Kredyty inwestycyjne i obrotowe stanowią skuteczne narzędzia finansowe umożliwiające rozwój prowadzonych działalności gospodarczych. Natomiast przedsiębiorcy rozważający takie finansowania, muszą zdawać sobie sprawę, że różnią się one pod względem przeznaczenia i kryteriów otrzymania. Niniejszy artykuł pomoże Ci zrozumieć kluczowe różnice między kredytem inwestycyjnym a obrotowym, uwzględniając jednocześnie zalety i potencjalne wady każdego z tych rozwiązań.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Kredyt inwestycyjny a obrotowy – Podstawowe definicje
Kredyt inwestycyjny
Kredyt inwestycyjny to celowy produkt bankowy przeznaczony dla właścicieli działalności gospodarczych. Środki uzyskane w ramach kredytów inwestycyjnych mogą zostać wykorzystane jedynie na określony cel, który w większości przypadków ma stanowić krok ku rozwojowi prowadzonej firmy i generowaniu wyższych przychodów w przyszłości. Taki kredyt może więc pokryć koszty wynikające z inwestycji, takich jak:
- zakup niezbędnych maszyn i urządzeń;
- remont lub zakup lokalu usługowego;
- poszerzenie zakresu działań firmy;
- inwestycja w nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Kredyt obrotowy
W przeciwieństwie do kredytów inwestycyjnych, kredyt obrotowy jest finansowaniem, które stanowi swego rodzaju zabezpieczenie mogące pokryć bieżące koszty wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, takie jak:
- opłaty administracyjne;
- wynajem lokalu;
- zakup towaru;
- wypłaty dla pracowników;
- inne nieprzewidziane wydatki wymagające nagłego pokrycia;
Kredyt obrotowy zwykle jest finansowaniem o odnawialnym charakterze i działa na zasadzie limitu przyznawanego przez daną instytucję bankową. Wówczas kredytobiorca może zadłużyć się na kwotę stanowiącą wysokość przydzielonego limitu i zwrócić ją w okresie ustalonym w umowie kredytowej. Dużą zaletą takich kredytów jest możliwość wykorzystywania ich na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Wiele banków może oferować również kredyty obrotowe w formie jednorazowego finansowania, co umożliwia przedsiębiorcom dostosowanie kredytu do indywidualnych potrzeb ich działalności.
Kredyt inwestycyjny a obrotowy – różnice
Przeznaczenie kredytu
Podstawową różnicą między kredytem inwestycyjnym a obrotowym, jest jego przeznaczenie. Kredyty inwestycyjne mogą zostać wykorzystane na konkretny, zwykle długoterminowy cel, wymagający sporych nakładów finansowych. Przedsiębiorcy zazwyczaj wykorzystują go do realizacji inwestycji, które ciężko byłoby sfinansować bez jakiejkolwiek pomocy instytucji bankowych. Kredyty obrotowe natomiast zwykle stanowią jedynie rodzaj zabezpieczenia na nieprzewidziane wydatki lub rozliczenia z kontrahentami i urzędami państwowymi. W odróżnieniu od kredytów inwestycyjnych, finansowania obrotowe mogą zostać wykorzystane, ale nie muszą. Jest więc to idealna opcja dla przedsiębiorców, którzy raz na jakiś czas potrzebują wsparcia w celu utrzymania płynności finansowej.
Sposób spłaty
Spłata kredytów inwestycyjnych i obrotowych to kolejna różnica między tymi rodzajami wsparcia finansowego. Kredyt inwestycyjny zaciągany jest na okres od kilku miesięcy do nawet 15 lat, a jego spłata odbywa się poprzez oddawanie do banku regularnych rat o określonej wysokości, aż do pełnej spłaty długu. Kredyt obrotowy natomiast zwykle zawierany jest w rachunku bankowego firmy, stanowiąc wówczas dodatkowe środki, z których przedsiębiorca może korzystać w razie potrzeby. Spłata takiego zobowiązania następuje tylko w momencie wykorzystania limitu dostępnego w rachunku bankowym i w większości przypadków polega na zwrocie pełnej kwoty długu w formie miesięcznych lub kwartalnych rat.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt dla firm?
Otrzymanie jakiegokolwiek kredytu bankowego wymaga spełnienia kilku niezbędnych warunków. Bank jest bowiem zobligowany do dokładnego przeanalizowania, czy dana firma jest w stanie spłacić zaciągnięty dług wraz z dodatkowymi kosztami.
Odpowiednia zdolność kredytowa
Fundamentem otrzymania pozytywnej decyzji o otrzymaniu kredytu, jest odpowiednia zdolność kredytowa. Niezależnie, czy ubiegamy się o kredyt inwestycyjny, czy obrotowy, adekwatna zdolność kredytowa jest w tym przypadku niezbędna. Na pozytywną zdolność kredytową wpływa przede wszystkim:
- terminowa regulacja posiadanych zobowiązań;
- odpowiednio wysokie przychody działalności gospodarczej;
- brak przeterminowanych zobowiązań i zadłużeń;
- inne spłacone kredyty bankowe.
Niezbędna dokumentacja
W przypadku chęci zaciągnięcia zarówno kredytu inwestycyjnego, jak i obrotowego, każda instytucja bankowa będzie wymagać dokumentów, takiej jak:
- potwierdzenie nadania numeru REGON;
- zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o nadaniu numeru NIP;
- dokument informujący o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
- wyciąg z konta bankowego firmy – najlepiej z okresu kilku ostatnich miesięcy;
- zaświadczenia z innych instytucji bankowych, jeżeli posiadamy w nich inne kredyty.
Jeżeli ubiegamy się o kredyt inwestycyjny na remont lub zakup nieruchomości przeznaczonej do celów biznesowych, niezbędne może być także przedstawienie bankowi rachunku zysków, strat i kosztów przedsiębiorstwa oraz deklaracje podatkowe z poprzedniego roku kalendarzowego.
Posiadanie wkładu własnego
Za pomocą kredytu inwestycyjnego sfinansować można nawet do 90% wartości inwestycji. Wkład własny może stanowić środki zgromadzone na kontach oszczędnościowych lub pochodzić z posiadanych aktywów. Wysokość wkładu własnego w większości przypadków musi stanowić od 20 do około 30 procent kwoty konkretnej inwestycji.
O czym warto pamiętać przed zaciągnięciem kredytu inwestycyjnego?
Dodatkowe koszty
Należy zdawać sobie sprawę, że kredyty inwestycyjne dla firm, jak i inne produkty finansowe, obarczone są dodatkowymi kosztami, które znacząco wpływają na ostateczną wysokość długu, który musimy oddać do banku. Podstawowym kosztem dodatkowym jest oprocentowanie kredytu. To procent od kwoty zobowiązania wyrażany w stosunku rocznym. Oprocentowanie stanowi dla banku zysk za udzielenie konkretnego finansowania, jednak dla przedsiębiorcy może ono stanowić duże obciążenie w przypadku spłaty kredytu.
Kolejnym kosztem, z którym należy się liczyć, jest prowizja. Stanowi ona rodzaj opłaty za przyznanie kredytu i wymaga pokrycia wraz z otrzymaniem środków kredytowych. Prowizja zwykle stanowi niewielki procent od faktycznej kwoty zaciągniętego długu.
Oprócz oprocentowania i prowizji, kredytobiorca może także spotkać się z koniecznością ubezpieczenia swojego kredytu. Choć może się wydawać, że nie jest to wielki koszt, w rzeczywistości drastycznie wpływa na wzrost całkowitych kosztów kredytu.
Ryzyko niewypłacalności
Decyzja o zaciągnięciu kredytu inwestycyjnego zawsze wiąże się z ryzykiem niewypłacalności. Nawet jeśli Twoja firma generuje obecnie wysokie przychody, które umożliwią Ci bezproblemową regulację rat kredytowych, nie wiesz, czy w przyszłości nie będziesz mierzyć się z problemami finansowymi. Dlatego przed faktycznym zaciągnięciem kredytu na potrzeby Twojej firmy, rozważ, czy ewentualne problemy finansowe nie uniemożliwią ci spłaty takiego zobowiązania.
Kredyt dla firm, zarówno inwestycyjny, jak i obrotowy, może stanowić skuteczne rozwiązanie umożliwiające rozwój prowadzonej działalności gospodarczej, jednak wymaga ówczesnego zweryfikowania, czy jego zaciągnięcie faktycznie będzie korzystne w przypadku naszej firmy.
Zalety i potencjalne wady kredytów obrotowych
Utrzymanie płynności finansowej firmy
Główną zaletą kredytów obrotowych jest utrzymanie płynności finansowej w firmie. Taka forma wsparcia umożliwia skuteczne reagowanie w sytuacjach nieplanowanych wydatków, konieczności rozliczeń z kontrahentami i zapewniania płynności finansowej przedsiębiorstwa. Kredyt obrotowy zwiększa również szanse na sfinalizowanie większych inwestycji, które mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój prowadzonej działalności gospodarczej.
Pokusa notorycznego zadłużania
Choć kredyt obrotowy to niezwykle korzystne rozwiązanie dla współczesnych przedsiębiorców, nieodpowiednio zarządzany może być źródłem problemów finansowych. Łatwy dostęp do gotówki często skutkuje podejmowaniem odważniejszych decyzji finansowych, które nie zawsze mogą wpływać na poprawę rentowności firmy, a w konsekwencji – prowadzić do pojawienia się długów.
Jak spłacić długi przedsiębiorstwa?
Nie wiesz, jak spłacić zaciągnięte kredyty? Już teraz skorzystaj z pomocy profesjonalnych firm oddłużających, takich jak Biliti. Nasi doradcy są w stanie znaleźć przyczynę Twoich problemów finansowych i zaproponować najskuteczniejsze rozwiązania spłaty. Kredyt konsolidacyjny dla firm to jedna z najpopularniejszych opcji na spłatę problematycznych zobowiązań i odzyskanie finansowej stabilności.
Konsolidacja jako sposób
Właściciele firm, którzy doświadczają trudności ze spłatą posiadanych zobowiązań, mogą zdecydować się na ich skonsolidowanie. Konsolidacja długów to proces polegający na połączeniu wszystkich długów w jedną ratę kredytową. Wraz z konsolidacją okres spłaty długów ulega wydłużeniu, a co za tym idzie – miesięczna rata kredytowa jest łatwiejsza do uregulowania.
Współpraca z Biliti to rozwiązanie nie tylko dla firm, których sytuacja finansowa nie należy do najlepszych, ale też tych, które nie mają czasu na kontakt z wieloma instytucjami finansowymi. Po zdecydowaniu się na skonsolidowanie posiadanych długów, nasz doradca staje się Twoim pełnomocnikiem, który kontaktuje się bankami i firmami pożyczkowymi, informując ich wówczas o rozpoczęciu procesu konsolidacji.
Kredyt inwestycyjny czy obrotowy – Którą opcję wybrać dla naszej firmy?
Kredyt inwestycyjny może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców, którzy chcą zrealizować kosztowną inwestycję w celu poprawy rentowności firmy i uzyskiwania wyższych przychodów w przyszłości. Można go więc wykorzystać na zakup lub rozbudowę nieruchomości firmowej, zakup innowacyjnych maszyn czy też poszerzenie zakresu usług działalności. Jednak decyzja o zaciągnięciu takiego zobowiązania powinna być dokładnie przemyślana.
Natomiast kredyt obrotowy to produkt skierowany do firm, które potrzebują jedynie niewielkiego wsparcia w celu utrzymania płynności finansowej. Środki z takich finansowań mogą pokryć koszty wynikające z wynajmu lokalu usługowego, zakupu towaru lub wypłaty wynagrodzeń dla pracowników. Wówczas kredyt obrotowy staje się narzędziem dla przedsiębiorców, którzy chcą posiadać zabezpieczenia na nieplanowane wydatki i aktualne wyzwania rynkowe.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań