W obliczu rosnących kosztów życia i niepewności ekonomicznej wiele osób zastanawia się, czy zaciągnięcie kredytu faktycznie będzie korzystnym rozwiązaniem. Warto wiedzieć, że nie ma jednoznaczniej odpowiedzi na to pytanie, a wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Niemniej jednak kluczem do znalezienia możliwie najlepszego finansowania kredytowego, jest  umiejętne analizowanie ofert i dokładne zbadanie aktualnego rynku kredytowego. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się, na co uważać podczas zaciągania kredytu w czasie kryzysu.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Zrozumienie sytuacji gospodarczej jako klucz do świadomej decyzji o zaciągnięciu kredytu

Podstawą do podjęcia możliwie najbardziej świadomej decyzji o zaciągnięciu danego rodzaju kredytu, jest faktyczne zrozumienie aktualnej sytuacji gospodarczej. Dobrze jest więc zaznajomić się z aktualnymi prognozami ekonomicznymi, ewentualnymi wzrostami stóp procentowych czy też potencjalnymi spadkami wartości pieniądza, które mogą nastąpić w najbliższym czasie. Dzięki temu otrzymamy faktyczny obraz sytuacji gospodarczej, co pomoże nam podjąć decyzję o zasadności zaciągnięcia kredytu.

Dobór odpowiedniego produktu kredytowego

Jeśli już wiemy, czy zaciągnięcie kredytu faktycznie będzie rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, konieczne jest wówczas wybranie konkretnego produktu finansowego. Aktualny rynek kredytowy oferuje różnego rodzaju produkty różniące się od siebie pod kątem okresu spłaty, wysokości oprocentowania, czy też możliwości jego przeznaczenia. Dlatego tak ważne jest przemyślenie naszych potrzeb jeszcze przed faktycznym wnioskowaniem o dany rodzaj wsparcia.

Najpopularniejsze rodzaje kredytów dostępne na rynku

Kredyt gotówkowy

Rodzaj finansowania, którego środki mogą zostać rozdysponowane na dowolny cel wybrany przez kredytobiorcę. Jego wysokość zależna jest od aktualnej zdolności kredytowej danej osoby prywatnej lub przedsiębiorcy, jednak zwykle opiewa on na stosunkowo wysokie kwoty, a jego spłata odbywa się w modelu ratalnym i nie przekracza 10 lat. Jest więc to rozwiązanie idealne dla osób, które potrzebują dodatkowej gotówki na cel, taki jak zakup samochodu bądź sprzętu RTV i AGD, wakacyjny wyjazd, pokrycie nagłych wydatków lub po prostu wsparcie domowego budżetu.

Kredyt hipoteczny

Produkt finansowy, z którego pomocą możliwy jest zakup nieruchomości na potrzeby mieszkaniowe lub komercyjne, a także dokonanie w nim określonych prac remontowych. Warunkiem otrzymania takiego kredytu, oprócz posiadania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej jest również zgromadzenie wkładu własnego stanowiącego około 20 procent kwoty całej inwestycji.

Cechą charakterystyczną dla finansowań hipotecznych jest również konieczność zabezpieczenia ich hipoteką. Rolę hipoteki zwykle pełni nieruchomość zakupiona z pomocą kredytu lub inna wartościowa własność kredytobiorcy, którą bank będzie mógł zając w przypadku niemożności spłaty takiego zobowiązania.

Kredyt inwestycyjny

Produkt skierowany jest do właścicieli firm, którzy potrzebują dodatkowych środków na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej. Z pomocą kredytów inwestycyjnych możliwe jest poszerzenie zakresu prowadzonych usług, zakup nowoczesnych maszyn i urządzeń, pokrycie niezbędnych wydatków, a nawet utrzymanie płynności finansowej firmy w razie przejściowych problemów finansowych. Taki kredyt również wymaga zgromadzenia wkładu własnego, a także okazania szczegółowego biznesplanu, obrazującego wstępny kosztorys planowanej inwestycji.

Na co zwrócić uwagę przed faktycznym podpisaniem umowy kredytowej? Dokładna analiza rynku

Aby wybrać kredyt, który spełni nasze oczekiwania i pozwoli zrealizować nasze założenia finansowe, niezwykle istotne jest dokładne przeanalizowanie ofert kredytowych dostępnych na rynku. A więc, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę?

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) stanowi rzeczywisty wskaźnik całkowitych kosztów, jakie kredytobiorca będzie zmuszony ponieść wraz z zaciągnięciem danego finansowania. Innymi słowy, RRSO stanowi dodatkowy procent od kwoty uzyskanego kredytu, wyrażany w ujęciu rocznym.

Pamiętajmy, że oprocentowanie kredytu może być zarówno stałe, jak i zmienne, a jego wysokość może być inna w zależności od danej instytucji finansowej.

Koszty prowizji

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, są koszty prowizji. Mianem prowizji określa się jednorazową opłatę za uruchomienie danego finansowania kredytowego. Prowizja wymaga regulacji w momencie zawarcia umowy kredytowej, a jej wysokość nie jest wliczana do kosztów kapitałowych danego kredytu, chyba że zostało to wcześniej odnotowane.

Ubezpieczenie kredytu

W przypadku spełnienia zaledwie minimalnych wymagań dotyczących zdolności kredytowej lub zaciągnięcia wyjątkowo wysokiego kredytu, bank może nakładać na swoich klientów obowiązek ubezpieczenia uzyskanych produktów kredytowych. Ubezpieczenie, choć pomocne w sytuacji, gdy dany kredytobiorca nie będzie w stanie pokryć kosztów zaciągniętego kredytu, ma wpływ na wzrost całkowitych kosztów takiego zobowiązania. Wówczas przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę kredytową, dobrze jest zaznajomić się, w jakich przypadkach ubezpieczenie kredytu jest wymagane, i jakie są jego podstawowe koszty.

Jak unikać nieuczciwych praktyk kredytowych?

Trwający kryzys gospodarczy, galopująca inflacja i szereg ofert kredytowych dostępnych na rynku często może utrudnić podjęcie możliwie najlepszej decyzji kredytowej, narażając się wówczas na przykre konsekwencje prawne i finansowe. Co więc zrobić, aby unikać nieuczciwych praktyk kredytowych?

Dokładnie przeanalizuj ofertę przedstawioną przez bank

Współczesne banki niezwykle chętnie reklamują swoje produkty za pomocą środków masowego przekazu, niejednokrotnie kładąc wówczas nacisk na ich niebywałą opłacalność. Należy jednak zrozumieć, że faktyczne warunki kredytowe możemy poznać jedynie po dokładniejszym zweryfikowaniu danej oferty, bądź bezpośrednim kontakcie z pracownikiem banku. Niewskazane jest więc składanie wniosku kredytowego jedynie na podstawie zdawkowych informacji przedstawionych w mediach.

Oprócz zapoznania się ze wszystkimi warunkami danego kredytowania, dobrze jest również sprawić inne oferty konkurencyjnych instytucji bankowych. Mogą one bowiem różnić się od siebie pod kątem kosztów dodatkowych, okresu spłaty, a nawet wymagań dotyczących zdolności kredytowej.

Zasięgnij opinii doradcy kredytowego

W sytuacji, gdy nie mamy pewności, czy dany kredyt faktycznie będzie dla nas korzystnym rozwiązaniem, dobrze jest zasięgnąć porady doradcy kredytowego. Taki specjalista nie tylko jest w stanie zbadać naszą zdolność kredytową i dobrać ofertę kredytową odpowiadającą naszym indywidualnym potrzebom i możliwościom finansowym. Ponadto profesjonalny doradca może także podjąć z bankiem negocjacje na temat uzyskania przez nas lepszych warunków kredytowych lub egzekwować zmianę niektórych warunków umowy.

Alternatywy dla tradycyjnych kredytów bankowych

Pożyczenie pieniędzy od bliskich

Jeżeli niepewna sytuacja gospodarcza zniechęca Cię do zaciągnięcia tradycyjnego kredytu, być może warto zdecydować się na pożyczenie pożądanych środków od rodziny i znajomych. To rozwiązanie nie tylko pozwoli zyskać dodatkowe środki finansowe bez konieczności korzystania z usług współczesnych banków, ale zwykle wiąże się także z poniesieniem mniejszych kosztów.

Członek rodziny bądź przyjaciel, który udziela nam pożyczki o określonej wysokości, może przystać na mniej restrykcyjne warunki spłaty odpowiadające naszym potrzebom. Należy wiedzieć, że każdy rodzaj pożyczki zawsze powinien wiązać się ze sporządzeniem stosownej umowy cywilnoprawnej, zabezpieczającej obie strony przed ewentualnymi trudnościami.

Pożyczki pozabankowe

Może się zdarzyć, że pomimo chęci zaciągnięcia kredytu bankowego, nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca na zrealizowanie takiego celu. W tym przypadku istnieje możliwość zaciągnięcia pożyczki pozabankowej, które mogą być przyznawane nawet osobom o nieidealnej zdolności kredytowej. Takie pożyczki mogą być przyznawane zarówno w modelu ratalnym, jak i wymagać regulacji w formie jednej zbiorczej raty po upływie 30 lub 60 dni.

Pożyczki pozabankowe, choć wygodne, zwykle przyznawane są na mniej korzystnych warunkach niż tradycyjne kredyty bankowe, co wiąże się z poniesieniem wyższych całkowitych kosztów takiego zobowiązania. Ponadto okres spłaty, często niedopasowany do potrzeb danego pożyczkobiorcy może skutkować niemożnością pokrycia kosztów takiej pożyczki, a w efekcie prowadzić do pojawienia się długów. Wówczas decyzja o tej formie wsparcia finansowego powinna być dokładnie przemyślana.

Jak spłacić powstałe długi?

W momencie, gdy zaciągnięte pożyczki pozabankowe i chwilówki znacząco wpływają na Twój miesięczny dochód, a ich terminowa regulacja staje się coraz bardziej problematyczna, już teraz skorzystaj z pomocy firm, takich jak Biliti, oferujący kompleksowy model oddłużania.

Dzięki konsolidacji, czyli połączeniu wszystkich należności w jeden produkt kredytowy o wydłużonym okresie spłaty, dłużnik jest w stanie regulować swoje należności, odzyskując jednocześnie upragnioną stabilność finansową. Warto podkreślić, że wraz z terminowym pokrywaniem kredytu konsolidacyjnego, zdolność kredytowa klienta ulega poprawie, co daje mu szanse na uzyskanie kredytu bankowego w przyszłości. Chcesz spłacić swoje długi? Już teraz wypełnij nasz formularz kontaktowy, a my zajmiemy się resztą!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań