Czy informacje z BIK można usunąć? To pytanie najpewniej zadaje sobie wiele osób myślących o kredycie. Biuro Informacji Kredytowej posiada dane o zaciągniętych przez nas zobowiązaniach finansowych. Negatywne informacje mogą skutecznie pokrzyżować plany o kredycie. Zobacz, jak pozbyć się niechcianych wpisów i zbudować pozytywną historię kredytową.  

BIK czyli Biuro Informacji Kredytowej to jedno z podstawowych źródeł informacji o klientach. Na bazie widniejących tam wpisów dana placówka jest w stanie ocenić, czy udzieli finansowania wnioskującemu. W bazie znajdują się zarówno pozytywne, jak i negatywne wpisy. Te pozytywne budują historię kredytową klienta i mogą podbudować jego wiarygodność. Negatywne wpisy z kolei mogą bardzo sprawnie pokrzyżować plany o kredycie. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czyszczenie BIK - czy tak można?

Czyszczenie historii kredytowej w BIK to czynność mająca na celu poprawę profilu kredytobiorcy poprzez usunięcie informacji o spłaconych kredytach, pożyczkach itp. Generalnie na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej możemy przeczytać, że procedura czyszczenia nie jest możliwa. W praktyce czyszczenie dokonuje się samo w przypadku, gdy osoba cofnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Można tego dokonać tylko w przypadku spłaconych zobowiązań. Chcesz wiedzieć jak szybko usunąć zapytania w BIK? Przeczytaj poniższy artykuł.

Co znajduje się w raporcie BIK?

 • dane osobowe klienta
 • informacje o kredytach i pożyczkach: rodzaj, data udzielenia, liczba i wysokość rat, waluta (zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne)
 • informacje o zaległych ratach kredytów
 • informacje o krokach windykacyjnych lub egzekucjach należności
 • informacje o zamknięciu rachunków
 • informacje z BIK (nazwę wierzyciela, kwotę zaległości, datę wezwania do zapłaty)
 • faktury za rachunki
 • wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej

Wykreślenie z BIK po spłacie - kiedy można wyczyścić historię?

Wyczyszczenie historii w BIK możliwe jest w 3 sytuacjach:

 • w przypadku cofnięcia zgody na przetwarzanie danych osobowych - tylko, gdy kredyt został spłacony w terminie;
 • minęło 5 lat od spłaty kredytu opóźnionego do 60 dni - dane mogą zostać wykreślone wskutek cofnięcia zgody na przetwarzanie danych po upływie 5 lat;
 • w bazie widnieją nieprawdziwe lub nieaktualne informacje.

Jak wyczyścić BIK? 

Czyszczenie na własną rękę polega na złożeniu odpowiedniego wniosku do firmy (banku lub parabanku), która udostępnia nasze dane do Biura Informacji Kredytowej. BIK sam nie zbiera żadnych informacji, a jedynie przetrzymuje dane udostępnione przez upoważnione do tego instytucje. 

Wniosek o usunięcie danych z BIK - wzór

Usunięcie danych dotyczących spłaconych lub przedawnionych zobowiązań poprzedzone musi być złożeniem odpowiedniego wniosku. Aby wniosek został zaakceptowany przez wybraną instytucję, musi zawierać on kilka podstawowych informacji. 

Wniosek powinien zawierać:

 • imię i nazwisko składającego wniosek;
 • adres zamieszkania;
 • dane instytucji finansowej;
 • informacje dotyczące umowy kredytowej;
 • argumenty i podstawy prawne popierające wniosek;
 • podpis.

Takie pismo złożone może zostać osobiście lub drogą pocztową, najlepiej za pomocą listu poleconego.

Jak usunąć wpis w BIK? 

W pierwszej kolejności należy oczywiście pobrać swój raport. Na podstawie widniejących tam informacji będziemy mogli ocenić, które zapytania czy płatności mogą wpłynąć negatywnie na nasz profil kredytobiorcy. Po otrzymaniu raportu należy sprawdzić, czy wszystkie widniejące tam wpisy są zgodne z prawdą. 

Następnym krokiem jest sporządzenie odpowiedniego pisma. Traktować je można w kategorii reklamacji. Zgodnie z prawem instytucja ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku. Jeśli w tym czasie wnioskujący nie otrzyma informacji zwrotnej, jego reklamacja traktowana jest za rozpatrzoną pozytywnie. 

Czyszczenie danych widniejących w Biurze Informacji Kredytowej odbywa się na płaszczyźnie klient-instytucja finansowa. Pismo o wykreślenie danych skierować należy do instytucji udzielającej finansowania, czyli banku lub SKOK-u. Sam BIK nie zbiera żadnych informacji, a jedynie przetrzymuje udostępnione dane.

Jak usunąć się z BIK? Jak to wygląda w praktyce?

Dane pojawiają się w BIK już w momencie wnioskowania o kredyt w banku. Po uzyskaniu go regularnie pojawiają się tam dane o regularności spłat i ewentualnych opóźnieniach. Informacje widniejące w bazie aktualizowane są na bieżąco, raz w tygodniu, aż do momentu całkowitej spłaty. 

Informacje o zobowiązaniach, które nie były płacone terminowo, mogą widnieć w BIK nawet do 5 lat. Mowa jest oczywiście o zaległościach sięgających 30 dni lub nawet 60 dni. Klient wyraża zgodę na przetwarzanie danych w momencie podpisania umowy kredytowej. W tym przypadku nie mamy możliwości wyczyszczenia negatywnych wpisów. Oczywiście istnieją sposoby na odstąpienie od zgody na przetwarzanie danych. Dodatkowo klient może także spróbować zrestrukturyzować kredyt w banku lub skorygować nieprawdziwe, lub przedawnione informacje. Scoring BIK, jak i wszelkie informacje dotyczące zobowiązań aktualizowane są minimum raz w tygodniu.

Raport BIK - cena

Pierwszym krokiem w stronę usunięcia informacji z BIK powinno być pobranie raportu. Raz na pół roku taki raport o sobie można pobrać całkowicie za darmo. Normalnie taka usługa jest płatna 54 zł. Klient chcący pozbyć się wpisów będzie musiał, więc ponieść koszty raportu i ewentualnej opłaty pocztowej za wysłanie pisma.

Czyszczenie BIK - cena

Warto podkreślić, że sprawa wygląda inaczej w przypadku osób chcących skorzystać z usług profesjonalnej firmy. W tym przypadku firmy oferujące usunięcie danych z BIK mogą pobierać opłaty w wysokości od 50 do nawet 500 zł. Co prawda tego typu firmy nie mają wcale tak dużej mocy sprawczej. Jak można wyczytać na oficjalnej stronie BIK, tylko instytucja dodająca wpis może go edytować lub usunąć. 

Tego typu firmy nie mają większych możliwości w kwestii czyszczenia BIK, dysponują takimi samymi narzędziami jak każdy. Jedynie mogą zaoszczędzić czas lub nerwy wyręczając w sporządzeniu pisma.

Jak usunąć zapytania w BIK i ile to trwa?

Bank ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku bez względu czy wyda pozytywną, czy negatywną decyzję. W przypadku, gdy we wskazanym terminie nie otrzymamy odpowiedzi ze strony banku, wniosek o usunięcie uznawany jest za rozpatrzony pozytywnie. 

Potrzebujesz pomocy w uporządkowaniu swoich płatności? Masz kilka zobowiązań, których nie jesteś w stanie spłacać na czas? Negatywne informacje, opóźnienia w spłacie, spiętrzające się zobowiązania - to czynniki, które mogą sprawnie pokrzyżować plany o kredycie. Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci usystematyzować płatności i doradzimy, jak uniknąć problemów w przyszłości. Z nami pozytywna historia kredytowa jest na wyciągnięcie ręki.

Jak wyczyścić BIK po upadłości konsumenckiej?

Zastanawiasz się jak usunąć z BIK informacje o upadłości konsumenckiej? Niestety wyczyszczenie danych po ogłoszeniu upadłości nie jest wcale łatwe. Osoba, która doprowadziła do takiej sytuacji, jest w oczach banku klientem bardzo wysokiego ryzyka i najpewniej żadna instytucja nie udzieli jej finansowania. Usunięcie informacji o upadłości konsumenckiej jest możliwe dopiero po upływie 10 lat od ogłoszenia jej. Jedynym wyjątkiem w tej sytuacji będą wpisy zawierające błędne informacje.

Czyszczenie BIKu za darmo - o czym warto pamiętać?

Usunięcie wpisów widniejących w BIK możliwe jest tylko w niektórych przypadkach. Poprawa scoringu w bazach może znacząco podnieść szanse na uzyskanie finansowania. Oczywiście nie wszystkie informacje można usunąć. Potrzebujesz pomocy z ogarnięciem swojego BIKu? Specjaliści w Biliti posiadają wieloletnie doświadczenie w finansach. Wypełnij formularz, a my zajmiemy się resztą!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań