Konto oszczędnościowe Twojej firmy jest puste? Podpowiadamy, co dalej!

Konto oszczędnościowe Twojej firmy jest puste? Zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, aby wyjść na prostą? Przeczytaj i sprawdź, co możesz zrobić, aby poprawić kondycję finansową swojego przedsiębiorstwa.

Zdarza się, że sytuacja finansowa firmy przypomina sinusoidę. Raz jest lepiej, raz gorzej. Na trudniejsze czasy dobrze jest się przygotować. Pamiętajmy jednak, że straty finansowe nie zawsze muszą oznaczać upadek firmy. Aby tak się nie stało, należy wyciągnąć wnioski i odpowiednio wcześnie podjąć właściwe kroki naprawcze. Jakie? Podpowiadamy w poniższym artykule.

Obniż koszty firmy!

Gdy sytuacja finansowa w przedsiębiorstwie jest trudna, zastanówmy się, czy nie możemy obniżyć kosztów działania firmy:

 • Zbadajmy rynek i sprawdźmy, czy nie ma na nim nowych, bardziej konkurencyjnych dostawców (surowców, materiałów, usług, z których korzystamy)
 • Negocjujmy ceny, spróbujmy uzyskać zniżki, rabaty u dostawców towarów i usług, m.in. firmy kurierskiej, operatora usługi mailingowej
 • Rozważmy wypożyczenie potrzebnego sprzętu z wypożyczalni (jeśli potrzebujemy go tylko na jakiś czas), aby nie ponosić wysokich kosztów
 • Zastanówmy się nad zleceniem usługi na zewnątrz (jeśli potrzebujemy korzystać z niej raz na jakiś czas), zamiast zatrudniać etatowego pracownika
 • Sprawdźmy, jakie koszty firmowe możemy zamortyzować, obniży to należny podatek (więcej na ten temat piszemy w artykule: Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy).

Obszary, w których nie warto oszczędzać to:

 • Pracownicy – dobrze opłacani i doceniani bardziej się angażują i lepiej wykonują swoją pracę
 • Rozwój (osobisty i pracowników) – przekłada się wprost proporcjonalnie na jakość świadczonych usług i poprawę sytuacji firmy
 • Dobrej jakość sprzęt, narzędzia, urządzenia, materiały, surowce – generują koszty, ale w dłuższej perspektywie przynoszą wiele korzyści w tym dochód dla firmy.

Dobrym sposobem na szukanie oszczędności jest stworzenie tzw. raportu ponoszonych wydatków i wysłanie zapytań do usługodawców o możliwość obniżenia ceny.

Rozważ zmianę branży

Jeśli przyczyną trudnej sytuacji finansowej jest słaba koniunktura w branży, rozważmy jej zmianę. Zastanówmy się, w którym kierunku warto się rozwijać, sprawdźmy trendy na rynku i odpowiedzmy sobie na pytanie, jaką wiedzą i zasobami dysponujemy, a w jakich obszarach potrzebujemy się rozwinąć.

Kolejne kroki to przygotowanie strategii działania, wyznaczenie jasnych, realnych celów z terminem realizacji i określenie sposobów ich osiągnięcia.

Kredyt z banku lub instytucji pozabankowej

Kredyt z banku (lub instytucji pozabankowej) to kolejne rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy. Możemy go zaciągnąć na:

 • zakup niezbędnego sprzętu, surowców, materiałów
 • inwestycje w nowe technologie
 • bieżące koszty utrzymania firmy
 • zatrudnienie pracowników.

Inwestując w rozwój i nowe technologie stajemy się bardziej konkurencyjni na rynku, przyspieszamy rozwój firmy, co z kolei zwiększa dochód przedsiębiorstwa, umożliwiając szybką spłatę zaciągniętego kredytu gotówkowego.

Dobrym rozwiązaniem jest również leasing sprzętu czy pojazdów. Więcej na temat kredytów dla firm piszemy w artykule: Jak rozwinąć firmę dzięki finansowaniu zewnętrznemu.

Jeśli natomiast mamy kilka kredytów firmowych, rozważmy ich konsolidację. Firmowy kredyt konsolidacyjny to połączenie istniejących zobowiązań finansowych wobec banku w jeden duży kredyt o mniejszej racie. Pozwoli to unormować sytuację finansową firmy. Przeczytaj również: Firmowy kredyt konsolidacyjny – gdy Twoja firma ma kilka kredytów.

Wsparcie finansowe dla przedsiębiorców

Zastanawiasz się, jaki kredyt gotówkowy wybrać i w którym banku najlepiej go zaciągnąć? Przerażają Cię formalności z nim związane? Skorzystaj ze wsparcia doświadczonego doradcy kredytowego. Jest on na bieżąco z ofertami i promocjami banków. Pomoże Ci wybrać najlepszy kredyt gotówkowy dostępny na rynku i wesprze w wypełnieniu niezbędnych dokumentów. Zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą tutaj.

Podobne wpisy

24 lutego 2020

Kto to jest rentier?

Dodaj komentarz