Zaktualizowano:
Raport bazy BIK – czyli inaczej Biura Informacji Kredytowej to dokument, który zawiera szczegółowe informacje dotyczące historii kredytowej danej osoby. Raport ten, prezentuje wszystkie dane odnośnie zobowiązań finansowych. Zarówno tych spłaconych jak i niespłaconych. Raport jest wykorzystywany przez banki oraz instytucje pozabankowe, celem oceny zdolności kredytowej potencjalnych klientów. O tym jak wygenerować raport BIK, dowiesz się w poniższym artykule.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Z artykułu dowiesz się:
Co zawiera raport BIK?
Raport BIK jest wykorzystywany przez banki oraz instytucje pozabankowe. Dzięki raportowi instytucje tego typu są w stanie dokonać oceny zdolności kredytowej. Sprawdzić czy dana osoba jest wiarygodna oraz wypłacalna. W raporcie BIK znaleźć można dane o takich zobowiązaniach jak:
- kredyty;
- pożyczki;
- limity na kartach;
- odroczone płatności itd.
Raport BIK umożliwia nam zarówno sprawdzenie danych odnośnie zobowiązań finansowych, które spłaciliśmy, aktualnych oraz o zaległych. Znajdziemy, także informacje o spłaconych ratach.
Sprawdź: Co to jest BIK?
Jak sprawdzić swój raport BIK?
Założenie konta i sprawdzenie raportu BIK jest bardzo proste. Można wykonać to w kilka chwil. Wszystko zamyka się w kilku krokach. Poniżej cała procedura:
Krok 1: Rejestracja. Podanie danych osobowych oraz adresowych. Instytucja wyśle e-mail z linkiem rejestracyjnym. W dalszym kroku, następuje potwierdzenie tożsamości danego klienta.
Krok 2: Wykonanie przelewu identyfikacyjnego na kwotę 1 zł. Po wykonaniu przelewu nastąpi przekierowanie do systemu płatności. Przelew musi być wykonany z Twojego konta. Ponadto:
- dane muszą zgadzać się z danymi w formularzu rejestracyjnym;
- przelew identyfikacyjny musi być wykonany z konta prywatnego;
- nie może być to konto, które zostało założone przy użyciu przelewu z innego banku
Krok 3: Odebranie wiadomości e-mail z linkiem aktywacyjnym. Czas oczekiwania na link wyniesie około 10 minut. Czasem może się wydłużyć maksymalnie do 2 dni roboczych. Jeżeli wiadomość nie przyszła, warto sprawdzić SPAM.
Krok 4: Odebranie SMS z kodem do autoryzacji.
Krok 5: Wpisanie kodu autoryzacyjnego SMS i ustawienie hasła do logowania. Hasło nie może być krótsze niż 8 znaków. Ponadto musi zawierać co najmniej jedną wielką literę, cyfrę bądź znak specjalny.
Krok 6: Logowanie i potwierdzenie zakupu danego raportu BIK.
Krok 7: Dokonanie płatności.
Krok 8: Wygenerowanie raportu i pobranie go. Znajdziesz go w sekcji raporty Biura Informacji Kredytowej. Pobrać raport BIK można w formie PDF.
To warto wiedzieć: Darmowy raport BIK można otrzymać 2 razy do roku (co 6 miesięcy). Możesz poprosić centrum obsługi klienta BIK o udostępnienie kopii danych. Jeżeli chcesz generować raport ponad ten limit, wówczas będziesz musiał zapłacić. Możesz wybrać z pośród 3 wariantów. Jest to:
- Raport pojedynczy w cenie 54 złotych. W jego ramach możesz sprawdzić czy nie masz opóźnień w spłatach oraz czy żadna osoba nie wzięła na Ciebie kredytu bądź pożyczki.
- 6 raportów BIK w cenie 139 złotych na rok. Pakiet BIK jest wzbogacony o alerty BIK przez cały rok. W ramach pakietu otrzymasz ostrzegający SMS – a za każdym razem, gdy ktoś złoży wniosek o kredyt czy też, pożyczkę na Twoje dane.
- Raport BIK MAX za 239 złotych na rok. W ramach tego pakietu otrzymasz SMS z alertem, przy próbie złożenia wniosku kredytowego bądź pożyczkowego na Twoje dane. Dodatkową zaletą tego pakietu jest nielimitowany dostęp do alertów.
To może Cię zainteresować: Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?
Dlaczego warto regularnie sprawdzać raport BIK?
Cykliczne sprawdzanie raportów BIK pozwala na monitorowanie swojej historii kredytowej. Ponadto daje nam pewność, że nikt nie wziął na nas kredytu bądź też pożyczki. Dodatkowo, regularne zapoznawanie się z raportem jest pomocne przy zarządzaniu swoimi finansami oraz indywidualną oceną zdolności kredytowej.
Podsumowanie
Biuro Informacji Kredytowej to baza, która gromadzi i przechowuje informacje dotyczące historii kredytowej poszczególnej osoby. Raporty BIK umożliwiają nam kontrolowanie sytuacji kredytowej. Nie tylko pod kątem potencjalnych wyłudzeń, ale i własnej oceny możliwości, w sytuacji kiedy będziemy starać się o kredyt hipoteczny, gotówkowy czy też pożyczkę. Raport BIK można uzyskać za darmo 2 razy do roku, co 6 miesięcy. Jeżeli zależy nam na skrupulatniejszej kontroli, wówczas możemy skorzystać z 3 dostępnych opcji. Są one płatne. Ponadto 2 pakiety mają w swojej ofercie tak zwane alerty BIK, które stanowią dodatkowe zabezpieczenie. Alerty BIK informują o złożeniu wniosku kredytowego na nasze dane. Sprawdzanie regularne BIK pomoże uniknąć wielu problemów natury finansowej. Przekonaj się sam, jakie to proste. Skorzystaj z portalu BIK i miej finanse pod kontrolą!
Często zadawane pytania
Raporty BIK można sprawdzać dowolną ilość razy. W ciągu roku możesz pobrać 2 raporty BIK za darmo. Za większą ilość razy, należy zapłacić.
Nie. Korzystanie z raportu BIK nie ma wpływu na scoring, ani też, na historię kredytowa.
Tak. Bank bądź firma pożyczkowa weryfikuje zdolność kredytową poprzez pobranie raportu BIK.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań