Promesa zatrudnienia to zabezpieczenie obu stron. Osoba chcąca uzyskać finansowanie jednocześnie nie będąc zatrudniona na umowie o pracę na czas nieokreślony, może podpisać z pracodawcą ów dokument. Na jego mocy obie strony zobowiązują się dalszej współpracy. Czym dokładnie jest i w jakich sytuacjach może być pomocna, dowiesz się z poniższego artykułu.
- Czym jest promesa zatrudnienia?
- Umowa przedwstępna o pracę
- W jakich sytuacjach promesa zatrudnienia ma sens?
- 3-miesięczny okres wypowiedzenia a nowa praca
- Promesa zatrudnienia – wzór
- Czy umowa przedwstępna jest wiążąca?
- Konsekwencje zerwania promesy zatrudnienia
- Prośba o przedłużenie umowy o pracę
- Promesa zatrudnienia – kredyt
- Promesa zatrudnienia skazanego
- Promesa zatrudnienia – podsumowanie
Chcąc ubiegać się o kredyt, należy liczyć się z licznymi wymaganiami ze strony banku. Jednym z nich jest źródło oraz wysokość dochodów. Najdogodniejszą umową w oczach banku jest oczywiście umowa o pracę na czas nieokreślony. Niestety nie każdy może liczyć na taki rodzaj umowy, a przynajmniej nie od razu. Umowa przedwstępna o pracę stanowić może pewnego rodzaju potwierdzenie stabilności źródła utrzymania.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Czym jest promesa zatrudnienia?
Według słownikowej definicji promesa jest obietnicą dokonania określonej czynności lub spełnienia określonego świadczenia. Promesa zatrudnienia to umowa cywilnoprawna zawierana pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Potocznie nazywana jest umową przedwstępną, która jest swojego rodzaju obietnicą do podjęcia konkretnych czynności, np. podjęcia pracy po wygaśnięciu poprzedniej umowy.
Umowa przedwstępna o pracę
Warto mieć świadomość, że promesa zatrudnienia regulowana jest prawnie. Umowa przedwstępna jest umową cywilno-prawną i podlega pod Kodeks cywilny, a nie jak mogłoby się wydawać, Kodeks pracy. Zgodnie z art. 389. Kodeksu cywilnego:
Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
W jakich sytuacjach promesa zatrudnienia ma sens?
Podpisanie promesy zatrudnienia ma jeden nadrzędny cel – zapewnić zatrudnienie. Przydatna może okazać się w sytuacji, gdy:
- osoba chce podjąć za granicą – dokument potrzebny będzie do zezwolenia na dłuższy pobyt poza granicami kraju;
- osoba stara się o przyznanie opieki nad dzieckiem;
- skazany po wyjściu z zakładu karnego chce podjąć się pracy;
- pracownik zatrudniony jest w innym zakładzie, a chce mieć pewność, że stanowisko w nowej firmie będzie na niego czekać.
3-miesięczny okres wypowiedzenia a nowa praca
Promesa szczególnie istotna będzie dla osób wciąż zatrudnionych w innej firmie, ale chcących mieć pewność, że nowe stanowisko będzie na nich czekać. Będzie szczególnie przydatna w sytuacji, gdy pracownika obowiązuje 1 lub 3-miesięczny okres wypowiedzenia. W tym czasie pracownik ma możliwość znalezienia sobie pewnego miejsca pracy, przy jednoczesnej ciągłości zatrudnienia.
Analogicznie promesa stanowi także zabezpieczenie dla pracodawcy. Podpisując umowę, przyszły pracodawca może mieć pewność, że pozyska danego pracownika po zakończeniu umowy w jego poprzednim zakładzie pracy.
Promesa zatrudnienia – wzór
Należy pamiętać, że umowa regulowana jest przepisami prawa cywilnego i powinna zawierać podstawowe informacje takie jak:
- dane pracownika i dane pracodawcy;
- miejsce wykonywanie obowiązku;
- rodzaj umowy;
- wymiar pracy;
- wysokość wynagrodzenia;
- planowany termin zawarcia umowy;
- kwota wysokości odszkodowania w przypadku niedotrzymania umowy;
- podpis pracodawcy.
Czy umowa przedwstępna jest wiążąca?
Tak, umowa o zatrudnienie jest wiążącym porozumieniem dla obu stron, tj. pracownika i pracodawcy. Rozwiązanie tej umowy (w niektórych przypadkach) wymaga wypłacenia odszkodowania.
Konsekwencje zerwania promesy zatrudnienia
W takiej sytuacji strona poszkodowana może zażądać odszkodowania. Jak wysokie może być odszkodowanie za zerwanie promesy zatrudnienia? Pracownik może oczekiwać nawet wielokrotności planowanego wynagrodzenia. O odszkodowanie można ubiegać się, jeśli podpisanie promesy miało miejsce nie dawniej niż rok wcześniej. Po upłynięciu tego czasu umowa ulega przedawnieniu.
Prośba o przedłużenie umowy o pracę
Podanie o przedłużenie umowy o pracę ma stanowić zabezpieczenie osoby zatrudnionej na czas określony. Podpisywane jest zazwyczaj w sytuacji, gdy pracownikowi kończy się okres pracy, ale chce mieć pewność, że nie zostanie bez źródła dochodu. W sytuacji, gdy wniosek zostanie pozytywnie przez pracodawcę, ubiegać się możesz o umowę na czas nieokreślony. Jeśli wniosek będzie rozpatrzony negatywnie, będziesz miał czas na spokojne znalezienie nowej pracy.
Promesa zatrudnienia – kredyt
Uzyskanie kredytu związane jest z szeregiem wymogów, które kredytobiorca musi spełnić. W przypadku wysokich kwot bank zwraca również uwagę na formę zatrudnienia i stabilność tej umowy. W przypadku umowy na czas określony, która kończy się za kilka lub kilkanaście miesięcy, decyzja kredytowa może być negatywna.
Wyjścia z takiej sytuacji są dwa. Po pierwsze pracownik może poprosić pracodawcę o zmianę umowy na czas nieokreślony. Drugą możliwością jest oświadczenie pracodawcy o przedłużeniu umowy. Oczywiście promesa bankowa nie gwarantuje pozytywnej decyzji kredytowej, jednak może znacznie polepszyć profil kredytowy wnioskującego.
Promesa zatrudnienia skazanego
Promesa zatrudnienia może być również udzielona osobie odbywającej karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym, gdyż zatrudnienie skazanego jest legalne w Polsce. W przypadku otrzymania takiego dokumentu od pracodawcy skazany będzie mógł złożyć wniosek do sądu o możliwość wcześniejszego opuszczenia zakładu karnego lub uzyskanie pozwolenia na odbywanie części kary poza jego murami.
Promesa zatrudnienia – podsumowanie
Obietnica zatrudnienia może być wystawiona w różnych celach i stanowi pewnego rodzaju potwierdzenie ciągłości wpływów. Najczęściej wykorzystywana jest w sytuacji ubiegania się o kredyt. Nie daje ona gwarancji kredytu, ale zdecydowanie zwiększa szanse na przyznanie finansowania.
Potrzebujesz pomocy z konsolidacją chwilówek? Skontaktuj się z naszym konsultantem.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań