Zastanawiając się, jakie kroki podjąć, aby wyjść na prostą trzeba przemyśleć kwestię oszczędzania, wziąć pod uwagę obniżenie kosztów prowadzenia działalności, a także rozważyć wzięcie kredytu. Przeczytaj i sprawdź, co jeszcze można zrobić, aby poprawić kondycję finansową swojego przedsiębiorstwa.

Zdarza się, że sytuacja finansowa firmy przypomina sinusoidę. Raz jest lepiej, raz gorzej. Na trudniejsze czasy dobrze jest się przygotować. Trzeba pamiętać jednak, że straty finansowe nie zawsze muszą oznaczać upadek firmy. Aby tak się nie stało, należy wyciągnąć wnioski i odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki naprawcze. Jakie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Obniżenie kosztów firmy!

Gdy sytuacja finansowa w przedsiębiorstwie jest trudna, należałoby zastanowić się, czy nie można obniżyć kosztów działania firmy poprzez:

  • Zbadanie ryneku i sprawdzenie, czy nie ma na nim nowych, bardziej konkurencyjnych dostawców (surowców, materiałów, usług, z których korzystamy)
  • Negocjowanie cen, uzyskanie zniżek, rabatów u dostawców towarów i usług, m.in. firmy kurierskiej, operatora usługi mailingowej
  • Rozważenie wypożyczenie potrzebnego sprzętu z wypożyczalni (jeśli potrzebny jest tylko na jakiś czas), aby nie ponosić wysokich kosztów
  • Zlecenie wykonania usługi (jeśli jest potrzeba korzystanie z niej raz na jakiś czas), zamiast zatrudniać etatowego pracownika 
  • Sprawdzenie, jakie koszty firmowe można zamortyzować, obniży to należny podatek (więcej na ten temat piszemy w artykule: Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy).

Obszary, w których nie warto oszczędzać to:

  • Pracownicy – dobrze opłacani i doceniani bardziej się angażują i lepiej wykonują swoją pracę
  • Rozwój (osobisty i pracowników) – przekłada się wprost proporcjonalnie na jakość świadczonych usług i poprawę sytuacji firmy
  • Dobrej jakość sprzęt, narzędzia, urządzenia, materiały, surowce – generują koszty, ale w dłuższej perspektywie przynoszą wiele korzyści w tym dochód dla firmy.

Dobrym sposobem na szukanie oszczędności jest stworzenie tzw. raportu ponoszonych wydatków i wysłanie zapytań do usługodawców o możliwość obniżenia ceny.

Przemyślenie decyzji o zmianie branży

Jeśli przyczyną trudnej sytuacji finansowej jest słaba koniunktura w branży, trzeba rozważyć jej zmianę. Należy pomyśleć, w którym kierunku warto się rozwijać, sprawdzić trendy na rynku i odpowiedzieć sobie na pytanie, jaką wiedzą i zasobami dysponuję, a w jakich obszarach potrzebuję się rozwinąć.

Kolejne kroki to przygotowanie strategii działania, wyznaczenie jasnych, realnych celów z terminem realizacji i określenie sposobów ich osiągnięcia.

Rozważ zmianę branży

Jeśli przyczyną trudnej sytuacji finansowej jest słaba koniunktura w branży, rozważmy jej zmianę. Zastanówmy się, w którym kierunku warto się rozwijać, sprawdźmy trendy na rynku i odpowiedzmy sobie na pytanie, jaką wiedzą i zasobami dysponujemy, a w jakich obszarach potrzebujemy się rozwinąć.

Kolejne kroki to przygotowanie strategii działania, wyznaczenie jasnych, realnych celów z terminem realizacji i określenie sposobów ich osiągnięcia.

Kredyt z banku lub kredyt pozabankowy

Kredyt z banku lub instytucji pozabankowej to kolejne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy. Można go zaciągnąć na:

  • zakup niezbędnego sprzętu, surowców, materiałów
  • inwestycje w nowe technologie
  • bieżące koszty utrzymania firmy
  • zatrudnienie pracowników.

Inwestując w rozwój i nowe technologie stajemy się bardziej konkurencyjni na rynku, przyspieszamy rozwój firmy, co z kolei zwiększa dochód przedsiębiorstwa, umożliwiając szybką spłatę zaciągniętego kredytu gotówkowego.

Dobrym rozwiązaniem jest również leasing sprzętu czy pojazdów. Więcej na temat kredytów dla firm piszemy w artykule: Jak rozwinąć firmę dzięki finansowaniu zewnętrznemu.

Jeśli natomiast mamy kilka kredytów firmowych, rozważmy ich konsolidację. Kredyt konsolidacyjny firmowy to połączenie istniejących zobowiązań finansowych wobec banku w jeden duży kredyt o mniejszej racie. Pozwoli to unormować sytuację finansową firmy. Przeczytaj również: Czy warto skorzystać z konsolidacji dla firm?.

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców

Zastanawiając się, jaki kredyt gotówkowy wybrać i w którym banku najlepiej go zaciągnąć? Pomocne może okazać się wsparcie doświadczonego doradcy kredytowego. Jest on na bieżąco z ofertami i promocjami banków. Pomożemy wybrać najlepszy kredyt gotówkowy dostępny na rynku i wesprzemy w wypełnieniu niezbędnych dokumentów.

Przeczytaj także: Kredyt u doradcy czy w banku?

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy