W obecnej rzeczywistości nieprzewidziane wydatki mogą pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie, wymagając natychmiastowego dostępu do dodatkowych środków finansowych. Pożyczka na już może być więc rozwiązaniem dla osób potrzebujących pokryć koszty wydatku, który obecnie przekracza ich możliwości finansowe. Jednak czym właściwie są pożyczki na już i jak je otrzymać? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Pożyczka na już – Dodatkowa gotówka na pilny wydatek

Pożyczka na już to w rzeczywistości rodzaj finansowania pozabankowego, oferowanego przez prywatne instytucje finansowe, działające na mocy prawa cywilnego. Cechą charakterystyczną takich pożyczek jest łatwość wnioskowania oraz ekspresowy czas otrzymania gotówki na nasze konto bankowe. Ponadto ubieganie się o tę formę wsparcia nie wymaga posiadania pozytywnej zdolności kredytowej bądź braku negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). Wówczas może być to opcja nie tylko dla osób potrzebujących dodatkowych środków na nagły wydatek, ale też tych, które nie byłyby w stanie otrzymać kredytu w tradycyjnym banku.

Jak otrzymać pożyczkę na już?

Proces ubiegania się o pożyczkę pozabankową rozpoczyna się od wypełnienia stosownego wniosku pożyczkowego, dostępnego zarówno w placówce danej firmy, jak i online. W przeciwieństwie do banków, które zwykle wymagają okazania zaświadczeń o dochodach, wyciągów z prowadzonych kont bankowych, czy też zawartych umów cywilnoprawnych, instytucje pozabankowe zwykle podejmują ostateczną decyzję jedynie na podstawie nadesłanego wniosku. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pracownik danej firmy pożyczkowej jest zobligowany do weryfikacji aktualnej sytuacji finansowej swojego klienta, jeszcze przed udzieleniem mu danego finansowania. Choć większość firm jest w stanie przymknąć oko na ewentualne zadłużenia i negatywny charakter zdolności kredytowej, istnieje szansa, że będą to czynniki uniemożliwiające uzyskanie pożyczki.

Co jest potrzebne, aby ubiegać się o tę formę wsparcia?

Dowód osobisty

Aby proces ubiegania się o pożyczkę przeszedł pomyślnie, konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości poprzez okazanie pracownikowi firmy pożyczkowej naszego dowodu osobistego. Musi mieć on bowiem absolutną pewność, że nie doszło do nadużyć w postaci kradzieży czyjeś tożsamości bądź umieszczenia we wniosku nieprawdziwych danych osobowych. Obecnie niemożliwe jest uzyskanie pożyczki na dokument, taki jak paszport, prawo jazdy lub legitymacja studencka. Jeśli więc nie posiadamy ważnego dowodu osobistego, nasz wniosek z pewnością zostanie odrzucony.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku wnioskowania o pożyczkę za pośrednictwem Internetu, fizyczne posiadanie dowodu osobistego może nie być konieczne. Takie wnioski wymagają bowiem wpisania serii i numeru dowodu, które równie dobrze możemy znaleźć w innych dokumentach bądź aplikacji mObywatel.

Rachunek bankowy

W celu uzyskania pożyczki konieczne jest również posiadanie konta bankowego, na które będą mogły trafić środki uzyskanej pożyczki. Mimo że niektóre firmy są w stanie wypłacić pozyskane środki bezpośrednio do rąk klienta, większość z nich preferuje jednak dokonanie tego poprzez tradycyjny przelew bankowy na numeru konta klienta. Jeśli więc nie posiadasz konta bankowego, wnioskowanie o pożyczkę może okazać się utrudnione.

Jaki jest czas oczekiwania na otrzymanie środków pożyczki?

Większość nadesłanych wniosków pożyczkowych jest rozpatrywana niemal od razu po ich nadesłaniu, tak aby jak najbardziej ograniczyć czas oczekiwania na decyzję. Może się więc zdarzyć, że odpowiedź zwrotną otrzymamy nawet w kilkanaście minut, niemniej jednak wszystko zależy od indywidualnych praktyk pożyczkodawcy.

Szybkie pożyczki online – Czy to w ogóle możliwe?

W świecie, gdzie coraz więcej instytucji przenosi się do świata wirtualnego, również firmy pożyczkowe są otwarte na świadczenie swoich usług przez Internet. Pożyczki online to wygodna opcja na pozyskanie dodatkowych środków finansowych bez konieczności wychodzenia z domu i wizyt w tradycyjnych placówkach firm pożyczkowych.

Aby móc ubiegać się o taką pożyczkę konieczne jest wypełnienie wniosku online, który będzie wówczas dostępny na stronie konkretnej instytucji pozabankowej. Po jego poprawnym wypełnieniu pożyczkobiorca zobligowany będzie do wykonania niewielkiego przelewu z prywatnego konta bankowego w celu weryfikacji swojej tożsamości. Pamiętajmy, że dane umieszczone we wniosku pożyczkowym muszą odpowiadać danym wykonawcy przelewu, w przeciwnym razie nasz wniosek zostanie odrzucony.

Pierwsza pożyczka – Na co zwrócić uwagę podczas wyboru

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO)

Podczas wyboru możliwie najkorzystniejszej pożyczki, dobrze jest zwrócić uwagę na jej rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Aktualny rynek pożyczkowy oferuje produkty o różniącym się od siebie oprocentowaniu, dlatego tak ważne jest ówczesne zbadanie dostępnych ofert.

RRSO to procent od kwoty uzyskanego finansowania wyrażany w ujęciu rocznym i obrazujący całkowite koszty, jakie będziemy zmuszeni oddać danej instytucji finansowej. Innymi słowy, to właśnie oprocentowanie jest determinantem wysokości odsetek i innych opłat, jakie trzeba ponieść wraz z zaciągnięciem pożyczki. Oprocentowanie może być zarówno stałe, co oznacza, że wysokość miesięcznych rat będzie przewidywalna przez okres opisany w umowie pożyczkowej, bądź zmienne, co oznacza, że wysokość rat będzie uzależniona od wysokości aktualnych stóp procentowych.

Całkowity koszt pożyczki

Choć RRSO stanowi czynnik znacząco wpływający na koszt zaciągniętego zobowiązania, nie jest to jedyny determinant owych wzrostów. Większość firm pożyczkowych wymaga również poniesienia kosztów prowizji, czyli jednorazowej opłaty za samo uruchomienie danego finansowania. Mimo że prowizja zwykle nie przekracza wysokości zaledwie kilku procent uzyskanej pożyczki, wciąż stanowi jej dodatkowy koszt. Kolejnym kosztem, który może być konieczny do poniesienia w przyszłości, są odsetki karne za nieterminowy zwrot kosztów pożyczki. Większość firm pożyczkowych nalicza wysokie odsetki karne za zwłokę w spłacie. Choć nikt nie zakłada, że nie będzie w stanie spłacić zaciągniętego zobowiązania, świadomość wysokości opłat karnych może być przydatna również w momencie przeoczenia terminu spłaty pożyczki lub chwilowych problemów finanosowych.

Oferty specjalne dla nowych klientów

Obecnie coraz więcej instytucji finansowych proponuje oferty specjalne w celu pozyskania nowych klientów. Często można więc natrafić na pożyczki z zerową prowizją, korzystniejszym oprocentowaniem bądź bardziej zindywidualizowanym okresem spłaty. Zwykle są to jednak oferty dla klientów, którzy dotychczas nie korzystali z ofert danej firmy pożyczkowej, a ich warunki zwykle dotyczą jedynie pierwszej zaciągniętej pożyczki.

Wiarygodność firmy pożyczkowej

Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek o szybką pożyczkę, dobrze jest upewnić się, że wybrana firma pożyczkowa działa legalnie i posiada wszystkie wymagane uprawnienia. Wówczas dobrym rozwiązaniem może być zweryfikowanie, czy dana firma widnieje w rejestrze instytucji pożyczkowych, prowadzonym przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego, a także poszukać opinii innych klientów.

Jakie są zalety i potencjalne wady pożyczek na już?

Minimum formalności

Jak już wspomnieliśmy, proces wnioskowania o pożyczkę pozabankową zwykle ogranicza się jedynie do wypełnienia stosownego wniosku i potwierdzenia swojej tożsamości. Ten fakt z pewnością docenią osoby, które natrafiły na konieczność pokrycia nieplanowanych wydatków niecierpiących zwłoki. Wówczas wystarczy jedynie wypełnić stosowny wniosek, zamiast kompletować wymaganą dokumentację finansową, jak miałoby to miejsce w przypadku korzystania z usług tradycyjnych banków.

Możliwość zrealizowania danego celu konsumpcyjnego

Kolejną zaletą pożyczek na już, jest możliwość zrealizowania danego celu finansowego z pomocą środków uzyskanych w ramach pożyczki. Niezależnie, czy jest to konieczność przeprowadzenia remontu, naprawa samochodu, czy też spłata innych zobowiązań finansowych, pożyczki pozabankowe mogą pomóc w realizacji owych celów.

Stosunkowo niewielka kwota pożyczki

Należy wiedzieć, że w przeciwieństwie do kredytów bankowych, które potrafią opiewać na naprawdę wysokie kwoty, pożyczki pozabankowe zwykle są raczej rodzajem doraźnej pomocy na nieplanowane wydatki. Kwota pożyczki zwykle jest na tyle niewielka, aby jej spłata trwała od kilku miesięcy do maksymalnie kilku lat, dlatego nie każda inwestycja będzie możliwa do realizacji jedynie z pomocą takiego finansowania.

Wysokie koszty dodatkowe

Pożyczka na już, choć łatwa do uzyskania, zwykle obarczona jest wysokimi kosztami dodatkowymi, które nie tylko wpływają na wzrost środków, które będziemy musieli zwrócić, ale też mogą uniemożliwić nam terminowe pokrycie danego zobowiązania. Jeśli więc zastanawiamy się, czy taka pożyczka faktycznie jest rozwiązaniem dla nas, dobrze jest przemyśleć, czy damy radę spłacić ją nawet w sytuacji ewentualnych problemów finansowych.

Okres trwania pożyczki niedostosowany do potrzeb klienta

Większość firm pożyczkowych udziela swoich produktów na odgórnie ustalonych warunkach spłaty, co sprawia, że mogą one nie być w pełni dostosowane do potrzeb i faktycznych możliwości finansowych pożyczkobiorcy. Ponadto po zaciągnięciu danego zobowiązania, zwykle niemożliwe jest negocjowanie jego rozłożenia na mniejsze raty lub odroczenia płatności na określony czas, co może skutkować poważnymi konsekwencjami.

Alternatywy dla pożyczek na już

Karty kredytowe

W sytuacji, gdy chcemy posiadać rodzaj wsparcia finansowego na nagłe i nieplanowane wydatki, warto rozważyć karty kredytowe jako alternatywę dla pożyczek na już. Po wyborze tej formy kredytowania bank udostępnia nam określone środki finansowe w ramach przyznanego limitu, które mogą lecz nie muszą zostać przez nas w pełni wykorzystane. Limit rozliczany jest co miesiąc w konkretnym terminie rozliczeniowym, a w sytuacji jego terminowego pokrycia, nie ponosimy żadnych dodatkowych opłat za posiadanie takiej formy wsparcia.

Warto również zdawać sobie sprawę, że karty kredytowe są finansowaniami oferowanymi przez tradycyjne banki, co sprawia, że spłacane w terminie nie mają negatywnego wpływu na ocenę zdolności kredytowej, jak miało by to miejsce przy zaciąganiu pożyczek pozabankowych.

Pomoc rodziny i przyjaciół

Jeżeli z przyczyn zarówno finansowych, jak i osobistych nie jesteśmy w stanie zdecydować się na pomoc zewnętrzną, być może warto pożyczyć pożądane środki od znajomych lub rodziny. Dzięki pomocy najbliższych możemy nie tylko terminowo pokryć nagły wydatek, czy też zrealizować dany cel konsumpcyjny, nie musząc jednocześnie korzystać z usług instytucji finansowych. Ponadto osoby, od których pożyczyliśmy pożądane środki, mogą przystać na warunki spłaty odpowiadające naszym faktycznym możliwościom finansowym, dzięki czemu nasz domowy budżet nie będzie nadmiernie obciążony. Pamiętajmy jednak, że każda pożyczka przewyższającą kwotę 1000 zł zawsze powinna być potwierdzona zawarciem umowy cywilnoprawnej, wiążącej dla obu stron.

Jak spłacić długi powstałe na skutek zaciągniętych pożyczek?

W momencie, gdy zaciągnięte pożyczki pozabankowe i wysoko oprocentowane chwilówki stały się dla Ciebie niemożliwe do terminowego pokrycia, najlepiej nie bagatelizować powstałego problemu, tylko jak najszybciej skorzystać z pomocy profesjonalistów. Doradcy z Biliti są w stanie nie tylko znaleźć przyczynę Twoich problemów finansowych, ale też zaproponować model spłaty odpowiadający Twoim faktycznym możliwościom finansowym, tak abyś był w stanie spłacić wszystkie nagromadzone zobowiązania.

Dlaczego warto skonsolidować długi z Biliti?

Konsolidacja długów to proces polegający na połączeniu zobowiązań, takich jak pożyczki ratalne, kredyty konsumenckie bądź chwilówki w jeden produkt finansowy. Dzięki temu regulacja posiadanych należności jest znacznie łatwiejsza niż byłoby to w przypadku opłacania kilku zobowiązań z różnych instytucji finansowych. Ponadto w momencie połączenia długów w jedno zbiorcze kredytowanie, okres spłaty ulega wydłużeniu, wpływając tym samym na obniżenie się wysokości jego miesięcznych kosztów. Jeśli więc nie wiesz, jak poradzić sobie z nagromadzonymi długami, już teraz wypełnij nasz formularz kontaktowy, a my zajmiemy się resztą!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań