W czasach, gdzie koszty życia ciągle rosną, a zaciąganie kredytów bankowych często jest poza zasięgiem osób potrzebujących dodatkowych środków finansowych, pożyczki prywatne mogą okazać się alternatywą dla tradycyjnych form wsparcia. To finansowania, których warunki spłaty mogą zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb pożyczkobiorcy, umożliwiając im jednocześnie zrealizowanie konkretnych celów konsumpcyjnych. Czym właściwie są pożyczki prywatne i co warto wiedzieć na ich temat? Wszystkiego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.
Najszybsza droga do spłaty Twoich zobowiązań
Czym w praktyce jest pożyczka prywatna?
Pożyczki prywatne, nazywane inaczej pożyczkami społecznościowymi to nic innego, jak finansowania udzielane przez prywatnych inwestorów niewspółpracujących z bankami bądź prywatnymi firmami pożyczkowymi. Innymi słowy, osoby posiadające określone środki finansowe, decydują się na pożyczenie ich osobom, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na inne rodzaje finansowania. Warto zdawać sobie sprawę, że w związku z brakiem współpracy z instytucjami finansowymi, warunki uzyskania, jak i spłaty takich finansowań mogą różnić się w zależności od wymagań danego pożyczkodawcy. Dlatego ważne jest ówczesne weryfikowanie potencjalnego partnera finansowego, aby faktycznie czerpać korzyści z danej formy wsparcia.
Charakterystyka pożyczek od prywatnego inwestora
Uproszczony proces wnioskowania
Cechą charakterystyczną pożyczek prywatnych jest znacząco uproszczony proces wnioskowania, niż miałoby to miejsce w przypadku tradycyjnych kredytów bankowych. Mimo że potencjalny pożyczkodawca może wymagać potwierdzenia pozytywnej zdolność kredytowej pożyczkobiorcy bądź sprawdzić, czy nie widnieje on w krajowym rejestrze długów, zwykle nie jest wymagane zgromadzenie określonych dokumentów prawnych i finansowych, co znacząco ułatwia uzyskanie danej formy wsparcia finansowego.
Pamiętajmy jednak, że osoba, która decyduje się udzielić nam pożyczki o określonej wysokości, ma prawo egzekwować dostarczenia określonej dokumentacji prawnej i finansowej w celu skutecznego zabezpieczenia swoich interesów.
Elastyczne warunki spłaty
Z faktu, że umowy pożyczki prywatnej są zawierane w myśl czynności cywilnoprawnych, mogą być skonstruowane tak, aby odpowiadały indywidualnym potrzebom obu stron. Pożyczkodawca i pożyczkobiorca mogą swobodnie ustalić terminy i sposób spłaty zobowiązania, wysokość oprocentowania, a nawet nietypowe zapisy, jak choćby te umożliwiające czasowe odroczenie spłaty pożyczki w razie napotkanych problemów finansowych.
Ta elastyczność sprawia, że pożyczki prywatne są szczególnie atrakcyjne dla osób, które nie mogą liczyć na finansowanie w instytucjach bankowych lub potrzebują bardziej dopasowanego wsparcia finansowego. Należy jednak pamiętać, że wszystkie ustalenia, nawet te najbardziej indywidualne, powinny być jasno i precyzyjnie zapisane w umowie, aby zapewnić bezpieczeństwo i przejrzystość obu stronom transakcji.
Możliwość przeznaczenia otrzymanych środków na dowolny cel
Większość pożyczkodawców nie wymaga, aby osoba potrzebująca gotówki dokładnie określiła cel, na który przeznaczy środki uzyskane w ramach pożyczki. Dzięki temu są one dostępne zarówno dla osób potrębujących dodatkowych środków na realizację konkretnych celów konsumpcyjnych, jak i wsparcie domowego budżetu. Taka swoboda w dysponowaniu środkami pozwala dopasować wykorzystanie pożyczki do indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej pożyczkobiorcy, bez konieczności tłumaczenia się, czy przedstawiania różnego rodzaju zaświadczeń bądź umów przedwstępnych.
Pamiętajmy jednak, że na rynku znaleźć można też oferty pożyczek prywatnych, które mogą być rozdysponowane jedynie na konkretny cel – na przykład rozwój prowadzonej działalności gospodarczej bądź sfinansowanie startupu.
Czy istnieje możliwość uzyskania pożyczki przez Internet?
Odpowiedź brzmi: tak. Obecnie możliwe jest uzyskanie pożyczki od osoby fizycznej także za pośrednictwem Internetu. To nie tylko ograniczy czas, który należałoby poświęcić na wspólne spotkanie i omówienie wszystkich wymaganych formalności, ale też powala otrzymać porządne środki bez konieczności wychodzenia z domu. To rozwiązanie dla osób, które ze wglądu na wyjątkowo intensywny styl życia lub ograniczenia zdrowotne lub lokalizacyjne nie są w stanie uzyskać pożyczki w sposób tradycyjny.
Pamiętajmy jednak, że znalezienie pożyczkodawcy zawsze powinno obywać się za pośrednictwem dedykowanych stron internetowych, które zapewniają odpowiednie zabezpieczenia i dokonują ówczesnej weryfikacji obu stron transakcji.
Jakie informacje powinna zawierać umowa pożyczki prywatnej?
W przypadku pożyczek udzielanych przez Internet, kluczowe jest, aby każda umowa cywilnoprawna zawierała następujące informacje:
- Data zawarcia umowy;
- Kwota pożyczki prywatnej;
- Dane pożyczkobiorcy, jak i pożyczkodawcy;
- Termin i sposób spłaty zaciągniętego zobowiązania;
- Wysokość odsetek wpływających na całkowity koszt pożyczki;
- Postanowienia dotyczące opóźnień w spłacie.
Pożyczka od osoby prywatnej – Na co należy zwrócić szczególną uwagę?
Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie pożyczki od osoby prywatnej, sprawdź wiarygodność pożyczkodawcy i upewnij się, że wszystkie warunki pożyczki są dla Ciebie w pełni zrozumiałe. Jednak, na jakie aspekty faktycznie warto zwrócić uwagę, aby zawarcie umowy pożyczki było dla nas korzystne?
Przede wszystkim należy zadbać o to, aby wszystkie ustalenia zostały spisane w formie pisemnej. Choć ustne zobowiązania również mogą być wiążące, w praktyce znacznie trudniej jest dochodzić swoich praw bez konkretnych zapisów. Umowa powinna zawierać dokładne dane obu stron, wysokość pożyczki, harmonogram spłat, wysokość odsetek, informacje o dodatkowych kosztach, a także zapisy dotyczące ewentualnych konsekwencji opóźnień w spłacie.
Kolejną istotną kwestią jest forma przekazania pieniędzy. Najlepiej, aby środki były przelane bezpośrednio na konto bankowe pożyczkobiorcy. Taki dowód transakcji może stanowić zabezpieczenie w przypadku sporów, które wówczas mogą zostać rozpatrywane zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego. Unikaj więc przyjmowania gotówki do ręki, zwłaszcza jeśli odbędzie się to bez żadnych potwierdzeń. Może to bowiem skomplikować sytuację, jeśli pożyczkodawca zmieni ustalone wcześniej warunki współpracy.
Niezależnie od pilności sytuacji finansowej, nie podejmuj decyzji pochopnie. Jeśli cokolwiek budzi Twoje wątpliwości, skonsultuj przedstawioną Ci umowę z prawnikiem lub skorzystaj z porady instytucji zajmujących się ochroną konsumentów. Pamiętaj, że w przypadku pożyczek prywatnych, musisz sam zadbać o swoją ochronę, gdyż umowa pożyczki dotyczy jedynie Ciebie i inwestora dysponującego określonymi środkami. Ponadto prywatna pożyczka musi zostać zgłoszona do Urzędu Skarbowego do 14 dni od popisania umowy. Dzieje się tak, gdyż według aktualnego prawa wszystkie pożyczki przekraczające kwotę 1000 zł powinny zostać zgłoszone odpowiednim organom prawnym.
Prywatne pożyczki – Jakie są ryzyka wynikające z ich zaciągania?
Trafienie na nierzetelnego partnera finansowego
W przeciwieństwie do instytucji bankowych, które podlegają ścisłym regulacjom prawnym i ciągłemu nadzorowi, prywatne pożyczki często opierają się na bezpośrednich umowach między osobami fizycznymi. Brak formalnych zabezpieczeń i transparentności przyznawania takich zobowiązań może prowadzić do sytuacji, w której trafimy na partnera finansowego o nieuczciwych zamiarach. Może on wówczas naliczać nieadekwatnie wysokie odsetki lub działać niezgodnie z warunkami podpisanej umowy. Mimo że takie działania mogą zostać zgłaszane odpowiednim służbom, by finalnie zostać rozpatrzone na korzyść osoby poszkodowanej, stanowią znaczące obciążenie emocjonalne.
Możliwość zadłużenia
Pamiętajmy, że choć udzielanie pożyczek prywatnych może być bardziej zindywidualizowane niż w przypadku kredytów bankowych, wciąż stanowią one znaczące obciążenie domowego budżetu. Łatwy dostęp do gotówki i brak skomplikowanych procedur mogą skłaniać do pochopnych decyzji i niewystarczającego przemyślenia swoich faktycznych możliwości do spłaty danego zobowiązania. W rezultacie nietrudno wpaść w spiralę zadłużenia, szczególnie gdy pożyczka zostaje zaciągnięta w celu pokrycia już istniejących zobowiązań.
Jak pozbyć się problematycznych długów? Konsolidacja jako rozwiązanie.
Jeśli Twoja aktualna sytuacja finansowa uniemożliwia Ci terminowe pokrycie zaciągniętych zobowiązań, warto nie bagatelizować napotkanego problemu, tylko jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki zaradcze. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uregulowanie problematycznych zobowiązań i wyjście z trudnej sytuacji finansowej, jest pomoc profesjonalnych firm oddłużeniowych, takich jak Biliti. To instytucje z wieloletnim doświadczeniem oferujące model spłaty długów odpowiadający faktycznym potrzebom i aktualnym możliwościom finansowym osób zadłużonych. Dzięki konsolidacji, czyli połączeniu nagromadzonych długów w jeden produkt kredytowy o wydłużonym czasie spłaty, dłużnik jest w stanie terminowo spłacać swoje zobowiązania i z biegiem czasu – odzyskać stabilność finansową.
Dlaczego warto zdecydować się na pomoc doradców z Biliti?
Nasi specjaliści nie tylko są w stanie przyjrzeć się Twojej aktualnej sytuacji i dostosować model spłaty długów dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb, ale też zaproponować kompleksowe działania, które warto podjąć, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości. Dokładamy wszelkich starań, aby nasi klienci nie tylko odzyskali finansową niezależność, ale też zyskali praktyczną wiedzę na temat świadomego zarządzania finansami. Jeśli więc chcesz raz na zawsze pozbyć się nagromadzonych długów, już teraz skontaktuj się z firmą Biliti!
Alternatywy dla pożyczek porywanych
Kredyt z poręczycielem
Jednym z popularnych alternatyw dla pożyczek prywatnych, jest kredyt z poręczycielem. To nic innego, jak tradycyjny kredyt, jednak z dodatkową osobą, która decyduje się jego pokrycie, gdy nie dokona tego faktyczny kredytobiorca. Poręczycielem kredytowym, inaczej nazywanym także żyrantem, może być zarówno członek rodziny potencjalnego kredytobiorcy, jak inna osoba posiadająca odpowiednią zdolność kredytową do samodzielnego zaciągnięcia danego finansowania. Stanowi on wówczas trzeci, zaraz po banku i pierwotnym kredytobiorcy, podmiot umowy kredytowej, otrzymując wówczas dostęp do wszystkich informacji na temat spłaty takiego finansowania.
Pożyczenie pożądanych środków od najbliższych
Jeżeli zaciąganie finansowań zewnętrznych wydaje się nie być rozwiązaniem dla Ciebie, być może warto pożyczyć pożądane środki od rodziny i przyjaciół. Tego typu wsparcie, o ile odbywa się w atmosferze wzajemnego zaufania, często nie wiąże się z odsetkami ani dodatkowymi opłatami. A proces ich uzyskania nie wymaga kontaktu z bankami bądź innymi instytucjami finansowymi.
Warto jednak pamiętać, że nawet w przypadku najbliższych relacji dobrze jest spisać prostą umowę pożyczki, określającą termin i sposób zwrotu pieniędzy. Dzięki temu obie strony będą mieć jasność co do warunków, a ewentualne nieporozumienia łatwiej będzie wówczas rozwiązać.
Potrzebujesz kompleksowego wsparcia w regulacji swoich zobowiązań? Już teraz skontaktuj się z naszymi doradcami!
Wypełnij nasz formularz i rozpocznij swoją drogę do spłaty zobowiązań