wspólne konto bankowe

Wspólne konto bankowe to rozwiązanie nie tylko dla małżeństw. Może być założone przez osoby niespokrewnione, np. przez współlokatorów. Oczywiście to rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Zobacz, na jakich zasadach działa konto współdzielone. 

Temat finansów potrafi namieszać w niejednej relacji. Niezgodność w tej kwestii jest jedną z przyczyn rozwodów. Jednak wspólne konto bankowe to rozwiązanie nie tylko dla współmałżonków. Dla banku nieistotna jest relacja między posiadaczami konta. Kto i na jakich zasadach może założyć współdzielone konto, wyjaśniamy w poniższym artykule. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Konto wspólne - kto może je założyć?

Konto współdzielone bezpośrednio kojarzy się z małżeństwem, ale niekoniecznie musi tak być. Aktualnie konto wspólne może być użytkowane właściwie przez wszystkich, bez względu na pokrewieństwo. Z konta skorzystać mogą współmałżonkowie, pary, rodzeństwo, czy nawet współlokatorzy. Osoby chcące posługiwać się takim kontem muszą posiadać pełną zdolność do czynności prawnych i opłacać podatki na terenie Polski, chociaż niektóre banki pozwalają korzystać z tego rozwiązania nawet 13-latkom. Konta współdzielone proponowane są z reguły dla dwóch osób, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystało z niego więcej osób. 

Konto dla dwojga - na co zwrócić uwagę?

Chcąc założyć wspólne konto, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników:

  • wysokość opłat towarzyszących prowadzeniu i korzystaniu z konta - w szczególności należy przeanalizować koszty za przelewy, kartę, wypłaty z bankomatów oraz minimalne miesięczne wpłaty na konto, 
  • warunki założenia konta - w tym przypadku warto przybliżyć sobie, jakie dokumenty są wymagane do założenia konta,
  • kryteria prowadzenia rachunku - jakie sprawy i zgody muszą być udzielane samemu, a które za zgodą współwłaścicieli. 

Wspólne konto dla par i nie tylko - do czego uprawnia wspólne konto

Wspólne konto pozwala na równe dysponowanie zgromadzonymi środkami. Każdy z właścicieli konta może samodzielnie zarządzać rachunkiem i wykonywać niemal wszystkie operacje bankowe. Wszyscy współwłaściciele otrzymują własne identyfikatory i hasła do bankowości, a także własną kartę (posiadanie fizycznej karty nie jest obowiązkowe). 

Posiadacze wspólnego rachunku mogą:

  • wpłacać i wypłacać pieniądze;
  • wykonywać płatności internetowe;
  • płacić za zakupy;
  • spersonalizować operacje transakcyjne, np.: ustalać cykliczne zlecenia, wybrać metodę autoryzacji;
  • wnioskować o inne produkty bankowe, jak lokaty czy konta walutowe;
  • w dowolnym momencie wypowiedzieć umowę.

Konto dla par - koszty 

Konto współdzielone działa na podobnych zasadach jak konto prowadzone w pojedynkę. Banki naliczają opłaty za prowadzenie rachunku oraz korzystanie z karty. Przed założeniem takiego rachunku należy zapoznać się z wymaganiami, jakie nakłada na posiadaczy konta bank. W większości przypadków należy spełnić kilka wymogów, by konto nie zostało obciążone dodatkowymi opłatami, takich jak regularne wpływy na konto czy określona ilość transakcji. Oczywiście prowadząc współdzielone konto, należy pamiętać, że wymagania postawione przez bank muszą być spełnione przez wszystkich, także współwłaściciela konta.  

Konto małżeńskie i nie tylko - wady i zalety

Jak już zostało wspomniane, konto współdzielone może być nie tylko przez współmałżonków czy parę. Jak każde rozwiązanie, ma ono swoje wady i zalety. 

Zalety:

  • łatwe zarządzanie domowym budżetem,
  • sprawiedliwy dostęp do wspólnych finansów,
  • polepszenie zdolności kredytowej,
  • większy wachlarz produktów bankowych,
  • odstąpienie od rachunku możliwe jest w każdej chwili.

Wady:

  • wspólna odpowiedzialność za długi, 
  • utrata niezależności finansowej,
  • możliwe nierówne dysponowanie budżetem.

Wspólne konto bankowe a śmierć współwłaściciela 

Rozwiązania banków w przypadku śmierci współwłaściciela:

  • przekształcenie rachunku współdzielonego na indywidualny;
  • podział rachunku na równe części, dzięki czemu jedna część jest dostępna, a druga podlega prawu spadkowemu; 
  • przekształcenie konta wspólnego na indywidualne - konto wspólne z małżonkiem;
  • rozwiązanie umowy i podział między żyjącym właścicielem konta a spadkobiercami.

Dopisanie współwłaściciela do konta bankowego - czy tak można?

Aby dodać współwłaściciela do konta bankowego, zazwyczaj konieczna jest osobista wizyta w banku. W większości przypadków będziesz musiał wypełnić odpowiedni formularz. Możliwość złożenia wniosku drogą internetową jest stosunkowo rzadka.

Procedura dodawania współwłaściciela do konta jest podobna w większości banków. Wymaga od Ciebie udania się do placówki swojego banku i złożenia wniosku. Niemniej w niektórych bankach istnieje opcja złożenia wniosku podczas rozmowy telefonicznej z konsultantem lub bezpośrednio w serwisie transakcyjnym.

Konto współdzielone - czy da się je rozdzielić?

Wspólne konto potrafi znacząco ułatwić zarządzanie finansami, ale co w przypadku chęci rozdzielenia go? W takiej sytuacji rachunek zostaje rozdzielony na rachunki indywidualne. Ten krok wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli konta. W przypadku, gdy nie ma możliwości uzyskania jej, można w banku złożyć wniosek o rezygnację z rachunku. 

Wspólne konto oszczędnościowe 

Osoby chcące założyć współdzielone konto oszczędnościowe również mają taką możliwość.

Czy komornik może zająć wspólne konto bankowe?

Wspólny rachunek, podobnie jak indywidualny, podlega egzekucji komorniczej. Egzekutor musi zweryfikować wysokość wpływów dłużnika, niestety banki często wychodzą z założenia, że wpływy na konto były równe. W związku, z czym egzekutor zajmuje połowę środków na koncie. 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku, gdy jest to konto małżeńskie. Wówczas komornik może zająć całość środków dostępnych na rachunku. Oczywiście można próbować wnioskować o zwolnienie części majątku spod egzekucji komorniczej, ale nie jest to łatwe do uzyskania. 

Więcej o blokadzie konta bankowego przeczytasz tutaj.

Współwłaściciel konta bankowego a Urząd Skarbowy

Współposiadanie konta bankowego a urząd skarbowy może mieć interesujący związek, szczególnie w kontekście darowizn. Współwłaściciele konta bankowego nie muszą zazwyczaj martwić się podatkiem od spadków i darowizn.

Konto wspólne czy osobne - co wybrać?

Ciężko jednoznacznie ocenić, która opcja będzie uniwersalnie lepsza. Wspólne konto to poważna decyzja i powinna być poprzedzona solidną analizą sytuacji. Z jednej strony wspólne konto to duża wygoda, ale także spora odpowiedzialność za ewentualną niefrasobliwość współwłaściciela. Na szczęście rezygnacja z konta może nastąpić w dowolnym momencie.

Potrzebujesz pomocy z zadłużeniem? Skontaktuj się z nami!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy