bik zastrzeżenie kredytowe

Wyłudzenia kredytu na skradzioną tożsamość nie są niestety ewenementem. Istnieje szereg sposobów jak ograniczać tego typu przestępstwa. Usługa Biura Informacji Kredytowej ma na celu zminimalizować wyłudzenia pieniędzy, jednak ma ona swoje ograniczenia. Zobacz, na czym polega.

Kredyt na skradzione dane osobowe i wizja konieczności spłaty wysokiego zobowiązania potrafi przyprawić o ból głowy. Jak podaje InfoDOK, w II kwartale 2022 roku do bazy Dokumentów Zastrzeżonych wpłynęło 37 112 sztuk nowych dokumentów, mniej więcej 408 sztuk dziennie. Okazuje się, że wszelkie próby powstrzymania lawiny przestępstw nie są tak proste, jakby się mogło w teorii wydawać.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czym właściwie jest zastrzeżenie kredytowe?

Z angielskiego credit freeze, czyli zamrożenie kredytowe, to usługa znana już w wielu krajach, w Polsce oferuje ją Biuro Informacji Kredytowej. Polega ona mniej więcej na tym, że klient ogłasza, iż w najbliższym czasie nie planuje brać kredytu czy pożyczki. Wszelkie próby zrobienia tego na jego dane, będą więc niemożliwe.

Pozornie wydawać by się mogło, że pomysł jest dobry i powinien skutecznie działać. Owszem, w założeniu owa usługa zdałaby egzamin. Jest jednak jeden szczegół, który sprawnie krzyżuje te plany.

Jak zablokować możliwość brania kredytów?

Po pierwsze, aby skorzystać z tej możliwości, należy posiadać konto na stronie BIK oraz mieć aktywną usługę Alerty BIK. Dokładniej mówiąc, usługa dostępna jest jedynie dla osób fizycznych, które posiadają jeden z pakietów obejmujących alerty. Warto pamiętać, że owe powiadomienia są również swojego rodzaju ochroną, informują one osobę w razie, gdy ktoś zada pytanie kredytowe w jego imieniu. Ogólnie mówiąc, powiadomienie działa wyłącznie informacyjnie, natomiast blokada dosłownie nie pozwala na finansowe zobowiązanie.

Jak używać zastrzeżenia kredytu BIK?

Posiadając konto w BIK i mając wykupioną usługę Alerty BIK, wystarczy wejść w okienko zastrzeżenie kredytowe. Włączać i wyłączać można ją w dowolnym czasie, za pomocą jednego kliknięcia. Warto mieć na uwadze, że działa ono tylko, gdy usługi są aktywne. Jeśli roczna taryfa straci ważność, usługa o zastrzeżeniach również przestanie działać.

Instytucja, do której zostanie złożony wniosek o kredytowanie w twoim imieniu, automatycznie go odrzuci. Jest jeden haczyk, który sprawnie utrudnia działanie wymyślonego systemu. Bank czy firma pożyczkowa muszą być częścią zastrzeżenia kredytowego. Aktualnie niestety ledwo kilkanaście instytucji finansowych działa w systemie, co jest właściwie kroplą w morzu placówek.

Co to oznacza w praktyce? Otóż chcąc uzyskać finansowanie z firm należących do programu, należy uprzednio wyłączyć zastrzeżenie kredytowe. Analogicznie działa to w przypadku, gdy dana instytucja nie jest zrzeszona w programie, nie odrzuci takiego wniosku. Blokada nie zadziała w przypadku firm spoza owej grupy, co niestety sprawia, że użyteczność usługi jest mało efektywna.

Niestety wiele popularnych placówek nadal nie zdecydowało się przystąpić do programu, choć nie negują takiej możliwości w przyszłości. To właśnie ten czynnik sprawia, że usługa zaproponowana przez Biuro Informacji Kredytowej jest udana jedynie w teorii.

BIK skan dowodu - jak szybko założyć konto na portalu?

Usługa jest skierowana do osób, które posiadają aktywne konto w portalu BIK. Można je łatwo założyć zdalnie, bez konieczności opuszczania domu. Istnieją dwa warianty potwierdzenia tożsamości, z których można wybrać, a każdy z nich wiąże się z nieco inną procedurą zakładania konta. Jeśli zdecydujesz się przesłać skan dokumentu tożsamości do BIK, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  1. Wypełnij wniosek;
  2. Załącz skan dowodu;
  3. Wykonaj przelew weryfikacyjny; 
  4. Odbierz link weryfikacyjny; 
  5. Odebrać SMS i wprowadzić kod autoryzacyjny. 

Można skorzystać także z potwierdzenia tożsamości za pomocą listu poleconego. W takim przypadku weryfikacja odbywa się na poczcie.

BIK - partnerzy

Zdecydowanie najsłabszą stroną rozwiązania proponowanego przez BIK są jego partnerzy. Niestety, obecna lista instytucji akceptujących zastrzeżenie kredytowe w procesie weryfikacji klienta jest nadal ograniczona. Oznacza to, że blokada kredytowa nie będzie działać, w przypadku próby wyłudzenia w instytucji spoza tej listy. Większość osób zaangażowanych w przestępcze działania prawdopodobnie unika partnerów systemu, aby zminimalizować ryzyko wykrycia.

Jednak istnieje dobra wiadomość. Biuro Informacji Kredytowej zapowiada, że lista podmiotów weryfikujących zastrzeżenie kredytowe będzie się sukcesywnie wydłużać. Docelowo obejmie ona wszystkie banki i firmy pożyczkowe współpracujące z BIK. To oznacza, że zastrzeżenie kredytowe stanie się pełnowartościową usługą. Obecnie jest to niestety tylko częściowe zabezpieczenie przed oszustwami, działające w bardzo ograniczonym zakresie.

Masz kilka zobowiązań i nie radzisz sobie z ich terminową spłatą? Pomożemy Ci! W Biliti mamy wieloletnie doświadczenie w branży finansowej. Nasza wiedza pozwala nam dopasować rozwiązanie skrojone idealnie na miarę Twoich potrzeb. 

Blokada kredytowa a zastrzeganie dokumentów

Na szczęście istnieją jeszcze inne sposoby na uchronienie się przed wyłudzeniami finansowymi. Mowa tu oczywiście o zastrzeżeniu dokumentów w BIK, prowadzonym przez Związek Banków Polskich. W przypadku zgubienia bądź kradzieży dokumentu możemy go zastrzec w panelu klienta BIK. Informacja trafia natychmiast do wszystkich banków oraz większości instytucji finansowych, a nawet operatorów sieci w Polsce. Pozwoli to zabezpieczyć się w przypadku, gdyby ktoś jednak chciał użyć twojego dokumentu do zaciągnięcia zobowiązania finansowego.

BIK zastrzeżenie dowodu

Sama usługa jest dostępna nieodpłatnie, jednak konieczne jest założenie konta w serwisie BIK. Zabezpieczenie uchroni przed użyciem dokumentu, jednak należy pamiętać, że zostaje on ogólnie wyłączony z obiegu. Pożyczka na cudzy dowód będzie niemożliwa, ale także właściciel nie będzie mógł się nim posługiwać. Jest to rozwiązanie wyłącznie użyteczne w przypadku rzeczywistej utraty dowodu. W przypadku, gdy istnieje jedynie podejrzenie, że nasze dane trafiły w niepowołane ręce, lepiej jest wykonać zastrzeżenie kredytowe.

Alternatywa dla zastrzeżenia kredytowego - jak zabezpieczyć pesel?

Kolejną metodą jest system Bezpieczny PESEL. Stworzony został przez Polski Związek Instytucji Pożyczkowych oraz firmę CRIF Sp. z o.o. i działa na podobnych zasadach jak credit freeze. Po zastrzeżeniu możesz mieć pewność, że żadna firma będąca członkiem struktury nie udzieli pożyczki na twój numer PESEL. Aktualnie coraz więcej firm pożyczkowych uczestniczy w systemie, jest więc to całkiem dobre rozwiązanie. Dodatkowo usługa jest całkowicie darmowa.

Bezpieczny PESEL - opinie

Bezpieczny PESEL cieszy się dobrą opinią publiczną głównie ze względu na szlachetną inicjatywę. Usługa ma na celu ochronę interesów obywateli. Zamysł inicjatywy jest zdecydowanie pozytywny, niestety podobnie jak w przypadku innych rozwiązań tego typu, za mało placówek finansowych współpracuje z Bezpieczny PESEL, by można było mówić o kompleksowej ochronie obywateli.

Jakie jest skuteczne zabezpieczenie?

Rozwiązanie credit freeze byłoby idealne tylko w przypadku, gdyby wszystkie instytucje finansowe uczestniczyły w owym systemie. Niestety, ze względu na niewielką liczbę firm będących w programie nie można mieć pewności, że owe zabezpieczenie uchroni nas przed wzięciem zadłużenia na nasze dane. Niemniej jednak warto się zabezpieczyć i w przypadku zagrożenia skorzystać ze wszystkich możliwych opcji. Najrozsądniej jest dmuchać na zimne.

Pożyczki pozabankowe na czyjeś konto - jak się skutecznie chronić?

Warto w pełni wykorzystywać dostępne narzędzia do ochrony naszych dokumentów i danych osobowych, takie jak wspomniane Alerty BIK, zastrzeżenia kredytowe, system Bezpieczny PESEL oraz w przypadku utraty dowodu osobistego, system Dokumenty Zastrzeżone. Istnieje prosta zasada, że im większy zakres ochrony zapewnimy sobie, tym bardziej skutecznie będziemy chronić nasze dane.

Potrzebujesz porady w sprawie konsolidacji? Pomocy udzielą Ci konsultanci Biliti.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy