Zaktualizowano:
Zaświadczenie o dochodach to dokument, który wystawiany jest przez urząd skarbowy. Zarówno drogą elektroniczną, bądź też w bezpośrednio w instytucji lub drogą pocztową. Można uczynić to, także przy pomocy pełnomocnika (wcześniej należy dać komuś pisemne pełnomocnictwo). Zaświadczenie jest wystawiane za poprzedni rok podatkowy. Zaświadczenie o dochodach może uzyskać podatnik podatku dochodowego. Wniosek o zaświadczeniu o dochodach, można złożyć dopiero po zeznaniu podatkowym. Zaświadczenie tego typu może być potrzebne podczas zawierania umów o charakterze finansowym.
Cel zaświadczenia
Zaświadczenie o dochodach jest konieczne w sytuacji kiedy dana osoba chce starać się na przykład o kredyt, ale nie tylko. Oto kilka przykładowych sytuacji:
- staranie się o kredyt hipoteczny;
- zaciągniecie kredytu;
- skorzystanie z leasingu;
- umowa ratalna dotycząca spłaty zaległości z w ZUS;
- ubieganie o alimenty bądź zmianę ich wysokości;
- podżyrowanie zobowiązania drugiej osobie;
- zaświadczenie jest potrzebne, przy niektórych umowach biznesowych B2B;
- rozliczenie dotacji z Unii Europejskiej;
- uzyskanie stypendium socjalnego.
Sprawdź: Jak uzyskać pożyczkę bez zaświadczeń o dochodach?
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Z artykułu dowiesz się:
Jak uzyskać zaświadczenie o dochodach?
Kto może je wydać?
Zaświadczenie o dochodach wystawiane jest przez urząd skarbowy. Złożenie wniosku może odbyć się online jak i bezpośrednio w siedzibie bądź poprzez Pocztę Polską. Wniosek tego typu składa się bezpośrednio u naczelnika urzędu skarbowego.
Jakie dokumenty są potrzebne?
Dokumenty jakie są potrzebne w celu uzyskania zaświadczenia o dochodach to między innymi:
- wniosek – możesz złożyć go za pomocą serwisu e- Urząd, e- PUAP (jest to bezpłatne) bądź drogą pocztową lub w siedzibie instytucji (wówczas kosztuje to 17 złotych).
- dowód wpłaty za uzyskanie wniosku;
- pełnomocnictwo – jeżeli mamy takie życzenie.
Procedura krok po kroku
Chcąc ubiegać się o zaświadczenie o zarobkach należy wypełnić wniosek i złożyć go za pomocą:
- serwisu e – Urzędu;
- e – PUP;
- droga pocztową;
- osobiście.
Można wykonać to w dowolnym momencie. Oficjalny czas oczekiwania na zaświadczenie to około 7 dni. W praktyce, można uzyskać je znacznie wcześniej. Zwłaszcza jeżeli udamy się bezpośrednio do urzędu. Wówczas możemy odebrać to zaświadczenie od razu po złożeniu wniosku.
Kiedy zaświadczenie jest potrzebne?
Przykłady sytuacji
- Kredyt hipoteczny
Osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny muszą dołączyć do wniosku kredytowego zaświadczenie o dochodach. Jeżeli dany pracownik otrzymuje wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę bądź też umowę cywilno – prawną, może on pobrać zaświadczenie o zatrudnieniu ze strony banku i poprosić o wypełnienie formularza pracodawcę. Bank może wówczas wymagać przedstawienia wyciągu z konta bądź deklaracji PIT – 37.
To może Cię zainteresować: Jak uzyskać kredyt bez zaświadczeń?
- Wynajem mieszkania
Wynajmujący mieszkanie, może prosić wynajmującego o zaświadczenie o dochodach. Praktyka ta pozwala na zachowanie większej stabilizacji finansowej i komfortu psychicznego osoby wynajmującej. Posiadając zaświadczenie tego typu wynajmujący może ocenić czy dany najemca będzie wypłacalny czy też nie.
- Uzyskanie stypendium
Zaświadczenie o zarobkach jest niezbędne nie tylko w przypadku podpisywania umów finansowych, ale i podczas chęci uzyskania wsparcia finansowego. Na przykład jeżeli chodzi o stypendium socjalne. Student, aby uzyskać świadczenie, musi złożyć potrzebne dokumenty – w tym zaświadczenie o dochodach – aby wykazać, że znajduje się on w trudnej sytuacji materialnej.
Często zadawane pytania
Zaświadczenie o dochodach zawsze dotyczy poprzedniego roku podatkowego. Zatem jest ono odnawiane co roku. Wniosek o zaświadczeniach można uzyskać po złożeniu zeznania podatkowego. Zaświadczenie o dochodach można uzyskać zarówno online, drogą pocztową bądź bezpośrednio w placówce. Zaświadczenie tego typu można wygenerować bezpłatnie na stronie e – Urząd Skarbowy, poprzez Profil Zaufany.
Podsumowanie
Zaświadczenie o dochodach jest wydawane za poprzedni rok podatkowy. Można uzyskać online bądź bezpośrednio w urzędzie. Innym wariantem jest przesłanie wniosku drogą pocztową. Oficjalny czas oczekiwania na zaświadczenie to 7 dni, ale w praktyce można uzyskać je dużo szybciej. Zaświadczenie o dochodach jest bezpłatne, o ile uzyskamy je drogą elektroniczną. W formie papierowej kosztuje 17 złotych. Wniosek możemy złożyć samodzielnie lub poprzez pełnomocnika, po wcześniejszych przekazaniu mu pełnomocnictwa.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań