Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej – wszystko co musisz wiedzieć

Zaktualizowano:

Kupno działki budowalnej to nierzadko jeden z pierwszych kroków, jaki musi wykonać osoba, która chce zrealizować swoje marzenie o własnym domu. Stały wzrost cen sprawia, że nie każdy może pozwolić sobie na zakup działki budowalnej z własnych środków finansowych. Z artykułu dowiesz się, czym charakteryzuje kredyt hipoteczny na zakup działki budowalnej i jak wygląda proces aplikacji oraz jakie warunki należy spełnić, aby uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czym jest kredyt hipoteczny na działkę budowlaną?

Definicja kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny to długoterminowy produkt finansowy, który charakteryzuje się koniecznością ustanowienia hipoteki na nieruchomości, a za jego pomocą można sfinansować np.:

  • zakup działki budowalnej;
  • budowę domu;
  • remont mieszkania lub domu;
  • zakup mieszkania lub domu.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy – czy to to samo? Sprawdź czym się różnią

Kredyt mieszkaniowy to typowy kredyt, który można przeznaczyć na zakup mieszkania, domu tudzież garażu. Musisz mieć na uwadze, że kredyt mieszkaniowy jest zawsze kredytem hipotecznym, gdyż banki nie przyznają takiego finansowania, bez wpisu na hipotece (jest to zrozumiałe, zobowiązanie jest udzielane na dużą kwotę oraz na długi okres czasu, a bez takiego warunku, wiązałoby się to z ogromnym ryzykiem). Kredyt mieszkaniowy jest po prostu rodzajem kredytu hipotecznego, z kolei sam kredyt hipoteczny ma nieco szersze zastosowanie.

Informacja

Komentarz

Kredyt mieszkaniowy zawsze jest kredytem hipotecznym, a kredyt hipoteczny może być nie tylko mieszkaniowy

Dlaczego warto zakupić działkę budowalną?

Zakup działki budowalnej nie tylko zbliży Cię do realizacji marzenia o własnym domu, ale i może posłużyć jako inwestycja w przyszłość. Działka budowlana to aktywo gruntowe, które może posłużyć Ci do pomnożenia swojego kapitału.

Jak uzyskać kredyt hipoteczny na działkę?

Wymagania banków

Jeżeli chcesz ubiegać się o kredyt hipoteczny na zakup działki budowalnej, musisz spełnić określone warunki, są to między innymi:

  • Odpowiedni wiek. Kredytobiorca z chwilą spłaty ostatniej raty, nie powinien mieć więcej niż 70-75 lat.
  • Odpowiednia zdolność kredytowa. Jeżeli posiadasz już inne zobowiązania finansowe to warto, abyś je spłacił częściowo lub jeżeli to możliwe – w całości. Ponadto rozważ zmniejszenie limitów na kartach kredytowych lub zupełne pozbycie się ich.
  • Odpowiednia historia kredytowa. Jeżeli w przeszłości zdarzyły Ci się potknięcia finansowe, w postaci opóźnień w spłatach swoich długów, musisz wiedzieć, że uzyskanie kredytu hipotecznego na zakup działki, będzie wówczas znacząco utrudnione.
  • Stabilne i dobre źródło dochodowe. Bez odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, bank nie przyzna Ci środków finansowych. Oczywiście najlepiej jeżeli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, jednakże umowa zlecenie czy prowadzenie własnej działalności gospodarczej to także podstawa dla banku, aby rozważyć Twój wniosek pozytywnie. Pamiętaj jednak, że w takiej sytuacji bank będzie bardziej skrupulatny w analizie Twojej sytuacji finansowej.
  • Posiadanie wkładu własnego. Minimalnie powinien on wynieść 20 procent wartości danej nieruchomości, niekiedy jednak banki przystają na to, aby jego próg został zmniejszony do 10 procent. W takiej sytuacji wymagają one, aby kredytobiorca wykupił ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.

Dokumenty do kredytu hipotecznego na kupno działki budowlanej

Ubiegając się o kredyt hipoteczny na zakup działki budowalnej, musisz przedstawić nie tylko sam wniosek kredytowy, ale i szereg dokumentów. Można podzielić je na 3 grupy, są to:

  • dokumenty osobiste, które potwierdzą Twoją tożsamość;
  • dokumenty finansowe, które potwierdzą Twoje dochody;
  • dokumenty odnoszące się do nieruchomości gruntowej, jaką chcesz nabyć.

Poniżej przykładowa lista dokumentów, dla wymienionych przez nas kategorii:

Dokumenty osobiste:

  • formularz z danymi osobowymi;
  • dowód osobisty;
  • skrócony odpis aktu małżeństwa (jeżeli dotyczy);
  • dokument, który potwierdza rozdzielność majątkową (jeżeli dotyczy);
  • dokumenty potwierdzające rozwód lub separację (jeżeli dotyczy).

Dokumenty finansowe:

  • zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach;
  • zaświadczenie o zatrudnieniu od pracodawcy;
  • wyciąg z konta bankowego;
  • PIT za ostatni rok;
  • zaświadczenie z ZUS o wypłacanym świadczeniu rentowym lub emerytalnym (jeżeli dotyczy).

Dokumenty odnoszące się do nieruchomości gruntowej:

  • numer księgi wieczystej działki;
  • akt własności działki;
  • wypis z ewidencji gruntów;
  • wypis z aktualnego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego potwierdzający, że teren jest przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.

Jak wziąć kredyt hipoteczny na działkę budowlaną krok po kroku?

Proces aplikacji

Po przygotowaniu odpowiednich dokumentów możesz przystąpić do złożenia wniosku kredytowego. Poniżej przykładowa procedura krok po kroku:

Krok 1: Znajdź i wybierz ofertę kredytu hipotecznego na zakup działki budowalnej. Dobrym narzędziem jest kalkulator kredytu hipotecznego, który pozwoli Ci oszacować, ile może wynieść miesięczna rata Twojego zobowiązania.

Krok 2: Upewnij się, czy posiadasz wystarczającą wysokość wkładu własnego.

Krok 3: Złóż wniosek o kredyt hipoteczny na zakup działki budowalnej wraz z całą dokumentacją.

Krok 4: Poczekaj na decyzję kredytową.

Krok 5: Sfinalizuj zakup działki za pomocą środków, które otrzymasz.

Co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Koszty związane z kredytem hipotecznym na zakup działki budowalnej

Kiedy starasz się o kredyt hipoteczny, to nie tylko musisz zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie, ale i nas szereg pozostałych opłat. To na przykład:

  • Wycena nieruchomości gruntowej. Rzeczoznawca majątkowy musi sporządzić tzw. operat szacunkowy, w celu określenia wartości działki budowanej. Wycena jest ważna, gdyż to na jej podstawie określa się wartość zabezpieczenia kredytu hipotecznego.
  • Sporządzenie aktu notarialnego. Zakup działki budowalnej nie może odbyć się bez notariusza, a przygotowanie aktu notarialnego jest koniecznością. Jeżeli chodzi o koszt takiej usługi, to jest on ustalany indywidualnie, przez kancelarię.
  • Wpis do hipoteki. Ustanowienie hipoteki jest warunkiem niezbędnym do tego, aby bank przyznał Ci kredyt hipoteczny na zakup działki budowalnej. Wpis do księgi wieczystej, wiąże się z opłatą sądową w wysokości około 200 złotych. Doliczyć do tego należy podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 19 złotych i cenę, jaką będziesz musiał zapłacić notariuszowi, za przeprowadzenie procedury.
  • Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym. Może być to na przykład ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego w sytuacji kiedy kredytobiorca nie uzbierał wystarczająco wysokiego wkładu. Innymi przykładami są: ubezpieczenia od zdarzeń losowych czy ubezpieczenie na życie, wymagane zwłaszcza w przypadku osób, które decydują się „zaciągnąć kredyt hipoteczny tylko na siebie” (chodzi tu o możliwą utratę pracy czy na przykład chorobę). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że zakup poszczególnych ubezpieczeń, może wiązać się z uzyskaniem przez Ciebie lepszych warunków kredytowych, na przykład w postaci niższego oprocentowania. Pamiętaj jednak, że nie musisz korzystać z ubezpieczenia, które zaproponował Ci bank, możesz znaleźć je we własnym zakresie.
  • Prowizja bankowa na przykład z tytułu udzielenia kredytu hipotecznego.

Porady praktyczne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

Zakup działki budowlanej z myślą o tym, aby wybudować na niej dom, to jeden z pierwszych etapów realizacji marzenia wielu osób. Musisz pamiętać, że wybór lokalizacji wpływa nie tylko na Twój komfort, ale determinuje także to w jaki sposób będzie przebiegać cały proces budowy domu, ale to nie jedyny aspekt, który musisz uwzględnić. Poniżej kilka kwestii, o których trzeba pamiętać, wybierając daną działkę budowlaną.

  • Status prawny działki. Przed zakupem konkretnej nieruchomości gruntowej, upewnij się, jaki posiada ona charakter. W Polsce można wyróżnić przede wszystkim działki budowalne, leśne, rolne czy rekreacyjne. Każda z działek ma inne przeznaczenie, a co za tym idzie, jeżeli planujesz budowę domu, to musisz zakupić typową działkę budowalną. Istnieje oczywiście możliwość przekształcenia gruntów rolnych w działkę przeznaczoną na budowę, ale proces ten jest żmudny i nie zawsze zakończy się on powodzeniem.Upewnij się, że działka budowalna, którą zamierzasz kupić, nie jest zadłużona. Pamiętaj, że nabywając zadłużony grunt, „zyskujesz i hipotekę”, która na nim ciąży. Chcąc mieć pewność, jaki jest status prawny, uzyskaj dostęp do Ksiąg Wieczystych.
  • Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jest to kolejny ważny czynnik, którego nie możesz pominąć. Dzięki Miejscowemu Planowi Zagospodarowania Przestrzennego dowiesz się co na danym terenie się znajduje. Z pozoru może wydawać Ci się, że wybrana przez Ciebie działka ma dostęp do drogi czy mediów, ale w rzeczywistości, w planach gminnych, może być ona terenem, który jest całkiem wyłączony z zabudowy jednorodzinnej.Co więcej, może okazać się, że nie będziesz mógł wznieść budynku na tym terenie, chociażby dlatego, że znajdują się tam wykopaliska (np. ludzkie szczątki).
  • Kąt nachylenia działki oraz ukształtowanie terenu. Mowa tutaj nie tylko o nierównościach w podłożu, ale i kwestiach związanych na przykład z nasłonecznieniem działki, dom na niej wybudowany będzie dużo bardziej energooszczędny. Z drugiej strony, zwróć uwagę na możliwą wilgoć (miej na względzie, że niekiedy sprzedawcy wystawiają swoje grunty na sprzedaż w okresie letnim, gdzie trudniej rozeznać czy teren będzie podmokły zimą). Istotny jest także kąt nachylenia, jeżeli jest zbyt duży, być może będziesz musiał dostosować projekt domu w sposób indywidualny.
  • Badanie gruntu. Jeżeli stoisz przed zakupem działki budowalnej, upewnij się, że nie jest ona skażona. Warto, abyś wykonał badania w tym kierunku.

Podsumowanie

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie finansowe, które umożliwia na przykład zakup działki budowalnej, domu, mieszkania lub wykonanie remontu. Wiąże się on ze spełnieniem określonym wymogów, a jest to między innymi odpowiednia zdolność kredytowa, stosunkowo wysokie i stabilne dochody oraz nienaganna historia kredytowa. Proces uzyskania kredytu hipotecznego jest złożony i wymaga przedstawienia szeregu dokumentów odnoszących się do Twojej sytuacji finansowej, związanych z nieruchomością oraz potwierdzających Twoją tożsamość.

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej może służyć nie tylko temu, aby zakupić ziemię celem postawienia sobie na niej domu, ale i po to, aby inwestować. Przed zakupem działki upewnij się, jaki jest jej stan prawny, jaka jest jakość gruntu oraz jak prezentuje się ukształtowanie terenu.

Dowiedz się więcej

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

5/5 - (1 vote)