Konsolidacja dla zadłużonych jest możliwa i może okazać się pomocna w wyjściu ze spirali zadłużeń. Będzie dobrym pomysłem w przypadku, gdy zaciągnięte zobowiązania finansowe po zsumowaniu przerastają nasze możliwości. Rozłożenie na więcej mniejszych rat pomoże odciążyć domowy budżet i usystematyzować płatności.  

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czym jest pożyczka konsolidacyjna dla zadłużonych – Praktyczne informacje

Pożyczka konsolidacyjna to produkt finansowy oferowany przez tradycyjne banki lub prywatne instytucje oddłużeniowe. Celem takiego finansowania jest pozyskanie środków na spłatę zaciągniętych należności w postaci kredytów, ratalnych pożyczek pozabankowych lub wysoko oprocentowanych chwilówek. Cechą charakterystyczną pożyczek konsolidacyjnych jest połączenie wszystkich należności w jeden produkt finansowy o dłuższym okresie spłaty, niż było to pierwotnie przewidziane.

Środki uzyskane w ramach takich pożyczek nie trafiają bezpośrednio do rąk klienta, a wciąż pozostają w posiadaniu danej instytucji finansowej, która w imieniu dłużnika spłaca jego należności. Niemniej jednak spłata takiego zobowiązania odbywa się w systemie ratalnym, identycznie, jak przy tradycyjnym kredycie konsumenckim.

Konsolidacja dla zadłużonych – co warto wiedzieć?

Wydawać by się mogło, że branie kredytu czy pożyczki na spłatę zaległych zobowiązań jest dość ryzykownym posunięciem. Na pytanie czy konsolidacja jest opłacalna ciężko jednoznacznie odpowiedzieć. I tak i nie, rozsądne podejście do sytuacji może uratować przed większymi kłopotami. 

Warto pamiętać o możliwych konsekwencjach niespłaconych zobowiązań finansowych. Wpis do bazy Biura Informacji Kredytowej na długo może popsuć profil potencjalnego kredytobiorcy. Generalnie rozłożenie zobowiązań na więcej mniejszych rat może stanowczo polepszyć sytuację klienta. 

Wpadłeś w pętle zadłużenia? Więcej o konsolidacji chwilówek przeczytasz tutaj.

Czym właściwie jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK) i jak wpływa na profil kredytobiorcy?

Biuro Informacji Kredytowej (BIK), to miejsce gromadzące wszystkie informacje na temat aktywności finansowej danej osoby prywatnej lub przedsiębiorcy. Widnieją w nim więc wszystkie zaciągnięte kredyty bankowe oraz pożyczki i chwilówki pochodzące z instytucji pozabankowych. Oprócz informacji o faktycznym zaciągnięciu konkretnych produktów finansowych, BIK przechowuje również wszelkie zapytania o kredyt i dane na temat ewentualnych opóźnień w spłacie posiadanych zobowiązań. Dzięki możliwości weryfikacji tak wielu informacji finansowych, współczesne instytucje bankowe zwykle wykorzystują raport BIK do weryfikacji historii kredytowej swoich klientów.

Raport BIK obrazujący spłacone kredyty i limity na kartach kredytowych, a także brak ewentualnych opóźnień będzie wpływać na wyższą zdolność kredytową, a w efekcie prowadzić do otrzymania pozytywnej decyzji kredytowej. Natomiast raport przedstawiający liczne opóźnienia i nagromadzone długi, zawsze będzie odbierany przez bank wyjątkowo negatywnie, przekreślając wówczas szanse kredytobiorcy na otrzymanie danego finansowania.

W kontekście wpływu raportów BIK na zdolność kredytową, nie można nie wspomnieć także o pożyczkach pozabankowych. Warto zdawać sobie sprawę, że takie finansowania, nawet w momencie, gdy są spłacane regularnie, zawsze mają negatywny wpływ na zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Banki odbierają bowiem zaciąganie takich pożyczek jako niemożność uzyskania tradycyjnych kredytów bankowych, a tym samym – doświadczenie problemów finansowych.

Jak przygotować się do konsolidacji zadłużenia?

W momencie, gdy jesteś chwilę przed złożeniem wniosku o uzyskanie finansowania konsolidacyjnego, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do tego procesu. W pierwszej kolejności sporządź listę wszystkich zobowiązań, które chciałbyś poddać procesowi konsolidacji, uwzględniając jednocześnie ich miesięczne raty, wysokość oprocentowania, terminy spłaty oraz instytucje, w których zostały zaciągnięte. Następnie dokonaj dokładnej analizy swoich dochodów i wydatków, aby określić, jaką maksymalną ratę kredytu konsolidacyjnego możesz bezpiecznie spłacać. Pamiętaj, że im większym zaangażowaniem będziesz kierować się podczas przygotowań, tym łatwiej będzie Ci  dostać kredyt konsolidacyjny na warunkach odpowiadających Twoim indywidualnym potrzebom.

Konsolidacja zobowiązań – kiedy nie ma sensu?

Głównym przeciwwskazaniem do skonsolidowania swoich zobowiązań jest zła historia kredytowa. Jeśli potencjalny kredytobiorca nie wywiązał się ze swoich zaległości czy figuruje w bazach dłużników bank najpewniej odrzuci wniosek o skonsolidowanie zadłużenia. Należy mieć na uwadze, iż konsolidacja jest niemożliwa w przypadku zobowiązań, których termin już upłynął. 

Konsolidacja nie będzie miała sensu w przypadku, gdy wysokość miesięcznych rat naszych zobowiązań nie przerasta budżetu. Po co dokładać sobie kosztów związanych z konsolidacją czy wydłużać okresu spłaty, jeśli nie jest to konieczne? W takim przypadku lepiej zacisnąć przysłowiowego pasa i mieć pożyczki z głowy znacznie szybciej.  

pozyczka-konsolidacyjna

Kredyt gotówkowy jako alternatywa dla finansowań konsolidacyjnych – Jak zdobyć dodatkową gotówkę na spłatę długów?

Kredyt gotówkowy to najpopularniejszy rodzaj finansowania bankowego, charakteryzujący się stosunkowo łatwym procesem wnioskowania i możliwością rozdysponowania uzyskanych środków na dowolny cel konsumpcyjny. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby kredyt gotówkowy przyjął rolę finansowania konsolidacyjnego i pokrył koszty należności, które dotychczas były niemożliwe do spłaty.

Pamiętajmy jednak, że kredyt gotówkowy może zostać przydzielony jedynie osobom posiadającym odpowiednio wysoką zdolność kredytową i brak zadłużeń bądź opóźnień w spłacie odnotowanych w bazie BIK. Nie każdy będzie więc w stanie uzyskać go samodzielnie, musząc wówczas skorzystać z pomocy poręczyciela kredytowego. Mianem poręczyciela określa się osobę, która w razie potrzeby spłaci dług danego kredytobiorcy.

Kto może zostać poręczycielem kredytowym?

Rolę poręczyciela kredytowego może pełnić każda osoba mająca minimum 18 lat, pełną zdolność do czynności pranych i zdolność kredytową umożliwiającą spłatę całkowitej kwoty kredytu danej osoby prywatnej lub przedsiębiorcy. Poręczyciel stanowi trzeci, zaraz po banku i faktycznym kredytobiorcy, podmiot zawartej umowy kredytowej i ma pełen dostęp do wszystkich informacji o danym finansowaniu przez cały okres kredytowania. Wówczas może on monitorować historię spłat danego kredytu lub zyskać informacje o ewentualnych zwłokach w jego terminowym pokryciu.

Czy konsolidacja bez zdolności jest w ogóle możliwa?

Tego typu pożyczki zyskują coraz większą popularność. Z raportu BIG InfoMonitor 2019 wynika że, ponad 55% Polaków nie spłaca regularnie swoich zobowiązań. Co więcej sytuacja może się pogarszać, choćby ze względu na rosnącą w zastraszającym tempie inflacje. Konsolidacja pomaga polepszyć naszą sytuację, w rezultacie czego będziemy korzystniejszymi klientami banku w przyszłości. 

Masz kilka zobowiązań, które chciałbyś skonsolidować, ale Twoja zdolność kredytowa nie jest idealna? Nie czekaj! Skontaktuj się z nami, pomoc dla zadłużonych to nasza specjalność! Pomożemy Ci usystematyzować płatności i podpowiemy jak uniknąć problemów w przyszłości. W Biliti pracują osoby z wieloletnim doświadczeniem na rynku finansowym. Z nami odzyskasz spokój. 

Pożyczka konsolidacyjna – co to?

Firmy pozabankowe chętnie udzielają pomocy osobom zadłużonym czy nieposiadającym zdolności kredytowej. Niestety, jak wszystko, ma to swoją cenę. Parabanki oferują pożyczki znacznie wyżej oprocentowane. Jest to swojego rodzaju rekompensata za finansowanie osoby wysokiego ryzyka. 

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny jest skierowany do osób, które chcą połączyć swoje dotychczasowe zobowiązania w jedno. Ważne jest jednak zaznaczyć, że kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Bank nie będzie pozytywnie rozpatrywał wniosku, jeśli klient miał poważne zaległości w spłacie wcześniejszych zobowiązań. Chociaż sporadyczne niewielkie opóźnienia nie muszą przekreślać szans na kredyt konsolidacyjny, ostateczna decyzja zależy od procedur i polityki kredytowej danego banku.

Osoba ubiegająca się o kredyt konsolidacyjny musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Wcześniejsze weryfikacje finansowe dokonane przez inne banki i firmy pożyczkowe nie mają znaczenia. Bank rozpatrujący wniosek o kredyt konsolidacyjny bierze pod uwagę jedynie aktualną sytuację finansową wnioskodawcy.

Konsolidacja a zwrot prowizji

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2019 roku zadecydował, że przedterminowa spłata kredytu skutkować powinna proporcjonalnym zwrotem kosztów. Przykładowo – kredyt wzięty na okres 60 miesięcy, spłacony po 48 miesiącach oznaczałby zwrot ⅕ wysokości kosztów. To szczególnie ważna informacja w przypadku kredytów długoterminowych, takich jak kredyt hipoteczny

Art. 49. 1. W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

Warto zaznaczyć, że zwrot kosztów postanowionych przez TSUE obowiązuje na kredyty zaciągnięte od dnia 18 grudnia 2011 roku. 

Konsolidacja chwilówek z windykacją – jakie są opcje?

Kredyt konsolidacyjny ma wiele zalet, ale co w przypadku niezdolności kredytowej? Zaległości w spłatach i windykacja na karku mogą skutecznie pokrzyżować plany o połączeniu wielu zobowiązań w jedno. Rozwiązania są dwa – pożyczka konsolidacyjna w firmie pozabankowej. Pomocy chętnie udzielą Ci konsultanci Biliti. To rozwiązanie pomoże Ci zapanować nad wydatkami i dopasować wysokość raty do realnych możliwości. Wspólnie przeanalizujemy Twoją sytuację i podpowiemy, jak unikać podobnych problemów w przyszłości. Drugą opcją jest kontakt z firmą windykacyjną, która może okazać się pomocna w komunikacji na linii bank – klient.

Jak działa kredyt konsolidacyjny z Biliti?

Kredyt konsolidacyjny oferowany przez Biliti, to produkt dopasowany do potrzeb i faktycznych możliwości finansowych danej osoby prywatnej lub przedsiębiorcy. Umożliwia on połączenie wszystkich należności pochodzących zarówno z tradycyjnych finasowań kredytowych, jak i pożyczek pozabankowych w jeden większy produkt kredytowy, możliwy do spłaty przez dłużnika.

Co zyskujesz po nawiązaniu współpracy z naszymi doradcami?

Zindywidualizowany okres spłaty

Warto zdawać sobie sprawę, że wraz z wyborem konsolidacji długów z Biliti, okres spłaty nagromadzonych należności ulega wydłużeniu, w związku z czym dłużnik ma możliwość regulacji mniejszej raty niż było to w przypadku posiadania kilku niezależnych od siebie zobowiązań.

Łatwą regulację miesięcznych rat kredytowych

Konsolidacja kredytów ratalnych i szybkich pożyczek gotówkowych wiąże się z niższymi kosztami takich zobowiązań w ciągu miesiąca, co sprawia, że ich terminowa regulacja jest znacznie łatwiejsza.

Poprawę zdolności kredytowej

Wraz z terminową spłatą swoich zobowiązań, zdolność kredytowa dłużnika ulega poprawie, a jego sytuacja finansowa staje się coraz bardziej stabilna. Wówczas z biegiem czasu może on być w stanie ubiegać się o kredyt bankowy, czy też podejmować poważne decyzje finansowe.

Pomoc dla zadłużonych z windykacją

Kiedy twoje zadłużenie trafi do procesu windykacji, ważne jest, aby niezwłocznie nawiązać kontakt z wierzycielem. To pozwoli ci podjąć kroki w kierunku uregulowania długu poprzez ustalenie spłaty w ratach, z które będziesz w stanie się wywiązać. Wystarczy, że przygotujesz stosowne pismo, w którym przedstawisz swoje argumenty. Na przykład, możesz opisać swoją trudną sytuację życiową i finansową, wyjaśniając, że nie jesteś w stanie spłacić długu w obecnych warunkach. To pismo przekażesz bezpośrednio wierzycielowi lub komornikowi, który działa w imieniu wierzyciela, i to on przekaże twój wniosek o rozłożenie długu na raty.

Konsolidacja pozabankowa – kto może skorzystać? 

Wniosek o konsolidację pozabankową może złożyć każdy. Przeszkodą nie jest niska zdolność kredytowa czy nieciekawa historia w BIK. W jakich przypadkach należy zwrócić się po pomoc? 

  • zła historia w BIK
  • odmowa ze strony banku –  niechętnie udzielają one kredytu konsolidacyjnego na spłatę samych pożyczek

Kredyty konsolidacyjne – co i jak?

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na gotówkowy, udzielany na nie więcej niż 10 lat oraz hipoteczny z maksymalnym czasem kredytowania na 30 lat. Wszystkie informacje o potrzebnych dokumentach do uzyskania owego kredytu znajdziesz tutaj

Gdzie kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych?

Konsolidacje dla zadłużonych można otrzymać choćby w: Alior Banku, mBanku, Credit Agricole, Santander Consumer Banku, Banku Millennium, PKO Banku Polskim i BNP Paribas Bank Polska. Niektóre banki dają możliwość skorzystania z kalkulatora, który pozwala oszacować przybliżone koszty konsolidacji.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Choć coraz więcej instytucji bankowych jest w stanie udzielać finansowań konsolidacyjnych, warto zdawać sobie sprawę, na jakie aspekty faktycznie należy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrać możliwe jak najbardziej korzystny kredyt konsolidacyjny.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)

Niezależnie od tego, czy interesuje nas kredyt konsolidacyjny, czy inny rodzaj finansowania, Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) zawsze powinna być fundamentem wyboru konkretnej oferty kredytowej. Mianem RRSO określa się konkretny procent od kwoty uzyskanego finansowania, wyrażany w ujęciu rocznym. To właśnie oprocentowanie kredytu determinuje wysokość kosztów dodatkowych, które trzeba będzie ponieść wraz ze zwrotem zaciągniętego długu.

Koszty prowizji

Prowizja to rodzaj opłaty ponoszony w zamian za uruchomienie danego finansowania kredytowego. Choć jest to obowiązkowy koszt ponoszony wraz z kredytem, jego wysokość może różnić się w zależności od oferty kredytowej i indywidualnych praktyk danego banku. Dlatego przed faktycznym zdecydowaniem się na konkretne finansowanie, kluczowe jest ówczesne zweryfikowanie współczesnych ofert kredytów.

Ewentualne koszty dodatkowe

Warto zdawać sobie sprawę, że wraz z zaciągnięciem jakiegokolwiek kredytu, trzeba liczyć się z ewentualnymi kosztami dodatkowymi, o których obecności mogliśmy nie zdawać sobie sprawy podczas wnioskowania. Niektóre banki mogą wymagać wykupienia ubezpieczenia zaciągniętych finansowań na wypadek niemożności ich terminowej spłaty. Choć jest to zasadna praktyka, zarówno dla kredytobiorcy, jak i dla banku, skutkuje wzrostem całkowitej kwoty kredytu.

Co prawda żaden potencjalny kredytobiorca nie zakłada, że koszty kredytu będą dla niego niemożliwe do pokrycia, wciąż warto zdawać sobie sprawę z ewentualnych opłat karnych za nieterminowy zwrot danego finansowania. Dzięki temu otrzymamy faktyczny obraz kosztów kredytu konsolidacyjnego.

Jak znaleźć najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Dokładna analiza współczesnych ofert kredytowych

Współcześni kredytobiorcy, którzy dążą do otrzymania kredytu konsolidacyjnego powinni na samym początku porównać ze sobą kilka ofert różnych instytucji finansowych. Mogą one różnić się bowiem pod kątem wysokości oprocentowania, kosztów prowizji, ewentualnych opłat dodatkowych oraz możliwości wydłużenia okresu kredytowania lub obniżenia miesięcznych rat w razie przejściowych problemów finansowych.

Oprócz samodzielnej weryfikacji dostępnych ofert finansowych, dobrze jest skorzystać także z rankingów kredytów konsolidacyjnych lub udać się na spotkanie z pracownikiem danego banku. Pamiętajmy jednak, że zapytanie o kredyt jest każdorazowo odnotowywane, dlatego powinniśmy ograniczyć ilość zapytać o dany rodzaj kredytu do trzech lub czterech.

Skorzystanie z pomocy doradcy finansowego

Jeżeli nie masz pewności, czy konsolidacja zadłużenia faktycznie będzie dla Ciebie możliwe najlepszym rozwiązaniem, dobrze jest skontaktować się z profesjonalnym doradcą finansowym, który będzie w stanie rozwiać nasze wszystkie wątpliwości. Doradca kredytowy to specjalista posiadający dogłębną wiedzę z zakresu prawa bankowego, finansów i współczesnego rynku kredytowego, dzięki czemu może on dokonać wnikliwej oceny Twojej zdolności kredytowej i na jej podstawie dobrać najlepszy kredyt konsolidacyjny.

Dobry doradca jest również w stanie negocjować dla nas lepsze warunki kredytu konsolidacyjnego, aby ten faktycznie odpowiadał naszym możliwościom finansowym i pomógł nam spłacić nagrodzone długi.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań