promesa kredytowa

Promesa kredytowa to pismo wystawiane przez bank, które może znacznie ułatwić zakup nieruchomości. Nie jest jednak tym samym co przyznanie kredytu, a jedynie obietnicą udzielenia go. Zobacz, w jakich okolicznościach stosowana jest promesa i do czego zobowiązuje. 

Niewiele osób stać na zakup mieszkania za gotówkę, stąd też popularność kredytów hipotecznych. Otrzymanie takiego finansowania wiążę się z szeregiem formalności. Uzyskanie go może być znacznie łatwiejsze dzięki promesie kredytowej, która potwierdza zdolność kredytową wnioskującego. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czym jest promesa kredytowa?

Promesa to pisemna obietnica dokonania pewnych czynności. W tym przypadku bank zobowiązuje się do udzielenia finansowania kredytobiorcy, jeśli ten spełni wskazane przez kredytodawcę formalności. Przyjmuje ona formę pisemnego oświadczenia opatrzonego pieczęcią banku i ważna jest zazwyczaj 30 dni. 

Tylko w jakich właściwie sytuacjach właściwie ten dokument może mieć zastosowanie? Zdecydowanie pomocna może się okazać w przypadku chęci zakupu nieruchomości. Promesa to swojego rodzaju potwierdzenie dla sprzedającego, że kupujący nieruchomość posiada zdolność kredytową i bank jest w stanie udzielić mu finansowania na określoną kwotę. Dodatkowo na podstawie promesy potencjalny kredytobiorca jest w stanie ocenić, na jaką nieruchomość będzie mógł sobie pozwolić. 

Czy promesa bankowa to gwarancja kredytu?

Promesa bankowa może mieć różne formy. To, do czego zobowiązuje, określone musi zostać w umowie. Po pierwsze promesa może mieć formę szacunkową. W tym przypadku dokument jedynie potwierdza możliwość przyznania zobowiązania we wskazanej wysokości. Dzięki niemu potencjalny kredytobiorca będzie wiedział, na jakie finansowanie może liczyć.   

Druga opcja związana jest z konkretną nieruchomością. W tym przypadku uzyskanie promesy powiązane będzie z szeregiem formalności związanych z metrażem i ceną. To pismo jest już wiążące dla banku. 

Promesa bankowa będzie nieważna, gdy:

 • zmianie uległa sytuacja materialna kredytobiorcy
 • pojawiły się nowe (negatywne) wpisy w rejestrach
 • wprowadzone zostały nowe regulacje prawne instytucji bankowych
 • odmówiono kredytu na konkretną nieruchomość

Promesa z banku - kiedy będzie potrzebna?

Jak już zostało wspomniane promesa to swojego rodzaju oświadczenie banku o zdolności kredytowej wnioskującego. Klient dzięki dokumentowi wie, na jakie zobowiązanie jest sobie w stanie pozwolić. Może to również znacznie ułatwić poszukiwania odpowiedniego lokum. O promesę może poprosić także sprzedający nieruchomość. Dla niego to oszczędność czasu i kłopotu, a także potwierdzenie, że uzyskanie środków na zakup nie będzie problemem. Ten dokument to także korzyść dla wnioskującego. Przede wszystkim zabezpiecza przed utratą zadatku. W przypadku odmowy finansowania ze strony banku kupujący utraciłby wpłaconą zaliczkę.  

Jak uzyskać promesę i kto ją wydaje?

Promesę bankową wydaje oczywiście instytucja kredytująca, czyli bank. Wystawiana jest na podstawie wstępnej analizy zdolności kredytowej. Oczekiwanie na dokument może się różnić w zależności od jej treści i zawartości. Bardziej rozbudowany dokument to dłuższy czas oczekiwania, jednak zazwyczaj waha się on od kilku dni do nawet dwóch tygodni. 

Do uzyskania promesy potrzebne będzie wykazanie zaświadczenia o wysokości i źródle dochodów, analizie poddane zostają także rejestry BIK, BIG i KRD. W przypadku promesy szczegółowej potrzebna będzie także dokumentacja nieruchomości. 

Czy promesa pożyczki jest płatna?

Jeszcze do niedawna wydanie promesy wiązało się z kosztami rzędu nawet kilkuset złotych. Aktualnie większość placówek wydaje dokument bezpłatnie. Zdecydowanie wpłynęła na to dostępność do takich baz jak BIK czy KRD, dzięki czemu analiza wniosku jest dużo mniej czasochłonnym procesem. Jest to na rękę obu stronom, gdyż wnioskujący nie ponosi dodatkowych opłat, a bank pozyskuje nowych klientów.   

Wzór promesy

W każdej instytucji wzór promesy może się nieznacznie różnić, niemniej jednak każdy dokument powinien zawierać podstawowe informacje. 

Informacje, które powinny znaleźć się w promesie to:

 • dane banku 
 • dane wnioskującego
 • wysokość możliwej do uzyskania kwoty 
 • warunki, jakie musi spełnić kredytobiorca
 • podstawę wystawienia dokumentu (zdolność kredytowa i dokumentacja lokalu)
 • termin obowiązywania dokumentu
 • podpis 
 • pieczęć instytucji finansowej
 • miejscowość i data

Opcjonalnie pismo może zawierać informacje, w jakich sytuacjach promesa ulega unieważnieniu. 

Promesa a kredyt hipoteczny - co warto zapamiętać?

Promesa kredytowa to deklaracja wypłaty finansowania o określonej wysokości, jednak nie ona gwarantem przyznania kredytu. Przyznanie go związane jest ze spełnieniem określonych warunków umowy. Promesa może zostać unieważniona w przypadku, gdy po podpisaniu jej zdolność kredytowa wnioskującego uległa pogorszeniu.

Zastanawiasz się jak poprawić swoją zdolność kredytową? Pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz