Numer PESEL nadawany jest indywidualnie, jest niepowtarzalnym identyfikatorem każdego z nas i ma postać jedenastocyfrowego kodu cyfr. Podanie go wymagane jest praktycznie przy zawieraniu jakiejkolwiek umowy, co daje to spore pole do wyłudzeń. Jest kilka sposób na zabezpieczenie numeru PESEL. Podpowiadamy, który z nich jest najskuteczniejszy oraz jak chronić swoje dane na co dzień. 

Pomimo wielu zabezpieczeń, wyłudzenia pożyczek na cudze dane wciąż się zdarzają. Nieuczciwe osoby mogą próbować uzyskać finansowanie na skradziony dowód osobisty czy dane pozyskane w nielegalny sposób. Niestety nie zawsze da się zapobiec takim praktykom, dlatego warto wiedzieć o możliwościach zabezpieczenia danych. Mogą one znacząco zminimalizować ryzyko wyłudzeń. 

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Zastrzeż PESEL – na czym właściwie to polega?

Istnieje kilka sposobów zabezpieczania numeru PESEL. W przypadku zgubienia portfela w pierwszej kolejności myślimy o konieczności wyrobienia nowego dowodu osobistego i zablokowania kart płatniczych. Tylko co z numerem PESEL? Przecież na nowym dokumencie tożsamości widnieć będzie ten sam jedenastocyfrowy kod. W tym celu powstało kilka rozwiązań mających na celu zminimalizowanie ryzyka wyłudzenia pożyczki na cudze dane. 

Usługi te mają za zadanie zabezpieczyć osobę, która zastrzega swój PESEL. W zamiarze zastrzeżenie peselu ma chronić osobę przed ewentualnymi wyłudzeniami, a także zabezpieczać w przypadku, gdy już zaciągnięto na jej dane zobowiązanie. 

Jak zastrzec numer PESEL? Jakie są możliwości?

Niestety nie ma na rynku jednej usługi dającej całkowitą ochronę przed wyłudzeniami danych. Przede wszystkim należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności w życiu codziennym. Dróg zabezpieczenia jest kilka. 

Usługi mające na celu zabezpieczenie danych to:

  • Alerty BIK
  • Chroń PESEL
  • Bezpieczny PESEL
  • Zastrzeżenia PESEL mObywatel

www bezpieczny pesel pl – co to?

System Bezpieczny PESEL daje możliwość zastrzeżenia swojego numeru pesel we współpracujących z nim firmach pożyczkowych. W praktyce oznacza to, że żadna z partnerskich firm nie udzieli finansowania na zastrzeżony PESEL. 

Z usługi skorzystać może każda dorosła osoba posiadająca ważny dowód osobisty. Co ważne, korzystanie z zabezpieczenia jest całkowicie bezpłatne, zabezpieczający swoje dane nie musi martwić się dodatkowymi kosztami związanymi z rejestracją czy wycofaniem zgód na przetwarzanie danych. 

Bezpieczny PESEL – opinie

Ogólnie usługa ta cieszy się dobrą opinią publiczną. Wiele osób chwali ją za szlachetną ideę ochrony obywateli. Niestety nie można powiedzieć, że Bezpieczny PESEL może rzeczywiście zabezpieczyć przed wszelkimi wyłudzeniami. Wynika to z faktu okrojonej ilości instytucji finansowych współpracujących z systemem. Nie ma w niej choćby żadnego banku, a przecież w nich także dochodzi do wyłudzeń. O tym, jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie kredyt, przeczytasz tutaj.

W praktyce usługa skutecznie chroni dane, ale jedynie w instytucjach partnerskich, co w rezultacie pozostawia wciąż gigantyczne pole do wyłudzeń. 

Chroń PESEL – usługa zabezpieczająca przed skutkami kradzieży danych

Usługa Chroń PESEL dostarczana jest przez firmę, do której należy między innymi Krajowy Rejestr Długów. Jej działanie jest bardzo proste. Osoba zostaje powiadomiona SMS-em, że ktoś próbował uzyskać informacje na jej temat. Jeśli nie ubiega się ona o kredyt czy pożyczkę, można przypuszczać, że ktoś próbował wyłudzić na jej dane finansowanie. 

Osoba ta może liczyć na instrukcje ze strony usługodawcy, jak postępować w danej sytuacji. 

BIK alert – jak to działa?

Alerty BIK to usługa Biura Informacji Kredytowej. Jej zadaniem jest informowanie klienta o każdorazowej próbie wyłudzenia kredytu czy pożyczki. Osoba posiadająca wykupioną usługę otrzyma SMS i zostanie poinstruowana, jak ma postępować w danej sytuacji. 

Niestety usługa nie jest darmowa, jednak jej cena nie jest wygórowana. BIK – zastrzeżenia kredytowe wypadają znacznie lepiej na tle konkurencji. To wszystko za sprawą bardzo pokaźnej listy instytucji współpracujących z BIK. Dodatkowo użytkownik raz w miesiącu otrzymuje powiadomienie, że usługa jest aktywna i nikt nie próbował wyłudzić ich danych. 

Zastrzeżenie PESEL – nowa funkcja w mObywatel

Już wkrótce w życie ma wejść rządowy plan mający na celu zabezpieczenie obywateli przed próbami wyłudzeń finansowania. Zgodnie z założeniem nowy program ma zawierać informacje o zastrzeżonych numerach PESEL. Pożyczkodawcy, jak i notariusze czy sądy, będą miały obowiązek sprawdzić, czy dane wnioskującego nie widnieją w spisie. 

Co ważne, instytucje, które nie będą sprawdzały spisu, nie będą mogły dochodzić roszczeń od osoby okradzionej z danych. Dodatkowo usługa ta ma być skierowana także do osób, które nie czują się biegle w internecie. Zastrzec numer PESEL będzie można nie tylko online, a także w każdym urzędzie gminy. 

„Co, jeśli ktoś zna mój PESEL?” – jak chronić swoje dane na co dzień? 

Aby zabezpieczyć swój numer PESEL, należy przede wszystkim pamiętać o zachowaniu ostrożności w przypadku udostępniania go innym osobom. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek:

  • Nie podawaj swojego numeru PESEL bez potrzeby – np. w internecie, na forach dyskusyjnych czy w ankietach.
  • Zawsze sprawdzaj, komu udostępniasz swoje dane osobowe.
  • Zachowaj ostrożność przy korzystaniu z poczty elektronicznej oraz sieci bezprzewodowych.
  • Nie przechowuj swojego numeru PESEL w miejscach łatwo dostępnych dla innych osób.
  • Uważaj na osoby podszywające się pod instytucje finansowe czy urzędy, które mogą próbować wyłudzić od Ciebie dane osobowe, w tym numer PESEL.
  • W przypadku utraty dokumentów zawierających numer PESEL (np. dowodu osobistego), należy niezwłocznie zawiadomić o tym odpowiednie służby i instytucje.

Ustawa antylichwiarska – co zmieni na rynku pożyczkowym?

W 2023 roku sukcesywnie wprowadzane są zmiany związane z ustawą antylichwiarską. 18 maja w życie wchodzą nowe przepisy nakładające na pożyczkodawców wymóg badania zdolności kredytowej klientów. Ustawa  ma na celu zminimalizowanie ryzyka wyłudzeń i ochronę obywateli.

Jak zastrzec PESEL i czy w ogóle warto?

Nie ma jednego skutecznego sposobu na zabezpieczenie numeru PESEL. W sytuacji, gdy mógł on trafić w niepowołane ręce, zabezpieczenie go jednym z podanych metod może sprawnie pokrzyżować próbę wyłudzenia. Warto pamiętać, że zastrzeżony pesel będzie nim także dla osoby, do której należy. W takiej sytuacji choćby zawarcie umowy telefonicznej będzie niemożliwe. 

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań