Rejestr Dłużników BIG

Rejestr Dłużników BIG – co to właściwie jest?

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. odpowiedzialne jest za prowadzenie Rejestru Dłużników. Na mocy Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych przechowuje i udostępnia materiały o zaległych płatnościach osób prywatnych i firm. Dysponuje także danymi o zadłużeniach regulowanych w terminie. 

Biuro Informacji Gospodarczej należy do Grupy BIK, która jest główną bazą informacyjną w kwestii kredytowej i gospodarczej w Polsce. Grupa BIK zrzesza w sobie Biuro Informacji Kredytowej S.A., Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. oraz Digital Fingerprints S.A. 

BIG Biuro Informacji Gospodarczej – jak działa?

Wszystkie banki oraz znaczna część firm pożyczkowych i instytucji pozabankowych współpracuje z BIG. Co ważne, biuro pozwala na dostęp do baz takich instytucji jak Biuro Informacji Kredytowej i Związek Banków Polskich. Umożliwia to przepływ informacji między systemem bankowym, a innymi sektorami finansowymi. Osoba wpisana do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor posiada przeterminowane zadłużenie. Dzięki temu banki oraz instytucje pozabankowe współpracujące z BIG dowiedzą się o danym wpisie. Osoba chcąca ubiegać się o finansowanie kredytu, pożyczki czy nawet sprzętu na raty może uzyskać w tym przypadku negatywną odpowiedź. 

Jak sprawdzić swoje zadłużenie w BIG?

BIG przyjmuje, przechowuje i udostępnia informacje o zaległych płatnościach osób prywatnych i firm. Sprawdzając rejestr można dowiedzieć się czy dana osoba wywiązuje się ze swoich zobowiązań względem instytucji finansowych, ale także czy płaci rachunki za telefon czy gaz. BIG zbiera nie tylko negatywne, ale i pozytywne informacje. 

Zadłużenie osoby prywatnej może sprawdzić tylko i wyłącznie firma w ramach umowy abonamentowej z BIG, nigdy inna osoba prywatna. Oczywiście raport o sobie może też sprawdzić sam konsument. 

Sprawdzenie osoby prywatnej w ramach jednorazowej usługi pre-paid nie jest możliwe. Do sprawdzenia raportu osoby prywatnej potrzebne jest podpisanie umowy abonamentowej z BIG-iem. 

Więcej o alertach BIK przeczytasz tutaj.

Raport BIG za darmo – czego można się dowiedzieć?

Raport o sobie zawiera informacje czy dana osoba figuruje w Rejestrze Dłużników BIG, przez kogo została wpisana i ze spłatą jakiej kwoty zalega. BIG raport darmowy można pobrać za darmo raz na 6 miesięcy. Do tego potrzebny będzie wyłącznie dowód osobisty, a właściwie jego skan, w przypadku działania przez internet. 

Kiedy warto wygenerować raport na swój temat?

  • Masz w planach wzięcie kredytu hipotecznego – za pomocą danych z raportu sprawdzisz, jak widzi Cię bank; analiza danych przechowywanych przez BIK to jeden z kluczowych elementów badania zdolności kredytowej
  • Chcesz podpisać umowę z operatorem sieci komórkowej czy dostawcą internetu – dostawcy usług także mają wgląd do baz; zaleganie z płatnościami może być przyczyną odmownej decyzji
  • Chcesz wyjść z długów – osoby, które popadły w spiralę zadłużeń często nie są świadome swoich zobowiązań; raport może pomóc w ogarnięciu wszystkich zobowiązań

Jak długo widnieje się w BIG?

Według prawa wierzyciel musi usunąć negatywny wpis maksymalnie w przeciągu 14 dni od momentu spłaty należności. W przypadku, gdy dłużnik nie spłaci zadłużenia może ona figurować w rejestrze nawet do 10 lat. Same zapytania widać w rejestrze do 12 miesięcy od zapytania. 

BIG rejestr dłużników – co zrobić, by zniknąć z listy?

Pozytywne wpisy potwierdzają twoją rzetelność jako potencjalnego kredytobiorcę, analogicznie negatywne odwracają sytuację o 180 stopni. Co jednak można zrobić by zmienić bieg spraw? Czy da się usunąć wpis? Owszem, pierwszym krokiem do tego jest spłata zaległego zadłużenia wraz z odsetkami. Po spłacie wierzyciel zobowiązany jest do usunięcia twojego negatywnego wpisu w terminie do 14 dni. 

Pobierając raport możesz nie tylko sprawdzić swoje zadłużenie, ale także dowiedzieć się kto sprawdzał informacje na Twój temat. Zapytań z rejestru nie da się usunąć. Może się również wydarzyć, że dłużnik zostanie niesłusznie wpisany do rejestru. W takiej sytuacji należy natychmiast skontaktować się z osobą, która owego wpisu dokonała. 

Potrzebujesz porady? Wypełnij formularz na stronie Biliti.pl

Oceń nas

Podobne wpisy

Dodaj komentarz