umowa pożyczki w rodzinie

Pożyczka od rodziny wydaje się najrozsądniejszą opcją w przypadku potrzeby nagłego finansowania. Nie wymaga sprawdzania zdolności kredytowej czy martwienia się o gigantyczne oprocentowanie. Wydawać by się mogło, że jej mniej formalny charakter zwalnia z konieczności spisywania umów czy odprowadzania podatków. Nic bardziej mylnego, także w tym przypadku warto wiedzieć, jakie mamy prawa i obowiązki.

Powody, dla których możemy chcieć uniknąć pożyczania pieniędzy od banku, są niezliczone. Negatywna historia BIK, niska zdolność kredytowa czy brak stałej pracy to tylko niektóre z nich. Pożyczka od najbliższych wydaje się w tym przypadku logicznym wyjściem, bo wiąże się zasadniczo z mniejszymi kosztami. Brak konieczności płacenia prowizji czy oprocentowania może znacząco wpłynąć na wysokość kwoty koniecznej do zwrotu.

Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań

Pożyczka od rodziny - podatek

Na początek należałoby zastanowić się, czym jest pożyczka w rodzinie. Określona została w art. 720 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim podpisując umowę pożyczki, jedna strona zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy lub rzeczy, druga strona zobowiązana jest do zwrotu w określonym czasie. Każde finansowanie poniżej kwoty 1000 zł może być zawarte w formie ustnej bądź pisemnej. Zgłoszenie pożyczki do urzędu skarbowego konieczne jest, jeśli przewyższyła ona dany próg. Dodatkowo objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Podatek od pożyczki rodzinnej - ile wynosi?

Zgodnie z przepisami pożyczka udzielona przez członka rodziny powinna zostać zgłoszona do urzędu skarbowego. Podatek w tym przypadku wynosić będzie 0,5% dla umów zawartych po 1 stycznia 2019 roku. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły. Niezgłoszona pożyczka od rodziny nie będzie stanowiła problemu, jeśli osoba ta jest naszą najbliższą rodziną, która wchodzi w skład tzw. zerowej grupy podatkowej. Pożyczka od rodziców, rodzeństwa czy małżonka, której wartość nie przekroczyła 9637 zł, nie musi być zgłaszana do fiskusa.

Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli zdecydujemy się na pożyczkę od członka rodziny, który należy do pierwszej grupy podatkowej (teściów czy synowej). Zwolnienie z podatku możliwe jest przy pożyczkach, których suma nie przekroczyła 9637 zł w ciągu 5 lat. Pamiętać należy o zgłoszeniu tego faktu w urzędzie za pomocą deklaracji PCC-3.

Przykładowa umowa pożyczki w rodzinie - wzór

Umowa między członkami rodziny nie musi być tak wyszukana jak ta zawierana z firmą finansową. Warto pamiętać jednak o najważniejszych informacjach, by zabezpieczyć swoje interesy.

Tych informacji nie powinno zabraknąć:

  • dane - pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy
  • data i miejsce zawarcia umowy
  • pokrewieństwo - ważna informacja dla urzędu skarbowego
  • kwota finansowania
  • termin i warunki spłaty - jednorazowo czy w systemie ratalnym
  • podpisy obu stron

Do umowy warto też dodać sposób przekazania pożyczki. Potwierdzenie przelewu będzie naocznym dowodem na wywiązanie się z umowy.

Pożyczka między rodziną - na co mogą zostać przeznaczone pieniądze?

Najczęściej pożyczka od rodziny zmotywowana jest chęcią zakupu własnej nieruchomości. Wynika to z bardzo prostej przyczyny, do zakupu domu czy mieszkania potrzebny jest wkład własny. Nie może on pochodzić z kredytu czy chwilówki. Ogólnie mówiąc, pożyczka od rodziny może zostać wydana na dowolny cel.

Umowa pożyczki w rodzinie - czy warto?

Ta forma finansowania będzie zdecydowanie najkorzystniejsza ze względu na minimum formalności. Korzystniejsza będzie także ze względu na brak dodatkowych kosztów, co w przypadku banku byłoby praktycznie niemożliwe. To także dobre wyjście dla osób nieposiadających zdolności kredytowej. Osoba prywatna nie ma możliwości sprawdzenia informacji na ten temat. Ogólnie pożyczka od rodziny to większa dowolność i elastyczność. Może z rodziną wychodzi się nie tylko dobrze na zdjęciu, ale także na finansowaniu.

Potrzebujesz porady w sprawie konsolidacji? Pomocy udzielą Ci konsultanci Biliti.

Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań

Podobne wpisy

Dodaj komentarz