Pożyczki na sfinalizowanie kursów i szkoleń zawodowych to coraz popularniejsza opcja wśród osób dążących do ciągłego rozwoju i ponoszenia swoich kwalifikacji. To właśnie z ich pomocą możliwe jest zdobywanie certyfikatów, które są w stanie otworzyć przed nami nowe ścieżki kariery. Aktualny rynek finansowy oferuje wiele pożyczek, które mogą pokryć koszty kursów i szkoleń zawodowych. Jak więc wybrać najlepszy produkt finansowy, który spełni nasze wszystkie oczekiwania? Poniższy artykuł przybliży Ci tematykę pożyczek na kształcenie.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Pożyczki na kształcenie – Co to takiego?
Pożyczki na kształcenie to forma finansowania edukacji, umożliwiająca pokrycie kosztów związanych z uczestnictwem w różnego rodzaju kursach czy szkoleniach zawodowych. Ogromną cechą takich pożyczek jest ich szeroka dostępność, gdyż warunkiem ich otrzymania nie jest konieczność posiadania określonego statusu na rynku pracy.
Z pomocą takich pożyczek bez trudu można pokryć koszty różnego rodzaju kursów, szkoleń czy innych inicjatyw mających na celu podnoszenie swoich kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Wyjątkiem są jednak uczelnie wyższe, gdyż takie pożyczki nie są w stanie sfinansować studiów I, II i III stopnia. Wówczas warto skorzystać z innych opcji finansowych, takich jak kredyty studenckie, kredyty gotówkowe lub pożyczki pozabankowe. Wyjątkiem są jednak studia podyplomowe, których koszty mogą zostać pokryte przez środki uzyskane w ramach pożyczek na kształcenie.
Należy mieć świadomość, że pożyczki na kształcenie są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego będąc częścią programu “Postaw na rozwój europejskie pożyczki na kształcenie”, trwającego do 2027 roku.
Kto może skorzystać z tego rodzaju wsparcia?
Pożyczka na kształcenie jest dostępna dla wszystkich osób fizycznych, które ukończyły minimum 18 rok życia i mieszkają na terenie Polski. Warto jednak pamiętać, że takie pożyczki, choć szeroko dostępne, wymagają spełnienia warunków związanych z odpowiednią wysokością dochodów. Banki udzielające takich finansowań są bowiem zobligowane do sprawdzenia, czy dany pożyczkobiorca będzie w stanie oddać pożyczkę w określonym terminie i wraz ze wszystkimi dodatkowymi kosztami. Z tego względu, w momencie ubiegania się o pożyczkę na sfinansowanie kursów i szkoleń, bank będzie wymagać od nas odpowiednich zaświadczeń od aktualnego pracodawcy lub wyciągów z prywatnych rachunków bankowych.
Alternatywą dla weryfikacji naszych aktualnych dochodów może być poświadczenie, że posiadamy wartościowe aktywa, które mogą stanowić zabezpieczenie takiej pożyczki w sytuacji, gdy nie będziemy w stanie zwrócić jej w określonym terminie.
Dlaczego warto zdecydować się na finansowanie form kształcenia?
Wybór pożyczki na sfinansowanie kursów i szkoleń może być niezwykle korzystną opcją w momencie, gdy nie posiadamy wystarczających środków, aby pokryć wszystkie te wydatki z własnej kieszeni. Różnorodność dostępnych ofert pożyczkowych i łatwość otrzymania potrzebnej gotówki sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wykorzystać ten rodzaj wsparcia jako narzędzie umożliwiające dalszy rozwój zawodowy i osobisty.
Kursy i szkolenia to długoterminowa inwestycja pozwalająca nie tylko na rozwój kariery zawodowej i zdobycie awansu, ale też poszerzenie swoich horyzontów. Z tego względu warto rozważyć europejskie pożyczki na kształcenie jako narzędzie umożliwiające rozwój zawodowy, jak i intelektualny.
Pożyczki na sfinansowanie kursów i szkoleń zawodowych – Kluczowe informacje
Przed zdecydowaniem się na pożyczkę umożliwiającą sfinansowanie kursów i szkoleń, warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi informacjami na temat takich finansowań. Po pierwsze, takie pożyczki są nieoprocentowane, co sprawia, że wraz z jej zaciągnięciem nie musimy się martwić o dodatkowe koszty, takie jak prowizje czy inne opłaty wstępne.
Środki uzyskane w ramach takiej pożyczki trafiają bezpośrednio do danej placówki edukacyjnej czy też na konto osoby udzielającej danego szkolenia lub kursu. Dlatego przed rozpoczęciem wnioskowania o taką pożyczkę należy dokładnie sprecyzować sposób ich przeznaczenia.
Maksymalna kwota pożyczek na kształcenie może wynosić nawet 50 tysięcy złotych i pokrywać do 100 procent konkretnej formy kształcenia. Wówczas plany o poszerzaniu swoich kwalifikacji zawodowych i możliwość zdobycia cennego doświadczenia mogą stać się rzeczywistością.
Spłata takich pożyczek odbywa się w systemie ratalnym przewidzianym na okres od 12 do nawet 36 miesięcy. Wysokość raty pożyczkowej jest niezmienna przez cały okres trwania umowy pożyczkowej, co może okazać się dodatkowym atutem dla osób, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na aktualnym rynku pracy. Przewidywalność wysokości rat spłaty pożyczki skutkuje bowiem łatwiejszym procesem rozliczania, dając pewność, że posiadamy wystarczające środki, aby pokryć wszystkie wymagane koszty takiej pożyczki.
Jak uzyskać ten rodzaj wsparcia?
Aby otrzymać pożyczkę na sfinansowanie kursów i szkoleń należy wypełnić odpowiedni wniosek za pośrednictwem Internetu. Taki wniosek wymaga dokładnego określenia, na jaki rodzaj edukacji zostaną przeznaczone uzyskane środki finansowe. Następnym krokiem podczas ubiegania się o ten rodzaj wsparcia, jest przesłanie dokumentów potwierdzających zgodność z warunkami programu. Po ich zweryfikowaniu wystarczy już tylko zawrzeć umowę pożyczkową z bankiem, który zobowiązuje się wówczas przelać środki danej placówce edukacyjnej.
Umorzenie części kapitału pożyczki – Czy to w ogóle możliwe?
Warto zdawać sobie sprawę, że w przypadku pożyczek na kształcenie możliwe jest umorzenie części kapitału takiego kredytu. Potencjalny pożyczkobiorca może liczyć na anulowanie kilku ostatnich rat takich finansowań, pozostawiając go wówczas z długiem wynoszącym do 35 procent wartości zaciągniętego zobowiązania. Warto jednak nadmienić, że aby móc ubiegać się o umorzenie części kapitału takiej pożyczki, niezbędne jest spełnienie kilku istotnych warunków. Należą do nich:
- Konieczność ukończenia danego kursu, szkolenia lub studiów podyplomowych;
- Inwestowanie w określone obszary współczesnej gospodarki;
- Skomplikowana sytuacja materialna danego pożyczkobiorcy.
W praktyce umorzenie części pożyczki jest możliwe, jednak wymaga odpowiedniego procesu wnioskowania, popartego przekonującym uargumentowaniem.
Co warto zapamiętać?
Europejskie pożyczki na kształcenie to formy wsparcia współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki takim finansowanym możliwe jest pokrycie kosztów kursów, szkoleń, studiów podyplomowych, czy też innych form edukacji.
Wymogiem otrzymania tej formy wsparcia jest ukończenie minimum 18 lat oraz konieczność mieszkania na terenie Polski.
Środki uzyskane w ramach takich kredytów wpływają bezpośrednio na konto danej placówki edukacyjnej lub osoby oferującej dany program szkoleniowy.
Część środków kapitałowych takich kredytów może zostać odroczona, pozostawiając pożyczkobiorcę jedynie z częścią zaciągniętego długu. Jednak takie umorzenie może nastąpić jedynie po odpowiednim uargumentowaniu.
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań