Obcokrajowcy, którzy zdecydowali się na życie w Polsce, często zastanawiają się, czy możliwe jest uzyskanie kredytu bankowego wśród cudzoziemców? Odpowiedź brzmi: tak. Aktualny rynek kredytowy oferuje opcje finansowe także dla obcokrajowców. Niemniej ubieganie się o ten rodzaj wsparcia może wymagać nieco innego podejścia i ówczesnego zbadania ofert dostępnych na rynku. W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje na temat kredytów dla obcokrajowców.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Dlaczego obcokrajowcy decydują się na kredyty?

Podstawowym powodem zaciągania kredytów wśród obcokrajowców, jest rozpoczęcie życia w nowym kraju. Obecnie coraz więcej osób z zagranicy przyjeżdża do Polski ze względu na możliwości finansowe, rozbudowany rynek pracy, łatwy dostęp do edukacji oraz różnorodność kulturową. Nie zmienia to jednak faktu, że początki w nowym kraju mogą nie należeć do najłatwiejszych, a często wymagać także zgromadzenia dodatkowych środków finansowych na wynajem mieszkania, zakup samochodu, pokrycie kosztów prywatnej edukacji i pozyskania niezbędnego wyposażenia. Wówczas kredyty oferowane przez tradycyjne banki komercyjne stają się skutecznym rozwiązaniem.

Transparentny proces wnioskowania i zindywidualizowane warunki spłaty dają cudzoziemcom szansę na pokrycie niezbędnych wydatków i rozpoczęcie nowego życia w obcym kraju. Ponadto kredyty zaciągnięte w polskiej walucie są czynnikiem umożliwiającym budowanie pozytywnej zdolności kredytowej, co może ułatwić zaciągnięcie innych finansowań w przyszłości.

O jakie rodzaje finansowań mogą starać się obcokrajowcy?

Aktualny rynek finansowy umożliwia przyznawanie kredytów także obcokrajowcom. Wówczas są oni w stanie wnioskować zarówno o kredyt gotówkowy na dowolny cel konsumpcyjny, kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości mieszkaniowej lub komercyjnej, a nawet kredyt inwestycyjny na potrzeby rozwoju prowadzonej działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że aby otrzymać kredyt bankowy, niezbędne jest spełnienie indywidualnych warunków danej instytucji finansowej.

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca – Jak go otrzymać?

Karta stałego lub czasowego pobytu

Podstawą uzyskania kredytu gotówkowego wśród obcokrajowców jest posiadanie karty pobytu umożliwiającej legalne przebywanie na terenie naszego kraju. To dokument potwierdzający tożsamość danego cudzoziemca oraz upoważniający go do wielokrotnego przekraczania granic bez konieczności uzyskiwania wizy. Karta pobytu wydawana jest przez wojewódzki urząd zajmujący się legalizacją pobytu cudzoziemców na terenie Polski.

W przypadku braku karty stałego lub czasowego pobytu, bank będzie zmuszony odmówić udzielenia danego finansowania, nawet wtedy, gdy inne warunki kredytowania zostały spełnione.

Pamiętajmy jednak, że każdy bank może mieć swoje indywidulne wymogi udzielania kredytów dla obcokrajowców. Dla przykładu, ING Bank Śląski jest w stanie przyznać kredyt jedynie rezydentom, posiadającym adres zamieszkania w Polsce, a okres trwania umowy kredytowej nie może być dłuższy niż czas, na który została wydana karta pobytu.

Numer PESEL

Każdy obcokrajowiec ubiegający się o kredyt, oprócz karty pobytu musi posiadać także numer PESEL, czyli indywidualny jedenastocyfrowy symbol numeryczny, umożliwiający skuteczną identyfikację osoby, której został on nadany. Osoby zza zagranicy, które decydują się na stały lub czasowy pobyt w Polsce, automatycznie otrzymają swój numer PESEL poprzez dokonanie meldunku w urzędzie gminy lub urzędzie dzielnicy. Istnieją jednak sytuacje, które uniemożliwiają zameldowanie się w danym lokalu, wówczas cudzoziemcy mogą złożyć stosowny wniosek o nadanie numeru PESEL.

Odpowiednia zdolność kredytowa

Oprócz karty upoważniającej do legalnego pobytu w naszym kraju, niebagatelne znaczenie ma także odpowiednia zdolność kredytowa danego obcokrajowca. Mianem zdolności kredytowej określa się faktyczne możliwości finansowe potencjalnego kredytobiorcy do spłaty danego zobowiązania wraz z jego dodatkowymi opłatami.

Na zdolność kredytową zwykle składa się odpowiednia wysokość otrzymywanych przychodów, terminowe pokrywanie wszystkich należności, czy też brak negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Należy jednak zdawać sobie sprawę, że każdy bank może indywidulanie ustalać kryteria oceny zdolności kredytowej.

Udokumentowany dochód o stałym charakterze

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, aby otrzymać kredyt gotówkowy w tradycyjnym banku fundamentalne znaczenie ma odpowiednia wysokość uzyskiwanych przychodów. W celu weryfikacji, czy dany obcokrajowiec ma szanse na otrzymanie pożądanego finansowania, banki zwykle będą wymagać okazania zaświadczenia o dochodach od aktualnego pracodawcy oraz wyciągów z prywatnego konta bankowego z ostatnich kilku miesięcy.

W sytuacji, gdy potencjalny kredytobiorca jest właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej konieczne będzie także dostarczenie odpowiednich dokumentów firmowych. Należą do nich:

  • Wpis do ewidencji działalności gospodarczej;
  • Potwierdzenie nadania numeru identyfikacji podatkowej NIP;
  • Wyciąg z firmowego rachunku bankowego;
  • Zaświadczenie z Urzędu skarbowego potwierdzające terminowe odprowadzanie podatków.

W dobie nowoczesnych technologii i pracy zdalnej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dany obcokrajowiec otrzymał kredyt także w przypadku pracy zdalnej za granicą. W tym celu konieczne będzie wówczas przedstawienie umowy o pracę, przetłumaczonej na język polski przez tłumacza przysięgłego.

Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca – Kluczowe informacje

Obcokrajowcy, którym zależy na uzyskaniu kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, oprócz spełnienia wyżej wymienionych aspektów, wymagają także zgromadzenia wkładu własnego stanowiącego około 20 procent kwoty interesującej nas nieruchomości. Im wyższy wkład własny, tym na lepsze warunki kredytowe możemy liczyć.

Dobrze jest jednak wiedzieć, że niektóre banki są w stanie udzielić kredytów hipotecznych także osobom, które posiadają wkład własny wynoszący 10 procent całkowitej kwoty danej inwestycji. Niemniej w tej sytuacji konieczne może być wykupienie stosownego ubezpieczenia, czy też przystania na mniej korzystne warunki spłaty.

Na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy kredytowej?

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO)

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) to podstawowy aspekt wpływający na całkowite koszty zaciągniętego kredytu bankowego. Wówczas w każdym przypadku powinien stanowić on fundament wyboru danej oferty kredytowej.

RRSO to konkretny procent od kwoty uzyskanego finansowania, wyrażany w ujęciu rocznym. Współczesne banki indywidualnie ustalają wysokość oprocentowania do oferowanych przez siebie produktów kredytowych. Wówczas przed zdecydowaniem się na ofertę danego banku dobrze jest zweryfikować inne opcje dostępne na rynku.

W kontekście oprocentowania kredytowego, nie można nie wspomnieć także o jego podstawowych rodzajach. Na rynku dostępne są zarówno kredyty o stałym, jak i zmiennym oprocentowaniu, co ma bezpośredni wpływ na przewidywalność miesięcznych rat kredytowych. Oprocentowanie stałe charakteryzuje się odgórnie określoną wysokością kosztów RRSO, co sprawia, że rata kredytu nie podlega aktualnym wahaniom stóp procentowych i innym czynnikom determinującym wzrost kosztów kredytowych. Należy jednak wiedzieć, że oprocentowanie stałe nigdy nie obowiązuje przez cały okres kredytowania, a jedynie czas ściśle opisany w umowie kredytowej – zwykle od 5 do około 10 lat. Natomiast oprocentowanie zmienne od samego początku podlega współczesnym wahaniom kosztów kredytowych, tworząc ratę kredytową mniej przewidywalną.

Opłaty dodatkowe

Warto zdawać sobie sprawę, że koszty oprocentowania nie są jedynymi opłatami, które należy ponieść wraz z kredytem bankowym. Pierwszym kosztem wymagającym regulacji jest prowizja, czyli rodzaj opłaty za uruchomienie danego finansowania bankowego. Prowizja zwykle opłacana jest wraz z zawarciem danej umowy kredytowej, a jej wysokość stanowi niewielki procent kwoty uzyskanego finasowania – od 0 do 3 procent kwoty kredytu hipotecznego oraz od 0 do około 15 procent kwoty kredytów konsumpcyjnych.

Drugim kosztem wynikającym z zaciągnięcia kredytu może być jego ubezpieczenie. Wiele banków nakłada obowiązek wykupienia ubezpieczenia swoich produktów kredytowych na wypadek niemożności ich spłaty. Ubezpieczenie kredytowe, choć zasadne, ma wpływ na wzrost całkowitych kosztów danego finansowania. Dlatego przez zdecydowaniem się na daną formę wsparcia należy zastanowić się, czy jego wszystkie koszty będą dla nas możliwe do pokrycia.

Elastyczny okres spłaty

Elastyczność spłaty to kolejny aspekt, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Współczesne instytucje finansowe oferują różnego rodzaju alternatywy dla tradycyjnej formy spłaty danego zobowiązania. Należą do nich:

  • Wcześniejszy zwrot kosztów kredytowych;
  • Wydłużenie okresu spłaty długu;
  • Nadpłata danego zobowiązania;
  • Odroczenie spłaty kilku rat kredytowych.

Niemniej nie zawsze są to rozwiązania pozbawione dodatkowych kosztów, a ich wysokość zwykle jest określana indywidualnie przez daną instytucję finansową. Wiele banków w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu nakłada na swoich klientów obowiązek poniesienia kosztów prowizji za niewywiązanie się z warunków umowy kredytowej. Wówczas może się więc okazać, że korzyści w postaci oszczędności na odsetkach nie będą wymierne w porównaniu do kosztów prowizji.

Podobnie jest w przypadku wydłużenia okresu spłaty. Co prawda jest to rozwiązanie dla osób, które doświadczyły przejściowych problemów finansowych, jednak wraz z wydłużeniem okresu spłaty, koszty kredytowe mogą ulec drastycznemu wzrostowi, utrudniając jego terminową spłatę z biegiem czasu.

Alternatywne opcje finansowań dla obcokrajowców

W sytuacji, gdy dany obcokrajowiec z różnych względów nie jest w stanie uzyskać tradycyjnego kredytu bankowego możliwe jest skorzystanie z usług instytucji pozabankowych oferujących szybkie pożyczki i chwilówki. W przeciwieństwie do banków, które wymagają, aby ich klienci posiadali wysoką zdolność kredytową, instytucje pozabankowe są w stanie udzielić finansowań nawet osobom, których sytuacja finansowa nie należała niegdyś do najlepszych. Aby otrzymać pożyczkę pozabankową zwykle wystarczy złożyć stosowny wniosek w placówce danej firmy pożyczkowej lub online, a następnie dokonać weryfikacji swojej tożsamości. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, pracownik firmy pożyczkowej zobligowany jest niezwłocznie przelać uzyskane środki na konto pożyczkobiorcy.

Pamiętajmy jednak, że produkty finansowe, takie jak pożyczki i chwilówki niemal zawsze obarczone są wysokimi kosztami oprocentowania, a ich sposób zwrotu zwykle jest mniej zindywidualizowany niż w przypadku tradycyjnych kredytów bankowych. Z tego względu na tę formę pomocy powinny decydować się jedynie osoby, które mają absolutną pewność, że dadzą radę spłacić je w ustalonym terminie wraz ze wszystkimi kosztami dodatkowymi.

Jak pokryć koszty niespłaconych pożyczek i chwilówek?

Osoby, które zdecydowały się na zaciągnięcie wysoko oprocentowanych finansowań pozabankowych, coraz częściej doświadczają trudności z ich terminowym pokryciem. Takie działanie nie tylko wpływa na pogorszenie się sytuacji finansowej danego pożyczkobiorcy, ale może też prowadzić do spirali zadłużeń, z której trudno się wydostać.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na spłatę ciężkich do pokrycia należności jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów z Biliti oferujących konsolidację długów. Konsolidacja umożliwia połączenie pożyczek pozabankowych i chwilówek w jeden większy produkt finansowy, którego okres spłaty ulega wydłużeniu, tak aby dłużnik był w stanie terminowo spłacać jego miesięczną ratę. Profesjonaliści z Biliti nie tylko gwarantują spłatę niemożliwych do pokrycia zobowiązań, ale też poprawę zdolności kredytowej i odzyskanie finansowej stabilności z biegiem czasu. Jeśli więc nie wiesz, jak pozbyć się swoich długów, już teraz skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się resztą!

Kredyt dla obcokrajowca – Co należy wiedzieć?

Obcokrajowcy decydujący się na stały lub czasowy pobyt w Polsce, mają możliwość zaciągnięcia kredytu gotówkowego, uzyskania kredytu hipotecznego lub innego finansowania w polskim banku.

Aby móc ubiegać się o tę formę wsparcia konieczne jest posiadanie karty stałego lub czasowego pobytu, numeru PESEL i legalnego źródła dochodów o stałym charakterze.

Podstawowymi aspektami, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiedniej oferty kredytowej jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), obecność opłat dodatkowych i ich wysokość, a także elastyczność spłaty danego zobowiązania kredytowego.

Obcokrajowcy, którzy nie są w stanie skorzystać oferty banków oferujących tradycyjne kredyty, mogą rozważyć zaciągnięcie pożyczek i chwilówek pozabankowych. Należy jednak wiedzieć, że takie finansowania zwykle są wysokooprocentowane, a warunki ich spłaty zwykle nie są zbyt korzystne.

Chcesz pozbyć się swoich długów raz na zawsze? Już teraz skontaktuj się z firmą Biliti!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań