Decydując się na dotacje unijne, otrzymasz bezzwrotną pomoc finansową dla firm, która zapewni Ci lepszy start działalności. Natomiast kredyt z banku jest alternatywą dla przedsiębiorców, którzy nie spełniają warunków otrzymania dotacji. Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się o możliwościach uzyskania bezzwrotnej pomocy dla firm.

Stając przed wyborem: dotacja czy kredyt, dobrze jest zapoznać się z warunkami, jakie potrzebujemy spełnić, aby je otrzymać oraz rozważyć wszystkie za i przeciw. Z jednej strony dofinansowanie unijne na otwarcie firmy kusi tym, że jest bezzwrotne, z drugiej nie jest dostępne dla wszystkich. Kredyt w banku lub instytucji bankowej jak wiadomo, kosztuje, ale łatwiej go uzyskać na dowolny cel. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Niestety samo założenie firmy nie ogranicza się wyłącznie do formalności. To zazwyczaj znaczny wydatek, obejmujący wynajem lokalu, zakup urządzeń, zatrudnienie pracowników oraz zdobycie licencji. Na szczęście przyszli przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z bezzwrotnych dotacji i wsparcia w postaci pożyczek i kredytów. Programy te są skierowane do osób lub firm spełniających określone warunki.

Co roku osoby prowadzące działalność gospodarczą mają dostęp do różnych projektów. Choć najczęściej wspomina się o dofinansowaniach unijnych, istnieją również inne źródła wsparcia finansowego. Dodatkowe środki na rozwój biznesu można uzyskać w urzędzie pracy, czy choćby w Banku Gospodarstwa Krajowego. W każdym z tych miejsc obowiązują różne dotacje i warunki ich uzyskania.

Poniżej przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań.

Dotacja – bezzwrotna pomoc finansowa

Dotacja to bezzwrotna pomoc finansowa dla firm, której udzielają różne instytucje Unii Europejskiej, urzędy miast czy pracy. Zazwyczaj można ją przeznaczyć na ściśle określony cel biznesowy – rozpoczęcie działalności, rozwój firmy, zakup potrzebnego sprzętu.

dotacja bezzwrotna pomoc finansowa

Obecnie dotacje skierowane są głównie do osób bezrobotnych, chcących założyć własną firmę oraz przedsiębiorców planujących przedsięwzięcia zwiększające innowacyjność polskiej gospodarki. Aby ją otrzymać, musimy spełnić szereg warunków i dopełnić formalności.

dotacja a kredyt

W przypadku dotacji z urzędu pracy osoby starające się o jednorazową, bezzwrotną pomoc finansową muszą m.in. być zarejestrowane jako bezrobotne. Częstym warunkiem jest również zabezpieczenie dotacji w postaci weksla, poręczenia czy blokady środków na rachunku bankowym. Kwoty dotacji mogą się różnić w zależności od urzędów.

Pozyskanie dotacji to proces czasochłonny, ale, jak pokazują przykłady wielu przedsiębiorców korzystających z nich – wykonalny. Jeśli wniosek uzyska pozytywną opinię pod względem formalnym i merytorycznym, wówczas zostanie ona przyznana.

Kolejny krok to odpowiednie wydatkowanie funduszy i rozliczenie dotacji we wskazanym terminie. Nadzorują to przyznające ją organy. Każde niedopełnienie warunków umowy zawieranej przy udzielaniu dotacji może skutkować jej cofnięciem oraz koniecznością zwrotu całości otrzymanej kwoty. 

Zalety i wady dotacji dla firm

Zalety dotacji dla firm:

  • Brak konieczności zwrotu środków;
  • Wysokie kwoty dofinansowań;
  • Szeroki wybór dotacji;
  • Skorzystać z nich mogą zarówno nowe, jak i działające już przedsiębiorstwa;
  • Możliwość pokrycia różnych kosztów;
  • Dotacje zwolnione są z podatku dochodowego.

Wady dotacji dla firm:

  • Szczegółowe kryteria dotyczące przyznawalności;
  • Zawiłe formalności dotyczące wnioskowania;
  • Konkretne terminy składania wniosków i dokumentów;
  • Konieczność rozliczenia się z dotacji;
  • Brak możliwości wliczenia środków zakupionych pieniędzmi z dotacji do kosztów prowadzenia firmy.

Kredyt z banku – alternatywa dla dotacji

Kredyt gotówkowy z banku to alternatywa dla przedsiębiorców niespełniających kryteriów, aby skorzystać z dotacji. Jest formą finansowania zewnętrznego pozwalającą realizować różne inwestycje.

Kredyt na firmę z banku lub instytucji pozabankowej można wziąć m.in. na:

  • zakup potrzebnego sprzętu, wyposażenia, maszyn, pojazdów, towaru czy surowców;
  • zakup nieruchomości dla firmy;
  • restrukturyzację firmy;
  • remont lub rozbudowę;
  • bieżące wydatki firmy.

W przeciwieństwie do dotacji pieniądze pożyczone z banku trzeba zwrócić wraz z odsetkami. Jednak mając dobrze przygotowaną strategię działania i zbadane potrzeby rynku nie należy się go obawiać. Jest to rozwiązanie, które pomoże szybko i skutecznie rozwinąć firmę bez konieczności gromadzenia latami własnych funduszy. Szybki rozwój pozwoli również na spłatę zaciągniętego zobowiązania w krótkim czasie.

alternatywa dla dotacji

Udzielając kredytów, banki biorą pod uwagę m.in. zdolność kredytową, na którą wpływa wiele czynników.

Biorąc kredyt gotówkowy z banku jest możliwość wliczenia odsetek, prowizji, opłat bankowych czy obowiązkowych ubezpieczeń w koszty przychodu, przez co zapłacimy niższe podatki. 

Ciekawą alternatywą dla przedsiębiorców starających się o kredyt jest możliwość skorzystania z gwarancji Biznesmax, czyli bezpłatnego zabezpieczenia spłaty kredytu. Udziela jej małym i średnim przedsiębiorcom Bank Gospodarstwa Krajowego. Uzyskanie gwarancji wiąże się również z możliwością otrzymania dopłaty do oprocentowania kredytu objętego gwarancją.

Zanim zdecydujesz, porównaj oferty

Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, sprawdź oferty w bankach, ze względu na różne warunki. W ich porównaniu może pomóc wykwalifikowany doradca kredytowy. Przeanalizuje oferty dostępne na rynku i pomoże wybrać najlepszych kredytów gotówkowych.

Potrzebujesz dodatkowej gotówki na realizację planów biznesowych? Zastanawiasz się, jak pozyskać pieniądze na rozwój Twojej działalności? Nie zwlekaj! Skontaktuj się z nami i uzyskaj wsparcie skrojone na miarę potrzeb Twojej firmy. Pomożemy Ci uzyskać kredyt, który usprawni działanie biznesu i pozwoli Ci rozwinąć skrzydła. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań