W momencie, gdy przychodzi czas na rozwój prowadzonej firmy, wielu przedsiębiorców staje przed ważną decyzją dotyczącą wyboru odpowiedniego rodzaju pomocy finansowej. Jednymi z często wybieranych opcji, jest kredyt firmowy lub leasing. Kredyt firmowy to finansowanie, które można wykorzystać na różnorodne potrzeby firmy, podczas gdy leasing umożliwia korzystanie z danego sprzętu lub pojazdu bez konieczności jego zakupu. W poniższym artykule znajdziesz wszystkie kluczowe informacje odnośnie kredytów firmowych i leasingów, które pomogą ci podjąć świadomą decyzję o wyborze odpowiedniej dla siebie opcji.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Kredyt firmowy a leasing – Podstawowe informacje
Kredyt firmowy
Kredyt firmowy to grupa produktów finansowych skierowana do właścicieli działalności gospodarczych. Celem takiego kredytu jest uzyskanie środków na rozwój lub utrzymanie płynności finansowej firmy. Środki z takiego kredytu mogą więc służyć na zakup niezbędnych maszyn i urządzeń, poszerzenie działalności przedsiębiorstwa, a także opłaty administracyjne i wypłaty dla pracowników. Kredyty firmowe są udzielane na podstawie aktualnych dochodów i odpowiedniej zdolności kredytowej przedsiębiorcy, co sprawia, że wysokość kredytowania i warunki spłaty odpowiadają faktycznym możliwościom finansowym kredytobiorcy.
Leasing
Leasing natomiast jest formą finansowania konkretnych inwestycji, takich jak pojazdy, specjalistyczne maszyny, sprzęty komputerowe czy też inne narzędzia, których celem jest zapewnienie płynności prowadzonej firmy. Umowa leasingu zawierana jest między przedsiębiorcą a podmiotem udzielającym danego dobra (leasingodawcą). Wówczas przedsiębiorca musi dokonać wykupienia otrzymanego towaru w formie regularnych comiesięcznych rat, których wysokość opisana jest w umowie leasingowej. Po zakończeniu okresu finansowania towar może zostać wykupiony przez przedsiębiorcę na własność, jednak nie jest to obowiązkowe.
Jakie są różnice między kredytem firmowym a leasingiem?
Główną różnicą między kredytem firmowym a leasingiem, jest aspekt własnościowy konkretnych przedmiotów. W przypadku kredytów firmowych kredytobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem danego dobra od razu po jego zakupie. Natomiast w przypadku leasingu, właścicielem przedmiotu pozostaje przedsiębiorstwo leasingowe.
Na co należy zwrócić uwagę w przypadku kredytu firmowego?
Wybór kredytu firmowego to ważna decyzja, która może pomóc w rozwoju posiadanej działalności gospodarczej, jednak wymaga od potencjalnych kredytobiorców zwrócenia uwagi na kilka kluczowych aspektów i dokładniej analizy rynku.
Wybór odpowiedniego produktu finansowego
Kluczem do poprawy sytuacji swojej firmy, jest przede wszystkim wybór odpowiedniego produkty finansowego. Aktualny rynek oferuje potencjalnym kredytobiorcom różnego rodzaju finansowania, skupiające się na zakupie konkretnych dóbr lub pokryciu bieżących zobowiązań. Należą do nich:
- kredyty inwestycyjne;
- kredyty obrotowe;
- kredyty pomostowe;
- kredyty hipoteczne;
- kredyty dla firm na start.
Każda z wyżej wymienionych opcji charakteryzuje się różnym procesem wnioskowania i koniecznością spełnienia określonych warunków narzuconych przez bank. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto dokładnie przemyśleć, jaki rodzaj finansowania będzie najlepszy dla potrzeb naszego biznesu.
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) to jeden z fundamentów faktycznych kosztów zaciągniętego kredytu. RRSO jest bowiem procentem od uzyskanej kwoty kredytowej wyrażanym w stosunku rocznym. Innymi słowy, im wyższe koszty oprocentowania, tym wyższa kwota długu, który będziemy zmuszeni oddać bankowi.
Elastyczny okres spłaty i opłaty dodatkowe
Podczas analizowania dostępnych ofert kredytowych należy zwrócić uwagę także na elastyczność w zwrocie udzielonych środków. Wiele instytucji finansowych umożliwia swoim klientom przedwczesną spłatę kredytu bez żadnych konsekwencji, jednak niektóre banki naliczają wówczas opłaty karne za niewywiązanie się z warunków spłaty opisanych w umowie kredytowej.
Dodatkowe opłaty to kolejny czynnik, który powinien być dla nas istotny. Należy wiedzieć, że oprócz kosztów oprocentowania, kredytobiorca będzie musiał ponieść także koszty prowizji, stanowiącej swego rodzaju opłatę za otrzymanie kredytu. Prowizja stanowi procent kwoty całego kredytu. Kolejną opłatą, z którą musi liczyć się potencjalny kredytobiorca, jest ubezpieczenie kredytu. Choć zwykle dobrowolne, może znacząco podnieść finalne koszty kredytu. Warto pamiętać, że niektóre banki nie udzielają swoich produktów finansowych bez ich ówczesnego ubezpieczenia.
Wymagana dokumentacja
W zależności od produktu finansowego, na który się decydujemy, bank może wymagać od nas różnych dokumentów będących potwierdzeniem naszej wypłacalności. Jednak w przypadku ubiegania się o kredyt firmowy, zawsze niezbędne jest okazanie dokumentacji, takiej jak:
- zaświadczenie informujące o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
- dokument potwierdzający nadanie numeru NIP i REGON;
- wyciąg z konta firmowego z ostatnich kilku miesięcy;
- wykaz zysków, strat i kosztów przedsiębiorstwa;
- dokumenty potwierdzające posiadanie innych zabezpieczeń finansowych;
- zaświadczenia od innych banków, jeżeli posiadamy w nich oddzielne zobowiązania.
Niektóre banki mogą także oczekiwać przedstawienia biznesplanu, który będzie szczegółowo opisywał przeznaczenie otrzymanych środków, bądź zaświadczenia z Krajowego Rejestru Sądownictwa, jeżeli prowadzimy spółkę.
Leasing dla firm – Co jest istotne?
Odpowiedni rodzaj leasingu
Aktualny rynek oferuje kilka rodzajów leasingów dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców. Choć znaleźć możemy wiele ofert leasingowych, do głównych rodzajów takich finansowań należą:
Leasing operacyjny
Leasing operacyjny jest rodzajem finansowania, w przypadku którego właścicielem danego dobra pozostaje leasingodawca. Tym samym to właśnie jemu przysługują wszystkie prawa do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Po podpisaniu umowy leasingowej przedsiębiorca zobligowany jest do opłacania regularnych rat leasingowych, które zostają księgowane jako koszty uzyskanego przychodu danej działalności. Leasing operacyjny jest skierowany główne do właścicieli firm i zwykle opiera się jedynie na wypożyczeniu danego towaru (np. samochodu lub maszyny) na pewien okres czasu, jednak z możliwością wykupu po zakończeniu trwania umowy.
Leasing finansowy
Główną cechą leasingu finansowego jest to, że leasingobiorca staje się właścicielem danego towaru wraz z opłaceniem ostatniej raty opisanej w umowie. W przeciwieństwie do leasingu operacyjnego nie jest konieczne wykupienie towaru, bowiem automatycznie staje się on twoją własnością. Przedsiębiorca decydujący się na leasing finansowy musi wówczas ponieść koszty podatkowe od towarów i usług, a jego wysokość uwarunkowana jest wartością danego dobra i aktualnymi regulacjami prawnymi.
Dodatkowe koszty
Należy zdawać sobie sprawę, że leasing jak każdy inny rodzaj finansowania wiąże się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Aby więc nie dopuścić do sytuacji, w której dodatkowe opłaty uniemożliwią nam spłatę danego zobowiązania, warto zdać sobie z nich sprawę jeszcze przed podpisaniem umowy. W skład kosztów dodatkowych leasingu wchodzą:
- opłaty za stworzenie aneksu do umowy;
- koszty rejestracji pojazdu;
- opłaty za ubezpieczenia;
- konieczne naprawy i modernizacje;
- pozwolenia na użytkowanie danego dobra przez osoby trzecie.
Raty leasingowe
Raty leasingowe mogą różnić się w zależności od warunków opisanych w umowie, jednak zwykle ich spłata rozpoczyna się miesiąc po zawarciu umowy leasingowej i odbywa się w regularnych ratach o określonej wysokości. Może się jednak zdarzyć, że rozliczenia leasingu będą odbywać się w systemie kwartalnym lub sezonowym w zależności od preferencji przedsiębiorcy oraz warunków umowy.
Kredyt firmowy czy leasing – Na którą opcję warto się zdecydować?
Wybór między kredytem firmowym a leasingiem powinien być dobrze przemyślany i dostosowany do aktualnych potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorcy.
Kredyt firmowy może być korzystny w przypadku dobrze prosperujących firm, które potrzebują dodatkowych środków na rozwój działalności, zakup niezbędnych materiałów i narzędzi czy też pokrycie kosztów bieżących zobowiązań. Takie finansowanie wymaga jednak wysokiej zdolności kredytowej przedsiębiorcy i okazania szeregu potrzebnych dokumentów.
Leasing natomiast może być rozwiązaniem dla przedsiębiorców potrzebujących konkretnego dobra z możliwością jego ewentualnego wykupienia w przyszłości. Jednak taki rodzaj pomocy może być obarczony sporymi kosztami dodatkowymi, które przedsiębiorca będzie zmuszony pokryć z własnej kieszeni.
Potrzebujesz profesjonalnego doradztwa w zakresie finansów? Już teraz skontaktuj się z doradcami z Biliti, a znajdziemy rozwiązanie na miarę twoich potrzeb i możliwości finansowych.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań