warunki kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny, ze względu na długi czas kredytowania, jest specyficznym produktem bankowym. Udzielenie tego długoterminowego zobowiązania to dla banku spore ryzyko. Dlatego też przed przyznaniem finansowania bank dokładnie sprawdza zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, także na podstawie formy zatrudnienia. Zobacz, jakie wymogi musi spełnić. 

O przyznaniu kredytu hipotecznego decyduje wiele czynników. Ciężko jednoznacznie określić, jakie wymagania należy spełnić, by bezsprzecznie otrzymać finansowanie. Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na kilkadziesiąt lat, dlatego banki bardzo skrupulatnie podchodzą do weryfikacji swoich potencjalnych klientów. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Warunki kredytu hipotecznego

Jest kilka kryteriów, na podstawie których banki oceniają zdolność kredytową swoich klientów. Nie da się ocenić, które z nich są ważniejsze, gdyż wszystkie czynniki oddziałują na siebie wzajemnie, rysując portret potencjalnego kredytobiorcy. 

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego - kryteria:

  • regularność i wysokość wynagrodzenia oraz ich źródło; ważna jest także regularność wpływów na konto 
  • liczba osób na utrzymaniu
  • miesięczne koszty utrzymania - jest to suma wszystkich miesięcznych opłat jak rachunki, koszty utrzymania samochodu itd. 
  • historia kredytowa - regularność i terminowa płatność ubiegłych zobowiązań
  • wiek

Wydawać by się mogło, że o przyznaniu kredytu hipotecznego głównie decyduje wysokość dochodów. Nic bardziej mylnego. Ważny w tym przypadku jest stosunek dochodów do wydatków. Osoba, która dużo zarabia, ale równie dużo wydaje, nie będzie w oczach banku wymarzonym kandydatem. 

Kredyt hipoteczny - minimalny okres zatrudnienia

Umowa o pracę na czas nieokreślony jest w oczach banku najstabilniejszą formą zatrudnienia. Niestety nie każdy może liczyć na taki rodzaj umowy, a przynajmniej nie od razu. Zazwyczaj nowy pracownik początkowo zatrudniany jest na czas próbny, który maksymalnie może trwać do 3 miesięcy. Będąc zatrudnionym na czas próbny, bank nie udzieli nam finansowania. W przypadku umowy na czas próbny nie ma przecież gwarancji jej przedłużenia. 

Myślisz o kredycie hipotecznym? Wyślij formularz!

Minimalny okres zatrudnienia a kredyt hipoteczny

Jak już zostało wspomniane, nie ma jednego czynnika, który wpływa na decyzję banku o przyznaniu finansowania. Minimalny okres zatrudnienia do kredytu nie jest ustawowo określony. W przypadku umowy o pracę na czas nieokreślony wymaganym okresem zatrudnienia są minimum 3 miesiące. 

Umowa na czas określony a kredyt hipoteczny

W przypadku umowy na czas określony podobnie jak w przypadku umowy na czas nieokreślony, minimalny okres zatrudnienia wynosi 3 miesiące. Jednocześnie najlepiej jakby kończyła się nie wcześniej niż za 8 miesięcy. W przypadku umowy zlecenie, dzieło czy jednoosobowej działalności, minimalny czas zatrudnienia może oscylować w granicach 6-12 miesięcy. 

Umowa na czas określony a kredyt - jak zwiększyć zdolność kredytową?

Odpowiedź na pytanie jakie warunki kredytu hipotecznego trzeba spełnić, żeby dostać finansowanie, nie jest jednoznaczna. Istnieje jednak szereg działań mogących poprawić zdolność kredytową. 

Pierwszym z nich jest zdecydowanie przeanalizowanie swoich wydatków i zobowiązań. Warto zastanowić się, które wydatki nadmiernie obciążają nasz budżet, a z których można zrezygnować. W przypadku już zaciągniętych zobowiązań kluczowa będzie terminowość. Mowa tu nie tylko o kredytach, ale także zakupach na raty czy opłatach za mieszkanie lub samochód. 

Osoby, które dotychczas nie korzystały z żadnych form finansowania, mogą zastanowić się nad zbudowaniem swojej historii kredytowej. Pożyczka czy zakup sprzętu spłacane terminowo budują pozytywny profil kredytobiorcy. 

Oświadczenie dla banku o zamiarze kontynuowania zatrudnienia z pracownikiem

Praca na podstawie umowy na czas określony jest mniej stabilną formą. Bank oceniając zdolność kredytową, stara się maksymalnie zminimalizować ryzyko sytuacji, w której klient nie będzie miał jak spłacać swojego długu. W takim przypadku kredytobiorca może poprosić pracodawcę o tzn. przyrzeczenie zatrudnienia. Na jego mocy strony zobowiązują się do dalszej współpracy. Drugą opcją jest podanie o zmianę umowy na czas nieokreślony z powodu kredytu. 

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt na mieszkanie? Co warto zapamiętać?

Zatrudnienie w oparciu o umowę inną niż o pracę na czas nieokreślony nie przekreśla możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Niestety mniej stabilne formy zatrudnienia mogą oznaczać konieczność spełnienia większej ilości wymagań i wyższe koszty. Przed wnioskowaniem o kredyt hipoteczny warto pomyśleć nad poprawą swojego profilu kredytobiorcy.

Zastanawiasz się jak poprawić swoją zdolność kredytową? Pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy