przeznaczenia nieruchomości zabytkowej

W sytuacji, gdy interesuje nas obciążenie zabytku hipoteką, możliwe jest to jedynie w dwóch określonych przypadkach, takich jak:

Przeznaczenie zabytku na cele społeczne

Jednym z przypadków, w których można objąć zabytek hipoteką, jest przeznaczenie go na cele społeczne. Mogą to być, na przykład muzea, biblioteki, świetlice, koła gospodyń wiejskich czy inne obiekty realizujące różne potrzeby społeczeństwa.

Rewitalizacja nieruchomości

Kolejnym przykładem możliwości objęcia  hipoteką zabytkowej nieruchomości, jest przeprowadzenie jej rewitalizacji. Banki coraz chętniej udzielają finansowań inwestorom,  którzy chcą wydobyć dawny blask starym nieruchomościom. Taka praktyka nie tylko umożliwia przywrócenie wyjątkowego charakteru starym budowlom, ale też jest znacznie bardziej ekologiczna niż budowanie konkretnego obiektu od postaw.

Zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków

Jakikolwiek projekt renowacji zabytkowej nieruchomości wymaga ówczesnej zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków. Oznacza to, że nawet w sytuacji bycia pełnym właścicielem danej nieruchomości, nie możesz przeprowadzać w niej generalnego remontu czy też ingerować w elewację budynku bez zgody konserwatora.

Proces uzyskania kredytu na nieruchomość zabytkową

Jakie dokumenty są wymagane

Ubieganie się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości zabytkowej, wymaga od potencjalnego kredytobiorcy okazania kilku podstawowych dokumentów, takich jak:

  • Dowód osobisty;
  • Wyciąg z konta bankowego;
  • Zaświadczenie od pracodawcy potwierdzające wysokość naszych dochodów;
  • Dokumenty potwierdzające posiadanie innych zabezpieczeń finansowych;
  • Inne dokumenty i zaświadczenia związane z konkretną nieruchomością.

Brak obciążenia hipoteką

Nieruchomości zabytkowe to specyficzny rodzaj inwestycji, wymagającej od potencjalnych kredytobiorców spełnienia wielu określonych wymogów. Jednym z nich jest brak wpisów do księgi wieczystej nieruchomości. Ubiegając się o kredyt na zabytkową nieruchomość, nie możesz więc posiadać innych aktywów zabezpieczonych hipoteką.

Wysoki wkład własny

Przed zaciągnięciem kredytu na nieruchomość zabytkową, niezbędne jest posiadanie odpowiednio wysokiego wkładu własnego, czyli oszczędności zgromadzonych na kontach oszczędnościowych lub w postaci wartościowych aktywów. Wkład własny powinien być na tyle wysoki, aby kredytobiorca był w stanie pokryć pewien procent inwestycji z własnej kieszeni. Banki nie są bowiem w stanie udzielić finansowań wyższych, niż te stanowiące około 80% kwoty danej nieruchomości.

Warto wiedzieć, że nieruchomości zabytkowe mogą wymagać nieco wyższego wkładu własnego. Jest to spowodowane tym, że rzeczoznawcy majątkowi zwykle zaniżają wartość takich nieruchomości.

Rola dobrego planu renowacyjnego

W momencie, gdy starasz się o kredyt hipoteczny na nieruchomość wpinaną do rejestru zabytków, fundamentalne znaczenie ma  przedstawienie kredytodawcy przekonującego planu na jej renowację. Dobry plan inwestycyjny to nie tylko sposób na przedstawienie swojego pomysłu, ale też stworzenie jego faktycznego kosztorysu. Dobry plan powinien zawierać nie tylko wstępny kosztorys renowacji, ale również spis korzyści, zarówno finansowych, jak i społecznych, wiążących się z jej realizacją.

Po pozytywnym przyjęciu pomysłu na naszą inwestycję, bank dokonuje analizy naszej zdolności kredytowej. To właśnie na jej podstawie podejmowana jest ostateczna decyzja o możliwości przyznania nam kredytu hipotecznego.

Należy zdawać sobie sprawę, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie długoterminowe, a banki bardzo rzetelnie oceniają, czy dany klient będzie w stanie spłacić zaciągnięty dług. Dlatego nawet w przypadku posiadania wystarczająco wysokich dochodów i odpowiedniej zdolności kredytowej, bank może odmówić ci kredytowania.

Jakie koszty kredytu należy przewidzieć?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które trzeba zwrócić do banku na mocy warunków określonych w umowie między klientem a kredytodawcą. Zwykle jest to comiesięczne zwracanie bankowi konkretnej kwoty, aż do pełnej spłaty zadłużenia. Nie jest to jednak jedyny koszt kredytu. Na jakie koszty należy się więc przygotować?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania

Tradycyjne instytucje bankowe udzielają swoich produktów finansowych wraz z oprocentowaniem, które znacząco podnosi faktyczny koszt zaciągniętego długu. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to procent od przydzielonej kwoty kredytowej obliczany w stosunku rocznym. To właśnie oprocentowanie wpływa na faktyczny koszt kredytu, a także determinuje wysokość miesięcznej raty.

Warto wspomnieć, że rynek kredytowy oferuje kredyty na różnych warunkach przyznawania i innym oprocentowaniu, zarówno stałym, jak i zmiennym. Dlatego warto zapoznać się z ofertami kilku instytucji bankowych, aby wybrać tą najbardziej odpowiadającą naszym potrzebom i możliwościom finansowym.

Dodatkowe koszty bankowe

Może się okazać, że oprocentowanie to nie jedyny czynnik wpływający na wzrost kosztów kredytowych. Wiele banków nie informuje potencjach kredytobiorców o różnego rodzaju opłatach administracyjnych czy kosztach ubezpieczeń kredytów, których wykupienie niejednokrotnie jest warunkiem otrzymania pożądanych środków. Takie kwoty, choć pozornie niewielkie, mogą znacząco wpłynąć na finalny koszt zaciągniętego kredytu, a w efekcie uniemożliwić nam jego spłatę. 

Problemy ze spłatą kredytu – Jakie działania warto podjąć?

Problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania to niestety coraz częstszy problem wśród kredytobiorców. Utrata pracy, konieczność opłacenia kosztownego leczenia czy nieodpowiednie zarządzenie swoimi finansami to jedne z najczęstszych powodów prowadzących do trudności  z uregulowaniem bieżących finansowań. Najgorszym, co możemy zrobić w sytuacji problemów finansowych, jest zwlekanie z podejmowaniem jakikolwiek działań. Dlatego od razu warto zdecydować się na pomoc profesjonalnych doradców.

Dlaczego warto wybrać pomoc specjalistów?

Profesjonalni doradcy z firmy Biliti są w stanie znaleźć przyczynę powstania zadłużenia, a także stworzyć realny plan jego spłaty. Dzięki konsolidacji, czyli połączeniu zaległych zobowiązań w jedną ratę, dłużnik ma szansę na uregulowanie swoich zobowiązań i odzyskanie finansowej niezależności. Zaletą konsolidacji długów jest możliwość połączenia finansowań pochodzących z tradycyjnych banków, jak i instytucji pozabankowych. Jest więc to rozwiązanie dla osób posiadających niespłacone kredyty bankowe, jak i szybkie pożyczki i chwilówki. Dlatego już teraz skontaktuj się z doradcami z Biliti i pozbądź się długów na dobre.

O czym warto pamiętać?

Mianem zabytku określa się wszystkie nieruchomości wpisane do Rejestru Zabytków.

Nieruchomości zabytkowe objęte są ochroną prawną, co uniemożliwia ich wyburzenie czy zbyt drastyczną ingerencję remontową.

Właściciel zabytkowej nieruchomości nie może podejmować żadnych działań renowacyjnych bez ówczesnego uprzedzenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zabytkowa nieruchomość może zostać objęta hipoteką, jednak musi być wówczas poddana renowacji lub przeznaczona do celów społecznych.

Kredyt hipoteczny na zabytkową nieruchomość wymaga od kredytobiorcy odpowiedniej zdolności kredytowej, stałego źródła dochodów, ewentualnego posiadania dodatkowych zabezpieczeń finansowych oraz  realnego planu na renowację konkretnego zabytku.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań