Refinansowanie kredytu to opcja dla osób poszukujących sposobu na obniżenie miesięcznych kosztów kredytowych bądź uzyskanie korzystniejszych warunków spłaty. Współczesny rynek kredytowy oferuje szereg różnorodnych produktów finansowych. Może się więc zdarzyć, że w konfrontacji z lepszą ofertą kredytową będziemy chcieli zdecydować się na refinansowanie aktualnie posiadanego zobowiązania. Poniższy artykuł przybliży Ci tematykę refinansowania kredytów, a także zalet i potencjalnych wad takiego rozwiązania.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Czym właściwie jest refinansowanie kredytu?

Refinansowanie kredytu to nic innego, jak przeniesienie aktualnie posiadanego zobowiązania do innej instytucji bankowej i spłacanie nowego kredytu na nowych zasadach. Proces ten polega na złożeniu odpowiedniego wniosku w instytucji bankowej, do której chcemy przenieść aktualnie posiadany kredyt, a następnie uargumentowanie, jakie czynniki skłoniły nas do tego kroku. Zwykle jest to korzystniejszy okres spłaty, niższe oprocentowanie czy też bardziej elastyczne warunki zwrotu takiego zobowiązania.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że refinansowanie kredytu nie jest dostępne w przypadku kredytów ze stałymi kosztami oprocentowania na produkty o oprocentowaniu zmiennym.

Jakie kredyty można zrefinansować?

Procesowi refinansowania mogą zostać poddane różne produkty finansowe zaciągnięte w tradycyjnych instytucjach bankowych. Są nimi:

  • kredyty hipoteczne;
  • kredyty gotówkowe;
  • kredyty inwestycyjne;
  • kredyty samochodowe.

Refinansowanie kredytu – Jak to wygląda w praktyce?

Proces refinansowania kredytu polega na pokryciu przez bank wszystkich kosztów pierwotnie zaciągniętego kredytu, a następnie otwarciu nowego zobowiązania kredytowego. Kredytobiorca podpisuje z bankiem nową umowę kredytową na ustalonych wcześniej warunkach.

Kiedy kredyt refinansowy może się opłacać i jak go wybrać?

Możliwość oszczędności na odsetkach

Pierwszym aspektem skłaniającym coraz większą liczbę osób do skorzystania z opcji, takiej jak kredyt refinansowy, jest możliwość zaoszczędzenia na odsetkach. Zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu bankowego obarczone jest kosztami dodatkowymi w postaci odsetek. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wysokość takich kosztów może różnić się w zależności od konkretnej instytucji finansowej oraz warunków otrzymania takiego kredytu.

Wówczas kredyt refinansowy może być opcją dla osób, które zdecydowały się już na konkretne finansowania bankowe, jednak w międzyczasie natrafiły na korzystniejsze warunki kredytowe innej instytucji finansowej. Kredyt refinansowy umożliwia więc zaoszczędzenie dodatkowych środków finansowych, które musiałyby pokryć pierwotne koszty zaciągniętego zobowiązania.

Korzystniejsze warunki spłaty

Korzystniejsze i bardziej elastyczne warunki spłaty także przemawiają za zdecydowaniem się na refinansowanie kredytu. Niektóre banki oferują finansowania, których możliwość wcześniejszej spłaty obarczona jest dodatkowymi opłatami karnymi lub nie przewidują opcji odroczenia płatności w przypadku chwilowych trudności finansowych. Jeśli jednak uda nam się znaleźć produkt finansowy zapewniający ten rodzaj elastyczności, być może warto zdecydować na przeniesienie swojego kredytu do innej instytucji bankowej.

Zmiana struktury kredytu

Kolejnym aspektem mogącym przeważać za zdecydowaniem się na kredyt refinansowy, jest drastyczna zmiana struktury kredytu. W momencie, gdy nasze życie uległo drastycznej zmianie, a aktualne warunki spłaty kredytu przestały odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom, refinansowanie kredytu może być korzystne.

Z faktu, że kredyt bankowy jest zobowiązaniem, którego spłata zwykle zajmuje od kilku miesięcy, do nawet kilkudziesięciu lat – w przypadku kredytów hipotecznych. Jest to więc wystarczający okres, w którym nasza sytuacja finansowa może ulec drastycznej zmianie, co może wpływać na chęć zmiany warunków spłaty kredytu.

Dla przykładu, gdy posiadamy już kredyt hipoteczny, którego spłata rozłożona jest na trzydzieści lat, podczas trwania umowy kredytowej możemy spotkać się z koniecznością zaciągnięcia innych finansowań, takich jak kredyt gotówkowy lub kredyt inwestycyjny. W efekcie aktualne warunki kredytu hipotecznego mogą wymagać modernizacji, aby bez trudu pokryć wszystkie koszty zaciągniętych zobowiązań.

Potencjalne wady refinansowania kredytów

Wysokie koszty początkowe

Refinansowanie kredytu, choć korzystne, obarczone jest pewnymi wadami. Pierwszą z nich jest obecność kosztów dodatkowych. Proces refinansowania wiąże się z poniesieniem kosztów notarialnych, prowizji za przedwczesny zwrot kosztów kapitałowych lub konieczności dokonania opłaty za uruchomienie nowego kredytu bankowego. Wiele osób mierzących się z zamiarem refinansowania długu, często nie zdaje sobie sprawy z konieczności ponoszenia takich opłat, co może skutkować niemożnością pokrycia wszystkich kosztów kredytowych, o których nie zostaliśmy wystarczająco poinformowani.

Zmiana zdolności kredytowej

Należy zdawać sobie sprawę, że banki udzielające refinansowań kredytów, są zobligowane do oceny faktycznej zdolności kredytowej klienta, aby zyskać pewność, że kredyt na nowych warunkach będzie dla niego możliwy do pokrycia. Jak wiadomo, zdolność kredytowa może ulegać zmianie, a na jej wysokość wpływają czynniki, takie jak terminowe spłacanie swoich zobowiązań, aktualna wysokość dochodów, czy też stały charakter zatrudnienia.

Jeśli więc w ostatnim czasie doświadczyliśmy trudności ze spłatą swoich należności, a także nasza sytuacja zawodowa uległa zmianie, bank może odmówić nam udzielenia kredytu refinansowanego lub zaproponować nam mniej korzystne warunki kredytowe.

Dłuższy okres kredytowania

Wraz z podjęciem kroków dążących do zrefinansowania kredytu, dobrze jest przygotować się na ewentualne wydłużenie okresu spłaty takiego zobowiązania, bowiem to właśnie ten czynnik zwykle powoduje obniżenie wysokości miesięcznych rat. Choć dłuższy okres spłaty może być wygodny, w rzeczywistości naraża on kredytobiorcę na wyższe koszty odsetek takiego kredytu. Dobrze jest więc dokładnie przemyśleć, co będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem.

Refinansowanie kredytu hipotecznego – Co warto zapamiętać?

Jak wiadomo kredyty hipoteczne to finansowania o długoterminowym charakterze – ich spłata może wynosić bowiem od kilku do nawet kilkudziesięciu lat, w zależności od rodzaju umowy i wysokości przyznanego wsparcia. Przez ten czas zmieniająca się sytuacja finansowa może wymagać modernizacji sposobów pokrycia posiadanych kredytów, aby ich spłata była możliwa do uregulowania. Wówczas z pomocą przychodzą kredyty refinansowe. Co więc warto wiedzieć na temat refinansowania kredytów hipotecznych?

Warunki przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku

Aby przenieść swój kredyt hipoteczny do innego banku, należy spełnić kilka podstawowych wymogów danej instytucji finansowej. Należą do nich:

Uzasadnienie chęci przeniesienia

Refinansowanie kredytu hipotecznego nie jest możliwe bez odpowiedniego uzasadnienia nowej instytucji finansowej, dlaczego faktycznie zależy nam na zmianie banku, w którym posiadamy już kredyt na sfinalizowanie nieruchomości. Kredytobiorca musi bowiem przedstawić konkretne argumenty potwierdzające faktyczną zasadność zrefinansowania zaciągniętego kredytu hipotecznego. W tym celu dobrze jest okazać bankowi posiadaną umowę kredytową, a następnie na jej podstawie opisać różnice, takie jak wysokość oprocentowania, mniej korzystne warunki spłaty czy też niewystarczająca kwota finansowania w przypadku, gdy zaciągnęliśmy kredyt na remont danej nieruchomości.

Dzięki dokładnemu określeniu swoich potrzeb i powołaniu się na konkretne dane, bank jest w stanie podejść do naszej sytuacji z większą powagą i być bardziej skłonny do udzielenia nam pożądanego finansowania.

Odpowiednia zdolność kredytowa

Refinansowanie posiadanych kredytów bankowych może nastąpić jedynie w sytuacji, gdy potencjalny kredytobiorca spełnia wszystkie wymogi dotyczące odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Wraz z podjęciem decyzji o przeniesieniu kredytu do innego banku, kredytobiorca musi posiadać nienaganną zdolność kredytową, która pozwoli mu uzyskać konkretny rodzaj wsparcia finansowego. Refinansowanie kredytu w rzeczywistości polega bowiem na spłacie naszego zobowiązania przez bank, a następnie otwarciu nowego kredytu w nowym banku. Wówczas, kredytobiorca musi posiadać równie wysoką zdolność kredytową, jak w przypadku zaciągania pierwotnego kredytu, aby proces refinansowania faktycznie mógł wejść w życie.

Warto wiedzieć, że zrefinansowanie kredytu hipotecznego może umożliwić także konsolidację innych zobowiązań i połączenie ich w jedno większe zobowiązanie kredytowe o bardziej przystępnych warunkach spłaty.

Czy każdy kredyt hipoteczny może zostać zrefinansowany?

Choć o refinansowanie kredytu hipotecznego może wnioskować każdy kredytobiorca o wysokiej zdolności kredytowej, istnieje kilka powodów, które mogą uniemożliwić uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

Pierwszym z nich jest zadłużenie kredytobiorcy. Z faktu, że refinansowanie kredytu determinowane jest poprzez weryfikację zdolności kredytowej klienta, osoba z jakimikolwiek opóźnieniami w spłacie posiadanych należności z pewnością spotka się z odmowną decyzją kredytową. Posiadane długi zawsze wpływają na negatywnie na interpretację zdolności kredytowej klienta.

Kolejnym czynnikiem uniemożliwiającym refinansowanie kredytu jest brak wystarczających środków finansowych. Proces refinansowania wymaga poniesienia kosztów zamknięcia aktualnego kredytu hipotecznego i pokrycia kosztów prowizji za otwarcie nowego finansowania. Choć często nie są to duże koszty, wiele kredytobiorców nie jest wystarczająco przygotowanych na tę konieczność, co w efekcie uniemożliwia przeniesienie kredytu do innej instytucji.

Negatywna decyzja o otrzymaniu kredytu refinansowanego często jest również konsekwencją niepoprawnego wypełnienia wniosku o ten rodzaj finansowania. Dlatego podczas chęci przeniesienia kredytu hipotecznego do innego banku, warto dokładnie zapoznać się z wszystkimi zapisami zawartymi w takim wniosku, a w razie potrzeby skontaktować się ze specjalistą, takim jak doradca kredytowy.

Refinansowanie kredytu a konsolidacja – Jakie są podstawowe różnice takich finansowań?

W odniesieniu do możliwości refinansowania kredytu hipotecznego i połączenia z nim innych zobowiązań finansowych, warto zrozumieć różnice między produktami finansowymi, takimi jak kredyt refinansowany a kredyt konsolidacyjny.

Podstawowe różnice i kluczowe aspekty

Refinansowanie kredytu hipotecznego rozumiane jest jako przeniesienie obecnie posiadanego kredytu do innej instytucji bankowej oferującej korzystniejsze warunki jego spłaty. Wówczas kredytobiorca dokonuje spłaty rat kredytowych o określonej wysokości aż do pełnej spłaty zaciągniętego długu. Kredyty hipoteczne dodatkowo zabezpieczone są hipoteką w postaci spłacanej nieruchomości lub innego wartościowego aktywa, które bank może zając w momencie niewywiązania się z warunków umowy.

Kredyt konsolidacyjny, w przeciwieństwie do kredytów hipotecznych udzielanych jedynie przez tradycyjne instytucje bankowe, jest możliwy do uzyskania zarówno w bankach, jak i prywatnych firmach oddłużających. Jego głównym założeniem jest połączenie wszystkich zobowiązań w jedną ratę kredytową. Warto jednak wspomnieć, że nie jest to forma otrzymania lepszych warunków kredytowych, a sposób na pokrycie ciężkich do spłaty długów.

Jakie są główne zalety konsolidacji?

Konsolidacja długów we współpracy z firmą Biliti, to skuteczny sposób na pokrycie wszystkich trudnych do spłaty zobowiązań i odzyskanie stabilności finansowej. Wraz z połączeniem wszystkich należności, okres ich spłaty ulega wydłużeniu, co ma wpływ na wysokość miesięcznej raty kredytu konsolidacyjnego i łatwość jej regulacji.

Innymi słowy, kredyt konsolidacyjny oferowany przez firmy, takie jak Biliti, jest szansą na wyjście z trudnej sytuacji finansowej i wydostanie się z błędnego koła zadłużeń. Oprócz tego dłużnik decydujący się na współpracę z Biliti, otrzymuje kompleksową pomoc, wsparcie na każdym etapie spłaty długów, a także profesjonalne porady, jak nie dopuścić do problemów finansowych w przyszłości. Już teraz wypełnij nasz formularz kontaktowy i pozbądź się długów na dobre!

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań