Wyłudzenie kredytu

Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt? Zobacz czy jesteś bezpieczny

Istnieje kilka sposób na sprawdzenie tych informacji, a najprostszą z nich jest pobranie raportu z Biura Informacji Kredytowej (BIK). Wrażliwe dane mogą trafić w niepowołane ręce w wielu przypadkach. Zgubienie dokumentów czy wyciek danych to pożywka dla oszustów. „Czy ktoś może wziąć na mnie kredyt?” To pytanie coraz częściej spędza sen z powiek. Zobacz jak sprawdzić, czy ktoś wziął na ciebie kredyt!

Według raportu InfoDOK sporządzonego przez ZBP tylko w III kwartale 2022 roku odnotowano 2089 udaremnionych prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 47,4 mln zł. Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości wyniosła 45 240. Wrażliwe dane mogą trafić
w niepożądane ręce na wiele sposobów, jednym z nich jest choćby phishing.

W tym przypadku przestępca podszywa się pod daną osobę czy instytucję lub infekując komputer w celu pozyskania wrażliwych danych. Wyciek danych może także leżeć po stronie firmy posiadającej nasze informacje, co wbrew pozorom nie jest wcale rzadkim zjawiskiem. Znane są także przypadki niekompetencji czy nieuczciwości pracowników. 

Jak sprawdzić czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

Najlepszym sposobem na sprawdzenie informacji na ten temat jest właśnie Biuro Informacji Kredytowej, w skrócie BIK. Jest to instytucja zajmująca się gromadzeniem i przechowywaniem danych o podmiotach finansowych. Trafiają tam wszystkie zaciągnięte przez nas zobowiązania wobec banków. Wystarczy pobrać ze strony raport o otwartych rachunkach kredytowych na nasze nazwisko.

Raz na pół roku możemy to zrobić za darmo, za dodatkową opłatą dostaje się dostęp do pełniejszych informacji. Kolejnym sposobem jest sprawdzenie swojej historii w rejestrach dłużników w Biurach Informacji Gospodarczej, gdzie również co pół roku można zamówić raport o sobie.

Nie wszyscy pożyczkodawcy współpracują z BIK. Dlatego też sprawdzenie chwilówek, czy pożyczek pozabankowych najlepiej dokonać za pomocą wyżej wspomnianego rejestru dłużników BIG, czyli KRD i ERIF. 

Alerty BIK – czy warto i jak to działa

Biuro Informacji Kredytowej wysyła SMS i e-mail w razie pojawienia się próby uzyskania kredytu na Twoje dane. Dodatkowo o każdym sprawdzeniu informacji na Twój temat
w Rejestrze Dłużników BIG również zostaniesz zawiadomiony. Usługa kosztuje 36 zł rocznie, w razie wygaśnięcia umowy nie jest przedłużana automatycznie.

Czy na sam numer PESEL można wziąć kredyt?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – nie można. Idąc do banku po kredyt, konsultant poprosi nie tylko o dowód osobisty, ale także o podanie źródła i wysokości dochodów. Banki bardzo skrupulatnie podchodzą do weryfikacji podanych przez nas informacji.

Na ich podstawie są w stanie oszacować tzw. ryzyko kredytowe. Przedstawia ono prawdopodobieństwo problemu ze zwrotem pożyczonej kwoty w określonym czasie. Dlatego też sam PESEL jest w stanie wiele powiedzieć o potencjalnym kredytobiorcy, np. czy figuruje on w rejestrze dłużników, ale to wciąż za mało by na jego podstawie udzielić podmiotowi kredytu. 

Zobacz jak sprawdzić swoją zdolność kredytową.

Czy na skan dowodu osobistego można wziąć kredyt?

Kredyt na dowód osobisty z założenia udzielany jest w oparciu jedynie o ten dokument. Wzięcie pożyczki na podstawie skanu czy zdjęcia dokumentu jest możliwe pod warunkiem weryfikacji tożsamości potencjalnego kredytobiorcy. Pod pojęciem owej weryfikacji kryje się nic innego jak konto bankowe. Bank sprawdza czy konto przypisane jest do osoby, na którą wystawiony jest dowód tożsamości. 

Wyłudzenie kredytu przez Internet

Przestępstwa internetowe stanowią aktualnie duży problem. Firmy finansowe stosują często uproszczone procedury wnioskowania o kredyt, bez konieczności, np. zaświadczenia od pracodawcy. Często ubiegając się o finansowanie wystarczy wypełnić formularz online, uzupełnić dane z dowodu osobistego oraz dokonać przelewu z konta bankowego. Przestępcy, którym uda się założyć konto na cudze nazwisko i przejąć dane z dokumentu są w stanie zaciągnąć zobowiązanie finansowe na daną osobę. 

Wyłudzenie kredytu – jak się bronić

Pilnuj swojego dowodu osobistego, w razie zgubienia bezzwłocznie zastrzeż go w swoim banku. Nie podawaj i nie udostępniaj danych z dowodu, takich jak PESEL czy data ważności dokumentu. Pamiętaj, aby nie podawać loginu i hasła do bankowości elektronicznej. 

Zastanawiasz się jak poprawić swoją zdolność kredytową? Pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Oceń nas

Podobne wpisy

Dodaj komentarz