Zaciągnięcie kredytu hipotecznego to obecnie cel wielu osób, marzących o posiadaniu na własność swoich czterech ścian. Mimo że taki kredyt jest obecnie najpopularniejszą opcją umożliwiającą realizację takiego celu, współczesny rynek finansowy oferuje również kilka alternatywnych rozwiązań. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są inne formy finalizowania zakupu nieruchomości.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Dlaczego kredyt hipoteczny jest tak popularny?

Kredyt hipoteczny to produkt celowy oferowany przez tradycyjne instytucje bankowe. Środki uzyskane w ramach takiego finansowania mogą pokryć koszty wynikające z zakupu domu, mieszkania, nieruchomości komercyjnej, a także zostać wykorzystane na remont. Współczesne kredyty hipoteczne przyznawane są na podstawie aktualnych dochodów osoby ubiegającej się o taką formę wsparcia, jej zdolności kredytowej i wysokości wkładu własnego, co sprawia, że rata takiego kredytu i okres jego spłaty odpowiada faktycznym możliwościom finansowym kredytobiorcy.

Warto wspomnieć, że wiele banków nakłada na swoich klientów obowiązek ubezpieczenia zaciągniętych produktów finansowych. Choć wiąże się to z dodatkowymi kosztami, stanowi skuteczne zabezpieczenie dla kredytobiorcy, który ze względu na losowe sytuacje życiowe, takie jak utrata pracy, choroba czy upadek prowadzonej firmy, nie będzie w stanie pokryć rat takiego kredytu. Wówczas nie musi martwić się o długi spowodowane brakiem możliwości spłaty kredytu, gdyż za ich uregulowanie odpowiedzialny będzie ubezpieczyciel kredytowy, z którym podjęliśmy współpracę.

Można więc powiedzieć, że popularność kredytów hipotecznych uwarunkowana jest nie tylko możliwością otrzymania dodatkowych środków finansowych, ale też transparentnymi warunkami ich uzyskania i kompleksowym zabezpieczeniem w razie jakichkolwiek trudności ze spłatą. Jak już jednak wspomnieliśmy, nie są to jedyne formy finansowania nieruchomości.

Alternatywne opcje umożliwiające zakup mieszkania

Leasing nieruchomości

Leasing nieruchomości to obecnie jedna z coraz częściej wybieranych opcji dla osób zainteresowanych posiadaniem własnej nieruchomości. Leasing nieruchomości w dużej mierze przypomniana wynajem danej nieruchomości na mocy określonych warunków – różnicę stanowi jednak fakt, że w przeciwieństwie do wynajmu, leasingobiorca może ubiegać się o wykup danej nieruchomości na własność.

Decydując się na leasing nieruchomości, właściciel danego obiektu, zwany inaczej leasingodawcą zobowiązuje się udostępnić go leasingobiorcy w zamian za dokonywanie comiesięcznych opłat za jego eksploatację. Cechą charakterystyczną dla leasingu nieruchomości jest możliwość jej wykupu wraz z końcem umowy leasingowej. Jest to więc opcja dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny za zakup nieruchomości.

Proces uzyskiwania leasingu na nieruchomość jest znacznie łatwiejszy, niż ubieganie się o kredyt bankowy, a także, aby go otrzymać, nie trzeba posiadać wkładu własnego ani idealnej zdolności kredytowej. Wszystko jednak zależy od warunków konkretnej umowy leasingowej. Leasing nieruchomości jest dostępy nie tylko dla osób prywatnych planujących zakup mieszkania, ale również dla przedsiębiorców potrzebujących dodatkowej przestrzeni komercyjnej.

Należy jednak zdawać sobie sprawę, że nie każda nieruchomość może zostać objęta leasingiem. Musi ona bowiem wpisywać w minimalne wymagania dotyczące wartości takich nieruchomości. Zwykle za minimalną kwotę nieruchomości, którą można wziąć w leasing, uznaje się minimum 250 000 zł. Wszystko zależy jednak od wymagań danej instytucji finansowej.

Przetargi mieszkaniowe

Inną opcją dla osób marzących o własnych czterech kątach, jest branie udziału w przetargach mieszkaniowych. Takie przetargi umożliwiają nabycie nieruchomości w atrakcyjnej cenie lub lokalizacji i na wyjątkowo klarownych warunkach. Przetargi mieszkaniowe zwykle są konsekwencją zajęcia przez syndyka danej nieruchomości, która w konsekwencji musi zostać spieniężona w celu pokrycia przeterminowanych należności dłużnika.

Nieruchomości biorące udział w przetargach są nieruchomościami pochodzącymi jedynie z rynku wtórnego, co sprawia, że nie zawsze będą one w idealnym stanie lub budownictwie niewymagającym renowacji. Wciąż jednak jest to atrakcyjna alternatywa dla osób poszukujących mieszkania na własność.

Przetargi mieszkaniowe zwykle nie są szeroko ogłaszane, a jedynie odbywają się wewnętrznie i w formie licytacji w spółdzielniach mieszkaniowych, do których przypisana jest dana nieruchomość. Wówczas, aby dowiedzieć się, gdzie organizowane są takie przetargi, warto na bieżąco przeglądać portale internetowe dedykowane właśnie takim przetargom lub nawiązać kontakt z kilkoma okolicznymi spółdzielniami.

Korzystanie z rządowych programów pomocowych

W momencie, gdy kredyt hipoteczny jest dla Ciebie niemożliwy do uzyskania, a inne formy finansowania nieruchomości także są poza Twoim zasięgiem, rozważ skorzystanie z rządowych form wsparcia. Aktualnie na rynku można znaleźć różnego rodzaju formy wsparcia dla osób, które nie mają wystarczających środków na pokrycie wszystkich wydatków wynikających z zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Programy dostępne na rynku umożliwiają zaciągnięcie kredytu na wyjątkowo korzystnych warunkach lub bez konieczności posiadania wkładu własnego, który w przypadku tradycyjnych kredytów hipotecznych wynosi około 20 procent faktycznej kwoty danej nieruchomości.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że warunkiem otrzymania wsparcia od rządu jest spełnienie wymagań dotyczących odpowiedniej wysokości aktualnych dochodów, ilości osób w danym gospodarstwie domowym oraz braku posiadania na własność innych nieruchomości.

Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna kluczowe informacje

Wiele osób zainteresowanych uzyskaniem środków na zakup mieszkania, na pewno spotkało się z pojęciem pożyczki hipotecznej. Choć wielu z nas używa tych pojęć zamiennie, w rzeczywistości są to dwa znacząco różniące się od siebie produkty finansowe.

Cechą wspólną kredytów i pożyczek hipotecznych jest wpis hipoteki stanowiącej zabezpieczenie zakupionej nieruchomości, którą bank może zająć w razie niespłacenia kredytu, a także długoterminowy charakter takich finansowań. Ich główną różnicą jest natomiast przeznaczenie uzyskanych środków. Kredyt hipoteczny może zostać wykorzystany jedynie na zakup, budowę lub remont nieruchomości mieszkaniowej, lub komercyjnej, natomiast pożyczka hipoteczna może zostać wykorzystana na dowolny cel, jednak wymaga zabezpieczenia w postaci hipoteki.

Innymi słowy, pożyczka hipoteczna może pokryć koszty wynikające z zakupu nieruchomości, która zostaje wówczas objęta hipoteką. Takie finansowanie można jednak wykorzystać także na inny cel konsumencki, jednak w tym przypadku wymagane jest zabezpieczenie hipoteką posiadanej już nieruchomości, działki lub innego wartościowego aktywa.

Warto jednak zaznaczyć, że pożyczka hipoteczna zwykle przyznawana jest na mniej korzystnych warunkach niż kredyt hipoteczny, co może wiązać się z trudnościami z regulacją takiego zobowiązania w przyszłości.

Jak spłacić zaciągnięte pożyczki?

Pochopnie zaciągnięte pożyczki często skutkują pojawieniem się trudnych do spłaty długów. Wówczas warto jak najszybciej skorzystać z pomocy firm, takich jak Biliti, aby nasz dług nie stał się niemożliwy do uregulowania. Profesjonalni doradcy finansowi potrafią dogłębnie prześledzić Twoją aktywność finansową i na jej podstawie dobrać najlepsze opcje na spłatę powstałych długów.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na spłatę nagrodzonych zobowiązań, jest konsolidacja długów. To rozwiązanie skierowane do osób prywatnych, jak i firm, które natrafiły na trudności ze spłatą swoich należności. Konsolidacja to proces polegający na wydłużeniu okresu spłaty wszystkich długów oraz połączeniu ich w jedną ratę kredytową. To nie tylko wygodny i łatwy sposób na wyjście z trudnej sytuacji finansowej, ale też krok umożliwiający poprawę zdolności kredytowej, co pozwala na zaciągnięcie finansowań, takich jak kredyt mieszkaniowy w przyszłości.

Kredyt na zakup mieszkania – Co warto zapamiętać?

Najpopularniejszą opcją na sfinansowanie mieszkania jest kredyt hipoteczny. Przyznawany jest on przez tradycyjne banki na wysokie kwoty i korzystnych warunkach spłaty. Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, niezbędne jest jednak posiadanie nienagannej historii kredytowej, wysokich dochodów o stałym charakterze oraz wkładu własnego wynoszącego zwykle 20 procent kwoty interesującej nas nieruchomości.

Alternatywami dla kredytów hipotecznych jest leasing nieruchomości, branie udziału w przetargach mieszkaniowych czy też skorzystanie z rządowych programów pomocy. Warto jednak wiedzieć, że takie opcje często wymagają nieco innego podejścia niż w przypadku ubiegania się o tradycyjny kredyt hipoteczny.

Na rynku, oprócz kredytów hipotecznych dostępne są także opcje, takie jak pożyczka hipoteczna. Choć mogą wydawać się podobne, w rzeczywistości różnią od siebie pod kątem przeznaczenia i warunków spłaty. Niemniej jednak jest to coraz popularniejsza alternatywa dla kredytów hipotecznych na zakup pożądanej nieruchomości.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań