Założenie działalności gospodarczej wbrew pozorom nie jest trudne. Wszystko zaczyna się od pomysłu, następnie przeanalizowania rynku i zbadania konkurencji. Przeczytaj i sprawdź jakie kolejne kroki należy podjąć, aby przygotować się do bycia przedsiębiorcą.
Przetrwanie na konkurencyjnym rynku to dużo większe wyzwanie niż otwarcie firmy. Liczba nowo powstających firm nieustannie rośnie (każdego dnia w Polsce powstaje ich około 1000*). Jak wynika z danych GUS w III kwartale 2022r. liczba upadłości przedsiębiorstw zmniejszyła się o 12,7% w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Jest dobrze, ale może być jeszcze lepiej.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Coraz więcej osób marzy o odejściu z etatu i pracy na własny rachunek. Zanim jednak zdecydujesz się na otwarcie firmy, dobrze jest przemyśleć kilka kwestii, aby mieć pewność, że podejmujesz właściwą decyzję.
Do odniesienia sukcesu w branży z pewnością potrzebne są jak już wspomnieliśmy badania rynku, dobra strategia przedsiębiorstwa i plan rozwoju, czas oraz… pieniądze. Bez tych ostatnich trudno o nowoczesny i dobry sprzęt, maszyny, niezbędne pojazdy, najnowsze technologie czy wykwalifikowaną kadrę. Sprawdź Dotacja a kredyt – Co wybrać?
Po pierwsze – Skonkretyzuj swój pomysł
Każdy biznes zaczyna się od pomysłu. Może być on innowacyjny, niszowy lub wyróżniać się wśród istniejącej konkurencji nietypowymi rozwiązaniami czy podejściem do klientów. W budowaniu własnej firmy z pewnością pomoże Ci doświadczenie w branży, np. nabyte u wcześniejszego pracodawcy. Mając odpowiednie umiejętności, znając rynek łatwiej zdobywać klientów, sprzedawać i radzić sobie w trudnych sytuacjach.
Po drugie – Przeprowadź badanie rynku
Zanim założysz firmę, zbadaj rynek. Przeanalizuj zapotrzebowanie i zbyt na oferowane towary/usługi. Prześledź, jak zmieniały się trendy i ceny w branży w ciągu ostatnich lat. Jednym z etapów badania rynku jest również badanie konkurencji. Sprawdź, czy istnieją firmy o podobnych profilach w Twojej okolicy.
Jeśli planujesz działać na terenie całego kraju, poszukaj również tych funkcjonujących w innych rejonach. Przyjrzyj się działaniom konkurencji, strategii marketingowej, stosowanym formom sprzedaży. Zastanów się, co możesz zrobić lepiej, inaczej, aby zdobyć klientów.
Po trzecie – Stwórz strategię rozwoju firmy
Strategia rozwoju firmy to plan działania polegający na określeniu głównych założeń, celów strategicznych, metod ich osiągnięcia, środków potrzebnych do ich realizacji i harmonogramu działań w kilkuletniej perspektywie czasowej. Powinna ona uwzględniać m.in.:
- Określenie głównych, długofalowych celów firmy;
- Określenie kierunków i obszarów działania;
- Określenie grupy docelowej;
- Określenie środków, za pomocą których zamierzasz realizować cele;
- Określenie oczekiwanych wyników;
- Określenie sposobu kontrolowania działań;
- Określenie strategii działania w obliczu kryzysu.
Po czwarte – Przygotuj plan marketingowy
Myśląc o otwarciu własnej firmy, dobrze jest stworzyć tzw. plan marketingowy. Co to jest plan marketingowy? Jest to plan działania skupiający się na problemach i zadaniach na najbliższy czas, np. rok.
Najważniejsze punkty, które muszą być w nim zawarte to:
- Analiza bieżącej sytuacji
- Strategia działań
- Cele do realizacji
- Budżet
Posiadanie planu marketingowego pomaga efektywnie zarządzać firmą.
Po piąte – Rozdziel finanse firmowe i osobiste
Planując otwarcie firmy, dobrze jest na starcie rozdzielić finanse firmowe od prywatnych i założyć osobne konto firmowe w banku. Pozwoli to utrzymać porządek i mieć je pod kontrolą.
Przygotowując się do rozpoczęcia działalności, nalezy oszacować wydatki, jakie przyjdzie Ci ponieść na starcie. Trzeba uwzględnić w nich koszty takie jak:
- czynsz, media;
- księgowość, podatki;
- wyposażenie biura;
- zakup maszyn, urządzeń, pojazdów, koncesji, towarów lub surowców;
- marketing;
- strona www.
Po siódme – Sprawdź dostępne źródła finansowania firmy
Zakładając firmę, sprawdź możliwości dofinansowania jej rozwoju. Źródłami finansowania mogą być dotacje z Urzędu Pracy, środki z programów unijnych lub kredyty gotówkowe z banku (więcej o rodzajach kredytów dla firm piszemy tutaj).
Jeśli planowany rodzaj działalności wymaga dużych nakładów finansowych, a nie posiadasz wystarczających środków, finansowanie z zewnątrz z pewnością się przyda. Środki na otwarcie firmy mogą być bardzo pomocne. Kredyt gotówkowy pomoże ruszyć z miejsca, szybko rozwinąć firmę i spłacić zaciągnięte zobowiązania. Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej oferty. Wspólnie wyselekcjonujemy odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli Ci zrealizować marzenia o dobrze prosperującym przedsiębiorstwie. Dobra strategia rozwoju przedsiębiorstwa i przeprowadzone badanie rynku zapewni, że będziesz czuł się zdecydowanie bezpieczniej.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań