Inflacja to zjawisko mające bezpośredni wpływ na siłę nabywczą pieniądza, a co za tym idzie – na życie każdego z nas. Wraz ze wzrostem inflacji zauważalna jest znacząco podwyżka cen produktów i usług, jednak mało kto zastanawia się, jak inflacja wpływa na aktualny rynek kredytowy. W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje na temat kredytów i ich zależności od aktualnych zmian gospodarczych.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Inflacja – Kluczowe informacje

Inflacja to nic innego, jak proces wzrostu cen dóbr i usług w gospodarce. Oznacza to więc, że pokrycie wcześniejszych należności i niezbędnych wydatków staje się droższe niż dotychczas. Dobrze jest wiedzieć, że wyższy wskaźnik inflacji wpływa jedynie na wzrost kosztów życia i nie przekłada się bezpośrednio na wysokość zarobków. Wówczas wiele osób może doświadczyć problemów w gromadzeniu oszczędności czy też spłacie posiadanych kredytów, co dotychczas było wykonalne bez większych trudności. Innymi słowy, mianem inflacji określa się rzeczywiste zmniejszenie się siły nabywczej pieniądza.

Jakie czynniki powodują wzrost inflacji?

Wzrost inflacji jest konsekwencją aktualnych wahań gospodarczych, takich jak:

Decyzje organów rządowych

Jednym z głównych aspektów wpływających na wzrost inflacji jest zależność od decyzji podejmowanych przed różnego rodzaju instytucje rządowe. Rada Polityki Pieniężnej stanowiąca główny organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego, może decydować się na wzrost stóp procentowych, aby utrzymać wartość pieniądza na odpowiednim poziomie i wpłynąć pozytywnie na kształtowanie się polityki monetarnej. Choć może wydawać się to zasadne, niesie ze sobą wiele przykrych konsekwencji dla współczesnych kredytobiorców.

Wzrost stóp procentowych skutkuje bezpośrednim wzrostem kosztów kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Jest to więc spore utrudnienie dla posiadaczy kredytów, których miesięczna rata była dotychczas stosunkowo przewidywalna i możliwa do pokrycia. Wzrost stóp procentowych skutkuje jednak nie tylko wyższymi ratami kredytu, ale też wzrostem całkowitych kosztów kredytowych, które z biegiem czasu mogą stać się problematyczne do pokrycia.

Nadmierny popyt na dany towar lub usługę

W sytuacji, gdy zainteresowanie danym produktem lub grupą usług staje się coraz większe, wzrost cen to jedynie kwestia czasu. Jest to spowodowane przez ograniczoną dostępność danego dobra w stosunku do jego rosnącego zapotrzebowania. Wówczas rosnący poziom konsumpcji, czy też ekspansywnej polityki fiskalnej skutkuje zauważalnym wzrostem cen.

Czynniki globalne

Należy wspomnieć, że na wysokość inflacji wpływa nie tylko to, co dzieje się w danym kraju, ale też sytuacja gospodarcza innych państw. W momencie, gdy państwo będące częścią łańcucha dostaw w naszym kraju doświadcza różnego rodzaju problemów, skutkujących obniżeniem się wartości ich waluty i zwiększeniem się kosztów związanych z importem i eksportem, z pewnością także będzie to dla nas odczuwalne.

Równie znaczące mogą być okoliczności, takie jak wojna lub drastyczne zmiany na tle politycznym bezpośrednio wpływające na obrót pieniądza na świecie.

Jak właściwie mierzy się inflację?

Wartość aktualnej inflacji jest wynikową analizy wskaźnika, takiego jak indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI). Wskaźnik ten pozyskuje informacje od instytucji statystycznych analizujących dane dotyczące aktualnych cen produktów i usług, i na tej podstawie oblicza średnią zmiany cen.

Wskaźnik CPI jest więc strategicznym narzędziem pozwalającym na śledzenie tempa wzrostu kosztów, a tym samym także kosztów inflacji.

Choć indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) jest najpopularniejszym narzędziem do mierzenia poziomu inflacji, istnieją również inne miary, takie jak indeks cen producentów PPI, obrazujący wskaźnik cen ustalanych przed producentów na różnych etatach wytwarzania konkretnych dóbr.

Wzrost inflacji – Podstawowe skutki dla kredytobiorców

Wyższe stopy procentowe i raty kredytów

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, inflacja wiąże się ze wzrostem stóp procentowych, prowadząc tym samym do drastycznego wzrostu faktycznych kosztów kredytowych. Może być to szczególnie dotkliwe dla osób, które dotychczas musiały dokładnie analizować swój budżet domowy, aby terminowo pokryć wszystkie posiadane zobowiązania. Wówczas drastyczny wzrost miesięcznych kosztów kredytowych, przy braku otrzymywania wyższych przychodów, może doprowadzić do niemożności spłaty zaciągniętego długu.

Trudność w uzyskaniu kredytów bankowych

Wzrost inflacji ma bezpośredni wpływ na wzrost koszów kredytowych i ewentualne problemu podczas chęci ich uzyskania. Spadek wartości pieniądza skutkuje koniecznością ponoszenia wyższych opłat w stosunku do tej samej wysokości wynagrodzenia. Nie inaczej jest w przypadku kredytów, które są analogicznie wyższe niż poprzednio.

Ze względu na wzrost faktycznych kosztów kredytowych, bank musi dopasować warunki ich uzyskania, tak aby potencjalny kredytobiorca faktycznie był w stanie sprostać ich wysokości. Wówczas osoby, które dotychczas byłyby w stanie bez trudu uzyskać dany rodzaj finansowania, mogą spotkać się z odmowną decyzją banku, gdyż ich aktualne przychody nie są już wystarczająco wysokie.

Inflacja a kredyty hipoteczne – Czy warto decydować się na kredyt mieszkaniowy?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to ważny krok dla osób marzących o własnej nieruchomości. Jednak rosnące koszty życia i wzrost kosztów kredytowych stają się czynnikami poddającymi tę decyzję w wątpliwość. A więc, czy zaciągnięcie kredytu hipotecznego w czasach galopującej inflacji to faktycznie dobry pomysł?

Przed podjęciem decyzji o zdecydowaniu się na kredyt hipoteczny, warto dokładnie przeanalizować faktycznie korzyści zaciągnięcia takiego finansowania. Co prawda taki kredyt umożliwia zakup wymarzonej nieruchomości, niemniej jednak jego spłata może potrwać nawet 35 lat. Jest to czas, w którym nasza sytuacja finansowa może ulec drastycznej zmianie, a galopująca inflacja może kilkukrotnie wpłynąć na wysokość faktycznych kosztów kredytowych. Z tego względu decyzja o zaciągnięciu tej formy wsparcia powinna być dokładnie przemyślana i uwzględniać potencjalne pogorszenie się naszej sytuacji finansowej.

Warto pamiętać, że inflacja jest nieodłącznym elementem gospodarki, a jej obecność jest nieunikniona na każdym etapie naszego życia. W myśl tego założenia być może warto zdecydować się na kredyt bankowy, w momencie, gdy nasza sytuacja finansowa pozwala na jego uzyskanie. Co prawda jest to znaczące i długoterminowe zobowiązanie, jednak nikt nie jest w stanie zapewnić nas, że z biegiem czasu otrzymanie kredytu będzie znacznie łatwiejsze, a nasze obecne możliwości finansowe będą wystarczające do jego uzyskania.

Wyjściem dla osób, które nie są w stanie samodzielnie oszacować swoich faktycznych możliwości finansowych, czy też wybrać możliwie najlepszej oferty kredytowej, mogą skorzystać z pomocy doradcy finansowego. To specjalista, który będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Cię pytania, wybrać ofertę kredytową w pełni dopasowaną do Twoich potrzeb, a także przedstawić Ci potencjalne prognozy na wzrost stóp procentowych w ciągu najbliższych miesięcy.

Jakie kroki warto podjąć, aby chronić się przed inflacją?

Zaciągnięcie kredytu o stałym oprocentowaniu

Sposobem na zabezpieczanie się przed negatywnymi skutkami inflacji jest zdecydowanie się na kredyt o stałym oprocentowaniu. Jak sama nazwa wskazuje, takie kredyty charakteryzują oprocentowaniem o konkretnej wysokości przez czas ściśle określony w umowie kredytowej. Takie produkty finansowe, choć mniej dostępne niż tradycyjne kredyty o oprocentowaniu zmiennym, mogą zapewnić przyszłym kredytobiorcom przewidywalność w wysokości raty kredytowej, a tym samym łatwiejsze zarządzenie finansami w danym gospodarstwie domowym.

Pozyskanie dodatkowych oszczędności

Kolejnym sposobem na zabezpieczenie się przed rosnącymi kosztami życia, jest znalezienie sposobu na pozyskiwanie dodatkowych oszczędności. Wiele osób posiadających dodatkowe oszczędności coraz chętniej decyduje się na rozwiązania, takie jak przeznaczenie swoich środków na Fundusze Inwestycyjne, obligacje skarbowe lub zakup nieruchomości, czy też złota w celu zamrożenia kapitału i pozyskania z niego dodatkowego zysku w przyszłości.

Świadome inwestowanie nie tylko staje się dodatkowym zabezpieczeniem przed aktualnymi wyzwaniami rynkowymi, ale też jest krokiem ku budowaniu stałego kapitału i utrzymaniu odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Inwestorzy posiadający kapitał o odpowiedniej wysokości są postrzegani przez bank jako mniej ryzykowni i znacznie chętniej decydują się udzielić im finansowań na wyjątkowo korzystnych warunkach.

Refinansowanie kredytu

W momencie, gdy wzrost inflacji znacząco wpłynął na koszty naszego zobowiązania kredytowego, rozwiązaniem może być refinansowanie kredytu. To proces polegający na przeniesieniu swojego długu innej instytucji bankowej i od tego czasu, spłacania go na mocy warunków nowego banku. Refinansowanie kredytu to opłacalna opcja dla osób, które posiadają kredyt zaciągnięty na wyjątkowo niekorzystnych warunkach lub tych, które znalazły lepszą ofertę kredytową w innym banku.

Warto jednak wiedzieć, że warunkiem zrefinansowania swojego kredytu jest konieczność posiadania wysokiej zdolności kredytowej. Proces ten nie polega bowiem na faktycznym przeniesieniu swojego kredytu do innego banku, a spłacie go przed daną instytucję bankową, która następnie udzieli nam nowego zobowiązania finansowego.

Inflacja a niespłacone kredyty – Jakie kroki zaradcze warto podjąć?

Długi to niestety częsty problem wśród osób, które zdecydowały się na różnego rodzaju finansowania z zewnątrz. Nieważne czy ich powodem jest inflacja, nagłe wydatki lub niewystarczające oszacowanie swoich możliwości finansowych, ważne jest, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zaradcze.

Konsolidacja jako sposób

Osoby, które doświadczyły problemów ze spłatą swoich długów, mogą zdecydować się na pomoc profesjonalnych firm, takich jak Biliti, oferujących konsolidację wszystkich trudnych do spłaty długów.

Konsolidacja polega na połączeniu wszystkich długów, zarówno tych pochodzących z finansowań bankowych, jak i prywatnych instytucji pożyczkowych, w jedną ratę kredytową. Wraz z konsolidacją takich zobowiązań ich okres spłaty ulega wydłużeniu, co przekłada się na mniejszą kwotę do spłaty w ciągu miesiąca. Wydłużenie okresu spłaty jest dostosowywane do aktualnych możliwości dłużnika i wysokości całego zobowiązania, aby jego spłata była możliwa do terminowego uregulowania.

Specjaliści z Biliti dołożą wszelkich starań, aby długi przestały być Twoim problemem. Po zdecydowaniu się na współpracę z naszą firmą zyskujesz kompleksowe podejście umożliwiające skuteczne wyjście z trudnej sytuacji finansowej oraz kompleksowe wsparcie na każdym etapie naszej współpracy. Już teraz wypełnij nasz formularz kontaktowy, a my zajmiemy się resztą!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań