Kredyt konsolidacyjny może w znaczący sposób poprawić Twoją sytuację finansową. Zastanawiasz się, jakie są warunki uzyskania kredytu konsolidacyjnego? Przeczytaj poniższy artykuł i usystematyzuj swoje zobowiązania. 

Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć kilka mniejszych zobowiązań w jedno i uzyskać w ten sposób jedną niższą ratę. Skonsolidować można niemal wszystkie zobowiązania jak kredyty gotówkowe, hipoteczne, ratalne czy karty kredytowe. Co więc należy zrobić, aby uzyskać taki kredyt konsolidacyjny? Zasady będą różnić się w zależności od danego banku czy instytucji finansowej. Najczęściej jednak procedura polega na wypełnieniu wniosku i dostarczeniu niezbędnych dokumentów, do których należy zaliczyć dokument potwierdzający tożsamość, dokumenty finansowe czy te potwierdzające źródło i wysokość dochodów. Aby uniknąć niekompletnej dokumentacji lub marnowania czasu na poszukiwania dokumentów, które nie będą potrzebne, najrozsądniej jest zapytać bezpośrednio danej instytucji finansowej, w której chcesz uzyskać kredyt, co będzie potrzebne. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Jeśli zastanawiasz się, czy nie zamienić kilka mniejszych zobowiązań w jedno większe, za to z niższą ratą, to w poniższym artykule znajdziesz przydatne informacje, które pomogą Ci:

  • wybrać rodzaj kredytu konsolidacyjnego;
  • skompletować zestaw dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu konsolidacyjnego gotówkowego;
  • zebrać niezbędne dokumenty do uzyskania hipotecznego kredytu konsolidacyjnego;
  • spełnić wszelkie inne warunki stawiane przez banki i firmy pożyczkowe.

Jaki kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na dwa rodzaje. Jeśli wziąć pod uwagę formę zabezpieczenia kredytu, to wyróżnia się:

  • gotówkowy kredyt konsolidacyjny – łatwiej go uzyskać, ale jest to droższe rozwiązanie. Najczęściej udzielany jest na maksymalnie 10 lat;
  • hipoteczny kredyt konsolidacyjny – zabezpieczeniem jest nieruchomość, dzięki czemu można uzyskać korzystniejsze warunki. Maksymalny czas kredytowania to 30 lat.

Kredyt konsolidacyjny – jakie dokumenty są potrzebne do jego uzyskania?

Szczegółowe zasady dotyczące zarówno rodzajów zobowiązań, jakie mogą być skonsolidowane, jak i dokumentów, które są niezbędne w procesie wnioskowania o nie, określa bank lub firma udzielająca kredytu czy pożyczki. Najczęściej w jedno wygodne do spłaty zobowiązanie można połączyć: kredyt gotówkowy, samochodowy, hipoteczny, ratalny, debet w rachunku osobistym oraz karty kredytowe. W niektórych instytucjach możliwa jest również konsolidacja chwilówek. Aby uzyskać finansowanie w formie konsolidacji, należy przedłożyć niezbędne dokumenty. Sprawdź, co potrzebujesz. 

Gotówkowy kredyt konsolidacyjny. Co potrzebne jest do jego uzyskania?

W przypadku kredytu konsolidacyjnego gotówkowego, którego okres zazwyczaj nie przekracza 10 lat, większość firm pożyczkowych wymaga kilku podstawowych dokumentów, takich jak:

  • dokument potwierdzający tożsamość – może to być dowód osobisty, paszport, karta stałego pobytu, a w niektórych instytucjach również legitymacja emeryta lub rencisty;
  • dokumenty finansowe – są to dokumenty dotyczące zobowiązań, które chcesz skonsolidować zazwyczaj w formie umów kredytu/pożyczki; 
  • dokumenty potwierdzające wysokość dochodu – te zależne będą od jego źródła. W przypadku umowy o pracy może to być wyciąg z rachunku bankowego, pasek płacowy lub zaświadczenie o zarobkach, przy działalności gospodarczej – zaświadczenie o dochodach z Urzędu Skarbowego, PIT-36 lub zestawienie miesięcznych obrotów czy wyciąg bankowy, lub zaświadczenie z banku w przypadku, gdy o kredyt stara się emeryt lub rencista.

Hipoteczny kredyt konsolidacyjny. Jakie dokumenty należy przedłożyć?

Gdy zależy Ci na korzystnych warunkach finansowanie, długim okresie finansowania i posiadasz nieruchomość, to rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Aby go uzyskać, niezbędne są dokumenty, takie jak w przypadku starania się konsolidacyjny kredyt gotówkowy, czyli:

  • dokument, za pomocą którego można potwierdzić Twoją tożsamość – w zależności od sytuacji dowód osobisty, paszport, karta stałego pobytu legitymacja emeryta lub rencisty;
  • dokumenty finansowe – najczęściej w formie umów dotyczących zobowiązań, które pragnie się skonsolidować; 
  • dokumenty potwierdzające dochód – w zależności od źródła dochodu (umowa o pracę, działalność gospodarcza, emerytura/renta, umowa o dzieło) mogą to być wyciągi z konta, zaświadczenia z pracy, banku czy Urzędu Skarbowego.

Ponadto hipoteczny kredyt konsolidacyjny wymaga dostarczenia dokumentów związanych z nieruchomością, która ma stanowić zabezpieczenie kredytu, czyli

  • odpisu z księgi wieczystej;
  • wyceny nieruchomości wykonanej przez rzeczoznawcę majątkowego.

W zależności od indywidualnej sytuacji klienta, bank czy firma pożyczkowa, może zażądać od niego dodatkowych dokumentów.

Kredyt konsolidacyjny – warunki, jakie należy spełnić

Wiesz już jakie dokumenty są najczęściej wymagane przy staraniu się o kredyt konsolidacyjny. Jakie warunki należy jeszcze spełnić, aby otrzymać pozytywną decyzję kredytową?  W wielu instytucjach finansowych sprawdzona zostanie Twoja zdolność kredytowa, dlatego jednym z wymagań jest brak opóźnień i zaległości w spłatach rat zaciągniętych zobowiązań. Wyjątkiem może być skorzystanie z usług pozabankowych firm, gdzie możesz uzyskać kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności. Do tego wniosek należy złożyć na odpowiednich wnioskach wskazanych przez dany bank czy firmę udzielającą pożyczek i dostarczenie w wyznaczonym terminie wymienionych wyżej dokumentów. 

Kredyt konsolidacyjny. Co potrzebne, aby uzyskać go w Biliti?

Kredyt konsolidacyjny to doskonały pomysł dla każdego, komu coraz ciężej spłaca się zaciągnięte zobowiązania. Dłuższy czas kredytowania i zebranie kilku zobowiązań w jedną wygodną do spłaty i niższą ratę pozwoli Ci odetchnąć i uregulować wszystkie należności w terminie. W Biliti cenimy Twój czas, poprosimy Cię o podstawowe dokumenty, jak dowód tożsamości, informację o konsolidowanych zobowiązaniach i wyciągi z konta i raport BIK. Co więcej, tutaj możesz liczyć na konsolidację również w trudnych sytuacjach jak na przykład brak zdolności kredytowej oraz posiadanie drogich chwilówek. Wypełnij formularz i wyjdź na prostą!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy