Twoja firma ma kilka kredytów? Chcesz wziąć kredyt konsolidacyjny, by zamienić kilka rat w jedną? Podpowiadamy, kiedy konsolidacja jest możliwa i na co zwrócić uwagę decydując się na nią.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Kredyt inwestycyjny umożliwi szybki rozwój firmy, obrotowy można przeznaczyć na bieżące wydatki i ratowanie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Niewątpliwie finansowanie zewnętrzne stanowi duże wsparcie dla biznesu. Jednak, gdy mamy zbyt wiele zobowiązań, może pojawić się problem ze spłatą.
Kredyt konsolidacyjny – co to takiego?
Kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę posiadanych zobowiązań finansowych (różnego rodzaju kredytów czy pożyczek). Polega on na połączeniu kilku kredytów gotówkowych lub pożyczek w jeden. Rata kredytu konsolidacyjnego jest zwykle mniejsza od sumy rat spłacanych uprzednio w kilku bankach. Jest to uzależnione od warunków kredytu i okresu kredytowania.
Na rynku dostępne są dwa rodzaju kredytów konsolidacyjnych gotówkowy i hipoteczny.
- Kredyt konsolidacyjny gotówkowy – zaciągając go, możemy otrzymać dodatkowe fundusze na dowolny cel. Jego maksymalna kwota to kilkadziesiąt tysięcy złotych (w zależności od banku). Za jego pomocą można skonsolidować tańsze zobowiązania.
- Kredyt konsolidacyjny hipoteczny – sprawdzi się, jeśli potrzebujemy skonsolidować większe kwoty. Ogranicza nas jedynie wartość nieruchomości branej pod hipotekę.
Kiedy nie można dokonać konsolidacji?
Konsolidacji zwykle nie da się przeprowadzić, jeśli firma:
- nie ma możliwości ustanowienia hipoteki na rzecz banku
- nie posiada zdolności kredytowej
- nie ma dobrej historii kredytowej w BIK
- spóźnia się ze spłatą rat kredytów
- długi są przeterminowane.
Jak dokonać konsolidacji?
Konsolidacji można dokonać, udając się do banku lub korzystając ze wsparcia doświadczonego doradcy kredytowego (przeczytaj również – Co zyskasz korzystając z usług pośrednika kredytowego). Zwykle wymagane są dokumenty dotyczące:
- zarobków
- stałych obciążeń finansowych
- potwierdzające posiadanie i spłatę dotychczasowych zobowiązań
- wysokości rat i harmonogramów spłat posiadanych kredytów
- posiadanego majątku (zwłaszcza nieruchomości)
- wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości.
Na co zwrócić uwagę przy konsolidacji?
Zanim zdecydujemy się na konsolidację i podpiszemy umowę z bankiem, sprawdźmy posiadany budżet i warunki spłaty kredytu. Zwróćmy uwagę na:
- Wysokość raty po konsolidacji
- Wysokość prowizji za udzielenie kredytu
- RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), czyli koszt kredytu (nie uwzględnia on dodatkowych opłat)
- Całkowita kwota, którą przyjdzie nam spłacić (ważne, aby była jak najniższa, ale i tak będzie większa niż suma wcześniejszych zobowiązań)
- Wymagane przez bank zabezpieczenie kredytu np. hipoteka
- Konsekwencje opóźnień w spłacie comiesięcznej raty.
Zalety i wady kredytu konsolidacyjnego
Kredyt konsolidacyjny ma swoje wady i zalety. Oto one:
Zalety:
- Umożliwia połączenie kilku kredytów w jeden o niższej racie
- Upraszcza formalności związane ze spłatą (płacisz tylko jedną ratę, a nie kilka w różnych bankach)
- Ratuje w przypadku dużego zadłużenia.
Wady:
- Dłuższy okres kredytowania
- Większe odsetki
- Większa suma do spłaty (ale rozłożona na niskie raty)
- Niekiedy wymagana jest rekompensata dla banku udzielającego kredytu konsolidacyjnego za koszty, które poniósł w związku z wcześniejszą spłatą naszego zadłużenia w innych placówkach.
Decydując się na konsolidację, rozważmy wszystkie za i przeciw. Dla jednej osoby może być ona ratunkiem przed utratą płynności finansowej, dla innej nadal obciążeniem trudnym do spłaty. Z pewnością będzie ona korzystnym rozwiązaniem, jeśli zaciągnęliśmy kredyty w okresie wysokich stóp procentowych.
Zanim weźmiesz kredyt, porównaj oferty!
Zanim zdecydujemy się na kredyt konsolidacyjny, dobrze jest porównać oferty różnych banków. Samodzielne porównywanie ofert jest czasochłonne, dlatego skorzystajmy w pomocy doświadczonego doradcy kredytowego.
Skontaktuj się z nami! Pomożemy Ci wybrać najlepszy kredyt konsolidacyjny dla Twojego biznesu. Wynegocjujemy korzystne warunki i wesprzemy w dopełnieniu formalności. Wspólnie osiągniemy satysfakcjonujące rezultaty. Pomożemy Ci rozwinąć biznesowe skrzydła.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań